piątek, 16 kwiecień 2021 18:00

Wiejska: Rzecznik Praw Obywatelskich wybrany przez Sejm

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
RPO wybrany w Sejmie - 16.04 RPO wybrany w Sejmie - 16.04 Fot:Pixabay / CCO Public Domain

W czwartek po raz kolejny Sejm zebrał się w sprawie ustanowienia nowego Rzecznika Spaw Obywatelskich. Do tej pory, było kilkoro kandydatów, jednak nikt nie został obsadzony na stanowisku. W czwartek Sejm podjął decyzję i wybrał nowego RPO

 

Czwartkowe głosowanie w Sejmie na RPO - 16 kwietnia 2021

Na czwartkowym posiedzeniu Sejm po raz kolejny głosował w sprawie RPO. O to stanowisko ubiegali się Bartłomiej Wróblewski (PiS), Sławomir Patyra (KO) oraz Piotr Ikonowicz (Lewica).
Większości głosów nie zyskał Piotr Ikonowicz. W jego wypadku aż 250 posłów było przeciw, a jedynie 80 posłów głosowało za kandydatem. Dużą część, bo aż 114 posłów wstrzymało się od głosu.
W przypadku Sławomira Patyry sytuacja wyglądała nieco inaczej. Różnica głosów była niewielka. Za głosowało 204 posłów, przeciw 232. Jedynie 16 posłów wstrzymało się od głosu.

Bartłomiej Wróblewski wygrywa głosami PiS

Bartłomiej Wróblewski zyskał poparcie aż 240 posłów. Przeciw głosowało 201 posłów, zaś zaledwie 11 nie oddało swojego głosu. Tym samym na czwartkowym posiedzeniu Wróblewski został wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór musi jeszcze zatwierdzić Senat. Wróblewski to polityk wywodzący się z partii PiS i autor wniosku o zaostrzenie prawa aborcyjnego. Teraz należy oczekiwać na decyzję Senatu.