sobota, 17 kwiecień 2021 13:38

Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

 

Światowa Organizacja Zdrowia - WHO apeluje, by myć prawidłowo ręce mydłem pod bieżącą wodą każdorazowo, kiedy wracamy do domu, po wizycie w toalecie, kiedy kaszląc lub kichając zakrywamy usta dłonią. Ostrzega również, by nie dotykać brudnymi dłońmi okolic ust, oczy i nosa. W sytuacji kiedy nie mamy możliwości umycia rąk z pomocą przychodzą nam środki do dezynfekcji takie jak żele, płyny, pianki, aerozole czy nasączane chusteczki. Jednak zanim taki środek kupimy, warto zapoznać się ze składem chemicznym i wybrać taki, którego właściwości dezynfekujące pozwalają unicestwić wirusa SARS-CoV-2. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie dostępne na rynku preparaty cechują się jednakową skutecznością.

Co zatem powinno wchodzić w skład skutecznego środka do dezynfekcji rąk, który poradzi sobie z koronawirusem?

Muszą przede wszystkim zawierać alkohol. W produkcji płynów dezynfekujących stosowany jest alkohol etylowy i izopropylowy, a także n-propanol. Ważne by stężenie zastosowanego alkoholu mieściło się w przedziale 60-80 procent. Wyższe niż 80 procentowe stężenie alkoholu powoduje mniejszą skuteczność biobójczą środka. Struktury białek ( wirusów lub bakterii) w obecności wody łatwiej ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu. Oprócz alkoholu, środki antybakteryjne dostępne w sklepach, w swoim składzie zawierają również substancje nawilżające, takie jak: ekstrakt z aloesu, glicerynę, panthenol, substancje zagęszczające, zapachowe, barwniki. Substancje nawilżające, są również istotnym elementem składowym, ponieważ alkohol mocno wysusza i podrażnia skórę, a one temu zapobiegają
Duże zapotrzebowanie na środki dezynfekujące spowodowało, że stały się towarem deficytowym i trudno dostępnym. Mimo podjętych działań przez polski rząd i uruchomieniu linii produkcyjnych przez przedsiębiorstwa należące do skarbu państwa jak np. Orlen, dostępność płynów, żeli dezynfekcyjnych jest mocno ograniczona, a gdy są już osiągalne, to ceny zwalają z nóg. Dzieje się tak na całym świecie, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia podała przepis na płyn do dezynfekcji, który możemy wykonać w domu.

Składniki do przygotowania 1l płynu dezynfekującego

• 833 ml 96% alkoholu etylowego (spirytusu),
• 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej (ostudzonej),
• 42 ml 3% wody utlenionej
• 15 ml 98% glicerolu (czyli gliceryny),
• zakręcany pojemnik o pojemności nieco powyżej 1 litra

Wykonanie

1. Do czystego pojemnika (plastikowego lub szklanego) wlewamy alkohol.
2. Dodajemy wodę utlenioną, glicerynę oraz całość uzupełniamy wodą.
3. Zakręcamy szybko pojemnik, aby zapobiec parowaniu.
4. Delikatnie potrząsamy butelka w celu wymieszania się składników
5. Odstawiamy pojemnik na co najmniej 72 godziny

Płyn do dezynfekcji rąk możemy przygotować również na bazie octu, alkoholu, wody i mydła, w następujących proporcjach:

- 200 mililitrów octu
- 200 mililitrów alkoholu (nie spirytusu),
- 100 mililitrów wody
- 15-20 mililitrów mydła

Wszystkie składniki należy dobrze zmieszać i otrzymujemy świetny środek dezynfekujący.

Żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk - składniki

• ½ szklanki żelu aloesowego, można go kupić w drogerii lub aptece
• 4 łyżki stołowe spirytusu lub spirytusu salicylowego,
• 20 kropli olejku z drzewa herbacianego
• 5 kropli olejku lawendowy
• 10 kropli olejku eukaliptusowy
• mała buteleczka na kosmetyki

Wykonanie banalnie proste, wszystkie podane wyżej składniki wlewamy do naczynia, dokładnie ze sobą mieszamy i tak uzyskany roztwór wlewamy do małej buteleczki najlepiej na kosmetyki, która możemy kupić w drogerii.

