wtorek, 19 styczeń 2021 14:19

Co to jest prawica i lewica?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Janusz Korwin Mikke - Konfederacja - prawica Janusz Korwin Mikke - Konfederacja - prawica

W dzisiejszym świecie politycy należący do rozmaitych partii politycznych bardzo często operują tradycyjnym podziałem poglądów na te, które są prawicowe oraz te, które należą do nurtu lewicowego. Co tak naprawdę oznaczają owe pojęcia? Skąd czerpią one swoją genezę i jakie mają znaczenie dla dzisiejszych problemów? Warto wyjaśnić te kwestie, ponieważ doświadczenie pokazuje, że bardzo wiele osób nie zdaje sobie w pełni sprawę z tego, czym owa klasyczna prawica, jak i lewica jest.

 

Jak rozróżnić poglądy prawicowe i lewicowe?

Podstawą dla rozróżnienia ludzi o poglądach lewicowych oraz prawicowych jest klasycznie i tradycyjnie kwestia zapatrywania się na sprawy gospodarcze. Ów spór powstał już w XIX wieku, kiedy słabo opłacani i wyzyskiwani robotnicy zaczęli upominać się o swoje prawa i żądać załatania potężnych nierówności społecznych, jakie rosły między nimi, a bogatymi właścicielami zakładów. Na fali protestów i desperackiej walki o poprawę własnego bytu powstawały pierwsze socjalistyczne czy też socjaldemokratyczne partie polityczne, które w swoich programach umieszczały poprawę jakości życia mas pracowniczych. Chodziło o zagwarantowanie powszechnych emerytur i rent, ograniczenie dnia pracy do ośmiu godzin czy też podwyżkę pensji.

Historia prawicy i lewicy

Wiele z tych pierwotnych założeń udało się osiągnąć już w pierwszych dekadach XX wieku - osoby o poglądach lewicowych stawiały więc coraz to dalej idące postulaty dotyczące równości wszystkich obywateli i zniesienia wszelkich różnic społecznych. Prawicą nazwać więc można tych, którzy w obliczu owych postulatów, zdecydowanie preferowali pielęgnowali zastanego układu i nie chcieli go zmieniać. Uważali, że świat powinien rozwijać się na zasadach, które wyznacza mu wolny rynek. Działacze lewicowi optowali natomiast za maksymalnym uspołecznieniem gospodarki rynkowej, tak aby była ona przede wszystkim sprawiedliwa dla wszystkich, nie tylko dla grupy uprzywilejowanych bogaczy. Opowiadali się więc za państwowymi regulacjami wolnego rynku, a nawet w skrajnych wypadkach za całkowitym zniesieniem kapitalizmu i przejściem na model centralnie sterowany (ten ostatni wykorzystywany był w państwach komunistycznych, a więc tych gdzie lewicowe zapatrywania objawiały się w sposób najbardziej skrajny).

Podział na prawicę i lewicę

Ów tradycyjny podział na zwolenników nieregulowanego wolnego rynku, który sam kształtuje popyt i podaż i rozwiązuje wszystkie problemy oraz na osoby sceptyczne wobec owej nieomylności widoczny jest po dziś dzień. Osoby o poglądach lewicowych wspierają inwestycje publiczne, podnoszenie pensji w budżetówce, transfery socjalne, słowem, wszystko co jest w ich mniemaniu koniecznymi wydatkami budżetowymi, aby zapewnić społeczeństwu życie na odpowiednim poziomie cywilizacyjnym. Osoby o poglądach prawicowych uważają natomiast z reguły, że większość spraw powinna opierać się na własności prywatnej, a każda rzecz, która nie jest rentowna traci rację bytu. Państwo nie powinno się w ich rozumieniu świata wtrącać do gospodarki, która powinna być rozwijana jedynie przez autonomicznie działające podmioty operujące kapitałem prywatnym.

Spory prawocowo-lewicowe

Typowo tradycyjne spory prawicowo-lewicowe w dzisiejszym świecie to kwestia właściwego opodatkowania. Lewica opiera się na podatku progresywnym, a więc takim, w którym im ktoś więcej zarabia, tym większy procent od swoich dochodów płaci na rzecz państwa. Uargumentowane jest to faktem, że podatek dochodowy ma być równomiernie dolegliwy. Prawica odpowiada natomiast, że jest to niesprawiedliwe wobec dobrze zarabiających i jest karą za ich przedsiębiorczość postulując zazwyczaj podatek liniowy, który zakłada nałożenie na każdego konieczności oddania państwu tego samego procentu swoich dochodów niezależnie od ich wysokości. W skrajnych wypadkach ruchy prawicowe optują nawet za całkowitym zniesieniem podatku dochodowego jako "kary za pracę".

