czwartek, 25 marzec 2021 16:24

Korea Północna: Wystrzelenie dwóch pocisków balistycznych na Morze Japońskie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Korea Północna wystrzeliła pociski Korea Północna wystrzeliła pociski Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety balistyczne do Morza Japońskiego. Jest to pierwszy taki test od czasu, gdy Joe Biden został prezydentem USA. Pjongjang ma zakaz testowania pocisków balistycznych, uważanych za groźną broń, na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zarówno Japonia, jak i Korea Południowa potępiły ten test. Przypominamy, że kilka dni temu Korea Północna wystrzeliła do Morza Żółtego dwie rakiety nie-balistyczne.

 

Japonia: Na nasz wody terytorialne nie spadły żadne śmieci.

Dowództwo USA na Pacyfiku, które nadzoruje siły zbrojne w regionie Azji i Pacyfiku, oświadczyło w czwartek, że test uwypuklił zagrożenie, jakie nielegalny program zbrojeniowy Korei Północnej stanowi dla sąsiadów i społeczności międzynarodowej.

Korea Północna nie reaguje na próby kontaktu ze strony USA

We wtorek prezydent Joe Biden lekceważąco odniósł się do wystrzelonych pocisków balistycznych, które miały miejsce w weekend, mówiąc, że Stany Zjednoczone nie uważają tego za prowokację. Stwierdził, że pociski bliskiego zasięgu to pociski artyleryjskie lub manewrujące, które nie są zakazane na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Korei Północnej. Czwartkowy test miał miejsce również kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone zatrzymały swojego pierwszego Koreańczyka w areszcie po ekstradycji Mun Chola Myunga z Malezji. Pan Mun jest biznesmenem oskarżonym o pranie pieniędzy za pośrednictwem amerykańskiego systemu finansowego w celu dostarczania luksusowych przedmiotów do Korei Północnej. Incydent tak bardzo rozgniewał Koreę Północną, że zerwał stosunki dyplomatyczne z Malezją.