W awaryjnej sytuacji, kiedy nie mamy nic do dezynfekcji, możemy z zachowaniem ostrożności użyć również zimowego płynu do spryskiwaczy, który bazuje na alkoholu etylowym. Takim 70 procentowym roztworem (0, 75l płynu, 0, 25l wody) możemy spryskać powierzchnie ale należy uważać, by nie uszkodzić elementów lakierowanych, ponieważ płyn do spryskiwaczy oprócz wody i alkoholu, w swoim składzie posiada również chemiczne dodatki. Zabronione jest jednak korzystanie z płynów, które bazują na metanolu. Stężenie metanolu powyżej 3% może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, powodować podrażnienie skóry i oczu.

Pamiętać jednak należy, że środki do dezynfekcji rąk mogą zmniejszyć ilość cząsteczek wirusa SARS-CoV-2 na rękach ale nie eliminują go w 100%. Powinny zatem stanowić dodatek do mycia rąk, ponieważ tylko mycie rąk usunie z nich brud, w którym często znajdują się bakterie i wirusy. Należy myć ręce przez co najmniej 20 sekund i regularnie je odkażać wtedy, gdy mydło i woda nie są dostępne. W ten sposób możemy uchronić się przed koronawirusem i wywołaną przez niego chorobą COVID-19. Najskuteczniejszą jednak metoda by uchronić się od zakażenia, jest pozostanie w domu i ograniczenie do koniecznego minimum przebywanie w miejscach, gdzie mamy do czynienia z większymi skupiskami ludzi.

 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26
 • Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.
  Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.

  W ostatnich czasach coraz więcej słyszy się o zwiększeniu przestępczości. Coraz więcej osób wychodzi z domu i nigdy nie wraca. Mimo pomocy służb nie zostaje odnaleziona. Takie przypadki namnażają się. Nawet, jeżeli dana osoba zostanie schwytana nie ma stu procentowej pewności, że osoba porwana żyje bądź porywacz wie, gdzie się znajduję z racji tego, że są to przestępstwa handlu dziećmi w celach między innymi nielegalnej adopcji.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 15:12
 • Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy
  Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy

  Już podczas rozmów z ludźmi z najbliższego otoczenia można od razu stwierdzić nasze skrajnie różne podejścia do afrykańskiego ubóstwa. Jedni opowiadają się za budowaniem nowych zakładów pracy, drudzy zdobywają bogatych sponsorów, jeszcze inni podejmują wolontariat. Łączy ich chęć dawania ludziom wędek. Cóż z tego, że zanim nauczą się ich używać, zginie wielu niewinnych? Czy warto poświęcić miliony dla dobra miliardów? Na pytania te odpowiada Szymon Hołownia w kolejnej już książce „Jak robić dobrze”.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 14:44
 • Kochaj Boga w każdym i we wszystkim co istnieje
  Kochaj Boga w każdym i we wszystkim co istnieje

  Pan Bóg istnieje wszędzie. Kościół nazywany jest Domem Bożym, bo tam w Tabernakulum znajduje się Najświętszy Sakrament. Spotykając się na Nabożeństwach Świętych mamy możliwość wielbienia Pana Boga grupowo, czyli we wspólnocie i tworzenie Kościoła Bożego. Bo Kościół, to przecież ludzie zgromadzeni wokół Pana Jezusa. Pierwsze Kościoły istniały pod gołym niebem, a potem w katakumbach.

  Napisano niedziela, 21 luty 2021 10:49
 • Droga Krzyżowa: Zobacz jak był męczony i jakie rany zadano Jezusowi Chrystusowi - wersja hardcorowa
  Droga Krzyżowa: Zobacz jak był męczony i jakie rany zadano Jezusowi Chrystusowi - wersja hardcorowa

  Na mękę Pana Jezusa najczęściej mówimy Droga Krzyżowa. Lecz męka Pana naszego Jezusa Chrystusa rozpoczęła się od pojmania w Ogrójcu. I trwała poprzez nieludzkie przesłuchania, biczowanie, cierniem ukoronowanie, niesienie krzyża, obdarcie z szat, aż do bestialskiego ukrzyżowania i śmierci krzyżowej. Od chwili pojmania w Ogrójcu Pan Jezus nieustannie był bity, znieważany i opluwany.

