Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
piątek, 07 styczeń 2022 19:02

Inflacja: Kolejna bariera przebita - niepokojące dane z GUS

Inflacja w grudniu 2021 Inflacja w grudniu 2021 fot: Sylwester Niedzielski

Inflacja nie przestaje piąć się w górę, co zaczyna niepokoić już nawet osoby z rządu. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu inflacja wyniosła aż 8,6%, co jest niemalże 1 procentowym wzrostem w porównaniu do listopada 2021. Taka sytuacja może bardzo szybko przerodzić się w dwucyfrową inflację, która będzie już trudna do opanowania. Co zamierza robić rząd oraz RPP?

 

Kolejne podnoszenie stóp procentowych - bolesna konieczność w trakcie inflacji

W tym tygodniu prezes NBP Glapiński ogłosił, że RPP znów podnosi stopy procentowe o 0,50 pkt. procentowych, do poziomu 2,25. Warto podkreślić, że taki poziom stóp procentowych nie był widziany od 2014 roku, zaś sama decyzja została podjęta w błyskawicznym tempie. Co więcej, Adam Glapiński zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni stopa procentowa znów pójdzie w górę, aby w jakimś stopniu wyhamować inflację.

Czy tarcze antyinflacyjne złagodzą niebezpieczny trend?

Według GUS grudniowa inflacja wyniosła 8,6%, co jest jednym z najwyższych wyników w Europie, ponieważ wyższy poziom inflacji jest tylko w borykającej się z kryzysem gospodarczym Turcji oraz Estonii. Kolejne tarcze antyinflacyjne wprowadzane przez rząd mają na celu złagodzenie skutków wzrostu cen wszystkich produktów oraz energii czy paliw, jednakże obecnie zapowiedziane tarcze mają obowiązywać do maja 2022.
Ekonomiści potwierdzają, że galop inflacji z pewnością szybko się nie zakończy, zaś następnym progiem psychologicznym jest już dwucyfrowa inflacja. Skutek podniesienia stóp procentowych najbardziej odczuwają kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt hipoteczny. Kolejny wzrost stóp, to kolejny wzrost rat kredytów. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku takich podwyżek będzie jeszcze dość sporo.

Artykuły powiązane

  • Turcja: Lira coraz tańsza - inflacja w Turcji to już prawie 20%! Turcja: Lira coraz tańsza - inflacja w Turcji to już prawie 20%!

    Turecka waluta sięgnęła najniższego poziomu w historii względem dolara. Sytuacja ta napędza w kraju inflację, która jest już obecnie na poziomie niemalże 20%. Warto podkreślić, że sytuacja ta zaogniana jest przez prezydenta Turcji, który stoi osobiście steruje bankiem centralnym. Dlaczego turecka lira jest tak tania?

  • Pieniądze: Inflacja przebiła kolejny pułap – oszczędności zaczynają topnieć Pieniądze: Inflacja przebiła kolejny pułap – oszczędności zaczynają topnieć

    Inflacja bije kolejne rekordy, co bardzo widoczne jest już po samych cenach produktów w sklepach. GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane, według których inflacja w październiku wyniosła rekordowe 6,9%. Kiedy skończy się pęd cen w sklepach? Co na to banki?