czwartek, 02 lipiec 2026 14:53

Hamburg: Protest rodzin dzieci z niepełnosprawnościami przeciw zmianom w szkołach

Napisała
Rodziny dzieci z niepełnosprawnościami obawiają się zmian w asyście szkolnej w Hamburgu. Rodziny dzieci z niepełnosprawnościami obawiają się zmian w asyście szkolnej w Hamburgu. Zdjęcie: Pixabay / Licencja: Pixabay

Około 900 osób demonstrowało w środę na Jungfernstieg w Hamburgu, przeciw planowanej reorganizacji asysty szkolnej dla dzieci z niepełnosprawnościami. Według policji, protest odbył się pod hasłem „Ręce precz od asysty szkolnej”. W tym samym czasie sprawą zajmował się parlament Hamburga. W proteście uczestniczyli rodzice, osoby bezpośrednio dotknięte zmianami, wiele rodzin oraz dzieci z niepełnosprawnościami. Demonstranci wyrażali zaniepokojenie i sprzeciw wobec planów Senatu. Część rodzin informowała, że otrzymała już wiadomości o ograniczeniu godzin asysty szkolnej.

Protest na Jungfernstieg w Hamburgu

Sprawa dotyczy organizacji wsparcia dla uczennic i uczniów, którzy z powodu niepełnosprawności albo grożącej niepełnosprawności, potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu w szkole. Temat wywołał dyskusję także poza Hamburgiem, ponieważ dotyczy finansowania edukacji, opieki i pomocy dla dzieci wymagających stałego wsparcia.

Na Jungfernstieg zebrało się według policji około 900 osób. Protest odbył się pod hasłem „Ręce precz od asysty szkolnej”. Na plakatach pojawiły się hasła odnoszące się do sytuacji dzieci i rodzin. Rodzice mówili, że muszą walczyć o wsparcie, mimo że potrzeba pomocy powinna być jasna.

Wśród demonstrantów były rodziny dzieci z niepełnosprawnościami oraz osoby dotknięte decyzjami dotyczącymi asysty szkolnej. Część z nich twierdziła, że została już poinformowana o zmniejszeniu liczby godzin wsparcia. Uczestnicy protestu, domagali się wycofania planowanych zmian przez Senat.

Postulat ten poparły także organizacje i instytucje. Wśród nich wymieniono Sozialverband Hamburg, Związek Zawodowy Wychowanie i Nauka GEW, Hamburską Izbę Uczniowską oraz stowarzyszenia działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Hasła na plakatach brzmiały: 

„Kto oszczędza na dzieciach, jutro płaci podwójnie”.

„Oszczędzajcie na swoich dietach, nie na naszych dzieciach”.

Asysta szkolna pomaga uczennicom i uczniom w orientacji w szkolnej codzienności, w sytuacjach społecznych oraz w zwykłych czynnościach dnia szkolnego. Według władz oświatowych wsparcie dotyczy dzieci, które z powodu niepełnosprawności albo grożącej niepełnosprawności potrzebują pomocy, aby uczestniczyć w pracy pedagogicznej prowadzonej przez szkolnych specjalistów.

  • Pomoc może dotyczyć orientacji w budynku szkoły.
  • Wsparcie obejmuje wymagania społeczne w klasie i na przerwach.
  • Asysta może pomagać przy codziennych czynnościach.
  • Przypadek grożącej niepełnosprawności, może pojawić się po długotrwałej chorobie albo wypadku.
  • Zainteresowanie asystą szkolną wzrosło po pandemii koronawirusa.

Ksenija Bekeris i koszty asysty szkolnej

Senator szkolna Ksenija Bekeris z SPD odrzuciła zarzuty dotyczące cięć. We wtorek stwierdziła, że nie chodzi o ograniczenie wsparcia. Zapowiedziała także zwiększenie środków na asystę szkolną w kolejnym budżecie.

„Nie chodzi o żadne cięcia. Także w kolejnym budżecie przeznaczymy jeszcze więcej pieniędzy na temat asysty szkolnej”.

 Ksenija Bekeris

Według Bekeris koszty wzrosły, ponieważ obecnie znacznie więcej dzieci korzysta z asysty. W ciągu ostatnich 12 lat wydatki zwiększyły się z poniżej 7 milionów euro do ponad 42 milionów euro. Władze oświatowe podały też dokładniejsze dane od 2014 roku.

Wskaźnik 2014 rok Obecnie według władz oświatowych
Liczba przypadków asysty szkolnej około 1600 ponad 4000
Koszty asysty szkolnej 6,75 miliona euro 42,15 miliona euro

Władze oświatowe chcą dostosować procedurę przyznawania wsparcia od nowego roku szkolnego. Plan zakłada inną organizację asysty. Kilkoro dzieci ma w przyszłości dzielić jedną osobę wspierającą. Fachowcy mają być zatwierdzani tylko w wyjątkowych przypadkach.

Osoby odbywające dobrowolny rok socjalny mają być organizowane centralnie w tak zwanych działaniach łączonych. W takich rozwiązaniach jedna osoba wspiera kilka dzieci. Dla dzieci z określonymi potrzebami, między innymi w obszarze nauki, języka albo rozwoju emocjonalnego, najpierw przez 1 rok szkolny ma być sprawdzane, jakiej pomocy może udzielić sama szkoła. Dopiero później ma być rozpatrywana asysta szkolna.

