Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 22 grudzień 2021 09:08

Tarcza antyinflacyjna: Ceny paliw w końcu w dół - czy zostaną na dłużej?

Tarcza antyinflacyjna - ceny paliw w dół Tarcza antyinflacyjna - ceny paliw w dół fot: Sylwester Niedzielski

Stale rosnące ceny paliw już od miesięcy emocjonowały kierowców, zaś górka cenowa wydawała się cały czas oddalać. Zdecydowana większość zmotoryzowanych niemalże przyzwyczaiła się już do 6 złotych za litr, jednakże przed świętami przyszła odwilż cena na stacjach paliw. Czym jest to spowodowane i czy niższe ceny zostaną z nami na dłużej?

 

Tarcza antyinflacyjna i zmniejszona akcyza na paliwo

Okazuje się, że powodem zmniejszonych cen na stacjach paliw jest obowiązująca od 17 grudnia tarcza antyinflacyjna, która obniżyła cenę benzyny do ok.5,75 zł, diesla do 5,80zł i gazu do 3,23. Warto podkreślić, iż obniżki cen paliw mają charakter tymczasowy i spowodowane są podpisaniem przez prezydenta ustawy obniżającej akcyzę na energię elektryczną oraz niektóre paliwa silnikowe. Ustawa przewiduje także brak podatku od energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe oraz brak podatku od detalicznej sprzedaży paliwa.

Do kiedy będzie obowiązywała tarcza antyinflacyjna?

Według rządowych doniesień, tarcza antyinflacyjna ma obowiązywać do maja 2022, dlatego od drugiego kwartału 2022 ceny paliw i prądu mogą osiągnąć rekordowe wysokości. Rząd zapewnia jednak, że w razie potrzeby, tarcza antyinflacyjna będzie przedłużana, aby maksymalnie amortyzować stale rosnącą inflację. Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku surowców w Europie i na świecie jest wyjątkowo trudna, dlatego rosnące ceny paliw to coś, na co kierowcy muszą zdecydowanie się przygotować.
Wygląda więc na to, że ceny paliw tylko chwilowo wróciły pod granicę 6 złotych, dlatego warto teraz tankować do pełna.