piątek, 23 kwiecień 2021 21:15

Przylądek Canaveral: Start misji SpaceX Crew-2 . Zobacz relację na żywo!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Start rakiety Falcon 9 - SpaceX Crew-2 Start rakiety Falcon 9 - SpaceX Crew-2 fot: youtube.com

W dniu dzisiejszym rakieta Falcon 9 uniosła się na księżyc, zabierając na swoim pokładzie czwórkę astronautów. Jest to misja wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz NASA współpracuje z komercyjnym podmiotem.

 

Lot po kosztach

23 kwietnia 2021 roku o godzinie 11:49 wystartowała rakieta Falcon 9. Wysleciała z przylądka Canaveral, zabierając na pokładzie Japończyka, Francuza i dwóch obywateli USA. Obecnie rakieta jest w trasie, aby wylądować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Co jest wyjątkowego w tej misji. Mianowicie NASA współpracuje z SpaceX... po raz pierwszy w taki projekt zaangażowano komercyjną firmę. Firma SpaceX została podwykonawcą. Po co? Powodem jest obniżenie kosztów takich lotów, co w przyszłości może skutkować umożliwienie podróży kosmicznych innym ludziom. Dodatkowo podczas misji wykorzystano używane już elementy-kapsułę Dragon, która była używana w ubiegłym roku i wykorzystuje rakietę Falcon 9, która również już była w kosmosie.

SpaceX - operacja Księżyc i powrót z niego to priorytet

Firma SpaceX przed planowaną wyprawą otrzymała kontrakt od NASA na przygotowanie rakiety, która ma zostać wysłana na księżyc. Firma musiała przede wszystkim skupić się na bezpieczeństwie osób, które mają nią lecieć na księżyc i potem wrócić na Ziemię. Sprawa komercyjnych firm wykorzystywanych przy takich działaniach może być kontrowersyjna. Należy jednak pamiętać, że czasy się zmieniają i wyprawy kosmiczne nie będą jedynie opierały się o NASA. Trzeba przyzwyczaić się do myśli, że coraz częściej będą brać w nich udział inne firmy.

Czego szukamy na księżycu?

Wyprawy na księżyc niebawem mogą stać się częścią naszej codzienności. Przede wszystkim takie wyprawy będą zaspokajać ciekawość i ambicje. Z drugiej strony na księżycu być może będziemy wydobywać jakieś minerały. Kolejną sprawą jest testowanie i doskonalenie technologii, która ma posłużyć ludziom do odkrywania dalszych zakątków kosmosu.

Start SpaceX Crew-2 - RELACJA NA ŻYWO