piątek, 19 luty 2021 18:05

Będziemy nosili tylko maseczki chirurgiczne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Tylko maseczki chirurgiczne? Tylko maseczki chirurgiczne?

Obecne rozporządzenie w sprawie ochrony przed wirusem Covid-19 nakazuje obywatelom zasłanianie nosa i ust. Zazwyczaj stosuje się do tego maseczki, jednak dozwolone jest zakrywanie wskazanych części ciała np. szalikiem, kominem, chustą itp. Dopuszczalne jest także stosowanie przyłbic w celu ochrony. Coraz częściej słychać głosy, że ten stan rzeczy może ulec zmianie.

 

Czy będzie zmiana w rozporządzeniu o maseczkach?

Coraz więcej szumu wokół środków zapobiegawczych w czasach pandemii. Niedawne słowa prof. Andrzeja Horbana, które padły w TVN 24 pozwalają podejrzewać, że czekają nas surowsze zasady funkcjonowania w czasach pandemii. Główny doradca premiera ds. Covid-19 poinformował, że zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa jedynie maseczkami chirurgicznymi. Poprosił także, aby przyszłego rozporządzenia przestrzegać.
Okazało się, że słowa Horbana padły zbyt szybko, ponieważ jak twierdzi Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, na razie trwają rozmowy na temat rodzaju zabezpieczeń i materiałów używanych do ich wykonania, Podkreślono, że profesor Horban trochę pospieszył się z przekazywaniem niepotwierdzonych informacji. Andrysiewicz nadmienię jednak, że profesor jest specjalistą i jak najbardziej ma rację co do wprowadzenia bardziej profesjonalnych sposobów ochrony, a odejściu od tych mniej skutecznych.

Co na pewno się zmieni?

Okazuje się, że słowa Horbana mają swoje pokrycie w rzeczywistości. Reporter RMF FM Krzysztof Berenda dowiedział się, że zmiany prawdopodobnie nastąpią. Rząd mianowicie chce wydać nowe przepisy, które wprowadzą zakaz stosowania przyłbic oraz części garderoby, jako środki zabezpieczające przed wirusem. Dozwolone będzie stosowanie masek, jednak nie koniecznie chirurgicznych.

Zobacz także: Zmiany w obostrzeniach