Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
wtorek, 08 luty 2022 19:07

RPP: 8 luty 2022 - Stopy procentowe znowu w górę - tak samo jak raty kredytów

Stopy procentowe znowu w górę Stopy procentowe znowu w górę

Stały wzrost stóp procentowych jest w przeciągu ostatnich miesięcy bardzo widoczny i najbardziej odczuwają go oczywiście kredytobiorcy. We wtorek 8 lutego Rada Polityki Pieniężnej na czele z Adamem Glapińskim zdecydowała się na kolejną podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Jak duże będą to podwyżki rat dla kredytobiorców i kiedy zakończy się pochód stóp procentowych w górę?

 

Kiedy skończy się wzrost stóp procentowych?

Kredytobiorcy z dość dużym zdenerwowaniem śledzili ostatnie komunikaty RPP, ponieważ wygląda na to, że lutowa podwyżka stóp procentowych wcale nie jest ostatnią w tym roku. Trudno powiedzieć nawet, czy będzie to ostatnia podwyżka w tym kwartale. Taka sytuacja spowodowana jest spóźnioną reakcją na stale wzrastającą inflację, która niedługo może przebić psychologiczną barierę 10%. Warto podkreślić, że obecna sytuacja polskiej gospodarki i tego, w jaki sposób wzrasta inflacja, bardzo mocno przypomina turecką gospodarkę sprzed kilku kwartałów. Wtedy też inflacja w Turcji rozpędzała się w takim tempie.

Polska drugą Turcją?

Dziś inflacja w Turcji jest bliska przekroczenia 50%, a duża część społeczności jest na skraju biedy. To właśnie z tego powodu tak istotne jest, aby jak najszybciej zatrzymać wzrost inflacji i stałą utratę wartości pieniądza. Podnoszenie stóp procentowych to jedne ze sposobów na zahamowanie wzrostu inflacji, jednakże oznacza to stałe podnoszącą się ratę kredytów hipotecznych. Od sierpnia 2021 do lutego 2022 stopy wzrosły z 0,10 do 2,75 proc. Oznacza to, że raty wzrosły o niemal 100 procent, dlatego wielu kredytobiorców już teraz sygnalizuje, że ich domowe budżety kurczą się z miesiąca na miesiąc. Warto, jednakże równocześnie zauważyć, że czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych i to będą naprawdę spore podwyżki - niektórzy analitycy bankowi sugerują, że pod koniec roku 2022 może być to nawet 6-7 procent. Wówczas sytuacja wszystkich kredytobiorców będzie wprost dramatyczna, dlatego w pierwszym kwartale 2022 roku popyt na kredyty hipoteczne spadł aż o ¼.

Artykuły powiązane