sobota, 09 styczeń 2021 18:33

Stalinizm w Polsce

Napisał
Stalinizm w Polsce Stalinizm w Polsce

Polacy po 1945 roku znaleźli się w bardzo ciężkiej sytuacji polityczno-gospodarczej. Zakończenie II wojny światowej nie przyniosło oczekiwanej wolności, gdyż władzę objęli komuniści. Na ich czele stanął Bolesław Bierut. Od tego momentu Polska stała się uzależniona od Rosji. Najważniejsze decyzje wydawane były w Moskwie przez Józefa Stalina. Lata 1945- 1953 są nazywane stalinizmem lub terrorem stalinowskim, gdyż obejmują okres od końca II wojny światowej do śmierci Stalina.

 

  Embed from Getty Images

Terror aparatu Państwa komunistycznego

 

Władza komunistyczna opierała swój sposób autorytet na silnie rozbudowanym aparacie przemocy, stąd wzięło się określenie „terror”. Każdy obywatel musiał żyć według idei komunistycznych, w przeciwnym razie stosowane były kary. Sprawą nieposłusznych obywateli zajmowało się Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, czyli tak zwana „bezpieka”. Milicja Obywatelska (MO) oraz Urząd Bezpieczeństwa (UB) podlegały bezpiece. MO i UB stosowały różnego rodzaju represje fizyczne oraz psychiczne. Wszystko to miało na celu złamać oskarżonego obywatela. Można powiedzieć, że dawny hitlerowski system represji został zastąpiony nowym – komunistycznym. Jedną z najbardziej dotkniętych grup społecznych były osoby należące w czasie wojny do Armii Krajowej. Wykołowywano liczne sfingowane procesy, dawni żołnierze AK byli posądzani o np. próby obalenia nowej władzy.

Embed from Getty Images


Represje dotyczyły również środowisk religijnych., Kościół Katolicki był prześladowany. Padały liczne oskarżenia mówiące, że księża podporządkowywali polskie interesy Stolicy Apostolskiej, która podlegała Stanom Zjednoczonym. Kościołowi zarzucano również realizację polityki imperialnej. Ponadto, wprowadzono zakaz udzielania ślubów kościelnych, obywatele mogli zawierać jedynie małżeństwa cywilne. Z kolei w szkołach religia została wycofana z programu nauczania. W 1949 roku wprowadzono dekret „ O ochronie wolności sumienia”. Odtąd były stosowane kary za zmuszanie obywateli do praktyk religijnych oraz za udział w publicznych wydarzeniach religijnych. Zatem, każdy praktykujący katolik mógł paść ofiarą represji.
Później rząd postanowił pójść z Kościołem na ustępstwa. 14 kwietnia 1950 roku rząd zawarł z episkopatem polskim umowę. W dokumencie zawarto obietnice mówiące, że religia może wrócić do szkół. Dodatkowo, seminaria miały być utrzymywane przed państwo oraz duszpasterze mieli pracować w armii i zakładach karnych. Kościół mógł także prowadzić działania opiekuńcze i dobroczynne. Za obiecane ustępstwa władza krajowa oczekiwała, że duchowni nauczą wiernych szacunku do prawa i władzy państwowej. Oznaczało to, że działacze podziemia oraz popieranie polityki dotyczącej Ziem Odzyskanych będzie potępiane. Niestety, władza nie realizowała swoich obietnic. Najbardziej widoczne to było w sprawie katechizacji młodzieży.
W 1952 roku w lipcu uchwalono konstytucję PRL. Po tym wydarzeniu duchowni mieli rok później złożyć nową przysięgę o nową ustawę zasadniczą. Księża odmówili wykonania tego. W rezultacie prymas Polski Stefan Wyszyński został internowany. W wyniku tego biskupi złożyli jednak przysięgę dotyczącą wierności PRL w dniu 17 grudnia 1953 roku. Jednakże, prymas został wypuszczony na wolność 3 lata po złożeniu przysięgi. Te zdarzenie świadczy o brutalności oraz kłamliwości władzy komunistycznej.

