Współczesna forma niewolnictwa
Handel ludźmi jest to przestępstwo będące współczesna forma niewolnictwa. Na początku pojęcie, to znane było jedynie, jako handel kobietami, które zostały zmuszane do prostytucji czy do niewolniczej pracy. Jednak od jakiegoś czasu występuje także handel dziećmi i nielegalna adopcja. Związana jest z użyciem przemocy, co jest dla ofiar ogromnym obciążeniem i zarówno fizycznym jak i psychicznym. Ofiary w efekcie traumatycznych przeżyć doświadczają chorób psychicznych oraz wpadają w różnego rodzaju uzależnienia. Handel dziećmi to w dużej mierze zatrudnianie ich, jako służba domowa w krajach bardziej rozwiniętych, taniej siły roboczej na różnych plantacjach przy zbiorach owoców lub do świadczenia usług seksualnych w ramach tak zwanej na przykład turystyki seksualnej.
Adopcja czyli przysposobienie
Adopcja tj. przysposobienie, czyli przybranie dziecka za swoje zostało zdefiniowane w art. 10 ust 1 Europejskiej Konwencji o przysposobieniu dzieci, sporządzonej w Strasburgu dnia 24 kwietnia 1967 roku (Dz. U. 1999. 99. 1157). Zgodnie z treścią art. 10 ust 1 przez przysposobienie przysposabiający nabywa wobec przysposobionego wszelkie prawa i obowiązki, jakie mają ojciec lub matka wobec ich dziecka pochodzącego z małżeństwa. Natomiast przysposobiony nabywa wobec przysposabiającego wszelkie prawa i obowiązki, jakie ma dziecko pochodzące z małżeństwa w stosunku do swojego ojca lub swojej matki.
Przebieg adopcji w Polsce
W Polsce adopcja przebiega następująco. Sąd wydaje orzeczenie na żądanie przysposabiającego dziecko ponadto wskazuje szereg wymogów, które musi spełnić aby dane dziecko trafiło do tej rodziny pierwszym z wymogów jest to że można adoptować osobę małoletnią i tylko dla jej dobra, po drugie jest to że przysposabiający musi być osobą, która ma pełną zdolność do czynności prawnej i która sama wie że będzie należycie wykonywała obowiązki matki bądź ojca. Należy także przedstawić świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny.
Kolejną formy adopcji jest adopcja ze wskazaniem jest to opcja, która oznacza sytuację w której rodzice biologiczni sami wskazują rodzinę który chcą oddać dziecko. Jest to działanie legalne pod warunkiem że procedura przekazania dziecka odbywa się za pośrednictwem sądu. O opinie pytani są także eksperci, którzy wyrażają zgodę by przysposobić dziecko lub nie. Nieraz adopcja ze wskazaniem posiada wiele kontrowersji. Przeciwnicy danego sposobu adopcji uważają że rodziców powinno szukać się i dobierać dla dziecka a nie odwrotnie. Zarzuty kierowane również do organizacji, do której zarzuca się brak zaangażowania i źle przeprowadzenie procedury.
Rodzaje adopcji
Należy jednak zaznaczyć, że dobro dziecka jest najważniejsze, gdy trafi do rodziny, którą zna będzie się lepiej czuł i lepiej się odnajdzie w danej sytuacji. Kolejnym rodzajem adopcji jest adopcja komercyjna. Jest ona nieobecna w przepisach prawa, ale w języku potocznym używana jest dość powszechnie i opisuje sytuację, w której doszło do oddania dziecka do adopcji zamian za przekazanie korzyści majątkowej. Korzyści otrzymują biologiczni rodzice, którzy otrzymują pieniądze za dziecko. Komercyjna adopcja powiązana jest z adopcja ze wskazaniem a co za tym idzie budzi jeszcze więcej kontrowersji czy negatywnych emocji oraz ostrą krytykę ze strony części środowiska zarówno eksperckich i opinii publicznej.
Co ciekawe w prawach dziecka konwersja dopuszcza adopcje z możliwością przekazania korzyści majątkowej pod warunkiem, że nie są one niestosowne. Nasuwa się pytanie, co zdaniem tego stwierdzenia można uznać za niestosowne i względem dziecka czy rodzica.
Handel ludźmi, czyli nielegalna tzw. "dzika adopcja"
Przechodząc do meritum, które zawarte jest w temacie można stwierdzić że opisane powyżej formy adopcji mają to do siebie, że odbywają się w ramach prawa lub w drodze decyzji sądu. Zatem pod tym względem nie mogło stanowić przestępczych znamion świadczących popełnienia jakiekolwiek przestępstwa bądź handlu ludźmi. Handel ludźmi tak zwana „dzika adopcja” zasługuje na potępienie co więcej jest karana, gdyż oznacza nielegalne wejście w posiadanie dziecka. Nie może być jednak ścigana z artykułu dotyczącego adopcji wbrew przepisom danej ustawy, gdyż zaangażowane strony nie podejmują działań mających na celu zgłoszenia tego przestępstwa i ściganie oprawcy. Jak się okazuje nie zawsze przestępstwo handlu ludźmi może być kwalifikowane do tego rodzaju ustawy niemniej jednak adopcja ta powinna ulec kodeksowaniu i doprecyzowania ustaw, aby można było w jasny sposób karać osoby, które dopuszczają się takich czynów.
Do zachowań, które można wymienić z racji przestępstwa handlu i nielegalnej adopcji to:
• wyszukiwanie i nakłanianie kobiet do oddania dziecka,
• wyszukiwanie odpowiedniego dziecka,
• pomoc w załatwieniu formalności urzędowych,
• organizowanie lub przeprowadzenie badań opinii lekarskiej,
• fałszowanie dokumentów,
• organizacja transportu i pobyt matki przed i po porodzie,
• czerpanie korzyści z tego tytułu a w dużej mierze korzyści majątkowych.
