sobota, 27 luty 2021 14:44

Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Jak robić dobrze - Szymon Hołownia Jak robić dobrze - Szymon Hołownia Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Już podczas rozmów z ludźmi z najbliższego otoczenia można od razu stwierdzić nasze skrajnie różne podejścia do afrykańskiego ubóstwa. Jedni opowiadają się za budowaniem nowych zakładów pracy, drudzy zdobywają bogatych sponsorów, jeszcze inni podejmują wolontariat. Łączy ich chęć dawania ludziom wędek. Cóż z tego, że zanim nauczą się ich używać, zginie wielu niewinnych? Czy warto poświęcić miliony dla dobra miliardów? Na pytania te odpowiada Szymon Hołownia w kolejnej już książce „Jak robić dobrze”.

 

Niech bogaci się podzielą!

Na jakiej podstawie mamy odbierać pieniądze Billowi Gatesowi? Bo uważamy się za biedniejszych? Często słyszę przy okazji różnych zbiórek mamusie, które zabrniają wrzucać dzieciom miedziaki. „Tak nie wypada.” Zamykamy oczy, uszy i serca, starając się przejść w taki sposób, by wymiąć dziewczynkę z puszką. Albo zaczynamy oskarżać ją o kłamstwa. Denerwujemy się wcale nie dzieleniem, lecz.. śmiesznością. Udział w akcjach charytatywnych często świadczy o statusie, dlatego też z staranmy się wrzucić więcej niż nasi sąsiedzi. Tymczasem najważniejszy jest sam gest. Niezależnie od tego, czy wrzucisz grosz, dziesięć czy pięć zlotych, pomagasz.

Cieszmy się z małych rzeczy

Wyobraźmy sobie, że potrzeba pieniędzy na nowy sprzęt medyczny za kilka tysięcy złotych. Najprostszym sposobem na ich zdobycie nie jest wcale pikieta pod domem lokalnego milionera, lecz... crowfunding. Jeśli tysiąc ludzi odda zaledwie zlotówkę, nie odczują oni żadnej dziury budżetowej. A dla głodujących w Afryce, którzy żyją są mniej niż 1, 25 USD dziennie, to bogactwo. A czym jest foundrasing?

Ile co kosztuje?

Na stronie Dobrej Fabryki można kupić czyjeś życie. I nie mam na myśli tu wstydliwego procederu niewolnictwa, lecz... uwalniania. Okazuje się, że dzień pobytu w hospicjum kosztuje 50 zł. Szczepionka na malarię - 25 zł. Za 10 zł jakieś dziecko nie pójdzie spać głodne. 5-7 zł umożliwia naukę. Tyle kosztuje szkolna wyprawka przyszłego lekarza, polityka, aktora. Mniej niż latte.

Uliczni żebracy

Ludzie bezrobotni (mimo)wolnie. Lecz to mimo- często warunkuje naszą pomoc. Jakie prawo pozwala nam ich oceniać? Powinniśmy dzielić się z wszystkimi, lecz mądrze, w taki sposób, by ich nie uzależnić od naszej pomocy. Czasem wystarczy rozmowa. Pan, który sypia na ławce w parku, niekoniecznie musi być leniem. Za tą pomarszczoną twarzą kłębi się historia. Wystarczy wykazać zainteresowanie, wysłuchać zwierzenia! Jeśli nawet zostaniemy poproszeni o kilka złotych – cóż nam szkodzi zrezygnować z ciastka czy kawy? Ten człowiek właśnie zyskał ciepły posiłek. Pomoc to nie naiwność. Danie komuś pieniędzy z zastrzeżeniem, że jeśli zostaną źle spożytkowane, obciążą jego sumienie, wywrze ogromny efekt.

Po co dawać im piłki, skoro brakuje na jedzenie?

W piramidzie Maslowa na pierwszym miejscu znajdują się potrzeby fizjologiczne. Bez ich spełnienia człowiek zaczyna działać instynktownie, zezwierzęca się. A jednak do Afryki prócz jedzenia trafiają także zabawki i książki. Dlaczego? Ludzie może starają się stać pewnie na ziemi, a jednak wszyscy czasem patrzymy w gwiazdy. Mniej lub bardziej nieśmialo, czasem spode łba, lecz zdajemy sobie sprawę, że istnieje coś poza naszym zasiegiem. I pragniemy to zdobyć. Gdyby dzieci Afryki nie otrzymywały innych rzeczy niż jedzenie, nie rozwijałyby się. A  Afryka pozostałaby ciemna. I nie mam tu na myśli wylącznie koloru skóry.

