Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
piątek, 27 sierpień 2021 18:49

Afganistan: Zamachy bombowe w Kabulu. Państwo Islamskie przyznaje się do ataków

Atak bombowy w Kabulu Atak bombowy w Kabulu fot: instagram.com

W czwartek 26 sierpnia 2021 roku doszło do dwóch wybuchów na lotnisku w Kabulu. Zginęli amerykańscy żołnierze (13), oraz ludność cywilna - razem 170 ofiar

Detonacja bomb w Kabulu

Wczoraj doszło do dwóch wybuchów na lotnisku w Kabulu. Pierwsza eksplozja miała miejsce pod Abbey Gate. Jest to główne wejście na lotnisko, gdzie zazwyczaj znajduje się bardzo wiele osób. Druga bomba umiejscowiona była 300 metrów dalej przy Hotelu Baron. To w nim żołnierze amerykańscy sprawdzali Afgańczyków, którzy mieli być ewakuowani z kraju. Pewne źródła donoszą, że jeden wybuch był działaniem zamachowca- samobójcy, zaś drugi detonacją bomby umiejscowionej w aucie.

Państwo Islamskie przyznaje się do zamachu

Państwo Islamskie potwierdziło, że jest odpowiedzialne za zamach w Kabulu. Informacja taka pojawiła się na komunikatorze Telegram. Została ona umieszczona przez agencję Amak (organ propagandowy IS). W wyniku wczorajszego zamachu śmierć poniosło 13 amerykańskich żołnierzy oraz co najmniej innych 160 osób. Podaje się, że pozostałe 150 osób jest rannych. Obrażenia odniosło także 14 amerykanów. Od wczoraj wszystkie kraje zdały sobie sprawę z trudnej sytuacji i realnego zagrożenia terrorystycznego w Afganistanie.

Talibowie chcą przejąć cały Afganistan

Talibowie to skrajne fundamentalistyczne ugrupowanie muzułmańskie. Od wielu lat walczą o wprowadzenie w Afganistanie prawa muzułmańskiego w najbardziej skrajnej odmianie. W latach 1994-1997 przejęli rządy nad krajem. Wtedy to afgańskie kobiety pozbawiono wszelkich. Talibowie krwawo tłumili wszelkie wystąpienia przeciw ich rządom. Sami zaś skutecznie likwidowali wszelkie odmiany innowierstwa w kraju. W wyniku wojny rozpoczętej z USA Talibowie stracili swoją władzę w Afganistanie. Skrajny spokój zmąciło opuszczenie kraju przez wojska USA. Talibowie po raz kolejny rosną w siłę, a co to oznacza dla świata - prawdopodobnie rozpoczęcie kolejnego etapu zamachów terrorystycznych.

Artykuły powiązane

 • Warszawa: W centrum miasta podłożono ładunek wybuchowy! Warszawa: W centrum miasta podłożono ładunek wybuchowy!

  Wstrząsające wydarzenia w centrum Warszawy rzuciły światło na zagrożenie terrorystyczne, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób. Stołeczni policjanci zatrzymali kobietę, która podłożyła prowizoryczne urządzenie wybuchowe na jednej z ulic w Śródmieściu. Rozwinięcie śledztwa ujawniło nie tylko jej związek z Państwem Islamskim, ale także przerażające przygotowania do kolejnej potencjalnie śmiertelnej bomby.

 • Belgia: Zastrzelono sprawcę ataku terrorystycznego! Belgia: Zastrzelono sprawcę ataku terrorystycznego!

  W poniedziałek wieczorem, na ulicach Brukseli, doszło do dramatycznego wydarzenia, które wstrząsnęło nie tylko Belgią, ale całą Europą. Mężczyzna o tunezyjskich korzeniach zastrzelił dwie osoby narodowości szwedzkiej. Atak nastąpił tuż przed miejscem kultowych spotkań - Place Sanctelette. Według doniesień belgijskich mediów, ofiarami byli kibice reprezentacji Szwecji w piłce nożnej, którzy zgromadzili się w stolicy Belgii, by wspólnie przeżyć emocje związane z meczem eliminacyjnym do Mistrzostw Europy 2024.

 • Afganistan: Trzecie potężne trzęsienie ziemi nawiedziło kraj! Afganistan: Trzecie potężne trzęsienie ziemi nawiedziło kraj!

