Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
niedziela, 01 sierpień 2021 15:07

Jemen: Co kryje „studnia piekieł”, czyli krater Barhout?

Gdzie znajduje się krater Barhout Gdzie znajduje się krater Barhout fot: youtube

Jemen to państwo, które od lat bierze udział w konfliktach zbrojnych. Powoduje to fakt, że nie działa tam prawie branża turystyczna. Okazuje się jednak, że w prowincji Al-Mahra znajduje się cud, o którym mało kto słyszał - krater Barhout.

 

Gdzie znajduje się krater Barhout?

Krater, jak zjawisko nie jest niczym szczególnym. Wszak na Ziemi jest ich tysiące. Jednak krater Barhout, czyli studnia piekła jest inny, być może ze względu na legendę z nim związaną. Krater znajduje się w samym sercu pustyni w jemeńskiej prowincji Al-Mahra, tuż przy granicy z Omanem. Jest bardzo trudno dostępny, jednak znajdują się śmiałkowie, którzy pragną zobaczyć go na własne oczy. Prawdopodobnie tylko zobaczyć, ponieważ krater zwany studnia piekieł jest ogromny i na chwilę obecną niemożliwy do zbadania. Średnica otworu wynosi 30 m, zaś jego głębokość szacuje się na 100 do 250 m. Krater, a bardziej studnia piekieł  wśród większości jemeńczyków budzi lęk i strach. Dlaczego? Otóż dziura w ziemi wiąże się z pewną legendą.

Co skrywa „studnia piekieł”?

Krater Barhout nazywany jest przez jemeńczyków „studnią piekieł” lub „wrotami piekieł”. Okazuje się, że związana jest z nim pewna historia. Lokalne opowieści mówią, że w „dziurze” więzione są demony. Legendę potwierdzać może wydobywający się z krateru duszący zapach siarki.


Jemeńscy urzędnicy chcą zbadać krater!

Jemeńscy urzędnicy z chęcią wypowiadają się na temat „studni piekieł”. Okazuje się, że próby badania krateru nie przyniosły dużych rezultatów. Udało się dotrzeć tylko na głębokość 50-60 metrów, ze względu na brak wentylacji i małą ilość tlenu. Salah Babhair, dyrektor generalny urzędu badań geologicznych i zasobów mineralnych Mahry mówi „Poszliśmy zwiedzić okolicę i weszliśmy do studni, sięgając w głąb na ponad 50-60 metrów. Zauważyliśmy w środku dziwne rzeczy. Odczuliśmy też coś dziwnego. To tajemnicza sytuacja”. Dodaje także, że miejsce to wymaga jeszcze wielu badań. Do tej pory jedynie ptaki mają szansę odkrywania tajemnicy. Zwierzęta te od czasu do czasu wylatują z dziury, po czym po chwili do niej wracają. Szkoda, że nie mogą opowiedzieć ludziom jaką tajemnicę skrywa „studnia piekieł”, czyli krater Barhout.

EDIT: 29.09.2021 - Studnia piekła ujawniła swą tajemnicę!

Jemen był od długiego czasu miejscem chętnie odwiedzanym przez geologów. Wszystko za sprawą studni piekła i tajemnicą z nią związaną. Do tej pory naukowcy dotarli na około 30 m głębokości, jednak brak tlenu skutecznie uniemożliwiał dalsze badania. Okazało się jednak, że w końcu tajemnica została odkryta.

Studnia piekła Barhout zdobyta!

Dla geologów z całego świata jest to historyczny moment. Po wielu nieudanych próbach badaczom udało się zejść na dno studni Barhouta. Wcześniejsze próby kończyły się fiaskiem z powodu niesprzyjających warunków. Głównym problemem był brak tlenu oraz odpychający zapach wydobywający się z głębi studni.