Embed from Getty Images

Komuniści robili co mogli żeby zaszkodzić obywatelom - stalinizm

 

Komuniści ze wszystkich sił starali się zastąpić święta kościelne świętami państwowymi. Konstytucja uchwalona 22 lipca 1952 roku przypadała na rocznicę wydania Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Zatem tego dnia obchodzono święto narodowe. Warto wspomnieć, że ta konstytucja zawierała zapisy dotyczące swobód obywatelskich, ale nie było żadnej gwarancji, że będą one przestrzegane. Ich stosowanie było fikcją.
W konstytucji znajdowały się również zapisy dotyczące lojalności względem władz. Wśród nich znalazły się również absurdalne zalecenia np. obowiązek meldunku zgromadzenia w mieszkaniu, w którym uczestniczyło więcej, niż 3 osoby. O takim spotkaniu należało zawiadomić milicję. Nikt się nie stosował do tego przepis, zatem milicja miała dobry pretekst do aresztowań przeszkadzającym władzy obywatelom. Panowała wówczas zasada mówiąca, że na każdego człowieka można znaleźć odpowiedni paragraf.
Komuniści jednak realizowali niektóre obowiązki względem ludności polskiej. Zapewniono Polakom edukację, zatem ilość analfabetów uległa zmniejszeniu. Jednakże, programy nauczania musiały być zgodne z wymaganiami partii. Skutkiem tego było nauczanie historii w sposób przychylny władzy. Niektóre poglądy do dnia dzisiejszego pozostały w świadomości Polaków i ciężko je zmienić.


Podsumowując, w okresie stalinizmu wiele niewinnych osób zostało pokrzywdzonych. Część z nich odniosła śmierć, pomimo, że zasłużyli się dla narodu polskiego. Efekty działań władz komunistycznych są bardzo widoczne po dziś dzień. Walka z dawną komunistyczną propagandą wciąż trwa.

 

Zobacz pogrzeb Bolesława Bieruta

 

Ostatnio zmieniany sobota, 09 styczeń 2021 19:33
Sylwester Niedzielski

Radaktor naczelny Trybuny Polskiej. Bez przerwy w pracy. Ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Motto: "Ciągły rozwój to podstawa egzystencji" i "Zawsze trzeba mieć plan"

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski
  • Hayat Tahrir al-Sham: Co to jest? Historia, działalność i rola
    Hayat Tahrir al-Sham: Co to jest? Historia, działalność i rola

    Hayat Tahrir al-Sham (HTS) to sunnicka koalicja grup zbrojnych, która powstała w wyniku fuzji kilku ugrupowań rebelianckich działających na terytorium Syrii. Jej początki sięgają roku 2012, kiedy powstał Front al-Nusra – oddział al-Kaidy w Syrii. Jego celem była walka z reżimem Baszara al-Asada oraz wprowadzenie szariatu jako podstawy prawnej i administracyjnej w kraju.

    Napisano niedziela, 08 grudzień 2024 10:05
  • Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty
    Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty

    Kolonializm był sposobem uzależniania krajów mniej rozwiniętych przez te o wiele lepiej rozwinięte, które będą tym słabiej rozwiniętym narzucać swoją lepszą pozycję i swoje własne zdanie. Później te słabsze kraje wykorzystywane były pod kątem ekonomicznym, gospodarczym, surowcowym, ale też i ludnościowym. Dużym przeskokiem było to, co działo się w drugiej połowie wieku XIX, czyli zakaz handlu ludźmi. Skoro nie można było ludzmi handlować to w zamian wykorzystywano ich do pracy i podczas konfliktów kolonialnych.

    Napisano niedziela, 10 listopad 2024 21:24
  • Morze Bałtyckie: Polacy odkrywają XIX-wieczny wrak na dnie morza
    Morze Bałtyckie: Polacy odkrywają XIX-wieczny wrak na dnie morza

    Polscy nurkowie dokonali fascynującego odkrycia na szwedzkiej części Bałtyku. Znaleziono wrak żaglowca z XIX wieku, który przewoził cenny ładunek, w tym szampana, wino, porcelanę i wodę mineralną.

    Napisano środa, 24 lipiec 2024 13:24
  • Pompeje: Nowe odkrycia w Regionie 9 rzucają światło na starożytny świat
    Pompeje: Nowe odkrycia w Regionie 9 rzucają światło na starożytny świat

    Pompeje, miasto zatrzymane w czasie przez katastroficzny wybuch Wezuwiusza w 79 r. n.e., kontynuuje odkrywanie przed nami swoich sekretów. Dzięki najnowszym wykopaliskom archeologicznym, prowadzonym w tzw. „Regionie 9”, udało się ujawnić niezwykłe dzieła sztuki i artefakty, które rzucają nowe światło na codzienne życie, kulturę i tragedię dawnych mieszkańców.

    Napisano czwartek, 11 kwiecień 2024 20:26
  • Cesarstwo Rzymskie: Hełmy grzebieniowe
    Cesarstwo Rzymskie: Hełmy grzebieniowe

    Wśród wielu artefaktów z okresu starożytności, hełmy grzebieniowe Cesarstwa Rzymskiego wyróżniają się jako ikony militarnego rzemiosła i artyzmu. Pierwsze znaleziska tych hełmów datuje się na początek IV wieku n.e., a ich rozwój i zastosowanie odzwierciedlają zmieniającą się naturę rzymskiej wojny oraz wpływy kulturowe ówczesnego świata.

