środa, 24 marzec 2021 18:34

Astra Zeneca: Ekspert zabrał głos

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
O Astra Zeneca O Astra Zeneca Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska stwierdziła, że zaniechanie szczepienia stwarza niebezpieczeństwo choroby i większe ryzyko powikłań niż szczepionka AstraZeneca.

 

Wiedzę należy czerpać tylko z rzetelnych źródeł informacji

Wirusolożka stwierdziła, że obawy przed AstraZenecą są nieuzasadnione. Wiele wątpliwości i zmartwień co do bezpieczeństwa tej szczepionki pojawiło się w związku z wystąpieniem w niektórych krajach przypadków zakrzepów krwi u osób zaszczepionych. Z tego powodu w niektórych krajach wstrzymano szczepienia tym preparatem do czasu szerszych badań tą szczepionką. Szuster-Ciesielska stwierdziła, że problemy z krzepliwością krwi są dość częste. Najwięcej takich przypadków doświadczają osoby z nadwagą, palacze czy kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Wirusolożka dodała, że wątpliwości związane z Astra Zenecą zostały nienależycie rozdmuchane, z powodu braku dowodów na związek zakrzepów z tą konkretną szczepionką.

Tempo szczepień w Polsce jest dobre

Wirusolożka odniosła się też do tempa szczepień w kraju. Jej zdaniem jak na warunki i ilość dostaw, które dostarczane są do kraju jest bardzo dobre. Uważa, że system w Polsce jest przygotowany aby szczepić większą liczbę osób ale niestety brakuje nam produktów do tego niezbędnych.