środa, 17 luty 2021 18:12

Droga Krzyżowa: Zobacz jak był męczony i jakie rany zadano Jezusowi Chrystusowi - wersja hardcorowa

Droga Krzyżowa - wyliczenie ran Chrystusa Droga Krzyżowa - wyliczenie ran Chrystusa

Na mękę Pana Jezusa najczęściej mówimy Droga Krzyżowa. Lecz męka Pana naszego Jezusa Chrystusa rozpoczęła się od pojmania w Ogrójcu. I trwała poprzez nieludzkie przesłuchania, biczowanie, cierniem ukoronowanie, niesienie krzyża, obdarcie z szat, aż do bestialskiego ukrzyżowania i śmierci krzyżowej. Od chwili pojmania w Ogrójcu Pan Jezus nieustannie był bity, znieważany i opluwany.

 

Droga Krzyżowa to męka Jezusa Chrystusa

Dlatego każdy piątek w roku jest uczczeniem Najświętszych Ran i Męki naszego Odkupiciela i Zbawiciela. W każdy piątek odprawiamy pokutę za grzechy własne i grzechy całego świata. A jeszcze mocniej pokutujemy w okresie Wielkiego Postu starając się wynagradzać Panu Jezusowi za nasze zniewagi popełnione względem Jego Osoby.
To dla nas ludzi Zbawiciel poniósł niewyobrażalną mękę. Doznał bolesnych ran i poniżenia. Na końcu niewinny zawisł na krzyżu pomiędzy złoczyńcami.

Okrutnie bity w podziemiach u Kajfasza

Zanim to się stało, jak opisuje Święty Jan Pan nasz był okrutnie bity. Najwięcej bolesnych ran otrzymał podczas uwięzienia w podziemiach pałacu Kajfasza. Miało to miejsce pomiędzy jednym i drugim posiedzeniem Sanhedrynu. W przedziale czasowym od 1 w nocy do 4 rano.

Co o biciu Jezusa mówi Całun Turyński?

Badania Całunu Turyńskiego wykazały, że Pan Jezus najczęściej był bity od strony lewej do prawej ręką oprawcy, która zawinięta była w kułak. Badania Całunu wykazały również, że Pana naszego Jezusa Chrystusa bito też narzędziem ostrokrawędzistym lub kijem. Najbardziej zmaltretowana była prawa strona Najświętszego Oblicza. Widoczne na Całunie są szerokie rany, przetrącony nos, wielkie otarcia skóry, krwiaki w obydwu oczodołach i prawe oko całkiem uszkodzone i zamknięte. A łuki brwiowe ze śladami miażdżenia. Usta zranione, częściowo wyrwane wąsy i broda, a całość silnie stłuczona. Po biczowaniu nie było już Ciała Pana Jezusa, lecz była jedna wielka rana na całym ciele.

Biczowanie kulkami ołowianymi

Po przywiązaniu Pana Jezusa do niskiego słupa, według badań Całunu Turyńskiego do bicia Pana przystąpiło dwóch oprawców, z których jeden był niższy. Biczowali Pana biczami zakończonymi kulkami ołowianymi. Co ogromnie niszczyło tkanki i miejscami urazy dochodziły aż do kości.

Korona z ciernia na głowie Jezusa

Następnie postanowiono założyć Jezusowi koronę wykonaną z ciernia. Korona posiadała kształt czepca i ogarniała całą głowę powodując dziesiątki głębokich ran. Ciernie te posiadały niezwykle ostre kolce mogące przenikać nawet do kości czaszki. Podczas tortur rozdarte zostały żyły i tętnice znajdujące się na czole, na skroniach i tyle głowy. Na dodatek oprawcy, jak podaje Ewangelia Święta bili Pana Jezusa po głowie trzciną, a były to w rzeczywistości kije bambusowe.

Zniszczenie prawego ramienia i kolana

Została też silnie zmaltretowana okolica prawego ramienia i doszło tam do zniszczenia skóry, mięśni i powięzi. Do tego stopnia, że odsłonięty został barkowy splot nerwowy. Nastąpiło również zniszczenie lewego kolana do tego stopnia, że powstała rana miażdżona. Oraz do zwichnięcia i przemieszczenia rzepki i uszkodzenia ścięgna.

Zmaltretowany ciągnął za sobą dwóch łotrów

Rozpoczęła się Droga Krzyżowa, która była ostrokrawędzista i wiodła cały czas pod górę. Pan Jezus mocno zmaltretowany przez oprawców i na dodatek obciążony sznurem, którym był połączony z obydwoma łotrami tracił siły. Jezus jako Syn Boży, który przyszedł na świat po to, by Zbawić ludzkość nie chciał pomocy Swojego Ojca w niebie. A jako człowiek cierpiał jak ludzie. Dlatego przez ogromny ból i wyczerpanie podczas Drogi krzyżowej upadał trzy razy pod ciężarem krzyżem. Gdy nie mógł iść oprawcy wlekli Go za ręce i włosy.

