Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
sobota, 27 luty 2021 14:44

Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy

Jak robić dobrze - Szymon Hołownia Jak robić dobrze - Szymon Hołownia Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Już podczas rozmów z ludźmi z najbliższego otoczenia można od razu stwierdzić nasze skrajnie różne podejścia do afrykańskiego ubóstwa. Jedni opowiadają się za budowaniem nowych zakładów pracy, drudzy zdobywają bogatych sponsorów, jeszcze inni podejmują wolontariat. Łączy ich chęć dawania ludziom wędek. Cóż z tego, że zanim nauczą się ich używać, zginie wielu niewinnych? Czy warto poświęcić miliony dla dobra miliardów? Na pytania te odpowiada Szymon Hołownia w kolejnej już książce „Jak robić dobrze”.

 

Niech bogaci się podzielą!

Na jakiej podstawie mamy odbierać pieniądze Billowi Gatesowi? Bo uważamy się za biedniejszych? Często słyszę przy okazji różnych zbiórek mamusie, które zabrniają wrzucać dzieciom miedziaki. „Tak nie wypada.” Zamykamy oczy, uszy i serca, starając się przejść w taki sposób, by wymiąć dziewczynkę z puszką. Albo zaczynamy oskarżać ją o kłamstwa. Denerwujemy się wcale nie dzieleniem, lecz.. śmiesznością. Udział w akcjach charytatywnych często świadczy o statusie, dlatego też z staranmy się wrzucić więcej niż nasi sąsiedzi. Tymczasem najważniejszy jest sam gest. Niezależnie od tego, czy wrzucisz grosz, dziesięć czy pięć zlotych, pomagasz.

Cieszmy się z małych rzeczy

Wyobraźmy sobie, że potrzeba pieniędzy na nowy sprzęt medyczny za kilka tysięcy złotych. Najprostszym sposobem na ich zdobycie nie jest wcale pikieta pod domem lokalnego milionera, lecz... crowfunding. Jeśli tysiąc ludzi odda zaledwie zlotówkę, nie odczują oni żadnej dziury budżetowej. A dla głodujących w Afryce, którzy żyją są mniej niż 1, 25 USD dziennie, to bogactwo. A czym jest foundrasing?

Ile co kosztuje?

Na stronie Dobrej Fabryki można kupić czyjeś życie. I nie mam na myśli tu wstydliwego procederu niewolnictwa, lecz... uwalniania. Okazuje się, że dzień pobytu w hospicjum kosztuje 50 zł. Szczepionka na malarię - 25 zł. Za 10 zł jakieś dziecko nie pójdzie spać głodne. 5-7 zł umożliwia naukę. Tyle kosztuje szkolna wyprawka przyszłego lekarza, polityka, aktora. Mniej niż latte.

Uliczni żebracy

Ludzie bezrobotni (mimo)wolnie. Lecz to mimo- często warunkuje naszą pomoc. Jakie prawo pozwala nam ich oceniać? Powinniśmy dzielić się z wszystkimi, lecz mądrze, w taki sposób, by ich nie uzależnić od naszej pomocy. Czasem wystarczy rozmowa. Pan, który sypia na ławce w parku, niekoniecznie musi być leniem. Za tą pomarszczoną twarzą kłębi się historia. Wystarczy wykazać zainteresowanie, wysłuchać zwierzenia! Jeśli nawet zostaniemy poproszeni o kilka złotych – cóż nam szkodzi zrezygnować z ciastka czy kawy? Ten człowiek właśnie zyskał ciepły posiłek. Pomoc to nie naiwność. Danie komuś pieniędzy z zastrzeżeniem, że jeśli zostaną źle spożytkowane, obciążą jego sumienie, wywrze ogromny efekt.

Po co dawać im piłki, skoro brakuje na jedzenie?

W piramidzie Maslowa na pierwszym miejscu znajdują się potrzeby fizjologiczne. Bez ich spełnienia człowiek zaczyna działać instynktownie, zezwierzęca się. A jednak do Afryki prócz jedzenia trafiają także zabawki i książki. Dlaczego? Ludzie może starają się stać pewnie na ziemi, a jednak wszyscy czasem patrzymy w gwiazdy. Mniej lub bardziej nieśmialo, czasem spode łba, lecz zdajemy sobie sprawę, że istnieje coś poza naszym zasiegiem. I pragniemy to zdobyć. Gdyby dzieci Afryki nie otrzymywały innych rzeczy niż jedzenie, nie rozwijałyby się. A  Afryka pozostałaby ciemna. I nie mam tu na myśli wylącznie koloru skóry.