Zbiórki rzeczy niepotrzebnych

Tuż przed Wigilią do jednego z sierocińców trafia pudło darów. Jak dobrze, że siostry postanowiły je przejrzeć jeszcze przed wieczerzą! Dobrzy ludzie przysłali połamane zabawki i wyraźnie używane ubrania. Na szczęście udało sięzdobyć prawdziwe prezenty dla dzieci. Jakże byłyby rozczarowane! Jeśli wysyłamy coś potrzebującym, powinniśmy zadać sobie trzy pytania. Jaki klimat panuje w tym miejscu? Zimowy szalik nie przyda się na równiku. Czy to, co oddaje, jest zdatne do użytku? Czy moje dziecko mogłoby się z tego ucieszyć? Wbrew stereotypom szerokość geograficzna nie warunkuje czyiś upodobań. W przeciwnym razie Polacy żyliby bigosem i wódką.

„Ze złem najlepiej walczy się, robiąc dobro. Nie daj więc sobie wmówić, że nie masz na nic wpływu, bo masz większy, niż myślisz! Nie rezygnuj z wakacji, nadal chodź do kina i pij wino do kolacji. Nie oddawaj potrzebującym wszystkiego – dziel się z nimi drobnostkami, ułamkiem tego, co masz. Ale rób to regularnie! I koniecznie z uśmiechem”
(Szymon Hołownia "Jak robić dobrze")

  • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
    Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

    Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

    Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
  • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
    Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

    Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

    Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
  • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mędrości i bólu
    Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mędrości i bólu

    Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

    Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
  • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
    Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

    Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

    Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26
  • Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.
    Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.

    W ostatnich czasach coraz więcej słyszy się o zwiększeniu przestępczości. Coraz więcej osób wychodzi z domu i nigdy nie wraca. Mimo pomocy służb nie zostaje odnaleziona. Takie przypadki namnażają się. Nawet, jeżeli dana osoba zostanie schwytana nie ma stu procentowej pewności, że osoba porwana żyje bądź porywacz wie, gdzie się znajduję z racji tego, że są to przestępstwa handlu dziećmi w celach między innymi nielegalnej adopcji.

    Napisano sobota, 27 luty 2021 15:12
  • Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy
    Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy

    Już podczas rozmów z ludźmi z najbliższego otoczenia można od razu stwierdzić nasze skrajnie różne podejścia do afrykańskiego ubóstwa. Jedni opowiadają się za budowaniem nowych zakładów pracy, drudzy zdobywają bogatych sponsorów, jeszcze inni podejmują wolontariat. Łączy ich chęć dawania ludziom wędek. Cóż z tego, że zanim nauczą się ich używać, zginie wielu niewinnych? Czy warto poświęcić miliony dla dobra miliardów? Na pytania te odpowiada Szymon Hołownia w kolejnej już książce „Jak robić dobrze”.

    Napisano sobota, 27 luty 2021 14:44
  • Kochaj Boga w każdym i we wszystkim co istnieje
    Kochaj Boga w każdym i we wszystkim co istnieje

    Pan Bóg istnieje wszędzie. Kościół nazywany jest Domem Bożym, bo tam w Tabernakulum znajduje się Najświętszy Sakrament. Spotykając się na Nabożeństwach Świętych mamy możliwość wielbienia Pana Boga grupowo, czyli we wspólnocie i tworzenie Kościoła Bożego. Bo Kościół, to przecież ludzie zgromadzeni wokół Pana Jezusa. Pierwsze Kościoły istniały pod gołym niebem, a potem w katakumbach.

    Napisano niedziela, 21 luty 2021 10:49
  • Droga Krzyżowa: Zobacz jak był męczony i jakie rany zadano Jezusowi Chrystusowi - wersja hardcorowa
    Droga Krzyżowa: Zobacz jak był męczony i jakie rany zadano Jezusowi Chrystusowi - wersja hardcorowa

    Na mękę Pana Jezusa najczęściej mówimy Droga Krzyżowa. Lecz męka Pana naszego Jezusa Chrystusa rozpoczęła się od pojmania w Ogrójcu. I trwała poprzez nieludzkie przesłuchania, biczowanie, cierniem ukoronowanie, niesienie krzyża, obdarcie z szat, aż do bestialskiego ukrzyżowania i śmierci krzyżowej. Od chwili pojmania w Ogrójcu Pan Jezus nieustannie był bity, znieważany i opluwany.

