Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
czwartek, 24 marzec 2022 18:54

Nowy Ład 2.0: Tarcza antyputinowska? Premier ogłasza kolejne zmiany podatkowe

Tarcza antyputinowska Tarcza antyputinowska fot: pixabay

Nie opadł jeszcze kurz po wprowadzonym w błyskawicznym tempie Nowym Ładzie, a premier Morawiecki ogłasza w 3 miesiącu podatkowym kolejne zmiany. Tarcza antyputinowska ma na celu zmniejszenie konsekwencji wojny na Ukrainie dla gospodarki i przedsiębiorców. Jest to jednakże tak naprawdę naprawa Polskiego Ładu, który okazał się spektakularnym fiaskiem. Jakie zmiany zatem zostały zapowiedziane i kiedy antyputinowska tarcza wchodzi w życie?

 

Nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej dla firm oraz zmniejszy PIT na zasadach ogólnych

Nie da się ukryć, że flagowy program rządu Zjednoczonej Prawicy, miał na celu całkowita rewolucję w systemie podatkowym. Udało się wywołać spore zamieszanie, ponieważ wiele przepisów nie zostało napisanych należycie, przez co wiele zostawało do interpretacji ZUSu i urzędu skarbowego. Bardzo skomplikowana i niejasna była także ulga dla klasy średniej, która zamiast ułatwiać, komplikowała dodatkowo i tak zawiły już system podatkowy.

Na początku roku 2022, czyli w momencie wejścia w życie przepisów Nowego Ładu, okazało się, że reforma została wybitnie niedopracowana, przez co niektóre grupy zawodowe już w styczniu otrzymały niższą wypłatę, w porównaniu do grudnia 2021. Z tego powodu został zdymisjonowany ówczesny minister finansów.

Polska tarcza antyputinowska

24 marca 2022 premier Mateusz Morawiecki ogłosił tarczę antyputinowska, której celem jest łagodzenie kryzysu związanego z wojną na Ukrainie. Zapowiedziane zostało obniżenie stawki podatku z 17% na 12, dla wszystkich, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Warto dodać, iż Morawiecki podkreślił, że obniżka ta będzie dotyczyła wszystkich, zarówno emerytów, jak i pracujących na umowie o pracę. Zniesiona zostaje także ulga dla klasy średniej, która budziła wiele zastrzeżeń samych księgowych.
Do kwoty 8700 złotych brutto miesięcznie będzie możliwe także odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Zasada ta będzie oczywiście dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych, ponieważ ryczałtowcy będą mogli odliczyć połowę składki. Warto dodać, że na ten moment jest to jedynie projekt, który musi zyskać jeszcze zgodę w sejmie i senacie. Nowe zasady miałyby zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022.