Ciekawostką jest fakt, że lokalna ludność rozpowszechniała legendę związaną z tym miejscem. Według nich słynna studnia piekła miała być miejscem, gdzie strącano demony. Tubylcy od zawsze unikali zbliżania się do dziury, sądząc, że jest to niebezpieczne i może przynieść pecha. Mroczne „teorie” spowodowały, że Jemen był co roku "bombardowany" fanatykami zjawisk paranormalnych. Jednak nikomu nie udało się dostać w głąb studni głębiej niż 30 m.

Studnia piekła - co znajduje się w środku?

W ostatnim czasie media obiegła informacja, że grupa omańskich grotołazów z Oman Cave Exploration Team (OCET) dostała się na dno studni piekła. Co tam znaleźli? Okazało się, że wewnątrz 30-metrowej dziury nie ma nic paranormalnego. Na głębokości 112 m śmiałkowie znaleźli różne formy skalne, stalagmity oraz perły jaskiniowe. Odkryto także przyczyny nieprzyjemnego zapachu. Na dnie znajdowały się liczne węże oraz martwe zwierzęta. Rozkładające się ciała powodowały ów nieprzyjemny odór. Grotołazi pobrali wiele próbek, które poddane zostaną analizie. Okazało się, że w studni piekła Barhout nie ma dowodów na obecność sił nadprzyrodzonych.

 • Niezrozumiałe: Papież Franciszek wysłał życzenia do patriarchy Cyryla
  Niezrozumiałe: Papież Franciszek wysłał życzenia do patriarchy Cyryla

  Nie milkną echa wywiadu, w którym papież Franciszek sugerował, że wojna została wywołana przez „NATO szczekające pod drzwiami Rosji”. Co więcej, kolejne doniesienia z Watykanu stawiają papieża Franciszka w dwuznacznym świetle, przez co wywołuje bardzo duże i skrajne emocje. Dlaczego papież jednoznacznie nie potępi działań wojennych i nie próbuje wpłynąć na sumienie patriarchy Cyryla?

  Napisano środa, 25 maj 2022 14:22
 • Uvalde, USA: Strzelanina w szkole w Teksasie - Salvador Ramos nie żyje
  Uvalde, USA: Strzelanina w szkole w Teksasie - Salvador Ramos nie żyje

  24 maja 2022 o 11:30 czasu lokalnego w Teksasie uzbrojony 18 latek otworzył ogień w szkole podstawowej w Uvalde i zabił 21 osób w tym 19 dzieci. Niestety liczba ofiar może wzrosnąć. Sprawca przed tym atakiem zastrzelił własną babcię.

  Napisano środa, 25 maj 2022 10:50
 • Nowy wirus: Małpia ospa w Europie
  Nowy wirus: Małpia ospa w Europie

  Europa zaczyna wracać do normalności po trwającej ponad dwa lata pandemii Covid19, jednakże za rogiem czyha kolejne zagrożenie - małpia ospa. Ta rzadka tropikalna choroba dotychczas spotykana była prawie wyłącznie w krajach afrykańskich, jednakże w ciągu ostatnich dni coraz więcej przypadków zakażenia tym wirusem pojawia się w Europie. Czy ospa rozprzestrzeni się na inne kraje?

  Napisano czwartek, 19 maj 2022 17:55
 • Chiny: Makabryczne odkrycie w Szanghaju - żywy mężczyzna zabrany w worku do kostnicy!
  Chiny: Makabryczne odkrycie w Szanghaju - żywy mężczyzna zabrany w worku do kostnicy!

  Już ponad 4 tygodnie trwa paraliż jednego z największych i najbardziej znanych miast Chin, czyli Szanghaju. Spowodowane jest to pandemią covid-19, którą władzę chińskiej metropolii chcą skutecznie zdusić w zarodku. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w mieście trwa całkowity lockdown, przez co ludzie nie mogą wychodzić na ulicę. Przedłużający się lockdown w zdecydowanym stopniu nadwyręża wydolność całego systemu o czym doskonale świadczy zaistniała sytuacja.

