niedziela, 05 wrzesień 2021 12:40

3 sylwetki szalonych kobiet II RP - Pola Negri, Tamara Łempicka i Halina Konopacka

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Sylwetka Poli Negri Sylwetka Poli Negri

Rola kobiet w życiu politycznym i społecznym znacznie zyskała na sile w II RP, czyli tuż po odzyskaniu niepodległości. 28.11.1918 stał się dniem, w którym kobiety otrzymały prawa wyborcze i już w kolejnych wyborach parę kobiet pojawiło się w polskim Sejmie jak Gabriela Balicka-Iwanowska z ramienia partii narodowych czy też Zofia Sokolnicka.

Był to też okres, w którym kobiety odgrywały znaczącą rolę w społeczeństwie. Przedstawimy 3 sylwetki kobiet, które brylowały i prowadziły bujne życie, które mogłyby być scenariuszami na film.

Polska dama Hollywood - Barbara Apolonia Chałupiec, czyli Pola Negri

Barbara Apolonia Chałupiec, znana jako Pola Negri urodziła się w 1897 roku w Lipnie na Kujawach. Od najmłodszych lat miała talent do tańca, śpiewu, a przede wszystkim miała niebanalną urodę. By zrobić karierę trzeba było poza talentem mieć kogoś, kto stał za taką osobą murem i wspierał finansowo, czyli mecenas. Nie będziemy opowiadać o życiu Poli Negri już od najmłodszych lat, ale jej pierwsza rola w "Ślubach panieńskich" wzbudziła zachwyt i pisano o niej na łamach "Kuriera Warszawskiego".

Ważnym punktem w jej karierze było podpisanie kontraktu z wytwórnią filmową w Berlinie i jej talent rozkwitł pod okiem Ernsta Lubbitscha u którego zagrała w takich filmach jak: Carmen, Madame Dubarry czy Mania. Po europejskiej premierze jednego z filmów Charlie Chaplin zaproponował jej wyjazd do Ameryki, bo Madame Dubarry obejrzało ponad 350 tys. widzów za oceanem, co poskutkowało angażem w Paramount. W związku ze wzrostem statusu, Negri zaczęła żyć na bardzo wysokim poziomie - kupiła białego Rolls Royce'a z szoferem. Wytwórnia kręciła wiele filmów marketingowych z Negri w roli głównej.

Nie często zdarza się, żeby w polskiej aktorce kochał się taki amant jak Rudolf Valentino, którego potrafiła odrzucać, jednak ich romans trwał do momentu, gdy Valentino trwonił swój majątek, ale też swój "związek" sprzedawali odpowiednio za pomocą kamer oraz gazet.

Pola była 2-krotnie zamężna i zmarła w wieku 90 lat, w 1987 roku w San Antonio.

Kolorowy ptak na salonach - Tamara Łempicka

Sylwetka Tamary Łempickiej

Tamara Łempicka była doskonałą malarką, która żyła zupełnie nie jak typowe polskie kobiety zajmujące się wychowywaniem dzieci. Jej dzieciństwo nie było łatwe, gdyż jej ojciec popełnił samobójstwo, jednak Łempicka utrzymywała, że się rozwiedli, co nie jest prawdą, ponieważ w imperium rosyjskim nie było rozwodów. Wychowywała się w Moskwie i przesiąkała klimatem salonów głównie w Petersburgu gdzie prowadziła bujne życie.

Niewyżyta seksualnie, prowadząca życie wyzwolonej kobiety uprawiającej dziki seks w oparach kokainy - taka była Tamara Łempicka. Polka wtopiła się w tkankę imperium i poznała w niej Tadeusza Łempickiego, który został jej mężem. Owocem tego związku była córka Kizette. Małżeństwo jednak nie przetrwało próby czasu; Łempicki miał traumę w związku ze swoim pobytem w więzieniu i nie pracował, czym nie był wartościowym mężczyzną w oczach Tamary. Wyszła ponownie za mąż za austriackiego barona Raoula Kuffnera.

