czwartek, 14 grudzień 2023 12:55

Japonia: Pierwszy śmiertelny przypadek małpiej grypy

Japonia śmierć z powodu małpiej grypy Japonia śmierć z powodu małpiej grypy fot. pixabay

Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku śmiertelnego zarażenia chorobą znana wcześniej jako małpia ospa, obecnie nazywaną mpox. To tragiczne wydarzenie rzuca cień na ogłoszenie WHO z maja o ustąpieniu zagrożenia mpox na skalę międzynarodową. Śmierć dotknęła mężczyznę w średnim wieku, jednocześnie zakażonego wirusem HIV.

 

 

Mpox w Japonii

Zmarły mężczyzna, mieszkaniec prefektury Saitama niedaleko Tokio, został zdiagnozowany we wrześniu, a jego śmierć potwierdzono w ostatnich dniach. Co istotne, nie wyjeżdżał za granicę, co stawia pytania dotyczące lokalnego rozprzestrzeniania się wirusa. W kraju odnotowano łącznie 227 zakażeń od pierwszego przypadku w lipcu 2022 roku do 3 grudnia, zgodnie z danymi ministerstwa zdrowia.

Pierwsza ofiara śmiertelna

Mpox, wcześniej określane jako małpia ospa, wywołuje objawy, takie jak wysoka gorączka, ból głowy, powiększenie węzłów chłonnych i wysypka na twarzy oraz innych obszarach ciała. W większości przypadków, choroba ustępuje sama po dwóch do czterech tygodniach, jednak istnieje ryzyko poważnego przebiegu, zwłaszcza u dzieci, kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością.

Globalna skala problemu

Według japońskiego instytutu chorób zakaźnych, od stycznia 2022 roku do września na świecie zanotowano ponad 90 tysięcy zakażeń i 157 zgonów związanych z mpox. Azja, od marca, doświadcza wzrostu liczby przypadków, a w listopadzie zanotowano pierwszy zgon na mpox na Tajwanie. W listopadzie 2022 roku WHO ogłosiła zmianę nazwy na "mpox" zamiast "małpia ospa" ze względu na skargi o stygmatyzację. Obydwie nazwy miały być używane równolegle przez rok, po czym "małpia ospa" miała zostać wycofana.

W związku z pierwszym śmiertelnym przypadkiem w Japonii, pytania o środki bezpieczeństwa i skuteczność działań przeciwko mpox stają się coraz bardziej palące. Pierwszy śmiertelny przypadek związany z mpox w Japonii rzuca nowe światło na zagrożenie, które WHO niedawno uznało za zminimalizowane. Tragiczny przebieg choroby u pacjenta z HIV podkreśla potrzebę dalszych badań i środków zapobiegawczych. Wzrost liczby zakażeń w Azji wskazuje na konieczność globalnej czujności i współpracy w zwalczaniu tej choroby.

Źródło: PAP, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Bezpieczeństwo leków GLP-1: Co pokazało śledztwo EMA? Bezpieczeństwo leków GLP-1: Co pokazało śledztwo EMA?

    Europejska Agencja Leków (EMA) przeprowadziła dochodzenie w sprawie potencjalnego ryzyka myśli samobójczych związanych z lekami GLP-1, stosowanymi w leczeniu otyłości i cukrzycy. Co odkryto?

  • Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami

    W Białym Domu odbyło się pierwsze w historii wspólne spotkanie prezydentów USA Joe Bidena i Filipin Ferdinanda Marcosa jr. oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Liderzy zadeklarowali pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin w regionie.

  • Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu! Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!

    Ranking "Asia’s 50 Best Restaurants" co roku budzi ogromne zainteresowanie miłośników kulinariów, prezentując najbardziej innowacyjne i wpływowe restauracje na kontynencie azjatyckim. Edycja z 2024 roku nie była wyjątkiem, przynosząc kilka interesujących obserwacji dotyczących zmieniających się trendów w azjatyckiej gastronomii. W tym roku na szczycie listy znalazła się japońska restauracja Sézanne, oferująca nowoczesną interpretację klasycznej kuchni francuskiej, co stanowi symboliczne odzwierciedlenie globalnych wpływów kształtujących dzisiejszą scenę kulinarą Azji.

  • Japonia: Wzrost infekcji paciorkowcami! Japonia: Wzrost infekcji paciorkowcami!

    Niedawne doniesienia z Japonii wskazują na alarmujący wzrost liczby przypadków infekcji paciorkowcami typu A, co skutkuje zwiększoną ilością zachorowań na zespół wstrząsu toksycznego paciorkowcowego (STSS). Zgłoszone przypadki w ubiegłym roku osiągnęły rekordową liczbę 941, przebijając poprzednie maksimum 894 przypadków rocznie, co wywołało zaniepokojenie wśród społeczności medycznej.

  • Olivia Munn: Aktorka walczy z rakiem piersi! Olivia Munn: Aktorka walczy z rakiem piersi!

    Olivia Munn, amerykańska aktorka znana z takich produkcji jak "Newsroom" i "Magic Mike", podzieliła się z fanami trudnymi wiadomościami. 43-letnia gwiazda ujawniła na Instagramie, że w zeszłym roku została zdiagnozowana z rakiem piersi. Opowiedziała również o swojej heroicznej walce, poddając się aż czterem operacjom w ciągu ostatnich 10 miesięcy.

load more hold SHIFT key to load all load all