Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18

Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

Jean Thierry Ebogo - historia życia i śmierci Jean Thierry Ebogo - historia życia i śmierci fot: youtube.com

Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

 

[...] Historia młodego Jeana Thierry” ego, karmelity bosego, który podczas swojego krótkiego życia pragnął powierzyć się Jezusowi, żyć zgodnie z Jego naukami, aby w końcu stać się synem Bożym.... ().

Skąd pochodził i czego pragnął Jean-Thierry Ebogo

Jean Thierry Ebogo, młody Kameruńczyk, urodzony 4 lutego 1982 roku jako syn Marie Therese i jej męża René. Był ich drugim wspólnym dzieckiem. Miał starszą siostrę, Vivianę, oraz przyrodniego starszego brata, Paula Herę. Imię odziedziczył po swoim stryju, Jeanie. W celu ich odróżnienia dodano jeszcze imię Thierry.

Z pozoru mógł się wydawać zwyczajnym dzieckiem, ale pomimo swego młodego wieku wykazywał się większym ilorazem inteligencji i poczuciem odpowiedzialności - niż jego rówieśnicy. Mając siedem/osiem miesięcy, mówił pełne wyrazy w swoim ojczystym języku ewondo, a w wieku dziesięciu miesięcy potrafił już chodzić bez niczyjej pomocy. Już jako mały chłopiec wiedział, kim chce zostać w przyszłości – pragnął być kapłanem.

Jean-Thierry'ego Ebogo powołany by nieść słowo Boże

W dalszej części opowieści toczy się tok zwyczajnego życia i nauki tegoż chłopca. Gdy jego mama Marie Therese, będąc z nim jeszcze w ciąży, bardzo chciała mieć syna. Bardzo dużo się modliła do Matki Bożej, obiecując jej z jeżeli da mu syna to odda go Panu jako pokornego sługę. I rzeczywiście – Jean Thierry od najmłodszych lat czuł się, że został powołany, aby nieść Sowo Boże. Lubił bawić się w księdza angażując swoje rodzeństwo do odegrania swoich wyznaczonych ról.
Jean brał odpowiedzialność za swoją rodzinę, starał się pomóc zarobkowo w utrzymaniu rodziny. Nie było to jednak łatwe ze względu na ciągle zmiany miejsca zamieszkania. Powodem tego była praca René- ojca chłopca, który był strażnikiem więziennym, co wymagało od niego dyspozycyjności i częstej zmiany otoczenia. Przez tak liczne wyprowadzki - jego zona (z zawodu nauczycielka) dorabiała jako krawcowa, aby pomóc mężowi w utrzymaniu rodziny. Chłopiec także czul się zobowiązany wobec swoich krewnych.

Lata młodości - szkoła i dorywcze zajęcia

Sprzedawał lemoniadę. Był bardzo wytrwały. Mimo upałów stał tak długo — aż nie sprzedał ostatniej szklanki. Nigdy nie napił się napoju na sprzedaż, ponieważ wiedział, że musi być odpowiedzialny za swoją rodzinę.
W szkole Jean Thierry uzyskiwał najlepsze wyniki w klasie. Już w latach przedszkolnych zauważono u niego spostrzegawczość, umiejętność obserwacji i zadawania trafnych pytań. Będąc uczniem starał się zawsze pomóc słabszym. Thierry posiadał talent lingwistyczny. Mówił w swoim ojczystym języku ewondo, a także posługiwał się francuskim i angielskim. Później nauczył się również i włoskiego. Czuł się, trzecim rodzicem dla swojego rodzeństwa.

Opiekował się nimi. Starał się wpoić im zasady, które powszechnie uznawanie są za godne naśladowania. Był dla swojego rodzeństwa wielkim autorytetem. Jean powtarzał swojemu rodzeństwu, z nauka jest w życiu bardzo ważna, że należy rzetelnie wykonywać swoje obowiązki.

Czasy seminarium

Po ukończeniu szkoły podstawowej Thierry postanowił pójść do niższego seminarium w Guider. W domu wszyscy go podziwiali. Uznawano go za wyrocznie, zawsze — zna odpowiedz na każde pytanie.. Rodzina była dumna z niego. Wstępując do niższego seminarium miał fanta, ponieważ w Guider mieszkała jego rodzina, a Thierry nie wyobrażał sobie życia bez bliskich. Rodzina odwiedzała go w każdą niedzielę, wtedy spędzali razem czas, jedli wspólnie niedzielny obiad. Jean zawsze interesował się problemami rodziny i starał się im zaradzić.

