Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
czwartek, 15 kwiecień 2021 17:55

Wystąpienie lidera Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni w sprawie wyroku TK o RPO

Wystąpienie lidera Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni - wyrok TK Wystąpienie lidera Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni - wyrok TK fot: facebook.com

Drodzy państwo spotykamy się dzisiaj z oczywistego powodu, z powodu tego, co stało się dzisiaj rano w Trybunale Konstytucyjnym. To dowód naprawdę wielkiej powściągliwości, kultury osobistej i klasy Adama Bodnara, że nazywał tę partyjną zbieraninę Wysokim Trybunałem, zgodnie z tym, co kazała mu robić pani Julia Przyłębska.

 

Znaleźliśmy się w sytuacji zupełnie bez precedensu. W sytuacji, w której organ tak naprawdę upartyjniony do szpiku kości i będący wprost emanacją woli politycznej partii rządzącej wziął się za przekrawanie kompetencji i praw konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej w sposób tak ewidentnie niezgodny z prawem i z polską konstytucją, że nawet jak na standardy Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy jest to wydarzenie, można powiedzieć bez precedensu, ale zanim o konsekwencjach prawnych tego, co się dzisiaj stało. Mam nadzieję, że państwo tak jak ja mają świadomość, że dzisiaj, tak naprawdę wydarzyła się jedna bardzo konkretna rzecz. Julia Przyłębska ogłosiła, że rząd Zjednoczonej Prawicy nie ma większości w tym Parlamencie i to jest ten komunikat, który powinien dotrzeć do nas, po tym, co się dzisiaj rano stało. Nie mają większości w Parlamencie, a więc nie są w stanie przeprowadzić swojego Rzecznika Praw Obywatelskich. W związku z powyższym będą nawet łamali po raz kolejny ustawy i Konstytucję, żeby doprowadzić do tego, żeby jakiegoś p.o. rzecznika albo jeszcze jakąś inną formę, którą sobie wynajdą do polskiego prawa wprowadzić. Dzisiaj został uznany za niekonstytucyjny organ, który funkcjonował z powodzeniem przez 30 lat. Na jego podstawie swoją funkcję po zakończeniu kadencji pełniło czterech Rzeczników Praw Obywatelskich w tym Prof. Andrzej Zoll, można powiedzieć dość długo po zakończeniu swojej kadencji.

Trybunał miotał się i plątał w zeznaniach. Bo raz twierdził, że ustawodawca nie ma kompetencji do tego, żeby zmieniać kadencje Rzecznika Praw Obywatelskich, a następnie nakładał na ustawodawcę obowiązek manipulowania przy tejże kadencji.To się trzeba pani Julio Przyłębska zdecydować. Czy idzie się w lewo, czy w prawo. Oczywiście, że nie chodziło tu o żadne polepszenie ochrony praw obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, bo i pan Ast i pan Mularczyk, pan Piotrowicz prokurator w todze sędziego Sądu Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej opowiadali bzdury. W ostatnim roku swojej kadencji do urzędu kierowanego przez Adama Bodnara spłynęło 20% więcej zapytań, skargi i petycji od obywateli niż w poprzednich latach. A w tych ostatnich miesiącach, w których sprawował funkcje po wygaśnięciu formalnym swojej kadencji zgodnie z konstytucją, ta liczba wzrastała. A więc jest jasne, że to orzeczenie ma tylko i wyłącznie wymiar polityczny. I tylko i wyłącznie w takich kategoriach powinno być traktowane. Nie ma w tym ani logiki konstytucyjnej, ani logiki ustrojowej, ani żadnej innej. PiS dzisiaj wziął się za rozwiązywanie pałką i siekierą problemu, który sam stworzył. Nie będąc też w stanie powołać rzecznika Praw Obywatelskich w Sejmie, przekonać do swoich racji innych ugrupowań parlamentarnych i doprowadzić do takiej sytuacji, w której Rzecznika Praw Obywatelskich legalnie wybranego już dzisiaj byśmy mieli. Nie udało się kijem, to próbują pałką.

A koniec całej tej historii jest oczywisty. To jest niepodważenie kompetencji i pozycji Rzecznika Praw Obywatelskich w tym systemie czy osobistej Adama Bodnara, bo ona wzrośnie, ale to jest tak naprawdę podważenie już dzisiaj chyba takie, że już bardziej nie można sensowności dalszego istnienia tego Trybunału Konstytucyjnego i po tym, co dzisiaj zobaczyliśmy, będziemy musieli wyraźnie zadać sobie pytanie, czy po takim skompromitowaniu ideału sądownictwa Konstytucyjnego, jaki wykonała dziś pani Przyłębska z kolegami, czy my w ogóle będziemy w stanie odbudować Sąd Konstytucyjny.Czy może będziemy musieli postawić przez jakiś czas na rozproszoną kontrolę konstytucyjności wykonywaną przez sądy powszechne.

Adam Bodnar zasługuje na najwyższe słowa szacunku, za to jak spełniał swoją funkcję i zasługuje na najwyższe słowa szacunku, za to jak zachowywał się w tych ostatnich miesiącach.PiS wepchnął nas dzisiaj w kolejny galimatias prawny, z którego przez trzy miesiące będzie próbował wychodzić, sprawdzając, czy uda mu się „przygrillować” Gowina. Czy uda mu się kupić posłów od Kukiza albo w jakiś sposób przepchnąć swojego kandydata przez Sejm, albo przez Senat.