  Kilka dni po tragicznych wstrząsach, które pochłonęły życie ponad tysiąca osób, zachodni Afganistan znów nawiedziło trzęsienie ziemi. Tym razem, według informacji Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS), trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 dotknęło okolic miasta Herat. Głębokość tego zjawiska wyniosła 6,3 km. Niestety, lokalne władze sanitarno-epidemiologiczne potwierdzają już jedną ofiarę śmiertelną, a kolejne sto osób wymaga hospitalizacji w szpitalu regionalnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 90% ofiar poprzednich wstrząsów to kobiety i dzieci.

 • Afganistan: Kolejne trzęsienie ziemi! Afganistan: Kolejne trzęsienie ziemi!

  Kilka dni po tragicznym trzęsieniu ziemi, które pochłonęło życie ponad 1000 osób, zachodni Afganistan znów nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3. Zdarzenie miało miejsce około 05:10 czasu lokalnego w środę, 28 km na północ od miasta Herat. Według oficjeli zdrowia, ponad 100 osób zostało rannych i przewiezionych do szpitali. Skala szkód wciąż nie jest jasna, wielu mieszkańców zostało zmuszonych do spania na zewnątrz po tym, jak ich domy uległy zniszczeniu w sobotę. 

 • Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi

  W Afganistanie doszło do jednego z najpoważniejszych w skutkach trzęsień ziemi od lat. Szacuje się, że ponad 2000 osób poniosło śmierć. Do kraju zjeżdżają się międzynarodowe grupy pomocowe, ratownicy mówią głośno, że Afgańczykom brakuje prawie wszystkiego.. Niezliczona ilość osób jest rannych, a ten kraj, nawet bez trzęsienia ziemi, zmaga się z ogromnym kryzysem gospodarczym.

 • Strefa Gazy: Ostrzelano cywili, którzy przyszli po pomoc humanitarną
  Strefa Gazy: Ostrzelano cywili, którzy przyszli po pomoc humanitarną
   

  Narasta międzynarodowe oburzenie po tragicznym incydencie, w którym izraelskie wojsko otworzyło ogień do mieszkańców Strefy Gazy, którzy otoczyli konwój z pomocą humanitarną. Według Palestyńczyków liczba ofiar śmiertelnych i rannych jest przerażająca. Rada Bezpieczeństwa ONZ zorganizowała nadzwyczajne posiedzenie, aby omówić sytuację za zamkniętymi drzwiami.

  Napisano piątek, 01 marzec 2024 13:53
 • Czarnomorsk: Rosyjscy żołnierze zaatakowali gości kawiarni
  Czarnomorsk: Rosyjscy żołnierze zaatakowali gości kawiarni

  Uzbrojeni, zamaskowani mężczyźni wdarli się do kawiarni w miejscowości Czarnomorsk na zachodzie okupowanego Krymu i zaczęli bić jej klientów. Okazało się, że agresorami są rosyjscy żołnierze. Przybyli tam na wezwanie dwóch oficerów, którzy przebywali w lokalu.

  Napisano poniedziałek, 26 luty 2024 12:52
 • Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen
  Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen

  W piątek, w przeddzień 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie, Polskę odwiedzą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo. Spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem, aby omówić szereg kwestii, w tym także dotyczących polityki europejskiej wobec sytuacji na wschodniej granicy.

  Napisano piątek, 23 luty 2024 15:30
 • Strefa Gazy: Pomoc humanitarna zrzucona z samolotu
  Strefa Gazy: Pomoc humanitarna zrzucona z samolotu

  W środku trwającej sytuacji kryzysowej w Gazie Wielka Brytania podjęła nietypowy krok, zrzucając zaopatrzenie drogą powietrzną, co stanowi pierwszy taki przypadek od czasu zawarcia porozumienia z Jordanią.  W środę, za pośrednictwem samolotu jordańskich sił powietrznych, do rejonu pasa Gazy dostarczono cztery tony pomocy humanitarnej, w tym leków, żywności i paliwa. Paczki z opadającymi spadochronami trafiły do szpitala Tal Al-Hawa w północnej części Gazy.

  Napisano czwartek, 22 luty 2024 15:47
 • Zachodni Brzeg: Jedna osoba zginęła w strzelaninie
  Zachodni Brzeg: Jedna osoba zginęła w strzelaninie

  Według doniesień izraelskich władz, w czwartek doszło do strzelaniny na autostradzie na okupowanym Zachodnim Brzegu, skutkującej co najmniej jedną ofiarą śmiertelną i kilkoma rannymi osobami. Służba ratunkowa Magen David Adom (MDA) poinformowała o tragicznych skutkach zdarzenia, potwierdzając zgon dwudziestoletniego mężczyzny i ranienie kilku innych osób, w tym kobiety w poważnym stanie.