Po pewnym czasie znowu przeprowadzka ojca do innego miasta – z rodziną. Jean chciał natychmiast opuścić seminarium, aby być blisko z bliskimi – lecz zdał sobie sprawę z Jezus także cierpiał i poświęcał się dla innych.- postanowił więc dokończyć naukę w seminarium, choć było mu bardzo ciężko z braku rodziny, ale wytrwał dzięki kontaktom korespondencyjnym.

Liceum i praca

Po zakończeniu szkoły zapisał się do Liceum w Monatele. Jean Thierry pragnął pomagać ludziom. Uważał z jeżeli zdobędzie jakiś pożyteczny zawód to będzie mógł przysłużyć się ludzkości. Oczywiście nie zapominał o swojej rodzinie. Starał się wspomagać finansowo najbliższych. Zaczął prace jako taksówkarz. Pomimo z młody Ebogo zawsze był świetnym uczniem, to niestety nie udało mu się za pierwszym razem zdać matury. Jednak nie się czul rozżalony. Uważał z Opaczność znalazła dla niego inną drogę. Po roku przystąpił ponownie do egzaminu dojrzałości zdając go z powodzeniem. Wstąpił do oblatów Maryi w Mokolo.

Atak nowotworu złośliwego

Z trudem musiał znów opuszczać najbliższych. U oblatów czas upływał na modlitwie i pracy fizycznej. Mimo rozłąki z rodziną czul się spełniony. Tu zaczyna się jego droga cierpienia. Po jakimś czasie Jean zaczął mieć poważne problemy ze zdrowiem. Dokuczał mu niewielki ropień w kolanie. Dzięki szczegółowym badaniom lekarze odkryli -przyczynę bólu. Niestety, był to nowotwór złośliwy. Thierry zaczął chemioterapię, ale ta nie przyniosła żadnych - rezultatów. Okazało się z jedynym wyjściem z sytuacji jest amputacja prawej nogi. Brat Jean nie przyjął się tym jednak. Nadal uważał, z przede wszystkim musi nieść radość innym. Ludzie nie mogą widzieć go zmartwionego, ponieważ sami stracą pogodę ducha, a on by sobie tego nigdy nie darował.

Jean-Thierry'ego Ebogo wysłany do Włoch na terapię

W 2005 roku prowincjał karmelitów bosych zdecydował się na wysłanie Jeana do Włoch. Tam miał otrzymać specjalistyczną opiekę. Badania jednak wyjawiły przerażającą prawdę. Choroba ewoluowała, dając przerzuty do innych organów. W szpitalu opiekowali się nim współbracia i personel szpitala. Starali się, żeby Thierry nigdy nie był sam, on zaś robił wszystko, aby nie pokazać, jak bardzo cierpi. W szpitalu to on pokrzepiał innych i był dla nich oparciem. W trudnych chwilach pomagała mu Anna z mężem, nazywana przez Thierry'ego, mamą Anną Kobieta odwiedzała go codziennie i faktycznie traktowała go jak własnego syna.

Złożenie ślubów wieczystych

Pewnego dnia otrzymał wspaniałą wiadomość, że odwiedzi go jego własna mama, Marie Therese. Zamieszkała u Anny i jej rodziny.
8 grudnia Jean dostał pozwolenie z Rzymu i zgodę na złożenie ślubów wieczystych – przybrał imię Jean Thierry Ebogo od dzieciątka Jezus i Męki. Był bardzo szczęśliwy, pomimo swojego ciężkiego stanu zdrowia, który stale się pogarszał. Bliscy mieli świadomość, że zbliża się moment, w którym Pan zabierze go do siebie. Najbliżsi przyjaciele czuwali przy nim do końca.

5 stycznia 2006 roku Jean odszedł z tego świata. Pozostawił po sobie dobre wspomnienia. Żegnał się słowami:

"Jak piękny, jest Jezus, ile światła... Jak piękny jest Jezus".

 

Artykuły powiązane

 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga? Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

 • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
  Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

  Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

  Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
 • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
  1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

  17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

  Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
 • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
  Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

  W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
 • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
  Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

  Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

  Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
 • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
  Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

  Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

  Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
  Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

  Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
 • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
  V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

  Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

  Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26
 • Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.
  Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.