Wymiar sprawiedliwości, a nielegalna adopcja
Istniejąca konstrukcja zapisu artykułu 211a kk dopuszcza możliwość podjęcia szeregu czynności, które w sumie stanowią o czynie przestępczym. w efekcie przestępstwo, o którym mowa w art. 211a kk może pozostawać w zbiegu z innymi przepisami np. z art. 211 kk (uprowadzenie, zatrzymanie nieletniego), z art. 272 kk (poświadczanie nieprawdy poprzez wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego), czy też z art. 272 § 1 kk (podrabianie, przerabianie dokumentów) .
Wymiar Sprawiedliwości pracuje nad bardziej rygorystycznymi przepisami odnośnie nielegalnej adopcji dzieci. Karze będą podlegały dwie postaci nielegalnej adopcji:
1. oddanie lub przyjęcie dziecka do adopcji w celu osiągnięcia korzyści osobistej lub majątkowej i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie;
2. oddanie lub przyjęcie dziecka do adopcji z pominięciem postępowania o przysposobienie.
Przykładem drugiej z form nielegalnej adopcji może być na przykład fikcyjne uznanie dziecka i zrzeczenie się praw rodzicielskich przez matkę.
Ministerstwo Sprawiedliwości o nielegalnej adopcji
Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, iż obecne przepisy niedostatecznie chronią dzieci przez nielegalnymi adopcjami. Karze podlega jedynie organizowanie nielegalnych adopcji na szeroką skalę.
Obecnie kodeks karny przewiduje że dana osoba która w celu osiągnięcia jakichkolwiek korzyści majątkowej zajmuje się organizowaniem bądź sama adoptuje dzieci wbrew przepisom ustawy podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat 5. Według resortu sprawiedliwości jest to mało rygorystyczne i powinno wzrosnąć wymiar kary. Prawnicy i osoby, które zajmują się na co dzień sprawami dotyczącymi dzieci i ich nielegalną adopcją szacują, że liczby nielegalnych adopcji w Polsce rosną. Jest ich od kilkuset do nawet kilku tysięcy rocznie.
Coraz więcej można przeczytać ogłoszeń typu urodzenie dziecka za pieniądze, wynajęcie brzuszka czy pomoc parze bez dzieci, która nie może mieć swoich dzieci. Zdarzają się także oferty dotyczące starszych dzieci. Jednak policja sprawdza je na bieżąco, ale w większości przypadków są one żartem. Między innymi rząd wprowadził tak zwane 500 plus, które miało zmniejszyć fale nielegalnych adopcji jednak są one jeszcze na znaczący poziomie.
Jest to zaledwie jeden z powodów handlu dziećmi. Na podsumowania można stwierdzić, że organizowanie adopcji wbrew przepisom ustawy jest to nic innego jak obrót dziećmi mający na celu zaspokojenie rodzicielskiej potrzeby osób, które nie mogły bądź nie chciały w sposób legalny skorzystać z ustanowionej procedury. Celem jest osiągnięcie korzyści majątkowej z obrotu dziećmi do adopcji. Jest to przestępstwo przeciwko porządkowi prawnemu i rodzinie. Przedmiotem ochrony jest porządek publiczny poprzez zapewnienie przestrzegania procedur przysposobienia oraz dobra dziecka. Dane decyzje orzeka Sąd o adopcji i stanowi ochronę prawną dla dziecka.
Handel dziećmi i nielegalna adopcja muszą być bardziej sprawdzane
Podsumowując należy stwierdzić, iż handel dziećmi i nielegalna adopcja powinny być w Polsce jak i na całym świecie bardziej sprawdzane, kary powinny być bardziej rygorystyczne. Istnieje wiele par, które nie mogą mieć dzieci jednak istnieje ustawowa procedura, która mówi o adopcji i pomaga rodzinie z adoptowaniu dziecka nie musi ona ubiegać się do nielegalnych środków. Poprzez korzystanie z legalnej pomocy w adopcji rodzice mogą liczyć także na pomoc w opiece nad dzieckiem. Według raportu ONZ, handel ludźmi odnotowuje się w 118 państwach, a ofiary pochodzą z przynajmniej 136 krajów. Chociaż dane statystyczne są mocno zaniżone – nie zawsze proceder wychodzi na jaw – to w ostatniej dekadzie niepokojąco wzrasta handel dziećmi. W latach 2003-2006 liczba ofiar wśród małoletnich wzrosła o 20 proc., od 2007 do 2010 roku – o 27 proc., a przez kolejne 3 lata o 32 proc. Niektóre matki sądzą, że dzięki temu zapewnią swojemu dziecku lepszy byt. Inne chcą po prostu zarobić, a nowym rodzicom przedstawiają dokładny cennik, gdzie wyszczególnione jest, co i ile kosztuje – od wizyty u ginekologa, po suplementy diety wspomagające rozwój dziecka. Jednak tak naprawdę biologiczna matka nigdy nie wie, komu i w jakim celu sprzedaje dziecko – czy rzeczywiście trafi ono do ludzi, którzy zaopiekują się nim i pokochają jak własne. Jest bardzo wiele wad danej adopcji i nie ma pewności, co tak na prawdę dani ludzie zrobią dziecku. Historia sprzedana na samym początku o rodzinie nie mogącej mieć dzieci nie zawsze musi być prawdziwa.
Zobacz głośny film Vegi o handlu dziećmi - "Oczy diabła"