  Napisano czwartek, 22 luty 2024 15:26
 • Gaza: Konwój ONZ ostrzelany przez wojsko Izraela?
  Gaza: Konwój ONZ ostrzelany przez wojsko Izraela?

  5 lutego siły izraelskie ostrzelały konwój Organizacji Narodów Zjednoczonych przewożący niezbędne zapasy żywności w środkowej Gazie, a następnie zablokowały przejazd ciężarówek do północnej części terytorium, gdzie sytuacja humanitarna jest na skraju kryzysu.

  Napisano środa, 21 luty 2024 16:19
 • Ukraina: Rosjanie mogą zająć miasto Awdijwka
  Ukraina: Rosjanie mogą zająć miasto Awdijwka

  Stany Zjednoczone ostrzegły, że Rosja może zająć kluczowe miasto na wschodzie Ukrainy – miejsce jednych z najzaciętszych walk w ostatnich miesiącach. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podkreślił, że istnieje ryzyko wpadnięcia Awdijewki pod rosyjską kontrolę, ze względu na niedobory amunicji na Ukrainie.

  Napisano piątek, 16 luty 2024 13:30
 • USA: Tajemnicze ostrzeżenie w sprawie bezpieczeństwa narodowego
  USA: Tajemnicze ostrzeżenie w sprawie bezpieczeństwa narodowego

  Szef Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów ujawnił w środę istnienie „poważnego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”, co wywołało niepokój i dyskusje wśród urzędników oraz polityków. Ostrzeżenie to, choć nie zawierało konkretnych szczegółów, skłoniło do apelu o zachowanie spokoju.

  Napisano czwartek, 15 luty 2024 13:32
 • Anthony Albanese: Premier Australii oświadczył się swojej partnerce!
  Anthony Albanese: Premier Australii oświadczył się swojej partnerce!

  Premier Australii Anthony Albanese ogłosił swoje zaręczyny ze swoją partnerką, Jodie Haydon. Para, która poznawała się podczas kolacji biznesowej w Melbourne w 2020 roku, zdecydowała się na krok w przód w swoim związku. W oficjalnej rezydencji premiera w Canberze  Albanese oświadczył się w Walentynki specjalnie zaprojektowanym pierścionkiem, tworząc niezapomnianą chwilę dla nich obojga.

  Napisano czwartek, 15 luty 2024 13:22
 • Donald Trump: Burza po słowach byłego prezydenta
  Donald Trump: Burza po słowach byłego prezydenta

  Sugestia Donalda Trumpa, że Stany Zjednoczone nie będą chronić sojuszników z NATO, jeśli ci nie wydadzą wystarczających środków na obronę, wywołała burzę kontrowersji. Szef zachodniego sojuszu wojskowego, Jens Stoltenberg, ostrzegł, że taka postawa podważa całe bezpieczeństwo regionu.

  Napisano poniedziałek, 12 luty 2024 12:32
 • Strefa Gazy: Ponad 100 ofiar nalotów w Rafah
  Strefa Gazy: Ponad 100 ofiar nalotów w Rafah

  Według Palestyńskiego Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca dziesiątki osób, w tym dzieci, zginęło w wyniku "niezwykle intensywnych" izraelskich nalotów i ostrzału, które w poniedziałek w nocy w wielu miejscach w Rafah nasiliły się w związku z narastającym międzynarodowym alarmem w związku z planowaną przez Izrael ofensywą lądową w południowym mieście Gazan.

  Napisano poniedziałek, 12 luty 2024 12:18
 • Strefa Gazy: Kryzys humanitarny pogłębia się
  Strefa Gazy: Kryzys humanitarny pogłębia się

  Mieszkańcy odizolowanej północy Gazy znajdują się w dramatycznej sytuacji, gdy dostęp do podstawowych środków życia coraz bardziej ogranicza się. Dzieci pozostają bez jedzenia przez dni, a niektórzy ludzie zmuszeni są do desperackich działań, aby zapewnić sobie pokarm i wodę.