Wraz z szatami zrywano z Jezusa skórę

Po dotarciu na golgotę oprawcy zdarli szaty z Pana Naszego pozostawiając Go nagim. Co sprawiło Zbawicielowi ogromny ból, gdyż szaty przywarły do ran. Wyrywano więc szaty z kawałkami ciała. Ogołocenia Pana z szat było też ogromnym poniżeniem Zbawiciela.

Zwichnęli mu nogę, by ułatwić sobie przybicie gwoździem

Do leżącego na ziemi drewna rozciągnięto ramiona Pana Jezusa i przebito dwoma gwoździami w nadgarstkach. Potem kołek i poprzeczkę z Panem naszym podniesiono pionowo. Lewą zniszczoną i bezwładną nogę Pan Jezusa umieszczono na grzbiecie prawej i przybito jednym dużym gwoździem. Przedtem jednak oprawcy zwichnęli prawą stopę w stawie skokowym, by ułatwić sobie przybicie.

Duszenie się na krzyżu trwało 3 godziny

Śmierć krzyżowa ma to do siebie, że wiszący człowiek nie może swobodnie oddychać, aż w końcu się dusi. Pan Jezus, aby zaczerpnąć powietrza musiał na zwichniętej prawej stopie ostatkiem sił podnosić się do góry. I tak za każdym oddechem. Męka Pana naszego na drzewie krzyża trwała 3 godziny.


Jezus Chrystus nasz Zbawiciel umierał na krzyżu przytomnie. Była to świadoma i doskonała Ofiara. Wypełniona do końca przez Baranka Bożego Jezusa Chrystusa dla Zbawienia rodzaju ludzkiego. Dostąpił on łaski odejścia z Panem Bogiem

 

  • Jak wygląda Wigilia w innych krajach świata?
    Jak wygląda Wigilia w innych krajach świata?

    Wigilia, to jeden z najbardziej ekscytujących dni, na który się czeka praktycznie cały rok. Jak nigdy wtedy smakują postne potrawy i kompot z suszonych owoców. Wigilia jest starochrześcijańską tradycją wspólnego spożywania posiłku. W słowniku kościelnym każdy dzień poprzedzający duże święto również jest wigilią tego święta. Czyli czasem oczekiwania na niego. Lecz nie jest tak uroczyste, jak czas oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa w betlejemskiej stajence. W tym dniu wigilia w Polsce i na całym świecie jest pod pewnymi względami podobna do siebie. Lecz są też duże różnice na przykład w potrawach wigilijnych.

    Napisano wtorek, 19 listopad 2024 06:15
  • Boże Narodzenie w krajach sąsiednich - jak obchodzą?
    Boże Narodzenie w krajach sąsiednich - jak obchodzą?

    Koniec grudnia to czas pełen magii, radości i nadziei. Na bajkowe Święta czekają niemal wszyscy mieszkańcy ziemi. Jednak - czy wszystkim dzieciom to właśnie Mikołaj pozostawia prezenty pod choinką? Którzy spośród naszych sąsiadów w świąteczny wieczór przeszukują gałązki choinki w poszukiwaniu… ogórka?

    Napisano wtorek, 19 listopad 2024 05:15
  • Knurów: Udany dla Concordii XVI Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Krasnożona
    Knurów: Udany dla Concordii XVI Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Krasnożona

    W listopadzie 2024 roku Knurów stał się miejscem rywalizacji najlepszych młodych bokserów, którzy z całym zaangażowaniem walczyli o zwycięstwo w XVI Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Jerzego Krasnożona. Turniej odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Knurowa Tomasza Rzepy, a jego celem była nie tylko sportowa rywalizacja, ale także szerzenie wartości takich jak fair play oraz zdrowy styl życia. Wstęp na wydarzenie był wolny, co dało doskonałą okazję mieszkańcom regionu do obserwowania rywalizacji na najwyższym poziomie.

    Napisano niedziela, 10 listopad 2024 14:12
  • Berlin: Festival of Lights 2024
    Berlin: Festival of Lights 2024

    Berlin po raz kolejny staje się miastem pełnym świateł. Od 4 do 13 października 2024 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Festival of Lights. Mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać wyjątkowe instalacje świetlne na około 50 budynkach. Tegoroczne hasło "Celebrating Freedom" podkreśla znaczenie wolności i różnorodności. Na fasadach zobaczymy m.in. Brandenburską Bramę i Wieżę Telewizyjną.

