Podbój i uzależnianie terenów
Podbijano tereny i doprowadzano do uzależnienia ludzi od metropolii, czyli kraju macierzystego, który kontrolował podbite obszary. Tworzono protektoraty, czyli obszary kontrolowane przez władze metropolii, z lokalnymi przedstawicielami władzy. Półkolonie były teoretycznie niezależne, ale faktycznie kontrolowane. Dominia, jak Kanada, miały pewną niezależność, lecz pozostawały zależne od metropolii.
Cele kolonializmu
Jakie były przyczyny kolonializmu? One są dosyć istotne, bo chodziło przede wszystkim o zdobycie surowców naturalnych, nowych terenów, zwiększenia zysków, które będą generować takie metropolie. Chodziło o opanowanie szlaków handlowych, komunikacyjnych, które będą miały wielkie znaczenie w późniejszych czasach. Szukanie taniej siły roboczej, skoro nie można mieć niewolników, to można mieć przecież tak naprawdę ludzi, którzy będą wykorzystywani na potęgę do pracy choćby w kopalniach, przy wydobyciu itd. Ludzie o białym kolorze skóry czuli się wyżsi cywilizacyjnie od innych kolorów skóry i byli przedstawiani jako misjonarze, którzy będą szli z cywilizacją do krajów podbitych. Będą szli z religią na ustach, z krzyżem w ręku, ale nie do końca będzie to misją cywilizacyjną, tylko bardziej chodzi o przykrywkę przed tym, że chcą po prostu te tereny podbijać.
Ekspansja kolonialna w Afryce
I to jest kwestia tutaj niestety bardzo brutalna, ponieważ ta ekspansja, czyli powiększanie swojego terenu pod kątem politycznym, ekonomicznym będzie właściwie na potęgę rozwijać się na całym świecie i wychodzić głównie to będzie z krajów europejskich. Po wynalezieniu chininy (Veletier), leku na malarię, kolonizacja Afryki mogła nabrać tempa. Najwięcej kolonii miały Wielka Brytania i Francja. Brytyjczycy zdobyli Egipt i inne tereny, Francuzi – Algierię i Maroko. Niemcy przejęli Togo i Kamerun, a Włosi – Etiopię i Somalię.
Kolonializm w Azji
Przejdzmy do polityki kolonialnej w Azji. Tu będziemy mieli również Brytyjczyków, czyli będziemy mieli tereny poniekąd chińskie, ale też Indie, czyli perła w koronie brytyjskiej, co jest takim dosyć istotnym aspektem, o którym warto tutaj wiedzieć. Francuzi mają Indochiny, na przykład Filipiny będą mieli, Amerykanie, Japończycy będą włączali się w ekspansję terytorialną na oceanie, czyli na tych wysepkach, które pod kątem strategicznym dla Japończyków będą miały ogromne znaczenie. Mówimy też o Rosji, która będzie miała Kaukaz, Syberię w Azji pod swoim tak naprawdę panowaniem, ale tam też i swoje trzy grosze dorzucą Portugalczycy - będą mieli port w Makau, w Chinach, czy też porty w Indiach (pojedyncze porty oczywiście). I Niemcy, i Włosi też będą swoje zęby ostrzyć na tereny azjatyckie. Chodzi o kruszce, chodzi o bogactwa, które można po prostu wyeksploatować. I to niestety będzie miało miejsce, ponieważ idąc do skutków kolonializmu, zacznijmy sobie może od tych negatywnych.
Skutki kolonializmu
Negatywne:
Przede wszystkim dochodzi do eksterminacji ludności w imię bogactwa, w imię zdobywania nowych surowców. Następnie, no pomimo tego, że żeby zdobywać te surowce, żeby je eksploatować, trzeba będzie budować drogi, mosty, więc będzie na dużą skalę zniszczenie środowiska naturalnego. To nie wzięło się z niczego, ponieważ to, co było niegdyś bogactwem w Afryce, zostało przez Europeczyków po prostu wyeksploatowane. A przy okazji zanikną też tamtejszej wierzenia, ponieważ niestety, ale chrześcijaństwo było narzucane w większości krajów kolonialnych jako coś, co jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich. I czy im to się podoba, czy też nie, trzeba będzie te kolonie chrystianizować.