  Napisano sobota, 10 luty 2024 16:09
 • Ukraina: Co najmniej 7 ofiar ataku na Charków
  Ukraina: Co najmniej 7 ofiar ataku na Charków

  Co najmniej siedem osób straciło życie w wyniku nocnego ataku rosyjskich dronów na stację benzynową w północno-wschodnim Charkowie – donoszą władze. Atak spowodował duże pożary w dzielnicy mieszkalnej, wywołując panikę i chaos wśród mieszkańców tego miasta na wschodzie Ukrainy.

  Napisano sobota, 10 luty 2024 16:00
 • Ukraina: Wymiana setki jeńców wojennych z Rosją
  Ukraina: Wymiana setki jeńców wojennych z Rosją

  W czwartek Rosja i Ukraina dokonały wymiany setek jeńców wojennych, ogłaszając zawarcie porozumienia w tej kwestii. W oświadczeniu Ministerstwa Obrony Rosji podano, że w wyniku negocjacji, w której pośredniczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie, sto rosyjskich żołnierzy zostało wymienionych na równą liczbę członków Ukraińskich Sił Zbrojnych (UAF).

  Napisano piątek, 09 luty 2024 13:20
 • Rosja, Ilskij: Atak dronów w Kraju Krasnodarskim
  Rosja, Ilskij: Atak dronów w Kraju Krasnodarskim

  W wyniku ataku drona w rafinerii w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji doszło do potężnego pożaru - donoszą ukraińskie i rosyjskie media. Incydent ten zwiększa napięcie pomiędzy Rosją i Ukrainą, które wzajemnie oskarżają się o ataki na swoje terytorium.

  Napisano piątek, 09 luty 2024 12:52
 • USA: Senat odrzucił ustawę w sprawie pomocy Ukrainie
  USA: Senat odrzucił ustawę w sprawie pomocy Ukrainie

  Na środowym posiedzeniu Senatu USA odrzucono ponadpartyjną ustawę, która miała za zadanie wzmocnić granice, a także przewidywała wsparcie dla Ukrainy i Izraela. Propozycja ta była owocem wielomiesięcznych negocjacji i miała ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Odrzucenie projektu budzi kontrowersje i stawia pod znakiem zapytania przyszłość wsparcia dla tych kwestii.

  Napisano czwartek, 08 luty 2024 12:12
 • Ukraina: Atak rakietami na Kijów
  Ukraina: Atak rakietami na Kijów

  Rosja przeprowadziła w środę rano zmasowany atak rakietowy w Ukrainie. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko przekazał, że pod gruzami częściowo zniszczonego przez rosyjskie rakiety bloku w Kijowie mogą znajdować się ludzie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział odpowiedź na agresję.

  Napisano środa, 07 luty 2024 13:53
 • Strefa Gazy: Co stało się z 6-letnią Hind Rajab?
  Strefa Gazy: Co stało się z 6-letnią Hind Rajab?

  Społeczeństwo domaga się odpowiedzi w sprawie losu 6-letniej palestyńskiej dziewczynki Hind Rajab oraz dwóch pracowników karetki pogotowia z Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca (PRCS). Incydent ten wydarzył się ponad tydzień temu w Gazie, kiedy samochód, w którym podróżowała Hind, znalazł się pod ostrzałem izraelskim.

  Napisano wtorek, 06 luty 2024 14:41
 • Ukraina: Rosjanie planują zdobyć Kupiańsk
  Ukraina: Rosjanie planują zdobyć Kupiańsk

  Rosyjskie siły zbrojne szykują się do operacji mającej na celu zdobycie miasta Kupiańska oraz znaczącej części obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy. Według magazynu "Forbes", Rosjanie planują skierować aż 40 tysięcy żołnierzy w celu osiągnięcia swoich celów militarystycznych.

  Napisano wtorek, 06 luty 2024 13:37
 • USA: Porozumienie w sprawie pomocy Ukrainie
  USA: Porozumienie w sprawie pomocy Ukrainie

  Partia Demokratyczna i Partia Republikańska osiągnęły porozumienie w senacie w sprawie projektu ustawy, który łączy wsparcie dla Ukrainy z reformami imigracyjnymi. Główny negocjator demokratów, Chris Murphy, ogłosił udane negocjacje, jednak los projektu pozostaje niepewny, ze względu na możliwość odrzucenia go przez Izbę Reprezentantów.

  Napisano sobota, 03 luty 2024 14:18