  W ostatnich czasach coraz więcej słyszy się o zwiększeniu przestępczości. Coraz więcej osób wychodzi z domu i nigdy nie wraca. Mimo pomocy służb nie zostaje odnaleziona. Takie przypadki namnażają się. Nawet, jeżeli dana osoba zostanie schwytana nie ma stu procentowej pewności, że osoba porwana żyje bądź porywacz wie, gdzie się znajduję z racji tego, że są to przestępstwa handlu dziećmi w celach między innymi nielegalnej adopcji.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 15:12
 • Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy
  Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy

  Już podczas rozmów z ludźmi z najbliższego otoczenia można od razu stwierdzić nasze skrajnie różne podejścia do afrykańskiego ubóstwa. Jedni opowiadają się za budowaniem nowych zakładów pracy, drudzy zdobywają bogatych sponsorów, jeszcze inni podejmują wolontariat. Łączy ich chęć dawania ludziom wędek. Cóż z tego, że zanim nauczą się ich używać, zginie wielu niewinnych? Czy warto poświęcić miliony dla dobra miliardów? Na pytania te odpowiada Szymon Hołownia w kolejnej już książce „Jak robić dobrze”.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 14:44
 • Kochaj Boga w każdym i we wszystkim co istnieje
  Kochaj Boga w każdym i we wszystkim co istnieje

  Pan Bóg istnieje wszędzie. Kościół nazywany jest Domem Bożym, bo tam w Tabernakulum znajduje się Najświętszy Sakrament. Spotykając się na Nabożeństwach Świętych mamy możliwość wielbienia Pana Boga grupowo, czyli we wspólnocie i tworzenie Kościoła Bożego. Bo Kościół, to przecież ludzie zgromadzeni wokół Pana Jezusa. Pierwsze Kościoły istniały pod gołym niebem, a potem w katakumbach.

  Napisano niedziela, 21 luty 2021 10:49
 • Droga Krzyżowa: Zobacz jak był męczony i jakie rany zadano Jezusowi Chrystusowi - wersja hardcorowa
  Droga Krzyżowa: Zobacz jak był męczony i jakie rany zadano Jezusowi Chrystusowi - wersja hardcorowa

  Na mękę Pana Jezusa najczęściej mówimy Droga Krzyżowa. Lecz męka Pana naszego Jezusa Chrystusa rozpoczęła się od pojmania w Ogrójcu. I trwała poprzez nieludzkie przesłuchania, biczowanie, cierniem ukoronowanie, niesienie krzyża, obdarcie z szat, aż do bestialskiego ukrzyżowania i śmierci krzyżowej. Od chwili pojmania w Ogrójcu Pan Jezus nieustannie był bity, znieważany i opluwany.

  Napisano środa, 17 luty 2021 18:12
 • Łaska odejścia z Panem Bogiem
  Łaska odejścia z Panem Bogiem

  Każdego dnia z tego świata odchodzi wielu ludzi. Ludzie umierają w wyniku ciężkich chorób i ci ludzie zazwyczaj pogodzeni są z Panem Bogiem i odchodzą spokojni do Bożej wieczności i szczęśliwości. Lecz nawet w tym przypadku nie zawsze tak jest, gdyż zło nie śpi. A trzeba wiedzieć, że zło nie śpi nigdy. Szatan wprost cierpi na bezsenność i atakuje każdego człowieka, o każdej porze dnia i nocy. Im bliżej jesteś Pana Boga, tym ataki są częstsze i mocniejsze.

  Napisano niedziela, 14 luty 2021 11:15
 • Dary małe i duże otrzymane od Pana Boga
  Dary małe i duże otrzymane od Pana Boga

  Każdy człowiek rodzi się obdarzony darami. U jednych osób dary te są duże i zauważalne. Gdyż ludzie ci od najmłodszych lat odznaczają się rzadko spotykanymi zdolnościami manualnymi, matematycznymi, zdolnościami odkrywczymi, jak i wieloma innymi. U innych osób zdolności te są mniejsze, lecz również widoczne. A

  Napisano niedziela, 07 luty 2021 10:41
 • Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce? Uczestnictwo we Mszy Świętej
  Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce? Uczestnictwo we Mszy Świętej

  Kościół rzymskokatolicki w Polsce liczy 32 miliony 90 tysięcy 865 wiernych. Liczba duchownych wynosi około 30 tysięcy 807 księży pracujących w 10 tysięcy 263 parafiach. Dane statystyczne dotyczą Kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego. Każdej niedzieli odprawianych jest w naszym kraju około 48 tysięcy Mszy Świętych. Wierni najchętniej uczestniczą w Nabożeństwach w godzinach od 8 do 11 rano.

  Napisano niedziela, 31 styczeń 2021 11:37
 • Słynny "Paździoch" czyli Ryszard Kotys nie żyje
  Słynny

  Dzisiaj w wieku 88 lat zmarł znany nam z różnych ról filmowych i teatralnych Ryszard Kotys. Szerszej publiczności szczególnie znany jest z roli Mariana Paździocha z serialu "Świat według Kiepskich". W ciągu 65 lat swojej pracy twórczej zagrał w ponad 200 produkcjach filmowych.

  Napisano czwartek, 28 styczeń 2021 12:00