Spis treści:
Dramatyczna sytuacja w Indiach
W indyjskim stanie Tripura sytuacja jest dramatyczna. W wyniku powodzi zginęło tam co najmniej 11 osób, a ponad 64 tysiące mieszkańców szuka schronienia w obozach pomocowych. Stanowy ośrodek operacyjny ds. sytuacji kryzysowych poinformował, że powódź była wynikiem czterech dni nieustających opadów, które doprowadziły do gwałtownego wzrostu poziomu rzek, w tym Gomati.
Tripura jest jednym z najbardziej dotkniętych regionów, gdzie infrastruktura, uprawy i zwierzęta gospodarskie zostały poważnie uszkodzone. Żołnierze, korzystając z łodzi ratunkowych, ewakuowali ludzi z zalanych terenów, a setki pojazdów utknęło na zalanych ulicach.
Bangladesz walczy z żywiołem
W Bangladeszu powodzie dotknęły prawie 3 miliony osób, a setki domów zostało zalanych. Najbardziej dotkniętym regionem jest dystrykt Feni w mieście Chattogram, gdzie woda zalała domy, a mieszkańcy, jak 24-letni Kazi Piash, szukają schronienia na dachach swoich domów.
„Zbudowaliśmy prowizoryczny namiot na dachu z brezentu, ale jest nas około 40 osób na dachach dwóch jednopiętrowych domów." - Kazi Piash
Piash informuje że w grupie również znajduje się jego ciężarna szwagierka.
Flooding in Bangladesh: A Dire Humanitarian Crisis
— DISASTER TRACKER (@DisasterTrackHQ) August 22, 2024
The flooding in Bangladesh in 2024 has escalated into one of the most severe natural disasters the country has faced in recent years, affecting millions and causing widespread devastation across several regions. Here's a… pic.twitter.com/xEilEBOFYl
Władze lokalne, w tym urzędniczka Musammat Shahina Akter, poinformowały, że wojsko i marynarka wojenna ewakuują ludzi przy pomocy łodzi, a ponad 25 tysięcy osób znalazło schronienie w obozach pomocowych.
„Nie spodziewamy się, że ludzie będą mogli wrócić do domów w najbliższym czasie.” - Musammat Shahina Akter
Akter podkreśliła, że choć deszcz powoli ustępuje, poziom wód zacznie opadać dopiero po całkowitym ustaniu opadów.
Bangladesz oskarża Indie
W obliczu tragedii nie brakuje kontrowersji. Wielu mieszkańców Bangladeszu obwinia Indie za nagłe powodzie, twierdząc, że otwarcie tamy na rzece Gomati w Tripurze doprowadziło do zalania ich terenów.
„Premier Indii Narendra Modi jest za to w pełni odpowiedzialny. Zawsze próbują nas skrzywdzić.” - Mozammel, 21-letni student z Cumilla
Indyjski Wysoki Komisarz Pranay Verma oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii stanowczo odrzucili te oskarżenia, twierdząc, że powodzie były wynikiem „najcięższych opadów tego roku” oraz automatycznego uwolnienia wody z tamy, spowodowanego nadmiernym poziomem wód.
Flood situation in Bangladesh not due to release of waters from Indian dam on Gumti River, Tripura:https://t.co/8hcnRkoBF1 pic.twitter.com/p5zY0LII7D
— Randhir Jaiswal (@MEAIndia) August 22, 2024
Tragiczne powodzie w Bangladeszu i Indiach północno-wschodnich podkreślają wciąż rosnące wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Mimo wysiłków ratowniczych, wielu mieszkańców obu krajów wciąż czeka na pomoc, a skala zniszczeń pozostaje ogromna. W obliczu takich katastrof, międzynarodowa współpraca i wsparcie stają się kluczowe dla ochrony ludności przed dalszymi stratami.
Źródło: CNN, Al Jazeera, X