niedziela, 01 sierpień 2021 15:07

Jemen: Co kryje „studnia piekieł”, czyli krater Barhout?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Gdzie znajduje się krater Barhout Gdzie znajduje się krater Barhout fot: youtube

Jemen to państwo, które od lat bierze udział w konfliktach zbrojnych. Powoduje to fakt, że nie działa tam prawie branża turystyczna. Okazuje się jednak, że w prowincji Al-Mahra znajduje się cud, o którym mało kto słyszał - krater Barhout.

 

Gdzie znajduje się krater Barhout?

Krater, jak zjawisko nie jest niczym szczególnym. Wszak na Ziemi jest ich tysiące. Jednak kratek Barhout jest inny, być może ze względu na legendę z nim związaną. Krater znajduje się w samym sercu pustyni w jemeńskiej prowincji Al-Mahra, tuż przy granicy z Omanem. Jest bardzo trudno dostępny, jednak znajdują się śmiałkowie, którzy pragną zobaczyć go na własne oczy. Prawdopodobnie tylko zobaczyć, ponieważ krater jest ogromny i na chwilę obecną niemożliwy do zbadania. Średnica otworu wynosi 30 m, zaś jego głębokość szacuje się na 100 do 250 m. Krater wśród większości jemeńczyków budzi lęk i strach. Dlaczego? Otóż dziura w ziemi wiąże się z pewną legendą.

Co skrywa „studnia piekieł”?

Krater nazywany jest przez jemeńczyków „studnią piekieł” lub „wrotami piekieł”. Okazuje się, że związana jest z nim pewna historia. Lokalne opowieści mówią, że w „dziurze” więzione są demony. Legendę potwierdzać może wydobywający się z krateru duszący zapach siarki.


Jemeńscy urzędnicy chcą zbadać krater!

Jemeńscy urzędnicy z chęcią wypowiadają się na temat „studni piekieł”. Okazuje się, że próby badania krateru nie przyniosły dużych rezultatów. Udało się dotrzeć tylko na głębokość 50-60 metrów, ze względu na brak wentylacji i małą ilość tlenu. Salah Babhair, dyrektor generalny urzędu badań geologicznych i zasobów mineralnych Mahry mówi „Poszliśmy zwiedzić okolicę i weszliśmy do studni, sięgając w głąb na ponad 50-60 metrów. Zauważyliśmy w środku dziwne rzeczy. Odczuliśmy też coś dziwnego. To tajemnicza sytuacja”. Dodaje także, że miejsce to wymaga jeszcze wielu badań. Do tej pory jedynie taki mają szansę odkrywania tajemnicy. Zwierzęta te od czasu do czasu wylatują z dziury, po czym po chwili do niej wracają. Szkoda, że nie mogą opowiedzieć ludziom jaką tajemnicę skrywa „studnia piekieł”.