Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
wtorek, 19 styczeń 2021 14:19

Co to jest prawica i lewica?

Janusz Korwin Mikke - Konfederacja - prawica Janusz Korwin Mikke - Konfederacja - prawica

W dzisiejszym świecie politycy należący do rozmaitych partii politycznych bardzo często operują tradycyjnym podziałem poglądów na te, które są prawicowe oraz te, które należą do nurtu lewicowego. Co tak naprawdę oznaczają owe pojęcia? Skąd czerpią one swoją genezę i jakie mają znaczenie dla dzisiejszych problemów? Warto wyjaśnić te kwestie, ponieważ doświadczenie pokazuje, że bardzo wiele osób nie zdaje sobie w pełni sprawę z tego, czym owa klasyczna prawica, jak i lewica jest.

 

Jak rozróżnić poglądy prawicowe i lewicowe?

Podstawą dla rozróżnienia ludzi o poglądach lewicowych oraz prawicowych jest klasycznie i tradycyjnie kwestia zapatrywania się na sprawy gospodarcze. Ów spór powstał już w XIX wieku, kiedy słabo opłacani i wyzyskiwani robotnicy zaczęli upominać się o swoje prawa i żądać załatania potężnych nierówności społecznych, jakie rosły między nimi, a bogatymi właścicielami zakładów. Na fali protestów i desperackiej walki o poprawę własnego bytu powstawały pierwsze socjalistyczne czy też socjaldemokratyczne partie polityczne, które w swoich programach umieszczały poprawę jakości życia mas pracowniczych. Chodziło o zagwarantowanie powszechnych emerytur i rent, ograniczenie dnia pracy do ośmiu godzin czy też podwyżkę pensji.

Historia prawicy i lewicy

Wiele z tych pierwotnych założeń udało się osiągnąć już w pierwszych dekadach XX wieku - osoby o poglądach lewicowych stawiały więc coraz to dalej idące postulaty dotyczące równości wszystkich obywateli i zniesienia wszelkich różnic społecznych. Prawicą nazwać więc można tych, którzy w obliczu owych postulatów, zdecydowanie preferowali pielęgnowali zastanego układu i nie chcieli go zmieniać. Uważali, że świat powinien rozwijać się na zasadach, które wyznacza mu wolny rynek. Działacze lewicowi optowali natomiast za maksymalnym uspołecznieniem gospodarki rynkowej, tak aby była ona przede wszystkim sprawiedliwa dla wszystkich, nie tylko dla grupy uprzywilejowanych bogaczy. Opowiadali się więc za państwowymi regulacjami wolnego rynku, a nawet w skrajnych wypadkach za całkowitym zniesieniem kapitalizmu i przejściem na model centralnie sterowany (ten ostatni wykorzystywany był w państwach komunistycznych, a więc tych gdzie lewicowe zapatrywania objawiały się w sposób najbardziej skrajny).

Podział na prawicę i lewicę

Ów tradycyjny podział na zwolenników nieregulowanego wolnego rynku, który sam kształtuje popyt i podaż i rozwiązuje wszystkie problemy oraz na osoby sceptyczne wobec owej nieomylności widoczny jest po dziś dzień. Osoby o poglądach lewicowych wspierają inwestycje publiczne, podnoszenie pensji w budżetówce, transfery socjalne, słowem, wszystko co jest w ich mniemaniu koniecznymi wydatkami budżetowymi, aby zapewnić społeczeństwu życie na odpowiednim poziomie cywilizacyjnym. Osoby o poglądach prawicowych uważają natomiast z reguły, że większość spraw powinna opierać się na własności prywatnej, a każda rzecz, która nie jest rentowna traci rację bytu. Państwo nie powinno się w ich rozumieniu świata wtrącać do gospodarki, która powinna być rozwijana jedynie przez autonomicznie działające podmioty operujące kapitałem prywatnym.

Spory prawocowo-lewicowe

Typowo tradycyjne spory prawicowo-lewicowe w dzisiejszym świecie to kwestia właściwego opodatkowania. Lewica opiera się na podatku progresywnym, a więc takim, w którym im ktoś więcej zarabia, tym większy procent od swoich dochodów płaci na rzecz państwa. Uargumentowane jest to faktem, że podatek dochodowy ma być równomiernie dolegliwy. Prawica odpowiada natomiast, że jest to niesprawiedliwe wobec dobrze zarabiających i jest karą za ich przedsiębiorczość postulując zazwyczaj podatek liniowy, który zakłada nałożenie na każdego konieczności oddania państwu tego samego procentu swoich dochodów niezależnie od ich wysokości. W skrajnych wypadkach ruchy prawicowe optują nawet za całkowitym zniesieniem podatku dochodowego jako "kary za pracę".