    Napisano środa, 17 luty 2021 18:12
  • Łaska odejścia z Panem Bogiem
    Łaska odejścia z Panem Bogiem

    Każdego dnia z tego świata odchodzi wielu ludzi. Ludzie umierają w wyniku ciężkich chorób i ci ludzie zazwyczaj pogodzeni są z Panem Bogiem i odchodzą spokojni do Bożej wieczności i szczęśliwości. Lecz nawet w tym przypadku nie zawsze tak jest, gdyż zło nie śpi. A trzeba wiedzieć, że zło nie śpi nigdy. Szatan wprost cierpi na bezsenność i atakuje każdego człowieka, o każdej porze dnia i nocy. Im bliżej jesteś Pana Boga, tym ataki są częstsze i mocniejsze.

    Napisano niedziela, 14 luty 2021 11:15
  • Dary małe i duże otrzymane od Pana Boga
    Dary małe i duże otrzymane od Pana Boga

    Każdy człowiek rodzi się obdarzony darami. U jednych osób dary te są duże i zauważalne. Gdyż ludzie ci od najmłodszych lat odznaczają się rzadko spotykanymi zdolnościami manualnymi, matematycznymi, zdolnościami odkrywczymi, jak i wieloma innymi. U innych osób zdolności te są mniejsze, lecz również widoczne.

    Napisano niedziela, 07 luty 2021 10:41
  • Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce? Uczestnictwo we Mszy Świętej
    Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce?  Uczestnictwo we Mszy Świętej

    Kościół rzymskokatolicki w Polsce liczy 32 miliony 90 tysięcy 865 wiernych. Liczba duchownych wynosi około 30 tysięcy 807 księży pracujących w 10 tysięcy 263 parafiach. Dane statystyczne dotyczą Kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego. Każdej niedzieli odprawianych jest w naszym kraju około 48 tysięcy Mszy Świętych. Wierni najchętniej uczestniczą w Nabożeństwach w godzinach od 8 do 11 rano.

    Napisano niedziela, 31 styczeń 2021 11:37
  • Słynny "Paździoch" czyli Ryszard Kotys nie żyje
    Słynny "Paździoch" czyli Ryszard Kotys nie żyje

    Dzisiaj w wieku 88 lat zmarł znany nam z różnych ról filmowych i teatralnych Ryszard Kotys. Szerszej publiczności szczególnie znany jest z roli Mariana Paździocha z serialu "Świat według Kiepskich". W ciągu 65 lat swojej pracy twórczej zagrał w ponad 200 produkcjach filmowych.

    Napisano czwartek, 28 styczeń 2021 12:00
  • Hot news! Jerzy Brzęczek zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji. Powody?
    Hot news! Jerzy Brzęczek zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji. Powody?

    Dzisiaj gruchnęła jak grom z jasnego nieba wiadomość o zwolnieniu z funkcji trenera reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka. Decyzję Prezesa Zbigniewa Bońka ogłosił Polski Związek Piłki Nożnej. Brzęczek został o tym poinformowany przez Bońka na kurtuazyjnej kawce. Formalnie rozwiąże on umowę w czwartek 21 stycznia.

    Napisano poniedziałek, 18 styczeń 2021 14:52
  • Gdzie przebywają zmarli po śmierci, oto jest pytanie ?
    Gdzie przebywają zmarli po śmierci, oto jest pytanie ?

    Gdzie mają swoje miejsce dusze zmarłe? Jest to pytanie zadawane sobie każdego dnia przez miliony ludzi na świecie. Człowiek gdy żyje, to posiada ciało i niewidzialną duszę. Jednak w chwili śmierci wszystko się zmienia. Nie widzimy uchodzącej z ciała duszy, lecz widzimy skutki jej odejścia. Bo ciało pozostaje martwe i bezużyteczne, gdy opuści go dusza.

    Napisano sobota, 16 styczeń 2021 21:58
  • Jaką wiarę wyznaje Cygan?
    Jaką wiarę wyznaje Cygan?

