czwartek, 22 kwiecień 2021 18:35

Rząd: Jakie są plany w sprawie komunii?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Plany rządu co do komunii 2021 Plany rządu co do komunii 2021 Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Wielkim krokami zbliża się maj, czyli miesiąc, w którym odbywają się Komunie Święte. Jak wiadomo obecna sytuacja epidemiologiczna, nie pozwala w pełni cieszyć się uroczystościami w większym gronie. Jednak obywatele coraz częściej zadają sobie pytanie, czy w tym roku także nie będą mogli uczcić tego dnia? Czy sytuacja z tamtego roku się powtórzy?

 

Co rząd planuje w tym roku?

Rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Tłit" został zapytany o restrykcje związane z kościołem i zbliżającymi się Komuniami Świętymi. Czy jest szansa, że uroczystości będą mogły być obchodzone normalnie? Rzecznik zapowiedział, że rząd planuje znosić obostrzenia, tak więc i dopuszczalna liczba wiernych w kościołach będzie się stopniowo zwiększać -

"Spodziewam się, że w przyszłym tygodniu, oprócz planu odmrażania poszczególnych obszarów gospodarki, zmienią się lekko limity w miejscach kultu religijnego" - poinformował.

Czy jest zatem szansa, że w maju komunie święte odbędą się normalnie?

I co z komuniami?

Rząd na chwilę obecną nie podjął jeszcze decyzji, jakie wytyczne wprowadzić w maju, jednak probostwa w miastach zaczęły planować organizację zbliżających się uroczystości. Przykładowo w archidiecezji katowickiej planuje się zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej i pierwszej komunii świętej w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin. W Warszawie zachęca się do ustalania terminów uroczystości w porozumieniu z rodzicami. Kuria metropolitalna gdańska opublikowała na swojej stronie internetowej wytyczne abpa Tadeusza Wojdy w sprawie organizacji uroczystości pierwszych komunii. Dotyczą one głównie zasad bezpieczeństwa i sposobu zachowania norm sanitarnych, o których mówią przepisy.
Można obecnie zaczynać planować i organizować, ale cały przebieg uroczystości będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej oraz wytycznych rządu na miesiąc maj.