Różnice między zwolennikami prawicy i lewicy

Rozdźwięk między tradycyjnymi zwolennikami prawicy a lewicy widać również na polu wydatków państwowych, szczególnie, gdy w grę wchodzi kwestia wydatków socjalnych. Osoby o poglądach prawicowych z reguły krytykują tego rodzaju aktywności państwa nie chcąc finansować z własnych podatków czyiś zasiłków. Natomiast osoby o lewicowym światopoglądzie uważają, że państwo ma konieczność zapewnienia swoim obywatelom pewnego minimum egzystencjalnego, gdy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Podsumowując, warto pamiętać, że tradycyjny podział na prawicę i lewicę odnosi się do spraw gospodarki i roli, jaką powinno w niej spełniać państwo. W dzisiejszych czasach najczęściej łączy się on także z innymi, bardziej społecznymi sprawami, ale zasadniczo rdzeniem rozróżnienia jest owo podejście do wolnego rynku. a więc całkowita wiara w jego nieomylność lub potrzeba jego koniecznego uspołecznienia.

 

 

Artykuł w skrócie:

 • Co to jest prawica i lewica?
 • Jak rozróżnić poglądy prawicowe i lewicowe?
 • Historia prawicy i lewicy
 • Podział na prawicę i lewicę
 • Spory prawocowo-lewicowe
 • Różnice między zwolennikami prawicy i lewicy

 

żródło: trybunapolska.pl

 • Tajwan: Chiny odpowiadają na wizytę Pelosi
  Tajwan: Chiny odpowiadają na wizytę Pelosi

  Zaledwie wczoraj pisaliśmy o napięciach pomiędzy USA a Chinami i widmie konfrontacji o Tajwan. Dziś przypuszczenia te zaczynają coraz bardziej stawać się faktem. Obecnie lot Nancy Pelosi śledzi za sprawą portalu Flightradar ponad 300 tysięcy osób. Chiny odpowiedziały, że w przypadku prowokacyjnej wizyty na Tajwanie „chińscy żołnierze nie będą stali bezczynnie”. Czy jesteśmy zatem świadkami początku wojny na Pacyfiku?

  Napisano wtorek, 02 sierpień 2022 15:52
 • Tajwan: Nancy Pelosi odwiedzi ten kraj, wbrew ostrzeżeniom ze strony Chin?
  Tajwan: Nancy Pelosi odwiedzi ten kraj, wbrew ostrzeżeniom ze strony Chin?

  Nancy Pelosi ma odwiedzić Tajwan podczas swojej podróży po Azji. Wiadomość ta została podana przez CNN, które powołuje się na urzędnika USA oraz wysokiego rangą urzędnika z Tajwanu. Jeżeli wizyta okaże się prawdą, to odbędzie się ona wbrew ostrzeżeniom Chin. W czwartek 28 lipca podczas rozmowy prezydenta Joe Bidena z prezydentem Chin Xi Jinpingiem miały paść ostrzeżenia, aby USA nie mieszało się w konflikt pomiędzy Tajwanem a Chinami.

  Napisano poniedziałek, 01 sierpień 2022 17:54
 • Kosowo i Serbia: Coraz większe napięcie. NATO mówi o interwencji
  Kosowo i Serbia: Coraz większe napięcie. NATO mówi o interwencji

  Konflikt na granicy Kosowa i Serbii rozgorzał na nowo. Nie da się ukryć, że sytuacja w najmłodszym Państwie Europy zaczyna być niepokojąca. Wzrost napięcia został spowodowany tym, że od poniedziałku Serbowie, którzy chcą udać się do Kosowa, muszą używać specjalnych dokumentów, ważnych przez 90 dni. Dokumenty te mają zastąpić paszporty. Belgrad określił to mianem „ataku na Serbów”.

