poniedziałek, 09 październik 2023 16:05

Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi

Afganistan trzęsienie ziemi Afganistan trzęsienie ziemi fot. pixabay

W Afganistanie doszło do jednego z najpoważniejszych w skutkach trzęsień ziemi od lat. Szacuje się, że ponad 2000 osób poniosło śmierć. Do kraju zjeżdżają się międzynarodowe grupy pomocowe, ratownicy mówią głośno, że Afgańczykom brakuje prawie wszystkiego.. Niezliczona ilość osób jest rannych, a ten kraj, nawet bez trzęsienia ziemi, zmaga się z ogromnym kryzysem gospodarczym.

 

Trzęsienie ziemi w Afganistanie

Na zachodzie Afganistanu miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 6.3 w skali Richtera.  Epicentrum znajdowało się w odległości ok. 40 km od miasta Herat, które znajduje się w prowincji o tej samej nazwie. Jest ona trzecią co do wielkości prowincją w kraju. Lokalne media poinformowały, że zginęło ponad 2000 osób, co oznacza, że było to jedno z najbardziej śmiercionośnych trzęsień ziemi, jakie miały miejsce w Afganistanie. Wiele organizacji zrzeszających osoby chętnie do pomocy w podobnych tragediach, wysłało swoje ekipy ratownicze na miejsce. Wstrząsy spowodowały zawalenie się mnóstwa budynków. Ulice są pełne gruzu, a wiele osób, które przeżyło trzęsienie ziemi, nie ma gdzie się podziać. 

2000 ofiar trzęsienia ziemi

Thamindri de Silva, dyrektor krajowa World Vision Afganistan, zdradziła, że sytuacja w Afganistanie jest gorsza, niż wszyscy się spodziewali. Ratowników jest tak mało, że Afgańczycy w wioskach własnymi rękami starają się odgruzowywać zniszczone budynki i ratować rannych. W pobliżu miejscowości Herat jest tylko jeden funkcjonujący szpital, którego pracownicy nie są w stanie pomóc wszystkim rannym. De Silva zdradziła, że społeczność Afgańczyków potrzebuje opieki medycznej, wody i schronienia. Sekretarz generalny ONZ António Guterres w wydanym w niedzielę oświadczeniu poprosił rządy państw o wsparcie dla Afganistanu, który poza trzęsieniem ziemi zmaga się również z suszą, biedą i kryzysami gospodarczymi.

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Haiti: Rekrutacja dzieci do gangów Haiti: Rekrutacja dzieci do gangów

    W Haiti gangi zdobywają coraz większą kontrolę nad krajem, wykorzystując kryzys gospodarczy i biedę. Wciągają dzieci do swoich szeregów, które stają się ofiarami przemocy i przestępczości. Raport Human Rights Watch pokazuje, jak dramatycznie pogarsza się sytuacja dzieci w tym kraju.

  • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

    W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  • Strefa Gazy: Wielu dzieciom grozi śmierć głodowa Strefa Gazy: Wielu dzieciom grozi śmierć głodowa

    Według Światowej Organizacji Zdrowia i urzędników palestyńskich, dzieci w Gazie są coraz częściej ofiarami głodu i odwodnienia w wyniku ograniczania pomocy przez Izrael i niszczenia enklawy. Podczas niedawnej inspekcji szpitali w północnej Gazie zespół WHO potwierdził dramatyczne skutki niedożywienia i braków w dostawach medycznych.

  • Strefa Gazy: Ostrzelano cywili, którzy przyszli po pomoc humanitarną Strefa Gazy: Ostrzelano cywili, którzy przyszli po pomoc humanitarną
     

    Narasta międzynarodowe oburzenie po tragicznym incydencie, w którym izraelskie wojsko otworzyło ogień do mieszkańców Strefy Gazy, którzy otoczyli konwój z pomocą humanitarną. Według Palestyńczyków liczba ofiar śmiertelnych i rannych jest przerażająca. Rada Bezpieczeństwa ONZ zorganizowała nadzwyczajne posiedzenie, aby omówić sytuację za zamkniętymi drzwiami.

  • Strefa Gazy: Pomoc humanitarna zrzucona z samolotu Strefa Gazy: Pomoc humanitarna zrzucona z samolotu

    W środku trwającej sytuacji kryzysowej w Gazie Wielka Brytania podjęła nietypowy krok, zrzucając zaopatrzenie drogą powietrzną, co stanowi pierwszy taki przypadek od czasu zawarcia porozumienia z Jordanią.  W środę, za pośrednictwem samolotu jordańskich sił powietrznych, do rejonu pasa Gazy dostarczono cztery tony pomocy humanitarnej, w tym leków, żywności i paliwa. Paczki z opadającymi spadochronami trafiły do szpitala Tal Al-Hawa w północnej części Gazy.

load more hold SHIFT key to load all load all