Różnice między zwolennikami prawicy i lewicy

Rozdźwięk między tradycyjnymi zwolennikami prawicy a lewicy widać również na polu wydatków państwowych, szczególnie, gdy w grę wchodzi kwestia wydatków socjalnych. Osoby o poglądach prawicowych z reguły krytykują tego rodzaju aktywności państwa nie chcąc finansować z własnych podatków czyiś zasiłków. Natomiast osoby o lewicowym światopoglądzie uważają, że państwo ma konieczność zapewnienia swoim obywatelom pewnego minimum egzystencjalnego, gdy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Podsumowując, warto pamiętać, że tradycyjny podział na prawicę i lewicę odnosi się do spraw gospodarki i roli, jaką powinno w niej spełniać państwo. W dzisiejszych czasach najczęściej łączy się on także z innymi, bardziej społecznymi sprawami, ale zasadniczo rdzeniem rozróżnienia jest owo podejście do wolnego rynku. a więc całkowita wiara w jego nieomylność lub potrzeba jego koniecznego uspołecznienia.

 

 

Artykuł w skrócie:

 • Co to jest prawica i lewica?
 • Jak rozróżnić poglądy prawicowe i lewicowe?
 • Historia prawicy i lewicy
 • Podział na prawicę i lewicę
 • Spory prawocowo-lewicowe
 • Różnice między zwolennikami prawicy i lewicy

 

żródło: trybunapolska.pl

 • Unia Europejska: Milion euro dziennie, czyli kara dla Polski od TSUE
  Unia Europejska: Milion euro dziennie, czyli kara dla Polski od TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę w wysokości miliona euro dziennie. To kolejna kara, która w ciągu ostatnich tygodni spada na polski rząd i tak naprawdę na wszystkich obywateli Polski. Dlaczego TSUE ukarała Polskę i w jaki sposób można wyjść z tej patowej sytuacji?

  Napisano środa, 27 październik 2021 20:27
 • Briefing Błaszczaka: Kaczyński zasypia podczas konferencji, czyli nietypowe zachowanie prezesa PiS
  Briefing Błaszczaka: Kaczyński zasypia podczas konferencji, czyli nietypowe zachowanie prezesa PiS

  26 października odbyła się wspólna konferencja Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Widzów oraz opinie publiczną dość mocno zdziwiło zachowanie prezesa PiS, który zdawał się kilka razy zasnąć podczas konferencji. Czy Kaczyński zdolny jest do pełnienia swoich funkcji w rządzie?

  Napisano środa, 27 październik 2021 13:27
 • Edukacja: Minister Czarnek zapowiada nowy przedmiot w szkołach – HiT
  Edukacja: Minister Czarnek zapowiada nowy przedmiot w szkołach – HiT

  Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapowiedział nowy przedmiot o nazwie Historia i Teraźniejszość. HiT (bo tak będzie brzmiała jego skrócona nazwa) ma skupić się na historii XX wiek, która według ministra, jest wyraźnie pomijana w obecnym systemie nauczania. Kiedy nowy przedmiot zacznie figurować w podstawie programowej?

  Napisano wtorek, 26 październik 2021 15:19
 • Straż Graniczna: Atak imigrantów na Polaków przy granicy polsko-białoruskiej. Film
  Straż Graniczna: Atak imigrantów na Polaków przy granicy polsko-białoruskiej. Film

  Na granicy Polski z Białorusią nadal jest bardzo niespokojnie. Podczas niedzielnego wieczora (24 października) doszło do regularnych ataków na płot zabezpieczający Polską granicę. Według materiałów wideo Straży Granicznej oraz Wojska Polskiego, grupy imigrantów stają się coraz bardziej agresywne. Czy sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli?

  Napisano poniedziałek, 25 październik 2021 17:37
 • Polska 2050: Dzięki staraniom białoruskich opozycjonistów, mieszkańców Warszawy i Stowarzyszenia Szymona Hołowni rondo Wolnej Białorusi w Warszawie stało się faktem
  Polska 2050: Dzięki staraniom białoruskich opozycjonistów, mieszkańców Warszawy i Stowarzyszenia Szymona Hołowni rondo Wolnej Białorusi w Warszawie stało się faktem

  Dzięki staraniom białoruskich opozycjonistów, mieszkańców Warszawy i Stowarzyszenia Polska 2050 rondo Wolnej Białorusi w Warszawie stało się faktem. Na skrzyżowaniu Południowej Obwodnicy Warszawy (al. Legionów Piłsudskiego) i ul. Puławskiej Rada Warszawy nadała nazwę ronda Wolnej Białorusi. To efekt wniosku trzech organizacji: Centrum Białoruskiej Solidarności, Inicjatywy Wolna Białoruś oraz Stowarzyszenia Polska 2050. Inicjatywę poparło również ponad 200 mieszkańców Warszawy.

