piątek, 23 sierpień 2024 15:20

Bangladesz i Indie: Tragiczne powodzie, miliony poszkodowanych

Bangladesz pod wodą Bangladesz pod wodą fot: unsplash

Po intensywnych opadach deszczu, które nawiedziły Bangladesz i północno-wschodnią część Indii, lokalne rzeki przekroczyły swoje niebezpieczne poziomy, powodując powodzie, które dotknęły miliony ludzi. Skutki żywiołu są tragiczne - tysiące domów zostało zalanych, a mieszkańcy szukają schronienia na dachach swoich domów.

Spis treści:

Dramatyczna sytuacja w Indiach

W indyjskim stanie Tripura sytuacja jest dramatyczna. W wyniku powodzi zginęło tam co najmniej 11 osób, a ponad 64 tysiące mieszkańców szuka schronienia w obozach pomocowych. Stanowy ośrodek operacyjny ds. sytuacji kryzysowych poinformował, że powódź była wynikiem czterech dni nieustających opadów, które doprowadziły do gwałtownego wzrostu poziomu rzek, w tym Gomati.

Tripura jest jednym z najbardziej dotkniętych regionów, gdzie infrastruktura, uprawy i zwierzęta gospodarskie zostały poważnie uszkodzone. Żołnierze, korzystając z łodzi ratunkowych, ewakuowali ludzi z zalanych terenów, a setki pojazdów utknęło na zalanych ulicach.

Bangladesz walczy z żywiołem

W Bangladeszu powodzie dotknęły prawie 3 miliony osób, a setki domów zostało zalanych. Najbardziej dotkniętym regionem jest dystrykt Feni w mieście Chattogram, gdzie woda zalała domy, a mieszkańcy, jak 24-letni Kazi Piash, szukają schronienia na dachach swoich domów.

„Zbudowaliśmy prowizoryczny namiot na dachu z brezentu, ale jest nas około 40 osób na dachach dwóch jednopiętrowych domów." - Kazi Piash

Piash informuje że w grupie również znajduje się jego ciężarna szwagierka.

Władze lokalne, w tym urzędniczka Musammat Shahina Akter, poinformowały, że wojsko i marynarka wojenna ewakuują ludzi przy pomocy łodzi, a ponad 25 tysięcy osób znalazło schronienie w obozach pomocowych.

„Nie spodziewamy się, że ludzie będą mogli wrócić do domów w najbliższym czasie.” - Musammat Shahina Akter

Akter podkreśliła, że choć deszcz powoli ustępuje, poziom wód zacznie opadać dopiero po całkowitym ustaniu opadów.

Bangladesz oskarża Indie

W obliczu tragedii nie brakuje kontrowersji. Wielu mieszkańców Bangladeszu obwinia Indie za nagłe powodzie, twierdząc, że otwarcie tamy na rzece Gomati w Tripurze doprowadziło do zalania ich terenów.

„Premier Indii Narendra Modi jest za to w pełni odpowiedzialny. Zawsze próbują nas skrzywdzić.” - Mozammel, 21-letni student z Cumilla

Indyjski Wysoki Komisarz Pranay Verma oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii stanowczo odrzucili te oskarżenia, twierdząc, że powodzie były wynikiem „najcięższych opadów tego roku” oraz automatycznego uwolnienia wody z tamy, spowodowanego nadmiernym poziomem wód.

Tragiczne powodzie w Bangladeszu i Indiach północno-wschodnich podkreślają wciąż rosnące wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Mimo wysiłków ratowniczych, wielu mieszkańców obu krajów wciąż czeka na pomoc, a skala zniszczeń pozostaje ogromna. W obliczu takich katastrof, międzynarodowa współpraca i wsparcie stają się kluczowe dla ochrony ludności przed dalszymi stratami.

 

Źródło: CNN, Al Jazeera, X

Artykuły powiązane

  • Szanghaj: Tajfun Bebinca - najsilniejsza burza od 1949 Szanghaj: Tajfun Bebinca - najsilniejsza burza od 1949

    W poniedziałek Szanghaj został sparaliżowany przez najpotężniejszy tajfun, jaki bezpośrednio uderzył w miasto od ponad siedmiu dekad. W związku z silnym wiatrem i opadami władze miasta wprowadziły szereg środków bezpieczeństwa, w tym zawieszenie lotów, pociągów oraz zamknięcie autostrad, co miało miejsce w trakcie krajowego święta, Festiwalu Środka Jesieni.

  • Dolnośląskie, opolskie i śląskie: Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej Dolnośląskie, opolskie i śląskie: Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej

    W obliczu dramatycznych powodzi, które dotknęły południowe i zachodnie regiony Polski, Rada Ministrów podjęła decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na tych terenach. W regionie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, stan klęski żywiołowej zostanie ogłoszony na maksymalny okres 30 dni, dając lokalnym władzom narzędzia niezbędne do skutecznego zarządzania kryzysem.

  • Poznań: Wali się opuszczona kamienica. Ewakuacja mieszkańców z sąsiednich budynków Poznań: Wali się opuszczona kamienica. Ewakuacja mieszkańców z sąsiednich budynków

    Zagrożenie zawaleniem niezamieszkanej kamienicy przy ulicy Roosevelta w Poznaniu, spowodowało ewakuację 33 osób i paraliż komunikacyjny w centrum miasta. Strażacy otrzymali zgłoszenie o ryzyku katastrofy budowlanej w piątek, około godziny 15:00. Zgłoszenie to, skutkowało natychmiastową ewakuacją mieszkańców z sąsiednich kamienic oraz zorganizowaniem objazdów dla komunikacji miejskiej.

  • Wietnam: Powodzie i kolejne następstwa tajfunu - 155 ofiar śmiertelnych Wietnam: Powodzie i kolejne następstwa tajfunu - 155 ofiar śmiertelnych

    Wietnam zmaga się z katastrofalnymi skutkami tajfunu Yagi, który zabił co najmniej 155 osób, jak wynika z rządowych szacunków. Sytuacja w północnej części kraju pogarsza się, a rzeka Czerwona osiągnęła najwyższy poziom od dwudziestu lat, powodując powodzie w stolicy Hanoi.

  • Wietnam: Supertajfun Yagi sieje spustoszenie, 59 ofiar śmiertelnych i setki rannych Wietnam: Supertajfun Yagi sieje spustoszenie, 59 ofiar śmiertelnych i setki rannych

    Najpotężniejszy w tym roku tajfun w Azji, supertajfun Yagi, spowodował śmierć co najmniej 59 osób i zranił setki w północnym Wietnamie, jak informują wietnamskie władze. Tajfun, który uderzył w kraj w sobotę, został zredukowany do depresji tropikalnej, jednak zagrożenie dalszymi powodziami i osunięciami ziemi pozostaje.

load more hold SHIFT key to load all load all