    Napisano piątek, 04 październik 2024 17:00
  • Berlin: Coraz więcej prywatnych muzeów przyciąga młodzież
    Berlin: Coraz więcej prywatnych muzeów przyciąga młodzież

    Selfie-Muzeum, Illuseum czy Paradox-Muzeum - w Berlinie powstaje coraz więcej małych prywatnych muzeów, które oferują rozrywkę i zabawę. Ale czy są to tylko idealne tła do zdjęć na Instagramie, czy prawdziwe muzea? Marie Kaiser przedstawia szczegóły.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 11:07
  • Hamburg: Festiwal Online Marketing Rockstars przyciąga tłumy
    Hamburg: Festiwal Online Marketing Rockstars przyciąga tłumy

    Hamburskie targi Messehallen są dziś i jutro miejscem, które przyciąga do 70 000 uczestników z całego świata, dzięki corocznemu festiwalowi Online Marketing Rockstars (OMR). To wydarzenie, które od 2011 roku organizuje hamburska firma OMR, specjalizująca się w doradztwie w dziedzinie marketingu internetowego, oprogramowania i podcastów.

    Napisano wtorek, 07 maj 2024 17:55
  • Netflix: "Reniferek" i jego niewiarygodna kontynuacja
    Netflix: "Reniferek" i jego niewiarygodna kontynuacja

    "Reniferek" to serial stworzony przez Richarda Gadda dla platformy Netflix. Przyciąga on widzów intensywnością i autentycznością opowiedzianej historii. Produkcja bazuje na prawdziwych wydarzeniach z życia Gadda, który doświadczył zaawansowanego prześladowania przez kobietę o imieniu Martha. Serial, będąc adaptacją sztuki teatralnej "Baby Reindeer", zdobył uznanie zarówno za scenariusz, jak i aktorstwo.

    Napisano czwartek, 25 kwiecień 2024 08:18
  • Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc
    Fundacje: W ciągu 15 lat ich liczba w Polsce wzrosła o 155 proc

    W Polsce zarejestrowanych jest 155 tys. stowarzyszeń i fundacji, z czego stowarzyszenia stanowią większość, ale liczba fundacji rośnie znacznie szybciej – już o blisko 8 proc. rok do roku. Ponad 60 proc. Polaków uważa, że organizacje pożytku publicznego są potrzebne, ale tylko 4 proc. wspiera je regularnie. Pod względem działań dobroczynnych Polska znajduje się w ostatniej dziesiątce krajów świata. Najprostszym sposobem wsparcia bliskich nam działań społecznych jest odliczenie części podatku dochodowego, jednak nie wszyscy korzystają z tej możliwości.

    Napisano środa, 17 kwiecień 2024 11:09
  • Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki
    Muzeum: Nowe sposoby konserwacji dzieł sztuki

    Wiekowe obrazy, które zdobią ściany muzeów na całym świecie, były dotychczas uważane za niezwykle wrażliwe na zmiany warunków otoczenia. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym ekspertów z Krakowa, rzucają nowe światło na ich odporność. Odkrycia te mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki instytucje te zarządzają swoim mikroklimatem, otwierając drogę do znaczących oszczędności energetycznych i większej ekologi.

    Napisano niedziela, 14 kwiecień 2024 20:59
  • Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!
    Asia’s 50 Best Restaurants: Tokio i Singapur dominują w rankingu!

    Ranking "Asia’s 50 Best Restaurants" co roku budzi ogromne zainteresowanie miłośników kulinariów, prezentując najbardziej innowacyjne i wpływowe restauracje na kontynencie azjatyckim. Edycja z 2024 roku nie była wyjątkiem, przynosząc kilka interesujących obserwacji dotyczących zmieniających się trendów w azjatyckiej gastronomii. W tym roku na szczycie listy znalazła się japońska restauracja Sézanne, oferująca nowoczesną interpretację klasycznej kuchni francuskiej, co stanowi symboliczne odzwierciedlenie globalnych wpływów kształtujących dzisiejszą scenę kulinarą Azji.

    Napisano sobota, 30 marzec 2024 13:14
  • Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?
    Jonathan Haidt i Pete Etchells: Czy ekrany niszczą młode umysły?

    Żyjemy w czasach, gdy smartfony i media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem codzienności, szczególnie w życiu młodych ludzi. Z jednej strony, obserwujemy gwałtowny rozwój ruchów antysmartfonowych, z drugiej – coraz więcej głosów podkreśla potrzebę zrozumienia wpływu ekranów na zdrowie psychiczne młodzieży. Dwie nowo wydane książki, prezentujące skrajnie różne podejścia do tej kwestii, wzbudzają debatę na temat tego, jak powinniśmy myśleć o smartfonach i mediach społecznościowych.