  Napisano środa, 04 maj 2022 18:41
 • Moskwa: Centrum medyczne w ogniu - kolejny pożar w Rosji
  Moskwa: Centrum medyczne w ogniu - kolejny pożar w Rosji

  Seria pożarów ważnych pod względem strategicznym budynków w Rosji, trwa w najlepsze. Dosłownie dwa dni temu informowaliśmy o pożarze magazynu ropy naftowej blisko granicy z Ukrainą, zaś dziś rano media obiegła informacja o kolejnym wielkim pożarze. Tym razem płonie moskiewskie centrum medyczne. Co wiadomo o całym wydarzeniu?

  Napisano czwartek, 28 kwiecień 2022 14:36
 • Japonia: Zmarła najstarsza osoba na świecie - Kane Tanaka miała 119 lat!
  Japonia: Zmarła najstarsza osoba na świecie - Kane Tanaka miała 119 lat!

  Japońska kobieta uznawana była oficjalnie za najstarszą kobietę na świecie. Kane Tanaka zmarła w wieku rekordowych 119 lat. Kobieta ożeniła się blisko 100 lat temu i miała 4 dzieci. Jej życie naznaczone było wielkimi historycznymi wydarzeniami, które my znamy jedynie z podręczników do historii.

  Napisano wtorek, 26 kwiecień 2022 17:52
 • Media społecznościowe: Elon Musk przejmuje Twittera! Jakie będą zmiany?
  Media społecznościowe: Elon Musk przejmuje Twittera! Jakie będą zmiany?

  Elona Muska i Twittera jako sieci społecznościowej nie trzeba nikomu przedstawiać. To tutaj decydują sie losy świata i wszystkich gałęzi życia z tym związanych. To tutaj starsi jak i młodsi w 280 znakach wyrażają swoje emocje i prawdy życiowe. Okazuje się, że najbogatszy człowiek świata Elon Musk zakupi to medium za 44 miliardy dolarów.

  Napisano poniedziałek, 25 kwiecień 2022 23:31
 • Rosja: Kolejny pożar - płonie magazyn ropy naftowej w Briańsku
  Rosja: Kolejny pożar - płonie magazyn ropy naftowej w Briańsku

  Seria pożarów w Rosji nie ma końca, ponieważ świat obiegła dziś wiadomość o kolejnym pożarze, tym razem w Briańsku. W miejscowości zlokalizowanej blisko granicy z Ukrainą płonie magazyn ropy naftowej. Pożar wybuchł nad ranem, jednakże ogień był tak duży, że przez godziny strażacy nie byli w stanie go okiełznać.

  Napisano poniedziałek, 25 kwiecień 2022 19:25
 • Twer: Pożar w instytucie produkującym części do rakiet Iskander
  Twer: Pożar w instytucie produkującym części do rakiet Iskander

  Do potężnego pożaru doszło w rosyjskim instytucie produkującym części do rakiet Iskander. Pożar był gaszony całą dobę, ponieważ ogień zaczął rozprzestrzeniać się po całym budynku. Warto podkreślić, że informacje o pożarze przez długi czas nie przedostawały się do opinii publicznej, ponieważ budynek należy do instytutu badawczego rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

  Napisano piątek, 22 kwiecień 2022 13:28
 • Southampton: Olbrzymi przemyt narkotyków udaremniony - znaleziono ponad 3,7 tony kokainy
  Southampton: Olbrzymi przemyt narkotyków udaremniony - znaleziono ponad 3,7 tony kokainy

  Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na przemyt narkotyków jest oczywiście szmuglowanie ich w kontenerach towarowych, które płyną z Ameryki Południowej do Europy. Handlarze i narkotykowi baronowie upodobali sobie przemycanie nielegalnych substancji w skrzyniach z bananami, które regularnie dostarczane są do Europejskich portów. Angielscy celnicy zatrzymali ostatnio wyjątkowo duży przemyt, ponieważ próbowano dostarczyć do Europy ponad 3,7 ton narkotyków!

