Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 21 marzec 2022 18:54

Egipt: Stałe ceny na chleb, czyli efekt wojny na Ukrainie

Stałe ceny na chleb w Egipcie Stałe ceny na chleb w Egipcie fot: pixabay

Wojna na Ukrainie, która trwa już niemal cztery tygodnie zaczyna być coraz mocniej odczuwalna ekonomicznie nie tylko w dotkniętej sankcjami Rosji. Warto pamiętać, że współczesny świat jest mocno zglobalizowany, przez co poszczególne kraje, są jak naczynia połączone.

Rosja oraz Ukraina to dwaj najwięksi eksporterzy zboża i nawozów, dlatego tegoroczne lato może mieć katastrofalny przebieg, jeśli chodzi o ceny żywności. Egipski rząd już teraz podejmuje kroki mające na celu zabezpieczenie swoich obywateli przed wzrostem cen żywności.

Egipt jest największym importerem zboża na świecie

Egipt jest państwem, które importuje aż 60% zboża i jest to światowy rekord. Co więcej, ponad 80% importowanego zboża pochodzi z Rosji i Ukrainy. Wojna na Ukrainie coraz mocniej odcina i uniemożliwia normalną wymianę handlową, dlatego tegoroczne ceny żywności mogą osiągnąć naprawdę zawrotne kwoty. Egipt, jak państwo mocno uzależnione od importowanego zboża, postanowiło działać jeszcze przed wyraźnymi podwyżkami.

Moustafa Madbouly: Stała cena chleba w Egipcie, czyli próba przeciwdziałania wzrostowi cen

Premier Egiptu Moustafa Madbouly zarządził w poniedziałek stałą cenę sprzedanego chleba, która ma wynosić dokładnie 11,50 funtów egipskich (0,66 USD) za kilogram. Warto podkreślić, że złamanie rozporządzenia będzie skutkowało bardzo wysokimi karami pieniężnymi - od 100 tysięcy do nawet 5 milionów funtów egipskich.

Warto podkreślić, że kryzys na rynku żywności spodziewany jest także w Europie, ponieważ załamane zostały łańcuchy dostaw poszczególnych towarów importowanych z Rosji i Ukrainy, takich jak zboża, czy nawozy. Im dłużej trwają walki na Ukrainie, tym większe konsekwencje ekonomiczne powiedzie nie tylko Europa, ale także i cały świat.