  Napisano poniedziałek, 01 sierpień 2022 17:39
 • Prezydent: Xi Jinping zadzwonił do Andrzeja Dudy. O czym rozmawiali?
  Prezydent: Xi Jinping zadzwonił do Andrzeja Dudy. O czym rozmawiali?

  Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping 29 lipca 2022 roku zadzwonił do Andrzeja Dudy. Dzień wcześniej rozmawiał on z prezydentem USA Joe Bidenem. Rozmowa przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze. Strona polska i chińska podkreśliły przyjaźń i dobre stosunki pomiędzy naszymi krajami.

  Napisano sobota, 30 lipiec 2022 10:28
 • Konferencja premiera 29.07 - wakacje kredytowe: Efekt? Brak przepustowości w systemach bankowych!
  Konferencja premiera 29.07 - wakacje kredytowe: Efekt? Brak przepustowości w systemach bankowych!

  Wakacje kredytowe są pomysłem rządzących na rosnące koszty kredytów hipotecznych. 9 podwyżek stóp procentowych dało się we znaki milionom kredytobiorców, gdyż miesięczna rata podskoczyła w niektórych przypadkach nawet ponad 100%. Idea wakacji kredytowych zakłada 1 miesiąc na kwartał, w których odroczona zostaje spłata raty. Dziś 29 lipca można składać wnioski do banków, jednakże jest pewien problem. Systemy bankowe nie były przygotowane na tak duży szturm kredytobiorców!

  Napisano piątek, 29 lipiec 2022 18:15
 • Korea Północna: 69 rocznica zakończenia wojny i groźby nuklearne Kim Dzong Una
  Korea Północna: 69 rocznica zakończenia wojny i groźby nuklearne Kim Dzong Una

  Korea Północna obchodziła 69 rocznicę zakończenia wojny koreańskiej z lat 1950-1953. Rocznica ta jest w państwie Kim Dzong Una świętowana jako triumfalne zwycięstwo, które ukształtowało cudowną rzeczywistość reżimu Kim Ir Sena i jego następców.

  Napisano czwartek, 28 lipiec 2022 17:44
 • Rosja: Wnuk Mołotowa Wiaczesław Nikonow (Вячеслав Никонов) zabiera głos w sprawie wojny na Ukrainie
  Rosja: Wnuk Mołotowa Wiaczesław Nikonow (Вячеслав Никонов) zabiera głos w sprawie wojny na Ukrainie

  O Wiaczesławie Mołotowie wie każdy, kto choć trochę interesuje się historią. Wnuk radzieckiego ministra spraw zagranicznych wypowiedział się ostatnio na łamach prokremlowskich mediów o obecnej sytuacji na Ukrainie. Według Wiaczesława Nikonowa, który pojawił się w programie „Wielka Gra”, Rosja odzyska niebawem swoje ziemie. Co więcej, wspomniane zostały także I rozbiór Polski.

  Napisano środa, 27 lipiec 2022 15:33
 • Ciepło: Premier Morawiecki wydał decyzję o pilnym zakupie węgla. Czy na zimę zabranie nam opału?
  Ciepło: Premier Morawiecki wydał decyzję o pilnym zakupie węgla. Czy na zimę zabranie nam opału?

  Spółki skarbu państwa odebrały pilną decyzję premiera Morawieckiego, która nakazuje zakup 4,5 miliona ton węgla łącznie. Jak podaje Onet.pl, surowiec ma być przeznaczony dla gospodarstw domowych. Spółki PGE Paliwa i Węglokoks na wywiązanie się z zakupu mają czas do 31 sierpnia 2022. Związane jest to oczywiście z kryzysem na rynku surowców energetycznych, którym mocno wstrząsnęło pandemiczne zerwanie łańcuchów dostaw oraz wojna na Ukrainie.

  Napisano czwartek, 14 lipiec 2022 17:43
 • Wielka Brytania: Dymisja Borisa Johnsona - sprawa Pinchera zatopiła premiera!
  Wielka Brytania: Dymisja Borisa Johnsona - sprawa Pinchera zatopiła premiera!

  Boris Johnson zrezygnował z funkcji premiera Wielkiej Brytanii. Wydarzenia ostatnich dni na wyspach nie pozostawiały złudzeń, dlatego decyzja Johnsona nie jest dziś dużym zaskoczeniem. Warto podkreślić, że rezygnacja premiera Zjednoczonego Królestwa jest zwieńczeniem fali rezygnacji, która przetoczyła się w ostatnim czasie przez brytyjski rząd.

