Był to też okres, w którym kobiety odgrywały znaczącą rolę w społeczeństwie. Przedstawimy 3 sylwetki kobiet, które brylowały i prowadziły bujne życie, które mogłyby być scenariuszami na film.
Polska dama Hollywood - Barbara Apolonia Chałupiec, czyli Pola Negri
Barbara Apolonia Chałupiec, znana jako Pola Negri urodziła się w 1897 roku w Lipnie na Kujawach. Od najmłodszych lat miała talent do tańca, śpiewu, a przede wszystkim miała niebanalną urodę. By zrobić karierę trzeba było poza talentem mieć kogoś, kto stał za taką osobą murem i wspierał finansowo, czyli mecenas. Nie będziemy opowiadać o życiu Poli Negri już od najmłodszych lat, ale jej pierwsza rola w "Ślubach panieńskich" wzbudziła zachwyt i pisano o niej na łamach "Kuriera Warszawskiego".
Ważnym punktem w jej karierze było podpisanie kontraktu z wytwórnią filmową w Berlinie i jej talent rozkwitł pod okiem Ernsta Lubbitscha u którego zagrała w takich filmach jak: Carmen, Madame Dubarry czy Mania. Po europejskiej premierze jednego z filmów Charlie Chaplin zaproponował jej wyjazd do Ameryki, bo Madame Dubarry obejrzało ponad 350 tys. widzów za oceanem, co poskutkowało angażem w Paramount. W związku ze wzrostem statusu, Negri zaczęła żyć na bardzo wysokim poziomie - kupiła białego Rolls Royce'a z szoferem. Wytwórnia kręciła wiele filmów marketingowych z Negri w roli głównej.
Nie często zdarza się, żeby w polskiej aktorce kochał się taki amant jak Rudolf Valentino, którego potrafiła odrzucać, jednak ich romans trwał do momentu, gdy Valentino trwonił swój majątek, ale też swój "związek" sprzedawali odpowiednio za pomocą kamer oraz gazet.
Pola była 2-krotnie zamężna i zmarła w wieku 90 lat, w 1987 roku w San Antonio.
Kolorowy ptak na salonach - Tamara Łempicka
Tamara Łempicka była doskonałą malarką, która żyła zupełnie nie jak typowe polskie kobiety zajmujące się wychowywaniem dzieci. Jej dzieciństwo nie było łatwe, gdyż jej ojciec popełnił samobójstwo, jednak Łempicka utrzymywała, że się rozwiedli, co nie jest prawdą, ponieważ w imperium rosyjskim nie było rozwodów. Wychowywała się w Moskwie i przesiąkała klimatem salonów głównie w Petersburgu gdzie prowadziła bujne życie.
Niewyżyta seksualnie, prowadząca życie wyzwolonej kobiety uprawiającej dziki seks w oparach kokainy - taka była Tamara Łempicka. Polka wtopiła się w tkankę imperium i poznała w niej Tadeusza Łempickiego, który został jej mężem. Owocem tego związku była córka Kizette. Małżeństwo jednak nie przetrwało próby czasu; Łempicki miał traumę w związku ze swoim pobytem w więzieniu i nie pracował, czym nie był wartościowym mężczyzną w oczach Tamary. Wyszła ponownie za mąż za austriackiego barona Raoula Kuffnera.
Przez kilkadziesiąt lat Łempicka tworząc obrazy w art-deco wprawiała w zachwyt ekspertów, jednak z czasem jej obrazy wyszły z mody i przeniosła się pod koniec swojego życia do Meksyku tam dożywając ostatnich swoich dni. Zmarła w 1980 roku w wieku 82 lat.
Wielka mistrzyni olimpijska - Halina Konopacka
Halina Konopacka, to przede wszystkim pierwsza polska mistrzyni olimpijska, jednak znana jest też z innych rzeczy, o których sobie powiemy. Konopacka już od młodych lat była za pan brat ze sportem, ponieważ jej brat Tadeusz był piłkarzem Polonii Warszawa. Trafiła na okres emancypacji kobiet, które chwilę wcześniej dostały prawa wyborcze. Sama miała duży talent lekkoatletyczny, gdyż na mistrzostwach Polski z 1928 wzięła udział w 10 konkurencjach i zdobyła aż 7 złotych medali.
Igrzyska w Amsterdamie stały pod znakiem jej urody i była nazywaną nieoficjalną miss igrzysk, jednak Konopacka stanęła na wysokości zadania zdobywając złoty medal, bijąc przy tym rekord świata.
Konopacka jest znana z tego, że była bohaterką akcji, która polegała na wywiezienia z Polski wraz z mężem Ignacym Matuszewskim, był szanowanym agentem oraz politykiem. Było to nie lada wyzwanie, bo niemieckie konwoje tropiły ładunek, który ostatecznie wypłynął i mały tankowiec Eocene stał się symbolem niepoddającej się Polski, który przepłynęło złoto. Małżeństwo dopilnowało swoich obowiązków i ilość złota przy przeliczeniu na miejscu się zgadzała. Złoto natomiast trafiło do Senegalu, Polacy odzyskali je dopiero w 1942 roku.
To tylko krótka pigułka życiorysów tych kobiet, zachęcamy do tego by zapoznać się z nimi szerzej, bo II RP i okres bezpośrednio przed nią był czasem fascynującym, gdzie rodziło się wiele talentów, których tutaj nie umieściliśmy jak Olga Boznańska czy Lucyna Messal.