Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
sobota, 17 kwiecień 2021 13:38

Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

 

Światowa Organizacja Zdrowia - WHO apeluje, by myć prawidłowo ręce mydłem pod bieżącą wodą każdorazowo, kiedy wracamy do domu, po wizycie w toalecie, kiedy kaszląc lub kichając zakrywamy usta dłonią. Ostrzega również, by nie dotykać brudnymi dłońmi okolic ust, oczy i nosa. W sytuacji kiedy nie mamy możliwości umycia rąk z pomocą przychodzą nam środki do dezynfekcji takie jak żele, płyny, pianki, aerozole czy nasączane chusteczki. Jednak zanim taki środek kupimy, warto zapoznać się ze składem chemicznym i wybrać taki, którego właściwości dezynfekujące pozwalają unicestwić wirusa SARS-CoV-2. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie dostępne na rynku preparaty cechują się jednakową skutecznością.

Co zatem powinno wchodzić w skład skutecznego środka do dezynfekcji rąk, który poradzi sobie z koronawirusem?

Muszą przede wszystkim zawierać alkohol. W produkcji płynów dezynfekujących stosowany jest alkohol etylowy i izopropylowy, a także n-propanol. Ważne by stężenie zastosowanego alkoholu mieściło się w przedziale 60-80 procent. Wyższe niż 80 procentowe stężenie alkoholu powoduje mniejszą skuteczność biobójczą środka. Struktury białek ( wirusów lub bakterii) w obecności wody łatwiej ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu. Oprócz alkoholu, środki antybakteryjne dostępne w sklepach, w swoim składzie zawierają również substancje nawilżające, takie jak: ekstrakt z aloesu, glicerynę, panthenol, substancje zagęszczające, zapachowe, barwniki. Substancje nawilżające, są również istotnym elementem składowym, ponieważ alkohol mocno wysusza i podrażnia skórę, a one temu zapobiegają
Duże zapotrzebowanie na środki dezynfekujące spowodowało, że stały się towarem deficytowym i trudno dostępnym. Mimo podjętych działań przez polski rząd i uruchomieniu linii produkcyjnych przez przedsiębiorstwa należące do skarbu państwa jak np. Orlen, dostępność płynów, żeli dezynfekcyjnych jest mocno ograniczona, a gdy są już osiągalne, to ceny zwalają z nóg. Dzieje się tak na całym świecie, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia podała przepis na płyn do dezynfekcji, który możemy wykonać w domu.

Składniki do przygotowania 1l płynu dezynfekującego

• 833 ml 96% alkoholu etylowego (spirytusu),
• 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej (ostudzonej),
• 42 ml 3% wody utlenionej
• 15 ml 98% glicerolu (czyli gliceryny),
• zakręcany pojemnik o pojemności nieco powyżej 1 litra

Wykonanie

1. Do czystego pojemnika (plastikowego lub szklanego) wlewamy alkohol.
2. Dodajemy wodę utlenioną, glicerynę oraz całość uzupełniamy wodą.
3. Zakręcamy szybko pojemnik, aby zapobiec parowaniu.
4. Delikatnie potrząsamy butelka w celu wymieszania się składników
5. Odstawiamy pojemnik na co najmniej 72 godziny

Płyn do dezynfekcji rąk możemy przygotować również na bazie octu, alkoholu, wody i mydła, w następujących proporcjach:

- 200 mililitrów octu
- 200 mililitrów alkoholu (nie spirytusu),
- 100 mililitrów wody
- 15-20 mililitrów mydła

Wszystkie składniki należy dobrze zmieszać i otrzymujemy świetny środek dezynfekujący.

Żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk - składniki

• ½ szklanki żelu aloesowego, można go kupić w drogerii lub aptece
• 4 łyżki stołowe spirytusu lub spirytusu salicylowego,
• 20 kropli olejku z drzewa herbacianego
• 5 kropli olejku lawendowy
• 10 kropli olejku eukaliptusowy
• mała buteleczka na kosmetyki

Wykonanie banalnie proste, wszystkie podane wyżej składniki wlewamy do naczynia, dokładnie ze sobą mieszamy i tak uzyskany roztwór wlewamy do małej buteleczki najlepiej na kosmetyki, która możemy kupić w drogerii.

W awaryjnej sytuacji, kiedy nie mamy nic do dezynfekcji, możemy z zachowaniem ostrożności użyć również zimowego płynu do spryskiwaczy, który bazuje na alkoholu etylowym. Takim 70 procentowym roztworem (0, 75l płynu, 0, 25l wody) możemy spryskać powierzchnie ale należy uważać, by nie uszkodzić elementów lakierowanych, ponieważ płyn do spryskiwaczy oprócz wody i alkoholu, w swoim składzie posiada również chemiczne dodatki. Zabronione jest jednak korzystanie z płynów, które bazują na metanolu. Stężenie metanolu powyżej 3% może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, powodować podrażnienie skóry i oczu.

Pamiętać jednak należy, że środki do dezynfekcji rąk mogą zmniejszyć ilość cząsteczek wirusa SARS-CoV-2 na rękach ale nie eliminują go w 100%. Powinny zatem stanowić dodatek do mycia rąk, ponieważ tylko mycie rąk usunie z nich brud, w którym często znajdują się bakterie i wirusy. Należy myć ręce przez co najmniej 20 sekund i regularnie je odkażać wtedy, gdy mydło i woda nie są dostępne. W ten sposób możemy uchronić się przed koronawirusem i wywołaną przez niego chorobą COVID-19. Najskuteczniejszą jednak metoda by uchronić się od zakażenia, jest pozostanie w domu i ograniczenie do koniecznego minimum przebywanie w miejscach, gdzie mamy do czynienia z większymi skupiskami ludzi.

