sobota, 23 marzec 2024 08:11

Rosja: Państwo Islamskie przyznało się do ataku pod Moskwą - drastyczny film

ISIS przyznało się do ataku na Crocus Hall ISIS przyznało się do ataku na Crocus Hall fot: twitter

W piątkowym ataku na salę koncertową w Krosnogorsku pod Moskwą, który zdumiał świat, Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność. Atak ten, jak podaje agencja Reuters, został oficjalnie potwierdzony przez grupę terrorystyczną na ich kanale w aplikacji Telegram.

USA ostrzegało Rosję przed atakami terrorystycznymi

W ostatnich dniach przed atakiem ambasada USA w Rosji wydała ostrzeżenie przed możliwymi planami ataków "ekstremistów" na moskiewskie wydarzenia, w tym koncerty. Prezydent Władimir Putin skomentował te ostrzeżenia jako próbę zastraszenia i destabilizacji rosyjskiego społeczeństwa. Dodatkowo, dziennikarz śledczy Christo Grozew ujawnił w rozmowie z telewizją Dożd, że amerykańskie służby poinformowały rosyjskie władze o przechwyconych dokumentach, wskazujących na przygotowywany atak terrorystyczny przez Państwo Islamskie. Rosja miała jednak stwierdzić, że dostarczone informacje nie są wystarczająco konkretne.

"Państwo Islamskie bierze odpowiedzialność za atak na salę koncertową pod Moskwą" - podano na oficjalnym kanale grupy na Telegramie, cytowane przez agencję Reuters.

"Wiemy, że państwo rosyjskie odpowiedziało, że informacje, które zostały przekazane przez stronę amerykańską, nie są wystarczająco konkretne" - powiedział dziennikarz śledczy Christo Grozew w telewizji Dożd.

Poszukiwania sprawców i skutki ataku

Atak w sali koncertowej "Krokus" w Krosnogorsku przyniósł tragiczne skutki. Media donoszą o pięciu sprawcach, z których czterem najprawdopodobniej udało się uciec, a kilku z nich zabarykadowało się w budynku. FSB podało, że w wyniku ataku zginęło co najmniej 83 osóby, a liczba rannych wzrosła do 157, w tym dzieci. Działania Rosyjskiej Gwardii Narodowej oraz policji koncentrowały się na przeszukaniu budynku i parkingu, gdzie mogły znajdować się materiały wybuchowe.

"Pozostaje pytanie, czy możliwy jest rosyjski ślad w takim ataku terrorystycznym. Ale najpewniej, jeśli będzie afgański ślad, to trzeba poszukać przyczyny, dlaczego ISIS właśnie teraz zdecydowało się zaatakować Rosję" - dodał Christo Grozew.

Na platformie X znaleźlismy wysyp zdjęć atakujaych. Podobno są to obywatele Tadźykistanu.

Państwo islamskie jako dowód przedstawiło film z rzezi

Przyznanie się Państwa Islamskiego do tego ataku podkreśla ciągłe zagrożenie terroryzmem, z którym świat musi się mierzyć. Trwają intensywne poszukiwania sprawców oraz analiza przyczyn i możliwych konsekwencji tego dramatycznego zdarzenia. Społeczność międzynarodowa stoi w obliczu wyzwania zrozumienia i przeciwdziałania takim aktom agresji, by zapewnić bezpieczeństwo i pokój globalnej społeczności.

 

Źródło: Twitter, Telegram, Reuters, Trybuna Polska, TV

Artykuły powiązane

  • Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji

    Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o pozwoleniu Ukrainie na użycie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS może zmienić dynamikę konfliktu z Rosją. To kolejny krok w polityce dostarczania Ukrainie zaawansowanego uzbrojenia, który łagodzi wcześniejsze ograniczenia i pozwala na skuteczniejsze działania obronne. Jak podają źródła, ta decyzja jest odpowiedzią na rosnące wsparcie wojskowe Rosji przez Koreę Północną. Przedstawiamy szczegóły tego przełomowego kroku i jego konsekwencje.

  • Hamburg-Billstedt: Strzelanina - jedna osoba nie żyje, druga ciężko ranna Hamburg-Billstedt: Strzelanina - jedna osoba nie żyje, druga ciężko ranna

    W sobotnie popołudnie w wielorodzinnym budynku w dzielnicy Hamburga Billstedt doszło do dramatycznych wydarzeń. Znaleziono tam jednego mężczyznę martwego oraz drugiego, ciężko rannego. Świadkowie relacjonowali, że przed przybyciem policji słyszeli kłótnię oraz odgłosy strzałów.

  • Rosja: Szczyt BRICS rozpoczęty Rosja: Szczyt BRICS rozpoczęty

    22 października w Kazaniu rozpoczął się szczyt BRICS, mający na celu pokazanie rosnącej siły krajów nienależących do Zachodu. W wydarzeniu uczestniczą m.in. Chiny i Indie, podczas gdy partnerzy z Brazylii oraz świata arabskiego wywierają presję na prezydenta Rosji Władimira Putina, aby zakończył konflikt na Ukrainie. Szczyt BRICS, grupujący kraje odpowiadające za 35% światowej gospodarki, odbywa się w kluczowym momencie, gdy światowa gospodarka zmaga się z licznymi wyzwaniami.

  • Zgierz i Głowno: Odwołanie komendantów policji po zabójstwie w Lubowidzy Zgierz i Głowno: Odwołanie komendantów policji po zabójstwie w Lubowidzy

    W związku z tragicznym zabójstwem, które miało miejsce w Lubowidzy, wojewódzki komendant policji w Łodzi, insp. Arkadiusz Sylwestrzak, podjął stanowcze decyzje dotyczące kadr kierowniczych w policji powiatowej i komisariatach. Funkcjonariusze z Zgierza i Głowna zostali odwołani ze swoich stanowisk, a dodatkowo wszczęto postępowania dyscyplinarne wobec trzech policjantów z komisariatu w Głownie.

  • Lublin: Zapadł wyrok dla szpiegów działających w Polsce na rzecz Rosji Lublin: Zapadł wyrok dla szpiegów działających w Polsce na rzecz Rosji

    Sąd Okręgowy w Lublinie, wydał w czwartek wyroki wobec dwóch mężczyzn pochodzących z Ukrainy i Białorusi, którzy zostali uznani za winnych działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Obywatel Ukrainy 23-letni Maksym L. oraz Białorusi 30-letni Uladzislau P. skazani zostali na karę więzienia oraz grzywnę.

load more hold SHIFT key to load all load all