piątek, 21 maj 2021 17:16

Konflikt Izrael-Palestyna: Jest porozumienie! Zdjęcia

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Bombardowania w Strefie Gazy Bombardowania w Strefie Gazy fot: youtube.com

Walki na płaszczyźnie Izrael-Hamas zostaną wstrzymane. Poinformowała o tym agencja Reutera. Zawieszenie broni nastąpiło w Strefie Gazy w nocy z czwartku na piątek. Cała arena międzynarodowa liczy, że w końcu, przynajmniej na jakiś czas, zapanuje spokój pomiędzy zwaśnionymi narodami.

 

Walki izraelsko-palestyńskie zebrały krwawe żniwo

Ostrzały rakietowe pomiędzy Strefą Gazy i Izraelem trwały od 10 maja. Hamas i inne grupy zbroje wystrzeliły ponad 3 700 rakiet w stronę Izraela. Ten nie był obojętny i także odpowiedział ostrzałem. W skutek czego mieszkańcy Strefy Gazy byli bardzo zagrożeni. Po stronie Palestyńczyków zginęło 232 osoby, w tym 65 dzieci, a ponad 1900 osób zostało rannych. W Izraelu zginęło zaledwie 12 osób, w tym 2 dzieci.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

 

Porozumienie stron dzięki Egiptowi i USA

Media Izraelskie poinformowały, że gabinet bezpieczeństwa premiera Beniamina Netanjahu zaproponował obu stronom rozejm. Informację zostały potwierdzone przez przedstawiciela Hamasu, który poinformował, że zakończenie ostrzału nastąpi w nocy z czwartku na piątek. Izraelski rząd podaje, że zawieszenie broni to propozycja Egiptu i że porozumienie ma być bezwarunkowe i wzajemne. Głos w sprawie pokoju zabrał także Papież Franciszek.


Rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stéphane Dujarric zapowiedział, że w Katarze przebywa wysłannik ONZ ds. Bliskiego Wschodu Tor Wennesland, który wspomaga pracę nad porozumieniem. Wennesland twierdzi, że wszyscy aktywnie uczestniczą nad pracami pojednawczymi, oraz nad tym, aby zawieszenie broni nastąpiło natychmiast.