    Cyganie, przyjmując religię jakiegoś kraju, czynią to interesownie. Rozproszeni pośród ludności rozmaitych kultur i religii przyjmują wyznanie na danym obszarze dominujące, co wynika właśnie ze względów pragmatycznych. W niektórych okresach przyjęcie miejscowej religii było gwarantem zachowania własnej głowy i głów swojej rodziny.

    Napisano środa, 13 styczeń 2021 21:38
  • Ciekawostki - Pigmeje Baka, "ludzie lasu".
    Ciekawostki - Pigmeje Baka, "ludzie lasu".

    Mimo upływu wieków Pigmeje pozostają zacofaną cywilizacją. Ludność tubylcza mająca około 120-155 centymetrów wzrostu, żyje w lasach tropikalnych w dorzeczu Konga. „Pigmej”, oznacza „mały jak pięść”, „karzeł”. Pigmeje w Kamerunie są podzieleni na dwie grupy, Pigmeje Baka i Pigmeje Bage. Pigmeje Baka zamieszkują południowo-wschodnią część Kamerunu i północno-zachodnią część Republiki Kongo. Ich liczebność szacuje się na około 30-40 tysięcy.

    Napisano sobota, 09 styczeń 2021 14:24
  • Streaming, czyli centralna scena artystów w 2020
    Streaming, czyli centralna scena artystów w 2020

    Rok 2020 okazał się rokiem wielkich zmian. Pandemia koronawirusa całkowicie odmieniła nasz sposób życia, zarówno tego prywatnego, jak i zawodowego. Jednym z sektorów, który najbardziej ucierpiał na pandemii i spowodowanych nią lockdownach, była branża artystyczna. Co więcej, warto zaznaczyć, że artyści i bez pandemii nie mieli łatwo, gdyż zdecydowana większość z nich już przed pandemią traktowała branżę artystyczną, jako dodatkową pracę. Warto jednak podkreślić, że artyści znaleźli bardzo ciekawe rozwiązanie problemu izolacji społecznej i paraliżu ich branży.

    Napisano piątek, 08 styczeń 2021 21:05
  • Czy Irlandzki akcent jest naprawdę taki trudny do opanowania? Video
    Czy Irlandzki akcent jest naprawdę taki trudny do opanowania? Video

    Zwiastun filmu „Wild Mountain Thyme, w którym w role główne wcielają się Jamie Dornan (50 twarzy Greya) i Emily Blunt (Ciche miejsce, Na skraju jutra), wywołał dość duże poruszenie ze względu na bardzo hollywoodzko brzmiący „Oirish” akcent. Okazuje się, że nawet jeśli film o Irlandii produkowany jest przez Hollywood, nie oznacza to, że irlandzki akcent będzie brzmiał w filmie tak, jak powinien. Jak zareagowała na to irlandzka społeczność?

    Napisano piątek, 08 styczeń 2021 20:09
  • Nowoczesny Mikołaj, czyli wizyta Mikołaja w czasach koronawirusa
    Nowoczesny Mikołaj, czyli wizyta Mikołaja w czasach koronawirusa

    Święty Mikołaj jest najważniejszym symbolem Świąt Bożego Narodzenia, dlatego też żadne dziecko (czy nawet dorosły) nie wyobraża sobie świąt bez tego sympatycznego dziadka w czerwonym stroju. Jednakże pandemia koronariwusa całkowicie pokrzyżowała szanse na normalne święta. Dlatego też rodziny, które nie będą mogły odwiedzić Świętego Mikołaja w jego warsztacie, mogą liczyć na osobistą wiadomość video od Najsłynniejszego Roznosiciela Prezentów.

    Napisano poniedziałek, 21 grudzień 2020 20:34
  • Święta podczas pandemii, czyli największe wyzwanie dla wolontariuszy Samaritans
    Święta podczas pandemii, czyli największe wyzwanie dla wolontariuszy Samaritans

    Okres Świąt Bożego Narodzenia jest każdego roku wyjątkowym czasem, w którym spotykamy się z rodziną. Dlatego też tak trudno jest zaakceptować to, że tegoroczne święta będą inne niż zawsze. Dystans społeczny i kwarantanna spowodowana koronawirusem sprawia, że wiele osób pozostanie na te święta w swoich domach, przez co nie spotkają się ze swoimi bliskimi. Dlatego też wolontariusze irlandzkiej organizacji Samaritains oświadczają, że ich infolinie dostępne będą w okresie świątecznym przez 24 godziny na dobę.

    Napisano piątek, 18 grudzień 2020 20:57