  Napisano środa, 17 luty 2021 18:12
 • Łaska odejścia z Panem Bogiem
  Łaska odejścia z Panem Bogiem

  Każdego dnia z tego świata odchodzi wielu ludzi. Ludzie umierają w wyniku ciężkich chorób i ci ludzie zazwyczaj pogodzeni są z Panem Bogiem i odchodzą spokojni do Bożej wieczności i szczęśliwości. Lecz nawet w tym przypadku nie zawsze tak jest, gdyż zło nie śpi. A trzeba wiedzieć, że zło nie śpi nigdy. Szatan wprost cierpi na bezsenność i atakuje każdego człowieka, o każdej porze dnia i nocy. Im bliżej jesteś Pana Boga, tym ataki są częstsze i mocniejsze.

  Napisano niedziela, 14 luty 2021 11:15
 • Dary małe i duże otrzymane od Pana Boga
  Dary małe i duże otrzymane od Pana Boga

  Każdy człowiek rodzi się obdarzony darami. U jednych osób dary te są duże i zauważalne. Gdyż ludzie ci od najmłodszych lat odznaczają się rzadko spotykanymi zdolnościami manualnymi, matematycznymi, zdolnościami odkrywczymi, jak i wieloma innymi. U innych osób zdolności te są mniejsze, lecz również widoczne.

  Napisano niedziela, 07 luty 2021 10:41
 • Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce? Uczestnictwo we Mszy Świętej
  Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce? Uczestnictwo we Mszy Świętej

  Kościół rzymskokatolicki w Polsce liczy 32 miliony 90 tysięcy 865 wiernych. Liczba duchownych wynosi około 30 tysięcy 807 księży pracujących w 10 tysięcy 263 parafiach. Dane statystyczne dotyczą Kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego. Każdej niedzieli odprawianych jest w naszym kraju około 48 tysięcy Mszy Świętych. Wierni najchętniej uczestniczą w Nabożeństwach w godzinach od 8 do 11 rano.

  Napisano niedziela, 31 styczeń 2021 11:37
 • Słynny "Paździoch" czyli Ryszard Kotys nie żyje
  Słynny "Paździoch" czyli Ryszard Kotys nie żyje

  Dzisiaj w wieku 88 lat zmarł znany nam z różnych ról filmowych i teatralnych Ryszard Kotys. Szerszej publiczności szczególnie znany jest z roli Mariana Paździocha z serialu "Świat według Kiepskich". W ciągu 65 lat swojej pracy twórczej zagrał w ponad 200 produkcjach filmowych.

  Napisano czwartek, 28 styczeń 2021 12:00
 • Hot news! Jerzy Brzęczek zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji. Powody?
  Hot news! Jerzy Brzęczek zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji. Powody?

  Dzisiaj gruchnęła jak grom z jasnego nieba wiadomość o zwolnieniu z funkcji trenera reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka. Decyzję Prezesa Zbigniewa Bońka ogłosił Polski Związek Piłki Nożnej. Brzęczek został o tym poinformowany przez Bońka na kurtuazyjnej kawce. Formalnie rozwiąże on umowę w czwartek 21 stycznia.

  Napisano poniedziałek, 18 styczeń 2021 14:52
 • Gdzie przebywają zmarli i dusza po śmierci, oto jest pytanie ?
  Gdzie przebywają zmarli i dusza po śmierci, oto jest pytanie ?

  Gdzie mają swoje miejsce dusze zmarłe? Jest to pytanie zadawane sobie każdego dnia przez miliony ludzi na świecie. Człowiek gdy żyje, to posiada ciało i niewidzialną duszę. Jednak w chwili śmierci wszystko się zmienia. Nie widzimy uchodzącej z ciała duszy, lecz widzimy skutki jej odejścia. Bo ciało pozostaje martwe i bezużyteczne, gdy opuści go dusza.

