Valdis Dombrovskis ogłasza decyzję o procedurze naruszeniowej
Valdis Dombrovskis, wiceszef Komisji Europejskiej, ogłosił tę decyzję na dzisiejszym spotkaniu kolegium KE. Procedura ma na celu zbadanie naruszenia przez Polskę swoich zobowiązań jako państwa członkowskiego w związku z nowym prawem dotyczącym Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich.
Zaniepokojenie USA i Parlamentu Europejskiego ustawą
Formalne zawiadomienie zostanie przesłane do Polski w czwartek. Korespondent TVN24 podkreśla, że KE planuje wydać wtedy oficjalne oświadczenie w tej sprawie. W zeszłym tygodniu odbyła się debata na temat "Lex Tusk" w Parlamencie Europejskim, podczas której komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders wyraził duże zaniepokojenie wprowadzeniem tej ustawy. Departament Stanu USA również wyraził swoje obawy co do zgodności przepisów z prawem unijnym.
Kroki jakie KE podejmie wobec Polski
Standardowa procedura składa się z dwóch etapów. Na pierwszym etapie Komisja zawiadamia o naruszeniu, a następnie, po otrzymaniu wyjaśnień od Polski, formułuje żądanie wprowadzenia zmian w prawie. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki naprawcze, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
O co chodzi z "Lex Tusk"
"Lex Tusk" zakłada utworzenie specjalnej komisji, której celem jest badanie wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. W ramach tej ustawy przewiduje się możliwość nałożenia zakazu pełnienia funkcji publicznych na okres do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na okres 10 lat. Opozycja uważa "Lex Tusk" za niekonstytucyjną regulację, która jest wymierzona w nią. Część osób wyraziła nadzieję, że efektem pracy komisji będzie postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Wobec podpisania przez Prezydenta Dudę tej ustawy wielu członków zrezygnowało z Rady Prezydenckiej o czym informujemy tutaj.
Źródło: TVN24, Polsat, Trybuna Polska