    Napisano poniedziałek, 04 grudzień 2023 11:30
  • Trzęsienia ziemi w Europie środkowej
    Trzęsienia ziemi w Europie środkowej

    Trzęsienia ziemi - naturalne katastrofy, które od zawsze wzbudzały strach i zdumienie ludzkości. Pomimo że środkowa Europa nie jest pierwszym miejscem, które przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o sejsmicznych wstrząsach, ta część kontynentu ma swoją historię dotyczącą tego zjawiska. Ale jakie są jej źródła? Dlaczego tak się dzieje? Oto głębsze spojrzenie na trzęsienia ziemi w środkowej Europie.

    Napisano wtorek, 10 październik 2023 09:29
  • Barcelona 2017: Referendum i walka o niepodległość Katalonii
    Barcelona 2017: Referendum i walka o niepodległość Katalonii

    017 rok przyniósł dla Hiszpanii wyjątkowe wyzwanie, kiedy to serce kraju, Katalonia, podjęła decyzję o przeprowadzeniu referendum niepodległościowego. Barcelona stała się epicentrum konfliktu pomiędzy separatystami a rządem centralnym w Madrycie.

    Napisano niedziela, 08 październik 2023 15:22
  • Afgańscy talibowie. Kim są?
    Afgańscy talibowie. Kim są?

    Kiedy słyszymy słowo "Talibowie", nasze myśli często przeskakują do wizji surowego reżimu islamskiego, kamienowania i zakazu dla kobiet uczestniczenia w życiu publicznym. Ale kim naprawdę są Talibowie? Jakie są korzenie tego ruchu i jakie oddziaływanie ma on na Afganistan i cały świat?

    Napisano niedziela, 08 październik 2023 10:46
  • Co to jest Hezbollah?
    Co to jest Hezbollah?

    Bliski Wschód jest od wieków skomplikowanym regionem, w którym współistnieją różne kultury, religie i interesy polityczne. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych i dyskusyjnych elementów współczesnej mozaiki politycznej tego regionu jest Hezbollah, libańska organizacja polityczno-wojskowa. Czy Hezbollah to bojownicy o wolność, czy może narzędzie w rękach większych graczy na Bliskim Wschodzie?

    Napisano niedziela, 08 październik 2023 10:27
  • Co to jest Hamas?
    Co to jest Hamas?

    Bliski Wschód, kraina o złożonej historii, pełen konfliktów i sojuszy, przez wieki stanowił tło dla wielu znaczących wydarzeń na świecie. Jego geopolityczne znaczenie często bywa przysłonięte przez jedno z najbardziej kontrowersyjnych i nierozwiązanych konfliktów współczesności – konflikt izraelsko-palestyński. Jednym z kluczowych graczy w tej zawiłej rozgrywce jest Hamas. Ale kim lub czym właściwie jest Hamas? Czy można go jednoznacznie zdefiniować jako organizację terrorystyczną, czy też posiada on głębsze, bardziej złożone oblicze?

    Napisano niedziela, 08 październik 2023 09:54
  • Konflikt izraelsko-palestyński: O co chodzi?
    Konflikt izraelsko-palestyński: O co chodzi?

    Bliski Wschód, krzyżówka cywilizacji, jest świadkiem licznych konfliktów od setek lat. Jeden z nich, konflikt izraelsko-palestyński, jest szczególnie doniosły, dotykając serc i umysłów ludzi na całym świecie. Z korzeniami sięgającymi początków XX wieku, ta walka o ziemię, tożsamość i suwerenność stała się jednym z najbardziej zapalnych i trudnych do rozwiązania sporów międzynarodowych.

    Napisano niedziela, 08 październik 2023 09:40
  • Cesarze Rzymscy: Rządy, dokonania i najważniejsi z nich
    Cesarze Rzymscy: Rządy, dokonania i najważniejsi z nich

    Cesarze rzymscy byli władcami Imperium Rzymskiego, które kontrolowało większość Europy, część Afryki i Azji. Imperium to było jednym z największych i najpotężniejszych w historii świata, a cesarze, którzy rządzili nim przez wieki, wpłynęli na historię, kulturę i społeczeństwo na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej cesarzom rzymskim, ich rządom, dokonaniom i wpływowi na historię.

    Napisano środa, 05 kwiecień 2023 16:00
  • Starożytny Rzym: Wojny z Barbarzyńcami
    Starożytny Rzym: Wojny z Barbarzyńcami

    Starożytny Rzym był jednym z największych i najpotężniejszych imperiów w historii. Jednym z kluczowych elementów jego sukcesu była siła i potęga armii rzymskiej, która przyczyniła się do podboju i kontrolowania wielu terenów na całym świecie. Jednakże, Rzym był też obiektem inwazji i ataków ze strony różnych ludów barbarzyńskich, co skłoniło do wielu wojen. W tym artykule przyjrzymy się bliżej wojnom Starożytnego Rzymu z barbarzyńcami, ich przyczynom, przebiegowi i skutkom.