Artykuły powiązane

 • Covid-19: Dania znosi niemalże wszystkie obostrzenia Covid-19: Dania znosi niemalże wszystkie obostrzenia

  Dania jako pierwsze państwo Unii Europejskiej znosi prawie wszystkie obostrzenia covidowe. Warto podkreślić, że dzieje się to pomimo dużej liczby zakażeń na dobę. Eksperci z Danii podkreślają jednak, iż wirus nie kwalifikuje się dłużej jako „krytyczne zagrożenie”. Wygląda na to, że w Europie zacznie w końcu działać odporność stadna, gdyż zdecydowana większość populacji przechorowała covid-19. Czy w Polsce także niebawem czeka nas powrót do normalności?

 • Koronawirus: Odkryto nowy wariant Sars-Cov-2 . Omicron zwany wcześniej "Nu" w natarciu Koronawirus: Odkryto nowy wariant Sars-Cov-2 . Omicron zwany wcześniej "Nu" w natarciu

  Czwarta fala pandemii Covid-19 wydaje się być już w piku, zaś ilość osób zaszczepionych stale wzrasta. Dlatego też odkrycie nowego wariantu Sars-Cov-2 dość mocno zaniepokoiło naukowców. Co więcej, wariant Omicron wydaje się być znacznie groźniejszy od rozpowszechnionej dziś w Europie i na świecie Delty. Co wiemy na ten moment wariancie Omicron?

 • Austria: Pełny lockdown i wprowadzenie obowiązkowych szczepień! Austria: Pełny lockdown i wprowadzenie obowiązkowych szczepień!

  Czwarta fala pandemii covid-19 coraz mocniej zaczyna się rozlewać po państwach Europy. Co więcej, kolejne państwa zaczynają wprowadzać różne wariacje lockdownów, aby zapowiedz sytuacjom znanym z poprzednich sezonów. Austria jednakże zdecydowała się na poważny i mocny krok - lockdown dla wszystkich oraz obowiązkowe szczepienia.

 • Konferencja Michała Dworczyka 10 maja: Nowe zmiany w programie szczepień Konferencja Michała Dworczyka 10 maja: Nowe zmiany w programie szczepień

  Szefa KPRM Michał Dworczyk dziś ogłosił nowe zmiany w programie szczepień. Zmiany te, jak podkreślił są korzystne dla Polaków i dążą do jak najszybszego zapewnienia obywatelom szczepień. Tylko dzięki nim mamy szansę wrócić do normalności i zapomnieć o epidemii.

 • Prezydent Duda: Będę się szczepił! Morawiecki i Błaszczak zaszczepieni. Prezydent Duda: Będę się szczepił! Morawiecki i Błaszczak zaszczepieni.

  Prezydent Andrzej Duda dzisiaj poinformował w mediach społecznościowych, że właśnie dokonał rejestracji na szczepienie. „Dzisiaj dzień naszego rocznika. Właśnie zarejestrowałem się na szczepienie przeciw COVID19. A Ty?!?” - pisał na Twitterze, zachęcając także innych. Jego wyznanie nie pozostało obojętne dla internautów.

 • Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna
  Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna

  Wojtek Gawenda to nie tylko znany artysta kabaretowy, aktor, autor tekstów i piosenkarz, ale także człowiek o bardzo bogatym życiorysie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z podjętych przez niego wyzwań było prowadzenie w Kanadzie szkoły artystycznej zarówno dla polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych młodych artystów.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 17:45
 • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
  Horror:

  "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
 • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
  Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

  Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

  Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
 • Disney Plus: Najlepsze filmy
  Disney Plus: Najlepsze filmy

  Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03
 • Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa
  Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa

  Miniserial dostępny na HBO Max jest prawdziwym arcydziełem. Chociaż reżyser ani aktorzy nie mieli łatwego zadania, to stworzyli wspaniałą produkcję, którą każdy powinien obejrzeć. Co się wydarzyło feralnej nocy w 2001 roku?

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:35
 • Obrazy świętych: Jak je dobierać?
  Obrazy świętych: Jak je dobierać?

  Obrazy święte mają ogromne znaczenie w wielu polskich domach. Traktujemy je nie tylko jako symbol, ale także wyjątkową ozdobę. Obrazki religijne mogą także zostać podarowane na prezent nie tylko komunijny, ale także na inne chrześcijańskie obrzędy.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:51
 • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
  Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

  Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

  Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
 • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
  1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

  17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

  Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
 • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
  Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

  W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
 • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
  Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

  Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

  Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
 • Wielkanoc - zmartwychwstanie
  Wielkanoc - zmartwychwstanie

  Data Wielkanocy, kiedy miało nastąpić zmartwychwstanie Jezusa, zmienia się z roku na rok. Powodem tej zmiany jest to, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy.

  Napisano środa, 16 marzec 2022 15:08
 • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
  Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

  Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

  Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
  Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

  Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
 • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
  V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

  Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

  Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26
 • Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.
  Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.

  W ostatnich czasach coraz więcej słyszy się o zwiększeniu przestępczości. Coraz więcej osób wychodzi z domu i nigdy nie wraca. Mimo pomocy służb nie zostaje odnaleziona. Takie przypadki namnażają się. Nawet, jeżeli dana osoba zostanie schwytana nie ma stu procentowej pewności, że osoba porwana żyje bądź porywacz wie, gdzie się znajduję z racji tego, że są to przestępstwa handlu dziećmi w celach między innymi nielegalnej adopcji.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 15:12