Przez kilkadziesiąt lat Łempicka tworząc obrazy w art-deco wprawiała w zachwyt ekspertów, jednak z czasem jej obrazy wyszły z mody i przeniosła się pod koniec swojego życia do Meksyku tam dożywając ostatnich swoich dni. Zmarła w 1980 roku w wieku 82 lat.

Wielka mistrzyni olimpijska - Halina Konopacka

Halina Konopacka - sylwetka

Halina Konopacka, to przede wszystkim pierwsza polska mistrzyni olimpijska, jednak znana jest też z innych rzeczy, o których sobie powiemy. Konopacka już od młodych lat była za pan brat ze sportem, ponieważ jej brat Tadeusz był piłkarzem Polonii Warszawa. Trafiła na okres emancypacji kobiet, które chwilę wcześniej dostały prawa wyborcze. Sama miała duży talent lekkoatletyczny, gdyż na mistrzostwach Polski z 1928 wzięła udział w 10 konkurencjach i zdobyła aż 7 złotych medali.

Igrzyska w Amsterdamie stały pod znakiem jej urody i była nazywaną nieoficjalną miss igrzysk, jednak Konopacka stanęła na wysokości zadania zdobywając złoty medal, bijąc przy tym rekord świata.

Konopacka jest znana z tego, że była bohaterką akcji, która polegała na wywiezienia z Polski wraz z mężem Ignacym Matuszewskim, był szanowanym agentem oraz politykiem. Było to nie lada wyzwanie, bo niemieckie konwoje tropiły ładunek, który ostatecznie wypłynął i mały tankowiec Eocene stał się symbolem niepoddającej się Polski, który przepłynęło złoto. Małżeństwo dopilnowało swoich obowiązków i ilość złota przy przeliczeniu na miejscu się zgadzała. Złoto natomiast trafiło do Senegalu, Polacy odzyskali je dopiero w 1942 roku.

To tylko krótka pigułka życiorysów tych kobiet, zachęcamy do tego by zapoznać się z nimi szerzej, bo II RP i okres bezpośrednio przed nią był czasem fascynującym, gdzie rodziło się wiele talentów, których tutaj nie umieściliśmy jak Olga Boznańska czy Lucyna Messal.

 • 3 sylwetki szalonych kobiet II RP - Pola Negri, Tamara Łempicka i Halina Konopacka
  3 sylwetki szalonych kobiet II RP - Pola Negri, Tamara Łempicka i Halina Konopacka

  Rola kobiet w życiu politycznym i społecznym znacznie zyskała na sile w II RP, czyli tuż po odzyskaniu niepodległości. 28.11.1918 stał się dniem, w którym kobiety otrzymały prawa wyborcze i już w kolejnych wyborach parę kobiet pojawiło się w polskim Sejmie jak Gabriela Balicka-Iwanowska z ramienia partii narodowych czy też Zofia Sokolnicka.

  Napisano niedziela, 05 wrzesień 2021 12:40
 • Polska za panowania Piastów w skrócie plus 4 części filmu
  Polska za panowania Piastów w skrócie plus 4 części filmu

  Powstanie państwa polskiego przekształciło się w barwną legendę, a opowieści o czasach pierwszych władców niemal od razu stały się częścią tradycji dynastycznej Piastów. Spisał ją jako pierwszy w początku XII wieku anonimowy kronikarz zwany Gallem, ale relacje o pierwszych latach funkcjonowania władzy piastowskiej były rozpowszechniane już ponad sto lat wcześniej.

  Napisano sobota, 24 kwiecień 2021 19:33
 • Monarchia Karola Wielkiego
  Monarchia Karola Wielkiego

  Wędrówki plemion germańskich przyczyniły się do powstania na ziemiach dawnego cesarstwa zachodniorzymskiego kilku państewek plemiennych. Do największego znaczenia doszło państwo Franków. Jego zjednoczenia dokonał pod koniec V wieku król Chlodwig z rodu Merowingów, przyłączając prawie całą Galię. W 496 roku przyjął chrześcijaństwo, co zapewniło mu poparcie duchowieństwa.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:35
 • Naukowcy islamscy i ich wpływ na Europę
  Naukowcy islamscy i ich wpływ na Europę

  Należy wiedzieć, że w VII wieku n. e. arabski prorok, Mahomet, stworzył nową religię - islam. 100 lat po jego śmierci jego wyznawcy (muzułmanie) władali olbrzymim imperium, rozciągającym się od Hiszpanii do granic Chin. Warto wiedzieć, że rozkwit nauki i sztuki arabskiej nastąpił w latach 900 - 1200 n. e. Podstawę rozwoju średniowiecznej filozofii arabskiej stanowiły przekłady autorów greckich, szczególnie Arystotelesa.