  Napisano czwartek, 07 lipiec 2022 21:19
 • Białoruś: Kraj dyktatora Łukaszenki wprowadza ruch bezwizowy dla Polaków
  Białoruś: Kraj dyktatora Łukaszenki wprowadza ruch bezwizowy dla Polaków

  Państwowy Komitet Graniczny Białorusi ogłosił, że 1 lipca wprowadzony zostanie ruch bezwizowy dla Polaków. Aleksandr Łukaszenka „w trosce o dobrosąsiedzkie stosunki Polski i Białorusi” zdecydował się wprowadzić tymczasowy bezwizowy wjazd dla obywateli Polski. Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 lipca do 31 grudnia włącznie. Do przekroczenia granicy będzie potrzebny wyłącznie paszport, zielona karta (dla podróżujących samochodem), a także ubezpieczenie medyczne.

  Napisano piątek, 01 lipiec 2022 18:24
 • Rosja: Władimir Putin wyjeżdża z kraju pierwszy raz, od rozpoczęcia wojny na Ukrainie
  Rosja: Władimir Putin wyjeżdża z kraju pierwszy raz, od rozpoczęcia wojny na Ukrainie

  Prezydent Rosji ma złożyć dwie małe wizyty w Tadżykistanie i Turkmenistanie. Warto podkreślić, że jest to pierwsza wizyta zagraniczna Władimira Putina od rozpoczęcia „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie. Co ciekawe, Putin w ciągu ostatnich tygodni miał wiele różnych wizyt zagranicznych, jednakże żadna z nich nie doszła do skutku.

  Napisano poniedziałek, 27 czerwiec 2022 15:35
 • Sejm: Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu!
  Sejm: Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu!

  W sejmowych kuluarach w ostatnim czasie było sporo plotek o dymisji Jarosława Kaczyńskiego ze stanowisk, które piastował w rządzie Morawieckiego. Dziś okazały się one prawdą, ponieważ Kaczyński sam oznajmił, że złożył rezygnację z pełnienia stanowiska wicepremiera i szefa komitetu ds. bezpieczeństwa. Co ciekawe, na swoje miejsce Kaczyński wyznaczył osobiście szefa MON, czyli Mariusza Błaszczaka.

  Napisano wtorek, 21 czerwiec 2022 18:37
 • Rosja: Pogarszający się stan zdrowia Władimira Putina - mamy nagrania!
  Rosja: Pogarszający się stan zdrowia Władimira Putina - mamy nagrania!

  Nie da się ukryć, że prezydent Federacji Rosyjskiej jest obecnie bacznie obserwowany przez media całego świata. Jego kolejne wystąpienia analizowane są przez specjalistów od medycyny i mowy ciała. Warto, jednakże zaznaczyć, że w sieci pojawiły się właśnie nagrania, które wyraźnie pokazują, że stan zdrowia obecnego prezydenta Rosji jest coraz gorszy. Gołym okiem widać, że Putin wkłada ogromną ilość wysiłku w to, że by móc stać przy mównicy.

  Napisano środa, 15 czerwiec 2022 17:53
 • Mevlut Cavusoglu: Napięcie pomiędzy Turcją a Grecją sięga zenitu
  Mevlut Cavusoglu: Napięcie pomiędzy Turcją a Grecją sięga zenitu

  Iskrzenie na linii Grecja-Turcja jest na arenie międzynarodowej wręcz czymś normalnym, ponieważ te dwa państwa mają długą historię wzajemnych „uszczypliwości”. Warto, jednakże podkreślić, że Minister Spraw Zagranicznych Turcji zaczyna stosować coraz bardziej ofensywną polemikę. Mevlut Cavusoglu nawołuje Grecję do wycofania swoich wojsk z wysp Morza Egejskiego, zaś konsekwencją niewykonania tej prośby, mają być zdecydowane działania. Czy Grecja może wdać się w wojnę z Turcją?