Zbiórki rzeczy niepotrzebnych

Tuż przed Wigilią do jednego z sierocińców trafia pudło darów. Jak dobrze, że siostry postanowiły je przejrzeć jeszcze przed wieczerzą! Dobrzy ludzie przysłali połamane zabawki i wyraźnie używane ubrania. Na szczęście udało sięzdobyć prawdziwe prezenty dla dzieci. Jakże byłyby rozczarowane! Jeśli wysyłamy coś potrzebującym, powinniśmy zadać sobie trzy pytania. Jaki klimat panuje w tym miejscu? Zimowy szalik nie przyda się na równiku. Czy to, co oddaje, jest zdatne do użytku? Czy moje dziecko mogłoby się z tego ucieszyć? Wbrew stereotypom szerokość geograficzna nie warunkuje czyiś upodobań. W przeciwnym razie Polacy żyliby bigosem i wódką.

„Ze złem najlepiej walczy się, robiąc dobro. Nie daj więc sobie wmówić, że nie masz na nic wpływu, bo masz większy, niż myślisz! Nie rezygnuj z wakacji, nadal chodź do kina i pij wino do kolacji. Nie oddawaj potrzebującym wszystkiego – dziel się z nimi drobnostkami, ułamkiem tego, co masz. Ale rób to regularnie! I koniecznie z uśmiechem”
(Szymon Hołownia "Jak robić dobrze")

  • Wielkanoc - zmartwychwstanie
    Wielkanoc - zmartwychwstanie

    Data Wielkanocy, kiedy miało nastąpić zmartwychwstanie Jezusa, zmienia się z roku na rok. Powodem tej zmiany jest to, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy.

    Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 15:08
  • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
    Horror:

    "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

    Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
  • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
    Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

    Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

    Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
  • Disney Plus: Najlepsze filmy
    Disney Plus: Najlepsze filmy

    Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

    Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03
  • Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa
    Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa

    Miniserial dostępny na HBO Max jest prawdziwym arcydziełem. Chociaż reżyser ani aktorzy nie mieli łatwego zadania, to stworzyli wspaniałą produkcję, którą każdy powinien obejrzeć. Co się wydarzyło feralnej nocy w 2001 roku?

    Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:35
  • Obrazy świętych: Jak je dobierać?
    Obrazy świętych: Jak je dobierać?

    Obrazy święte mają ogromne znaczenie w wielu polskich domach. Traktujemy je nie tylko jako symbol, ale także wyjątkową ozdobę. Obrazki religijne mogą także zostać podarowane na prezent nie tylko komunijny, ale także na inne chrześcijańskie obrzędy.

    Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:51
  • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
    Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

    Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

    Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
  • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
    1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

    17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

    Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
  • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
    Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

    W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

    Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
  • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
    Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

    Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

    Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
  • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
    Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

    Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

    Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
  • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
    Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

    W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

    Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
  • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
    V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

    Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

    Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
  • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
    Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

    Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

    Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
  • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
    Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

    Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

    Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
  • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
    Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

    Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

    Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
  • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
    Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

    Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

    Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
  • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
    Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

    Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

    Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26
  • Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.
    Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.

    W ostatnich czasach coraz więcej słyszy się o zwiększeniu przestępczości. Coraz więcej osób wychodzi z domu i nigdy nie wraca. Mimo pomocy służb nie zostaje odnaleziona. Takie przypadki namnażają się. Nawet, jeżeli dana osoba zostanie schwytana nie ma stu procentowej pewności, że osoba porwana żyje bądź porywacz wie, gdzie się znajduję z racji tego, że są to przestępstwa handlu dziećmi w celach między innymi nielegalnej adopcji.

    Napisano sobota, 27 luty 2021 15:12
  • Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy
    Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy

    Już podczas rozmów z ludźmi z najbliższego otoczenia można od razu stwierdzić nasze skrajnie różne podejścia do afrykańskiego ubóstwa. Jedni opowiadają się za budowaniem nowych zakładów pracy, drudzy zdobywają bogatych sponsorów, jeszcze inni podejmują wolontariat. Łączy ich chęć dawania ludziom wędek. Cóż z tego, że zanim nauczą się ich używać, zginie wielu niewinnych? Czy warto poświęcić miliony dla dobra miliardów? Na pytania te odpowiada Szymon Hołownia w kolejnej już książce „Jak robić dobrze”.

    Napisano sobota, 27 luty 2021 14:44