Obniżka cen paliw, energii i gazu - będą dopłaty do żywności
Rząd i Rada Polityki Pieniężnej od października próbuje walczyć z drastycznie wzrastającą inflacją poprzez podwyżkę stóp procentowych. Strategia ta jest mało skuteczna, ponieważ inflacja zaczyna niebezpiecznie zbliża się do granicy 10%, dlatego rząd postanowił wprowadzić pakiet antyinflacyjny.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas konferencji, że już od 20 grudnia na pięć miesięcy zostaje wdrożona obniżka cen paliw poprzez obniżenie akcyzy – ceny mają spaść nawet o 30 groszy. Kolejnymi elementami pakietu mają być obniżki cen gazu, energii elektrycznej i żywności. Celem pakietu ma być obniżenie inflacji, aby nie przekroczyła ona psychologicznej bariery 10%.
Głównymi założeniami pakietu antyinflacyjnego mają być:
- Obniżka cen paliw spalinowych – 0% akcyzy,
- Obniżka cen gazu – VAT 8 zamiast 23%,
- 0% akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych,
- Obniżka cen energii elektrycznej – VAT 5 zamiast 23%,
- Dodatek branżowy od 400 do 1150 złotych w zależności od dochodu gospodarstwa domowego celem zmniejszenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych,
- Oszczędności w administracji w budżecie.
Nauka na cudzych błędach, czyli kryzys w Turcji
Wprowadzenie pakietu antyinflacyjnego jest z pewnością odpowiedzią na pogarszającą się sytuację ekonomiczną w Turcji. Prezydent Erdogan jest przeciwnikiem podnoszenia stóp procentowych, przez co kraj musi zmaga się teraz z szybującą 20 procentową inflacją, oraz drastycznie spadającą wartością waluty. Na początku tygodnia turecka lira spadła na rekordowy poziom 14 lir za 1 USD.
Według premiera, pakiet antyinflacyjny ma zostawić w kieszeni Polaków aż 10 mld złotych. Najbliższe miesiące zdefiniują, czy inflacja faktycznie zaczyna wyhamowywać.
Zobacz konferencję Morawieckiego i Sasina 25.11.2021