  Napisano sobota, 30 styczeń 2021 19:30
 • Samorząd gminny w Królestwie Polskim - XIX wiek
  Samorząd gminny w Królestwie Polskim - XIX wiek

  Przełom XVIII i XIX wieku przyniósł zmianę statusu wsi, do tej pory traktowanej jako zależna od właściciela i rządzona przez niego społeczność lokalna. Aktem decydującym o charakterze gminy wiejskiej na obszarze późniejszego Królestwa Polskiego był dekret Fryderyka Augusta z dnia 23 lutego 1809 roku, który przesądził o ustroju gminy do momentu uwłaszczenia wsi w Królestwie.

  Napisano środa, 27 styczeń 2021 18:31
 • Czy „Solidarność" odniosła sukces? Postulaty
  Czy „Solidarność" odniosła sukces? Postulaty

  Patrząc na Polskę po latach wolności zdajemy sobie sprawę, że odpowiedź na pytanie zadane w tytule może być wyłącznie twierdząca. Runął Mur Berliński, runął mur oddzielający nasz kraj od zachodniej części Europy, runął mur dzielący Polaków. Największą zasługę miał w tym ruch „Solidarność”, który był iskrą wywołującą wielki ogień zmian na naszym kontynencie.

  Napisano poniedziałek, 25 styczeń 2021 17:49
 • Sztuka średniowiecza
  Sztuka średniowiecza

  Średniowiecze często określane jest jako wieki ciemne czy też czas upadku kultury, sztuki i nauki. Epoka ta kojarzy się z zacofaniem i zabobonami. Czy jednak tak było naprawdę? Żyjący w XIV w. włoski poeta Petrarka znany ze swoich sonetów do Laury, uważał, że po okresie światła (za jaki uważał antyk) nastał okres ciemności a więc średniowiecze. Sama nazwa głównego nurtu w sztuce średniowiecznej a więc gotyku, także jest nazwą mającą negatywne konotacje.

  Napisano sobota, 09 styczeń 2021 18:57
 • Stalinizm w Polsce
  Stalinizm w Polsce

  Polacy po 1945 roku znaleźli się w bardzo ciężkiej sytuacji polityczno-gospodarczej. Zakończenie II wojny światowej nie przyniosło oczekiwanej wolności, gdyż władzę objęli komuniści. Na ich czele stanął Bolesław Bierut. Od tego momentu Polska stała się uzależniona od Rosji. Najważniejsze decyzje wydawane były w Moskwie przez Józefa Stalina. Lata 1945- 1953 są nazywane stalinizmem lub terrorem stalinowskim, gdyż obejmują okres od końca II wojny światowej do śmierci Stalina.

  Napisano sobota, 09 styczeń 2021 18:33
 • Ciekawostki historyczne - Julia Augusta (Liwia Druzylla), pierwsza cesarzowa cesarstwa rzymskiego. Video
  Ciekawostki historyczne - Julia Augusta (Liwia Druzylla), pierwsza cesarzowa cesarstwa rzymskiego. Video

  Liwia Druzylla przez ponad pół wieku była najpotężniejszą cesarzową starożytnego Rzymu. Przysłowie mówi "Za każdym wielkim mężczyzną stoi wielka kobieta". Najlepszym, historycznym dowodem tej myśli, jest Cesarz August i jego żona Liwia Druzylla.
  Łacińskie słowo Augustus oznacza "majestatyczny, wyniesiony dzięki boskiej mocy".

  Napisano sobota, 09 styczeń 2021 13:35