  Napisano sobota, 16 styczeń 2021 21:58
 • Jaką wiarę wyznaje Cygan?
  Jaką wiarę wyznaje Cygan?

  Cyganie, przyjmując religię jakiegoś kraju, czynią to interesownie. Rozproszeni pośród ludności rozmaitych kultur i religii przyjmują wyznanie na danym obszarze dominujące, co wynika właśnie ze względów pragmatycznych. W niektórych okresach przyjęcie miejscowej religii było gwarantem zachowania własnej głowy i głów swojej rodziny.

  Napisano środa, 13 styczeń 2021 21:38
 • Ciekawostki - Pigmeje Baka, "ludzie lasu".
  Ciekawostki - Pigmeje Baka, "ludzie lasu".

  Mimo upływu wieków Pigmeje pozostają zacofaną cywilizacją. Ludność tubylcza mająca około 120-155 centymetrów wzrostu, żyje w lasach tropikalnych w dorzeczu Konga. „Pigmej”, oznacza „mały jak pięść”, „karzeł”. Pigmeje w Kamerunie są podzieleni na dwie grupy, Pigmeje Baka i Pigmeje Bage. Pigmeje Baka zamieszkują południowo-wschodnią część Kamerunu i północno-zachodnią część Republiki Kongo. Ich liczebność szacuje się na około 30-40 tysięcy.

  Napisano sobota, 09 styczeń 2021 14:24
 • Streaming, czyli centralna scena artystów w 2020
  Streaming, czyli centralna scena artystów w 2020

  Rok 2020 okazał się rokiem wielkich zmian. Pandemia koronawirusa całkowicie odmieniła nasz sposób życia, zarówno tego prywatnego, jak i zawodowego. Jednym z sektorów, który najbardziej ucierpiał na pandemii i spowodowanych nią lockdownach, była branża artystyczna. Co więcej, warto zaznaczyć, że artyści i bez pandemii nie mieli łatwo, gdyż zdecydowana większość z nich już przed pandemią traktowała branżę artystyczną, jako dodatkową pracę. Warto jednak podkreślić, że artyści znaleźli bardzo ciekawe rozwiązanie problemu izolacji społecznej i paraliżu ich branży.

  Napisano piątek, 08 styczeń 2021 21:05
 • Czy Irlandzki akcent jest naprawdę taki trudny do opanowania? Video
  Czy Irlandzki akcent jest naprawdę taki trudny do opanowania? Video

  Zwiastun filmu „Wild Mountain Thyme, w którym w role główne wcielają się Jamie Dornan (50 twarzy Greya) i Emily Blunt (Ciche miejsce, Na skraju jutra), wywołał dość duże poruszenie ze względu na bardzo hollywoodzko brzmiący „Oirish” akcent. Okazuje się, że nawet jeśli film o Irlandii produkowany jest przez Hollywood, nie oznacza to, że irlandzki akcent będzie brzmiał w filmie tak, jak powinien. Jak zareagowała na to irlandzka społeczność?

  Napisano piątek, 08 styczeń 2021 20:09
 • Nowoczesny Mikołaj, czyli wizyta Mikołaja w czasach koronawirusa
  Nowoczesny Mikołaj, czyli wizyta Mikołaja w czasach koronawirusa

  Święty Mikołaj jest najważniejszym symbolem Świąt Bożego Narodzenia, dlatego też żadne dziecko (czy nawet dorosły) nie wyobraża sobie świąt bez tego sympatycznego dziadka w czerwonym stroju. Jednakże pandemia koronariwusa całkowicie pokrzyżowała szanse na normalne święta. Dlatego też rodziny, które nie będą mogły odwiedzić Świętego Mikołaja w jego warsztacie, mogą liczyć na osobistą wiadomość video od Najsłynniejszego Roznosiciela Prezentów.

  Napisano poniedziałek, 21 grudzień 2020 20:34