Według Bekeris pole manewru przy decyzjach, było w ostatnim czasie miejscami bardzo szeroko interpretowane. Jednocześnie zapowiedziano, że nie będzie górnej granicy liczby przyznanych asyst. Władze mają sprawdzać indywidualne przypadki.

„Nie będzie żadnych oszczędności i przede wszystkim nie w tym punkcie, w którym potrzeby zgłaszane ze szkoły odpowiadają tym, których uczennice i uczniowie także potrzebują”.

 Ksenija Bekeris

Uprawnione uczennice i uprawnieni uczniowie, mają nadal mieć dostęp do odpowiednich świadczeń wsparcia. Oznacza to, że ich potrzeby będą oceniane indywidualnie. Podobne kwestie dotyczące organizacji zajęć i decyzji szkół pojawiały się także w innych sprawach edukacyjnych, o czym pisaliśmy więcej tutaj.

Sabine Ritter i spór w parlamencie Hamburga

Podczas demonstracji, temat asysty szkolnej był omawiany także w parlamencie Hamburga. Ksenija Bekeris podkreślała, że zapowiedziane zmiany mają służyć dalszemu rozwijaniu procedur przyznawania pomocy. Opozycja przedstawiła inną ocenę sytuacji.

Posłanka Sabine Ritter z partii Lewica powiedziała, że wielu rodziców otrzymało ostatnio decyzje, zgodnie z którymi asysta szkolna dla ich dzieci nie będzie kontynuowana. Według niej dzieciom odebrano wsparcie, mimo że to od ich potrzeb powinno zaczynać się myślenie o rozwiązaniach.

„Dzieciom, od których przecież wychodzimy w myśleniu, odebrano asysty szkolne”.

Sabine Ritter

„To frontalny atak na inkluzję”.

AfD zarzuciła Senatowi, że chce nadal oszczędzać w obszarze edukacji. Birgit Stöver z CDU pytała o niepewność rodziców, uczniów, nauczycieli i szkół. Jej wypowiedź odnosiła się do skutków komunikacji oraz planowanych decyzji administracyjnych.

„Ile niepewności chcecie jeszcze stworzyć u rodziców, uczennic i uczniów, nauczycielek i nauczycieli oraz szkół?”

Birgit Stöver

Parica Partoshoar z Zielonych przyznała, że komunikacja była zła. Dodała jednak, że nie każda niewystarczająca komunikacja oznacza całkowite cięcia. Koalicyjny partner SPD zapowiedział, że będzie dokładnie obserwować, jakie skutki zmiany przyniosą w praktyce.

„Z niewystarczającej komunikacji nie robi się automatycznie radykalna wycinka”.

 Parica Partoshoar

Dyskusja w parlamencie objęła więc 3 główne obszary. Pierwszym były decyzje otrzymywane przez rodziny. Drugim były koszty systemu. Trzecim była organizacja wsparcia od nowego roku szkolnego.

  1. Rodziny wskazywały na informacje o ograniczeniu albo braku kontynuacji asysty.
  2. Senat podkreślał wzrost wydatków oraz brak górnej granicy zatwierdzeń.
  3. Partie opozycyjne krytykowały niepewność i możliwe skutki dla inkluzji.

GEW i parytatywna organizacja dobroczynna krytykują zmiany

Związek Zawodowy Wychowanie i Nauka GEW uznał plany za środki oszczędnościowe kosztem dzieci. Organizacja podkreśliła, że inkluzja jest prawem człowieka. Według GEW nie jest ona dobrowolnym świadczeniem, które można ograniczać zależnie od sytuacji budżetowej. Parytatywna Organizacja Dobroczynna, reprezentująca organizacje zapewniające asystentki i asystentów szkolnych, również skrytykowała plany. Według tej organizacji dzieci po przedszkolu, w którym otrzymują wsparcie, w szkole nagle zostawałyby same. Związek wezwał władze oświatowe do zawieszenia zmian.

Władze oświatowe twierdzą, że procedura ma zostać dostosowana, a indywidualne potrzeby uczniów będą sprawdzane. Krytycy mówią o zagrożeniu dla realnego wsparcia dzieci. Najważniejszym punktem sporu pozostaje to, czy reorganizacja zmieni dostęp rodzin do asysty szkolnej w praktyce.

Sprawa dotyczy także szkół, nauczycieli i codziennego bezpieczeństwa dzieci.

Decyzje dotyczące asysty szkolnej mają zostać powiązane z nowym rokiem szkolnym. Według władz oświatowych nie będzie limitu zatwierdzeń. Rodziny i organizacje społeczne domagają się jednak wstrzymania zmian oraz jasnych decyzji, które nie ograniczą pomocy dla dzieci z niepełnosprawnościami.

W innym kontekście szkolnym opisywaliśmy już temat ataków na nauczycieli, który również pokazuje, jak duże znaczenie mają warunki pracy i wsparcia w placówkach edukacyjnych.

Źródło: Tagesschau

Jungfernstieg w Hamburgu – reprezentacyjna promenada nad Binnenalster

Jungfernstieg to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w centrum Hamburga, położone przy jeziorze Binnenalster i ważne dla miejskiego życia, spacerów oraz wydarzeń publicznych.