Czego się dowiesz:
- Kto wziął udział w historycznym spotkaniu w Waszyngtonie dotyczącym bezpieczeństwa w Azji Południowo-Wschodniej?
- Jakie zobowiązania obronne potwierdził prezydent USA podczas spotkania?
- Jakie inicjatywy obronne i gospodarcze zostały omówione podczas szczytu?
- Jakie działania są planowane w odpowiedzi na działania Chin na Morzu Południowochińskim?
- Jaki jest główny cel nowo ogłoszonej współpracy między USA, Japonią i Filipinami?
Zobowiązania obronne i współpraca morska
Podczas spotkania w Waszyngtonie, prezydent Joe Biden podkreślił "żelazne zobowiązania obronne" Stanów Zjednoczonych wobec Japonii i Filipin. Zapewnił, że każdy atak na filipińskie samoloty, statki czy siły zbrojne na Morzu Południowochińskim uruchomi działania wynikające z traktatu o obronie wzajemnej. Liderzy omówili także pogłębianie więzów obronnych i morskich, w tym poszanowanie swobody żeglugi i komunikacji lotniczej w wyłącznych strefach ekonomicznych.
"Chcę jasno powiedzieć, że zobowiązania obronne Ameryki wobec Japonii i Filipin są żelazne" - Joe Biden, prezydent USA.
"Każdy atak na filipińskie samoloty, statki, czy siły zbrojne na Morzu Południowochińskim uruchomi działania wynikające z traktatu o obronie wzajemnej" - Joe Biden, prezydent USA.
"Szczyt wyznacza nową erę partnerstwa" - Joe Biden, prezydent USA.
Nowe inicjatywy i odpowiedź na zagrożenia
Na wspólnym wystąpieniu, liderzy wyrazili obawy dotyczące "niebezpiecznego i agresywnego" zachowania Chin, a także problemu militaryzacji i chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Zdecydowali o wzmacnianiu filipińskiej straży przybrzeżnej i organizacji wspólnych ćwiczeń straży przybrzeżnych trzech krajów. Ogłoszono również utworzenie luzońskiego korytarza gospodarczego oraz inwestycje w filipińską infrastrukturę, co ma stanowić odpowiedź na liczne groźne incydenty z udziałem chińskiej marynarki wojennej.
Kontekst i dalsze działania
Spotkanie w Waszyngtonie jest częścią szerszej strategii USA i jej sojuszników w Azji Południowo-Wschodniej, mającej na celu wzmacnianie więzów obronnych przez sieć sojuszy. Inicjatywa ta wpisuje się w kontekst ostatnich działań dyplomatycznych USA, w tym pierwszego trójstronnego szczytu z udziałem Japonii i Korei Południowej oraz planów stworzenia regionalnej tarczy antyrakietowej z udziałem USA, Japonii i Australii, a także bliższej współpracy Japonii z sojuszem AUKUS. Spotkanie to wyznacza "nową erę partnerstwa" i stanowi strategiczną odpowiedź na rosnące wyzwania w regionie.