  Napisano piątek, 27 maj 2022 15:59
 • Davos: Zełeński mocno reaguje na słowa Kissingera - zgrzyt pomiędzy Zachodem a Ukrainą
  Davos: Zełeński mocno reaguje na słowa Kissingera - zgrzyt pomiędzy Zachodem a Ukrainą

  Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to cykliczne spotkanie najbardziej znaczących osób ze świata polityki, biznesu, ekonomii i nauki. W tym roku z wiadomych przyczyn Rosja wykluczona jest w uczestnictwa w wydarzeniu. Temat wojny na Ukrainie poruszany jest na forum w Davos szeroko, jednakże dość dużym zaskoczeniem była wypowiedź Henrego Kissingera, czyli byłego sekretarza stanu USA. Prezydent Zełeński już ustosunkował się do opinii Kissingera.

  Napisano czwartek, 26 maj 2022 10:18
 • Korea Północna: Kim wystrzelił pociski zaledwie kilka godzin po wylocie z Azji prezydenta USA
  Korea Północna: Kim wystrzelił pociski zaledwie kilka godzin po wylocie z Azji prezydenta USA

  Zaledwie wczoraj pisaliśmy o wizycie prezydenta USA w Japonii o ostrej wymianie zdań pomiędzy Joe Bidenem, a ministrem Wangiem, zaś dziś świat obiegła informacja o tekstach rakietowych Korei Północnej. Warto podkreślić, że próby te miały miejsce zaledwie kilka godzin po wylocie prezydenta USA z Azji, co jest wyjątkowo mocnym sygnałem i swoistą prowokacją w stronę Ameryki i jej azjatyckich sojuszników.

  Napisano środa, 25 maj 2022 20:37
 • Japonia: Joe Biden w Tokio - użyjemy siły, aby bronić Tajwanu
  Japonia: Joe Biden w Tokio - użyjemy siły, aby bronić Tajwanu

  Przepychanki słowne pomiędzy Chinami a USA wchodzą na kolejny poziom, zaś sytuacja dyplomatyczna pomiędzy dwoma hegemonami jest najgorsza od wielu lat. Chiny coraz mocniej sygnalizują, iż zamierzają zająć Tajwan, czyli państwo, które od dekad jest prawdziwą bolączką Chińskiej Republiki Ludowej. Amerykanie za sprawą Joe Bidena wyraźnie zaznaczają, że odpowiedzią siłą na jakiekolwiek próby zbrojnego zajęcia Tajwanu.

  Napisano wtorek, 24 maj 2022 20:24
 • Gaz: Polski rząd wypowiada porozumienie ws. gazociągu Jamał - jest reakcja Kremla
  Gaz: Polski rząd wypowiada porozumienie ws. gazociągu Jamał - jest reakcja Kremla

  Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała opinię publiczną o wypowiedzeniu przez Polskę gazowego porozumienia międzyrządowego z 1993 roku w sprawie gazociągu Jamał. Jak dodała minister, jest to spowodowane w dużej części przez zbrojną agresję Rosji na Ukrainę. Warto w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że na decyzję polskiego rządu szybko odpowiedziała rosyjska strona, za sprawą rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

  Napisano poniedziałek, 23 maj 2022 17:05
 • Finlandia: Rosja wstrzymuje dostawy gazu - odpowiedź Kremla na kandydaturę do NATO?
  Finlandia: Rosja wstrzymuje dostawy gazu - odpowiedź Kremla na kandydaturę do NATO?

  Kreml w swoim oficjalnym oświadczeniu poinformował, że w sobotę 21 maja o godzinie 7 rano, Gazprom przestanie przesyłać gaz do Finlandii. Sytuacja ta jest oczywiście związana z wojną na Ukrainie, sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję, a także kandydaturą Finlandii i Szwecji do NATO. Niedawno Polska miała podobna sytuację. Czy Finlandia poradzi sobie bez rosyjskiego gazu?

  Napisano piątek, 20 maj 2022 18:11
 • GUS: Inflacja przebija kolejną barierę i jest najwyższa od 24 lat!
  GUS: Inflacja przebija kolejną barierę i jest najwyższa od 24 lat!

  Szybująca inflacja okazuje się długotrwałym problemem, który narasta z miesiąca na miesiąc. Główny Urząd Statystyczny podał, że w kwietniu inflacja osiągnęła poziom aż 12,4%, co jest wyższe niż nawet pesymistyczne przewidywania ekspertów. Sytuacja robi się coraz bardziej zawiła, zaś ceny produktów i usług rosną jak szalone. Co podrożało najbardziej? 

  Napisano piątek, 13 maj 2022 19:17