  Napisano wtorek, 05 kwiecień 2022 19:20
 • USA: Naukowcom z T2T udało się po raz pierwszy odczytać cały ludzki genom
  USA: Naukowcom z T2T udało się po raz pierwszy odczytać cały ludzki genom

  Przełomowe wydarzenie, które wcale nie jest żartem z okazji Prima Aprilis. Naukowcom ze Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy udało się odczytać kompletny ludzki genom. Warto podkreślić, że przez ostatnie 20 lat nadal niejasne pozostawało 8% ludzkiego genomu, dlatego przełomowe osiągnięcie może zmienić świat medycyny. Informacje z pełnego ludzkiego pomogą zrozumieć wpływ genów na powstawanie wielu chorób.

  Napisano sobota, 02 kwiecień 2022 15:38
 • Melbourne: Horridus, czyli najbardziej kompletny szkielet Triceratopsa na świecie
  Melbourne: Horridus, czyli najbardziej kompletny szkielet Triceratopsa na świecie

  Szkielety dinozaurów rozpalają wyobraźnie paleontologów od dekad, dlatego też każde odnalezienie skamieniałości po tych kroczących po ziemi gigantach jest wielkim wydarzeniem. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się maksymalnie kompletne szkielety dinozaurów, pozwalające na jeszcze bardziej dokładne wyobrażenie sobie tego, jak wyglądały gady sprzed milionów lat. Jednym z takich eksponatów jest Horridus znajdujący się obecnie w Muzeum w Melbourne

  Napisano wtorek, 22 marzec 2022 19:51
 • Chiny: Katastrofa samolotu pasażerskiego w górach prowincji Kuangsi
  Chiny: Katastrofa samolotu pasażerskiego w górach prowincji Kuangsi

  21 marca 2022 chiński samolot pasażerski Boeing 737-800 który leciał z Kunmingu w prowincji Junnan do Kantonu rozbił się w górach Kuangsi. Uderzenie o ziemię spowodowało wybuch paliwa i masywny pożar. Na pokładzie samolotu było 132 pasażerów. Według wstępnych doniesień dziennikarzy docierających na miejsce wypadku, samolot nagle zaczął tracić wysokość i finalnie uderzył w zbocze góry.

  Napisano poniedziałek, 21 marzec 2022 17:44
 • Amazonia: Dwójka dzieci Glauco i Gleison Ferreira odnaleziona po prawie czterech tygodniach od zaginięcia!
  Amazonia: Dwójka dzieci Glauco i Gleison Ferreira odnaleziona po prawie czterech tygodniach od zaginięcia!

  Do niezwykłego odnalezienia doszło w ciągu ostatnich dni w brazylijskiej Amazonii. Dwóch braci w wieku sześciu i ośmiu lat zostało odnalezionych po czterech tygodniach poszukiwań. Wydawać mogłoby się, że to niemożliwe, żeby chłopcy dali radę przetrwać w dzikiej dżungli, w której śmierć czyha na każdym rogu, jednak wola walki i wola życia były silniejsze. Jak doszło do tego zaginięcia i gdzie chłopcy przebywają w tym momencie?

  Napisano piątek, 18 marzec 2022 17:15
 • Ekopark Feldman: Rosjanie zbombardowali zoo w obwodzie charkowskim
  Ekopark Feldman: Rosjanie zbombardowali zoo w obwodzie charkowskim

  Walki na Ukrainie z dnia na dzień zaczynają przybierają coraz bardziej brutalny charakter. Rosjanie ostrzeliwują obiekty cywilne, zaś w ciągu ostatnich dni zbombardowano także Ekopark Feldman znajdujący się w obwodzie charkowskim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w wyniku rosyjskiej agresji zginęły dwa orangutany i jeden szympans. Rzeczywista liczba zabitych zwierząt może, jednakże znacznie wzrosnąć, ze względu na stałe walki w regionie.

  Napisano piątek, 18 marzec 2022 14:45