  Napisano piątek, 15 październik 2021 14:12
 • OFF: Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu? Sensacyjna wiadomość o prezesie PiS
  OFF: Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu? Sensacyjna wiadomość o prezesie PiS

  Jarosław Kaczyński pełni obecnie funkcję wicepremiera, jednakże w rzeczywistości jest jedną z najważniejszych osób w rządzie. To właśnie z tego powodu tak szokująca jest informacja o jego rezygnacji ze stanowiska. Kiedy Jarosław Kaczyński zrezygnuje z obecnej funkcji i co zamierza później?

  Napisano środa, 13 październik 2021 18:23
 • Korea Północna: Kim Dzong Un znów pręży muskuły - narastające napięcie we wschodniej Azji
  Korea Północna: Kim Dzong Un znów pręży muskuły - narastające napięcie we wschodniej Azji

  Korea Północna znana jest ze swojego propagandowego przekazu, który ukazuje ją w samych superlatywach. Państwa ościenne, takie jak Korea Południowa czy Japonia z uwagą przyglądają się demonstracjom siły. Do opinii publicznej przedostały się ostatnio ciekawe materiały wideo, dokumentujące siłę północnokoreańskiej armii. Do czego zdolni są żołnierze z Pyongyangu?

  Napisano środa, 13 październik 2021 14:32
 • Polska w Unii: Protesty w całej Polsce, czyli reakcja na wyrok TK. „Milcz głupi chłopie" - film
  Polska w Unii: Protesty w całej Polsce, czyli reakcja na wyrok TK. „Milcz głupi chłopie" - film

  Ostatnie dni, to istne trzęsienie ziemi na polskiej scenie politycznej. Wzburzenie społeczne zapoczątkował wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czwartku 7 października, o wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym. Niedzielne manifestacje zebrały dziesiątki tysięcy osób w wielu miastach Polski. W jaki sposób przebiegały te protesty?

  Napisano poniedziałek, 11 październik 2021 13:19
 • Trybunał Konstytucyjny: Jest wyrok w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym - czy Polsce grozi polexit?
  Trybunał Konstytucyjny: Jest wyrok w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym - czy Polsce grozi polexit?

  Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre zapisy w Traktacie Unii Europejskiej nie są zgodne z polską konstytucją. Czwartkowy wyrok do czerwoności rozgrzał opinię publiczną, zaś eksperci zaczęli wróżyć Polsce wyjście z szeregów krajów wspólnoty. Czy faktycznie grozi nam polexit?

  Napisano piątek, 08 październik 2021 15:30
 • Afera mailowa: "Ten stary dziad" - o kim to? Czy w obozie władzy nastąpią roszady?
  Afera mailowa: "Ten stary dziad" - o kim to? Czy w obozie władzy nastąpią roszady?

  Nie milkną echa po głośnej i jakże szokującej aferze mailowej. Treść wiadomości ze skrzynki Michała Dworczyka, czyli Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, może mocno zaburzyć dotychczasowy układ sił w Zjednoczonej Prawicy. Co mają zawierać wykradzione maile?

  Napisano czwartek, 07 październik 2021 20:23
 • NBP: Stopy procentowe w górę, czyli (nie)spodziewana decyzja RPP
  NBP: Stopy procentowe w górę, czyli (nie)spodziewana decyzja RPP

  Według zapowiedzi, jakikolwiek wzrost stóp procentowych miał nastąpić dopiero pod koniec roku. W środę 6 października Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła oświadczeniem, że podniesione zostają stopy procentowe. Co to oznacza?

  Napisano środa, 06 październik 2021 19:19
 • Afganistan: Czy ten kraj czeka w tym roku całkowity brak prądu?
  Afganistan: Czy ten kraj czeka w tym roku całkowity brak prądu?

  Przejęcie Afganistanu przez Talibów to temat, którym światowe media żyły przez ostatnie dwa miesiące, ze względu na spektakularną ewakuację wojsk amerykańskich. Co prawda Amerykanie zostawili w Afganistanie całą masę najlepszego sprzętu wojskowego, jednakże blackhawki nie rozwiążą problemów natury ekonomicznej, z którymi zaczęli mierzyć się teraz Talibowie. W ciągu najbliższych miesięcy Afganistanowi grożą duże przerwy w dostawie energii elektrycznej. Czym jest to spowodowane?