    Napisano środa, 05 kwiecień 2023 15:55
  • Starożytny Rzym: Armia - historia, znaczenie i organizacja
    Starożytny Rzym: Armia - historia, znaczenie i organizacja

    Armia rzymska była jednym z najważniejszych w historii świata. W Starożytnym Rzymie była to instytucja, która pełniła wiele różnorodnych funkcji, w tym ochronę terytorium, obronę granic, ale także zdobywanie nowych terenów i ekspansję terytorialną. W tym artykule przyjrzymy się bliżej historii, znaczeniu i organizacji armii rzymskiej.

    Napisano środa, 05 kwiecień 2023 15:50
  • Oktawian August: Pierwszy cesarz Rzymu
    Oktawian August: Pierwszy cesarz Rzymu

    Oktawian August, znany również jako Augustus, był pierwszym cesarzem rzymskim i jednym z najbardziej wpływowych władców w historii świata. Jego rządy trwały od 27 p.n.e. do 14 n.e., a jego wpływ na kulturę, literaturę, architekturę i politykę  widoczny jest aż do dzisiaj.

    Napisano środa, 05 kwiecień 2023 16:06
  • Starożytny Rzym: Kim byli gladiatorzy?
    Starożytny Rzym: Kim byli gladiatorzy?

    Gladiatorzy byli jednymi z najbardziej kultowych postaci w Starożytnym Rzymie. Znani z walk na arenie, byli uważani za symbole siły, męstwa i odwagi. Jednak ich historia i znaczenie były o wiele bardziej złożone i różnorodne niż tylko walki na arenie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej historii i znaczeniu gladiatorów w Starożytnym Rzymie.

    Napisano środa, 05 kwiecień 2023 15:40
  • Teatr współczesny: Realizacja Tadeusza Kantora – artysty totalnego
    Teatr współczesny: Realizacja Tadeusza Kantora – artysty totalnego

    U progu XX wieku europejski teatr współczesny przechodził intensywne przemiany, które w następnych latach nazwane zostały Wielką Reformą. Coraz więcej realizatorów sprzeciwiało się dominującej praktyce życia teatralnego – komercjalizacji, gwiazdorstwa, korupcji aktorów oraz hegemonii tekstu dramatycznego, któremu przedstawienie służyło jedynie za środek przekazu. Rozpoczęto zatem poszukiwania nowych form realizacji teatru u boku modernistycznej epoki. Odchodzono od realizmu wystawy. Ustanawiano reteatralizację teatru, teatru umownego czy poetyckiego teatru ogromnego (S. Wyspiański, 1904 rok).

    Napisano środa, 15 marzec 2023 13:22
  • Starożytny Rzym: Wyzwoleńcy
    Starożytny Rzym: Wyzwoleńcy

    W dniu wyzwolenia niewolnik stawał się wyzwoleńcem, a więc wolnym człowiekiem i obywatelem. Mógł od tej pory integrować się ze społeczeństwem, jednak zawsze dzielił go dystans od ludzi wolnych od urodzenia. Z jednej strony wyzwoleniec zobowiązany był do przestrzegania pewnych powinności i reguł, które nie dotyczyły innych obywateli. Z drugiej mógł często liczyć na wsparcie swojego byłego pana, czyli tzw. patrona.

    Napisano czwartek, 16 luty 2023 18:40
  • Heroizm i patriotyzm w antyku
    Heroizm i patriotyzm w antyku

    Heroizm czyli bohaterstwo i poświęcenie dobrej sprawie oraz patriotyzm czyli oddanie własnej ojczyźnie to postawy widoczne już w wiekach starożytnych. Były one jednak rozumiane nieco inaczej niż współcześnie, bowiem w antyku heroizm cechował nieliczne jednostki, ludzi pięknych i młodych, niemal półbogów, a pojęcie patriotyzmu było wysunięte na pierwszy plan – obrona godności własnego narodu była sprawa nadrzędną.

    Napisano wtorek, 17 styczeń 2023 15:14
  • Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921: Bitwa Warszawska
    Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921: Bitwa Warszawska

    W listopadzie 1918 r. Polska odzyskała niepodległości, lecz walka o ostateczny kształt jej granic trwała nadal. Najbardziej znaczące były działania skierowane przeciwko bolszewickiej Rosji. Batalia ta trwała od lutego 1919 r. do października 1920 r., a jej celem, oprócz walki o granicę, było powstrzymanie fali rewolucyjnej grożącej całej Europie.

    Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:23