Pozytywne:
Buduje się mosty, drogi, porty, wielkie budynki dla władz lokalnych, ale to i tak jest wszystko robione w imię podboju, więc nie do końca pozytyw, chociaż jako tako te tereny były w sumie to rozwijane. Kolonializm wyglądał troszeczkę inaczej pod kątem krajów kolonialnych, bo Brytyjczycy będą eksploatować, będą wyniszczać, a Francuzi będą stawiać też na rozwój edukacji. Dla Francuzów ważne było to, że wykształcony rdzenny mieszkaniec będzie tak samo dobrym realizatorem ich planów jak ten francuski, więc rozwój edukacji jest tutaj też pozytywem. Na przykład Francuzi będą też umożliwiać wyjazdy do Europy w celach edukacyjnych mieszkańców swoich kolonii, co jest pozytywem. Oczywiście, żeby te tereny utrzymać, trzeba by też o nie zadbać pod kątem również medycyny, więc i rozwój medycyny będzie tutaj pozytywny. Ale jak patrzymy sobie na Afrykę współcześnie, to ten skutek pozytywny pod kątem medycznym, rozwoju medycyny chyba aż tak bardzo się nie przyjął, co zresztą możemy tutaj sobie zobaczyć na co dzień.
Idąc sobie dalej i podsumowując. Do największych zdobyczy kolonialnych doszli Brytyjczycy, mając wspomnianą Kanadę, Australię, Nową Zelandię, Indie, o których mówiłem wcześniej, tereny afrykańskie, czyli RPA, kraj przylądkowy, Egipt i Sudan pod swoją kontrolą. Jest to duża ilość terytoriów i będzie to wynikiem polityki królowej Wiktorii która będzie rozwijać potęgę brytyjską niemalże do granic możliwości.
Konflikty kolonialne
Przejdzmy do konfliktów kolonialnych. To nie jest tak, że Europejczyk przychodzi, biały człowiek przychodzi, a inny kolor skóry będzie mu po prostu podporzdkowany i będzie robił to, co Europejczyk chce. Skolonializowane ludy zaczynały się w końcu buntować i wtedy te bunty kończły się zazwyczaj porażką, klęską.
- I tak było na przykład w Indiach, gdzie będzie odbyło powstanie Sipajów. Oczywiście będzie to powstanie przeciwko Brytyjczykom. Sipajowie mieli dość tej polityki brytyjskiej, która będzie potęgować podział kastowy w Indiach. Podział na kilka grup społecznych, które będą miały tutaj największe znaczenie. Skończyło się niestety dramatem i utwierdzeniem Brytyjczyków w tym, że podział kastowy będzie dla nich korzystny i to widać w Indiach już wolnych, co prawda, ale do dzisiaj.
- W Sudanie dochodzi do bardzo dużego ruchu, na czele którego stanął Mahdi. Mieliśmy tu powstanie Mahdiego. „Mahdi” odnosi się do Muhammada Ahmada ibn Abdullaha, przywódcy religijnego, który ogłosił się Mahdim (Mesjaszem). Chodziło o to, że Egipcjanie wspierani przez Brytyjczyków będą chcieli dokonać podboju Sudanu i Mahdi nie chciał do tego dopuścić. Chciał wyzwlić Sudan spod ich wpływów i dążył do utworzenia niezależnego państwa islamskiego opartego na jego interpretacji islamu. Skończyło się tym, że powstanie Mahdiego upadło. Ostatecznie pokonano mahdystów w bitwie pod Omdurmanem. Brytyjczycy i Egipcjanie jeszcze mocniej wszli w tereny sudańskie i coraz bardziej przyporządkowali sobie sudańczyków..
- Na koniec przejdziemy do Chin i tu będziemy mieć dwa bardzo istotne konflikty. Pierwszym będzie konflikt zwany wojnami opiumowymi. Opium to jest narkotyk, który w pewnym momencie zastąpił wręcz srebro. Chińczycy bardzo chętnie z tego opiumu korzystali, odurzali się nim. Władze chińskie to widziały, więc postanowiły przeciwdziałać. Doszło do wojen przeciwko Brytyjczykom, którzy ten opium do Chin sprowadzali. Skończyło się tym, że Chińczycy przegrywają. Inne kraje europejskie, inne kraje potęgi, mocarstwa światowe zaczęły coraz mocniej wchodzić w posiadanie terenów chińskich. To z kolei skończyło się wybuchem powstania bokserów, które było skierowane przeciwko wszystkim tak naprawdę krajom, które ingerowały w sprawy wewnętrzne Chin. Skończyło się niestety tragedią, ponieważ bardzo mocno zostali Chińczycy zdominowani przez kraje europejskie, to po pierwsze. A po drugie, w wyniku niestety tej porażki, Chiny będą również mocno chrystianizowane.
Jak widzimy kolonializm to zły czas dla świata. Narzucanie przez mocarstwa swoich reguł słabszym skończyło się ich zniewoleniem. Dopiero po długim czasie kraje te uzyskały swoję wolność i niepodległość.