  Napisano wtorek, 05 październik 2021 16:52
 • Straż Graniczna: Atrapa bomby i próba przepłynięcia rzeki Bug na granicy z Białorusią
  Straż Graniczna: Atrapa bomby i próba przepłynięcia rzeki Bug na granicy z Białorusią

  Napięcie na granicy polsko-białoruskiej jest cały czas na bardzo wysokim poziomie. Kryzys imigracyjny pogłębia stresującą atmosferę, w czasie której wszyscy pogranicznicy muszą trzymać nerwy na wodzy. Do dość niepokojącego odkrycia doszło w poniedziałek, 4 października, ponieważ służby graniczne znalazły na granicy z Białorusią atrapę bomby.

  Napisano poniedziałek, 04 październik 2021 19:39
 • Kontrola Funduszu Sprawiedliwości: Raport NIK pogrąża Ziobrę. Jakie są zarzuty?
  Kontrola Funduszu Sprawiedliwości: Raport NIK pogrąża Ziobrę. Jakie są zarzuty?

  W czwartek 30 września Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała raport dotyczący kontroli Funduszu Sprawiedliwości. Okazuje się, że treść raportu w zdecydowanym stopniu pogrąża resort Zbigniewa Ziobry. Jednym z najpoważniejszych wykroczeń wypunktowanych przez kontrolerów jest naruszenie podstawowych zasad wydatkowania środków publicznych. Czy ten druzgocący raport zmieni oblicze polskiej sceny politycznej?

  Napisano piątek, 01 październik 2021 18:47
 • Niemcy: Znamy wyniki wyborów do Bundestagu 2021
  Niemcy: Znamy wyniki wyborów do Bundestagu 2021

  Wybory wzbudzały skrajne emocje w obywatelach Niemiec, oraz ogromne zaciekawienie na arenie międzynarodowej. Nic dziwnego... w końcu Niemcy są licząca się gospodarką. Dodatkowo mają znaczący wpływ na funkcjonowanie Unii Europejskiej, a tym samym na inne kraje UE.

  Napisano poniedziałek, 27 wrzesień 2021 14:08
 • Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych: Czy szkoły będą kształcić lekarzy?
  Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych: Czy szkoły będą kształcić lekarzy?

  Niedzielski podczas spotkania w Sanoku w Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych wypowiedział się na temat planów Ministerstwa Zdrowia. Czy kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych stanie się faktem?

  Napisano środa, 22 wrzesień 2021 13:39
 • Europejski Trybunał Praw Człowieka: Putin odpowiedzialny za śmierć Aleksandra Litwinienki
  Europejski Trybunał Praw Człowieka: Putin odpowiedzialny za śmierć Aleksandra Litwinienki

  Litwinienko urodził się w 1962 roku w Woroneżu. Nie był zwyczajnym opozycjonistą, czy buntownikiem politycznym. Wręcz przeciwnie. W swoim życiu aktywnie działał na rzecz Rosji. Jako podpułkownik KGB oraz FSB miała za zadanie wypełniać rozkazy władz mu nadrzędnych. Podczas swojej służby został uhonorowany tytułem weterana MUR-u.

  Napisano wtorek, 21 wrzesień 2021 15:19
 • TSUE: Polska słono zapłaci za kopalnię Turów
  TSUE: Polska słono zapłaci za kopalnię Turów

  Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja o konflikcie między Polską a Czechami. Sprawa dotyczyła polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Finał sprawa znalazła w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Decyzja TSUE jak się okazuje, będzie słono kosztować polaków.

  Napisano poniedziałek, 20 wrzesień 2021 12:47
 • Klaudia Jachira: Stefan Wyszyński antysemitą i faszystą?
  Klaudia Jachira: Stefan Wyszyński antysemitą i faszystą?

  W Świątyni Opatrzności Bożej odbyły się uroczystości, podczas których kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi. Niestety radość z wydarzenia została przyćmiona skandalem politycznym, którego sprawcą była posłanka Klaudia Jachira.

  Napisano czwartek, 16 wrzesień 2021 13:37
 • Sondaż United Surveys we wrześniu: Wzrasta poparcie dla PiSu i Konfederacji
  Sondaż United Surveys we wrześniu: Wzrasta poparcie dla PiSu i Konfederacji

  Ostatnio przeprowadzony sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazuje, że coraz większym zaufaniem cieszy się partia rządząca. PiS i Konfederacja rosną w siłę!

  Napisano wtorek, 14 wrzesień 2021 18:30