    Napisano sobota, 30 marzec 2024 12:35
  • Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?
    Hiszpania: Kiedy Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona?

    Po latach oczekiwań i nieustannych prac, słynna Sagrada Familia w Barcelonie, będąca nie tylko symbolem miasta, ale i jednym z najbardziej rozpoznawalnych kościołów na świecie, ma w końcu doczekać się zakończenia budowy. Rozpoczęta w 1882 roku przez katalońskiego architekta Antoniego Gaudíego, ta monumentalna bazylika zaliczona do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i ekspertów z całego globu. Prezes organizacji odpowiedzialnej za prace, Esteve Camps, potwierdził, że dzięki zgromadzonym środkom finansowym oraz materiałom budowlanym, Sagrada Familia zostanie ukończona w 2026 roku, czyli dokładnie w stulecie śmierci Gaudiego.

    Napisano środa, 27 marzec 2024 20:26
  • Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą
    Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą

    Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej palącym problemem, dotykającym nie tylko ekosystemów, ale i codziennego życia ludzi na całym świecie. Jednym z mniej oczywistych, lecz równie niepokojących aspektów tego globalnego wyzwania jest wpływ, jaki ma on na produkcję wina. Wina, które od wieków stanowią część kultury i tradycji wielu regionów, są obecnie zagrożone przez skrajne warunki pogodowe, takie jak ekstremalne upały i susze. Te zmiany klimatyczne utrudniają uprawę winorośli w wielu tradycyjnych rejonach winiarskich, co prowadzi do zmian w smaku, zawartości alkoholu, a nawet kolorze ulubionych trunków.

    Napisano środa, 27 marzec 2024 20:21
  • Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film
    Arabia Saudyjska: Pierwszy na świecie park tematyczny Dragon Ball. Film

    Niedługo po śmierci Akiry Toriyamy, legendarne uniwersum "Dragon Ball" otrzyma swoje miejsce w rzeczywistym świecie - pierwszy na globie park tematyczny poświęcony tej serii ma powstać w Arabii Saudyjskiej. Centralnym punktem tego ambitnego przedsięwzięcia będzie świat Son Goku, bohatera dysponującego niezwykłymi umiejętnościami sztuk walki, który wyrusza w poszukiwaniu siedmiu magicznych kul przywołujących smoka spełniającego życzenia. Lokalizacją parku będzie Qiddiya, kompleks rozrywkowy i turystyczny znajdujący się na obrzeżach stolicy kraju, Rijadu. Informację o projekcie podały wspólnie Qiddiya Investment Company oraz Toei Animation.

    Napisano piątek, 22 marzec 2024 20:41
  • Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!
    Londyn: Nowe dzieło Banksy'ego ożywia miasto!

    Zagadkowy artysta uliczny Banksy ponownie przyciągnął uwagę publiczności dzięki swojemu najnowszemu dziełu, które pojawiło się w północnym Londynie w minioną niedzielę. Artysta ujawnił mural na ścianie w Finsbury Park poprzez serię postów w mediach społecznościowych. Praca artystyczna w inteligentny sposób włącza w swój projekt przycięte drzewo, tworząc iluzję bujnych zielonych liści za pomocą rozpylonej farby. Obok drzewa znajduje się postać trzymająca spryskiwacz, wykonana w charakterystycznym dla Banksy'ego stylu szablonu, co dodaje komentarz na temat interakcji człowieka z naturą.

    Napisano poniedziałek, 18 marzec 2024 21:01
  • Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem
    Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem

    Kiedy myślimy o spełnianiu marzeń, często wizualizujemy sobie wielkie podróże, zabytkowe samochody czy luksusowe domy. Dla Kamila Stawiarza, 26-latka z Krakowa, marzenie oznacza coś zupełnie innego. To pragnienie "nowego ucha i wyglądu" i normalności w życiu codziennym. Jego historia to opowieść o nieustępliwości wobec przeciwności losu, siły charakteru i woli walki.

    Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 10:46
  • Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna
    Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna

    Wojtek Gawenda to nie tylko znany artysta kabaretowy, aktor, autor tekstów i piosenkarz, ale także człowiek o bardzo bogatym życiorysie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z podjętych przez niego wyzwań było prowadzenie w Kanadzie szkoły artystycznej zarówno dla polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych młodych artystów.

    Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 17:45
  • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
    Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego

    "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

    Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
  • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
    Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

    Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

    Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
  • Disney Plus: Najlepsze filmy
    Disney Plus: Najlepsze filmy

    Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

    Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03