Wyższe raty kredytu, czyli główne następstwo podniesienia stóp procentowych
Przez ponad 12 ostatnich miesięcy stopy procentowe były na minimalnym poziomie. Decyzja ta podyktowana była chęcią pobudzenia gospodarki po kryzysie spowodowanym lockdownami. Minimalne poziomy stóp procentowych to impuls dla gospodarki i bardzo tanie kredyty. Tak sytuacja nie mogła trwać wiecznie, ponieważ jednym z najbardziej niebezpiecznych następstw niskich stóp procentowych jest wysoka inflacja.
Oczywiście wysoka inflacja może być powodowana przez wiele innych czynników, jednakże wysokość stóp procentowych jest pierwszą linią obrony.
Co oznacza wzrost stóp procentowych?
Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła, że podnosi główną stopę procentową o 40 punktów bazowych. Oznacza to, że kredyty będą od teraz droższe, zaś rata osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny wzrośnie. Tak niewielki wzrost jest na razie jedynie stymulacją gospodarki w celu obniżenia poziomu inflacji, jednakże w dalekosiężnej perspektywie pokazuje kierunek Rady Polityki Pieniężnej.
Dlaczego RPP zdecydowała się na taki ruch, mimo wcześniejszych zapowiedzi? Odpowiedzią jest oczywiście galopująca inflacja, która w tym momencie przebija rekordowe 6%. Warto podkreślić, że wzrost cen zauważalny jest już przez całe społeczeństwo, dlatego RPP postanowiła wykonać swoistą ucieczkę do przodu, jak komentują to ekonomiczni eksperci.
Jak tłumaczy wzrost stopy procentowej RPP?
"W Polsce trwa ożywienie aktywności gospodarczej. W sierpniu wzrosła dynamika sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej. Jednocześnie ograniczenia podażowe na niektórych rynkach osłabiły nastroje w przemyśle. Chociaż przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jest nadal nieco niższe niż przed pandemią, to sytuacja na rynku pracy poprawia się, co znajduje odzwierciedlenie w wyraźnym wzroście przeciętnych wynagrodzeń w tym sektorze. W najbliższych kwartałach oczekiwane jest utrzymywanie się korzystnej sytuacji gospodarczej, choć czynnikiem niepewności jest nadal wpływ jesiennej fali pandemii na gospodarkę"
Co na to banki?
RPP postanowiła nie czekać do listopada i podniosła stopy procentowe już dziś . I to o 40pb. Stopa referencyjna NBP w górę do 0.5% z 0.1%. Komunikat po decyzji opublikowany zostanie o godzinie 16ej. https://t.co/ItD2bZvt3g
— BNP Paribas o Rynkach (@BNP_rynki) October 6, 2021
RPP podniosła stopy o 40pb, długi czas nasz scenariusz podwyżki przed końcem roku był poza konsensusem, ale był spójny z naszymi wysokimi prognozami CPI. To nie koniec, widzimy dużą ekspansję fiskalną w 2022 i wysoką inflację, docelowa stopa około 2,0% niż 1,5% sprzed pandemii.
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) October 6, 2021
O podniesieniu stóp procentowych i Radzie Polityki Pieniężnej w krótkich pytaniach i odpowiedziach:
-
Kto i kiedy podniósł stopy procentowe w Polsce?
Stopy procentowe w Polsce zostały podniesione 6 pażdziernika 2021 roku przez Radę Polityki Pieniężnej
-
Kto jest Przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej?
Przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej jest Adam Glapiński
-
Kto jest Członkiem Rady Polityki Pieniężnej?
Członkami Rady Polityki Pieniężnej są Grażyna Ancyparowicz, Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt, Cezary Kochalski, Jerzy Kropiwnicki, Eryk Łon, Rafał Sura, Kamil Zubelewicz i Jerzy Żyżyński
-
Co ile lat powoływani są Członkowie Rady Polityki Pieniężnej?
Członkowie Rady Polityki Pieniężnej wybierani są co 6 lat
-
Przez kogo są powoływani Członkowie Rady Polityki Pieniężnej?
Członkowie Rady Polityki Pieniężnej powoływani są przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejm i Senat
-
O ile wzrosła stopa procentowa po październikowej podwyżce?
Główna stopa procentowa wzrosła o 40 punktów bazowych. Główna stawka oprocentowania w NBP wynosiła 0,1 proc i wzrosła do 0,5 proc. Jednocześnie Rada podjęła decyzję o podwyższeniu podstawowej stopy rezerwy obowiązkowej z 0,5 proc. do 2,0 proc.
-
Co oznacza wzrost stopy procentowej?
Wzrost stopy procentowej oznacza droższe kredyty i wzrost rat za kredyt hipoteczny
-
W jakim celu podniesiono stopy procentowe?
Stopy procentowe podniesionow celu stymulacji gospodarki i obniżeniu inflacji
-
Co jest następstwem niskiej stopy procentowej?
Następstwem niskiej stopy procentowej jest wysoka inflacja
-
Kiedy ostatni raz podniesiono stopy procentowe w Polsce?
Ostatni raz stopy procentowe w Polsce podniesiono 9 lat temu
-
Czy stopa procentowa jeszcze wzrośnie?
Eksperci prognozują, że docelowa wysokość podstawowej stopy procentowej sięgnie nawet 2 proc.