poniedziałek, 27 maj 2024 09:42

Papua-Nowa Gwinea: Ponad 2 tysiące osób pogrzebanych żywcem

Osuwisko Papua-Nowa Gwinea Osuwisko Papua-Nowa Gwinea fot: pixabay

W piątek zasypało kilka wiosek w Papui-Nowej Gwinei. "Trwa walka z czasem" - oświadczył Serhan Aktoprak, szef Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Osuwisko wyrządziło wielkie szkody.

Czego się dowiesz?

 1. Ile osób zostało pogrzebanych żywcem przez osuwisko w Papui-Nowej Gwinei?
 2. Kto oświadczył, że "trwa walka z czasem"?
 3. Na ile wiosek osunęła się ziemia w północnej części Papui-Nowej Gwinei?
 4. Jakie organizacje biorą udział w akcji ratunkowej?
 5. Jakie są szanse na odnalezienie żywych osób po upływie trzech dni od katastrofy?
 6. Jakie trudności napotykają ratownicy w dostarczaniu pomocy poszkodowanym?
 7. Jakie międzynarodowe wsparcie jest niezbędne dla skutecznej akcji ratunkowej?

Katastrofa w północnej Papui-Nowej Gwinei

W piątek nad ranem ziemia osunęła się na sześć wiosek w północnej części Papui-Nowej Gwinei, zamieszkałych przez około 3 tysiące osób. Katastrofa zastała mieszkańców we śnie, grzebiąc żywcem ponad 2 tysiące ludzi. Ratownicy nie tracą nadziei na odnalezienie żywych, mimo że od tragedii minęły już trzy dni. Szanse na sukces maleją z każdą godziną, co potwierdzają zespoły ratunkowe na miejscu.

"Trwa walka z czasem" - Serhan Aktoprak, szef Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Skutki osuwiska

Ratownicy z organizacji CARE Australia informują, że skutki katastrofy mogą dotyczyć ponad 4 tysięcy osób. Region ten był schronieniem dla wielu przesiedleńców z powodu wcześniejszych konfliktów. Piątkowe osuwisko pozostawiło warstwę gruzu o wysokości do 8 metrów na obszarze 200 km², co poważnie utrudnia dostęp do poszkodowanych. Helikoptery stały się jedynym środkiem transportu umożliwiającym dotarcie do odciętych miejsc.

"Łączna liczba osób dotkniętych skutkami katastrofy prawdopodobnie jest większa niż 4 tysiące, ponieważ obszar ten był miejscem schronienia dla osób przesiedlonych w wyniku konfliktów" - Ratownicy z organizacji CARE Australia

Akcja ratunkowa

Serhan Aktoprak podkreśla, że wsparcie międzynarodowe jest kluczowe dla skutecznej akcji ratunkowej. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji oraz inne organizacje humanitarne mobilizują zasoby i sprzęt, aby dostarczyć pomoc poszkodowanym. Sytuacja jest dramatyczna, a każde opóźnienie może prowadzić do dalszych strat w ludziach.

Tragedia w Papui-Nowej Gwinei stanowi jedną z największych katastrof naturalnych w regionie. Społeczność międzynarodowa musi działać szybko i zdecydowanie, aby pomóc ofiarom i zapobiec dalszym tragediom.

Źródło: RMF FM, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Chiny: Osunięcie ziemi w prowincji Yunnan Chiny: Osunięcie ziemi w prowincji Yunnan

  W Zhaotong,  mieście położonym w prowincji Yunnan na południu Chin, doszło do tragicznego w skutkach osunięcia ziemi. W wyniku tego dramatu życie straciło co najmniej 47 osób, a liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, gdy trwa intensywna akcja ratunkowa. W poniedziałek chińskie media państwowe doniosły o wydarzeniach, które wstrząsnęły społecznością w regionie. Około godziny 5:51 miejscowego czasu, mieszkańcy Zhaotong zostali zaskoczeni gwałtownym osunięciem ziemi. Władze lokalne natychmiast rozpoczęły akcję ratowniczą, mając nadzieję na odnalezienie ocalałych w gruzach i zabezpieczenie obszaru przed dalszym zagrożeniem.

 • USA, Alaska: Co najmniej 3 ofiary śmiertelne po osunięciu się ziemi! USA, Alaska: Co najmniej 3 ofiary śmiertelne po osunięciu się ziemi!

  W dramatycznym zdarzeniu w południowo-wschodniej części Alaski, ziemia osunęła się na autostradę, prowadząc do tragedii. Władze stanowe poinformowały o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych, a trzy osoby uznano za zaginione po tym, jak stromo zalesione zbocze góry w rejonie Alaski uległo osunięciu. Wydarzenie miało miejsce w poniedziałek na autostradzie Zimovia Highway w mieście Wrangell.

load more hold SHIFT key to load all load all