Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 08 grudzień 2021 20:24

Rada Polityki Pieniężnej: Stopy procentowe znów do góry - wyższe raty kredytów hipotecznych

Stopy procentowe znów do góry - grudzień 2021 Stopy procentowe znów do góry - grudzień 2021 fot: Sylwester Niedzielski

Zapowiedziana na grudzień podwyżka stóp procentowych była wręcz pewna, ze względu na stale wzrastającą inflację. Rada Polityki Pieniężnej stara się walczyć z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych. Oznacza to także podwyżkę rat kredytów, szczególnie tych hipotecznych. Czy stopy procentowe nadal będą wzrastać?

Czy to pomoże? Następna stacja? Dwucyfrowa inflacja!

Podwyższanie stóp procentowych jest jedynym skutecznym sposobem na wyhamowanie inflacji, która jest nie tylko polskim, ale także i globalnym problemem. Dodruk pieniądza spowodował zachwianie równowagi pomiędzy wyprodukowanymi dobrami i usługami, a ilością pieniędzy w obrocie. To właśnie z tego powodu tak istotne jest, aby inflacja wyhamowała jeszcze przed osiągnięciem psychologicznej wysokości 10 procent. W środę 8 grudnia Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła, że stopy procentowe idą w górę o kolejnych 50 punktów procentowych. Oznacza to, że stopy procentowe są już na poziomie 1,75%, czyli na wyższym poziomie niż przed pandemią.

Przez podwyżkę stóp procentowych raty kredytów w górę!

Na wzrost stóp procentowych z dużą nerwowością spoglądają wszystkie osoby z kredytem hipotecznym, ponieważ kolejna podwyżka stóp, to kolejny wzrost miesięcznych rat. Warto podkreślić, że według ekspertów docelowa wysokość stóp procentowych (nawet w optymistycznych predykcjach) to około 3 procent. Wówczas raty kredytów hipotecznych mogą wzrosnąć do poziomu, który szczególnie dla osób posiadających kredyt „pod korek”, będą niemożliwe do zapłaty.

Artykuły powiązane