Chciałbym jeszcze na koniec raz bardzo wyraźnie powiedzieć, o czym dzisiaj usłyszeliśmy. Otóż, jeżeli „odkrycie towarzyskie” prezesa Kaczyńskiego ma z nim bieżący kontakt nie tylko w sytuacjach gastronomicznych, ale również na przykład telefoniczny,to przypuszczam, że dostała bardzo jasny sygnał: „Nie udało nam się przeciągnąć tylu posłów Gowina ilu chcieliśmy, nie udało nam się niestety kupić tylu posłów od Kukiza ilu chcieliśmy. Pani Julio, nie mamy dzisiaj większości w parlamencie, musimy szyć”.No i uszyli coś takiego. To ani nie przypomina orzeczenia Trybunału, ani nie zmieni jakkolwiek sytuacji prawnej w Polsce związanej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Będzie tylko przeciąganiem tego całego kryzysu przez kolejne miesiące. Jeżeli oczywiście to orzeczenie zostanie opublikowane.Jeszcze zapytajmy jakie gry w Zjednoczonej Prawicy teraz się będą toczyć nad terminem publikacji i kto kogo będzie brał na zakładnika. To jest oczywiste, że jeżeli jakaś ustawa o kadłubkowym, pełniącym obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich do Sejmu wpłynie to, każdy rozsądny człowiek i szanujący polską Konstytucję i prawo powinien w tej sprawie wystąpić przeciwko.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara

 • Donald Trump: Konto jego syna na Twitterze zostało zhakowane!
  Donald Trump: Konto jego syna na Twitterze zostało zhakowane!

  O incydencie poinformował rzecznik Donalda Trumpa. Konto syna byłego prezydenta,  Donalda Trumpa Jr, zostało przejęte przez hakerów. Pojawiły się na nim wpisy o obraźliwych i wulgarnych treściach, a także informacja o tym, że Donald Junior zamierza kandydować na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych.

  Napisano czwartek, 21 wrzesień 2023 15:09
 • Mateusz Morawiecki: Premier przekazuje, że nie będziemy już wysyłać broni na Ukrainę!
  Mateusz Morawiecki: Premier przekazuje, że nie będziemy już wysyłać broni na Ukrainę!

  Konflikt na linii Polska - Ukraina trwa w miarę, jak narasta spór o zboże. Mimo unijnych nakazów, polski rząd zadecydował o przedłużeniu zakazu importu ukraińskiego zboża przez nasz kraj. Teraz premier Mateusz Morawiecki poinformował, że koniec z przekazywaniem broni Ukrainie. Zamiast tego rząd planuje skupić się na zbrojeniu Polski.

  Napisano czwartek, 21 wrzesień 2023 14:20
 • Ukraina: Nocne ataki Rosjan m.in. na Kijów i Chersoń
  Ukraina: Nocne ataki Rosjan m.in. na Kijów i Chersoń

  W nocy 21 września 2023, gdy większość mieszkańców Ukrainy pogrążona była we śnie, rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły zmasowane ataki rakietowe na różne regiony kraju. W ciągu tych tragicznych godzin wiele osób stało się ofiarami nieprzewidywalnych działań wojennych, a skutki tych ataków odczuwane są jeszcze teraz.

  Napisano czwartek, 21 wrzesień 2023 10:08
 • Lwów: Pożar fabryki okien polskiego producenta i magazynów Caritas - Spes!
  Lwów: Pożar fabryki okien polskiego producenta i magazynów Caritas - Spes!

  Dzisiaj w nocy doszło do kolejnego ataku Rosjan na Lwów. Ataku dokonały bezzałogowe drony, które przeleciały nad miastem. Wiadomo, że zginęła co najmniej jedna osoba, a dwie inne zostały ranne. Uszkodzone zostały m.in.  magazyny należące do Caritas-Spes, a także fabryka okien Fakro, która należy do polskiego producenta.

  Napisano wtorek, 19 wrzesień 2023 14:28
 • Władimir Putin: Spotkanie z Kim Dzong Unem na kosmodromie!
  Władimir Putin: Spotkanie z Kim Dzong Unem na kosmodromie!

  Jak informowaliśmy wcześniej, Kim Dzong Un dotarł do Rosji swoim prywatnym pociągiem. W środę doszło do spotkania przywódcy Korei Północnej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Przywódcy wspólnie zjedli posiłek i wznieśli toasty za owocną współpracę. Jakie były tematy rozmów między tym dwojgiem?

  Napisano środa, 13 wrzesień 2023 16:05
 • Rosja: Kim Dzong Un przybywa z wizytą!
  Rosja: Kim Dzong Un przybywa z wizytą!

  Prywatny pociąg przywódcy Korei Północnej wjechał właśnie na teren Rosji. Podczas spotkania z Władimirem Putinem Kim Dzong Un prawdopodobnie planuje zawrzeć umowę dotyczącą zbrojenia. Według Ministerstwa Obrony Korei Południowej północnokoreański przywódca przybył do Rosji we wtorek wcześnie rano.

  Napisano wtorek, 12 wrzesień 2023 13:05
 • Giorgia Meloni: Wizyta w Caivano
  Giorgia Meloni: Wizyta w Caivano

  Do potwornych zdarzeń po raz kolejny doszło we włoskiej miejscowości Caivano, która znajduje się w pobliżu Neapolu. Według lokalnych mediów, dwie dziewczynki w wieku 10 i 12 lat zostały zgwałcone przez sześciu mężczyzn. Po tych szokujących doniesieniach miasto odwiedziła premier Włoch Giorgia Meloni.

  Napisano poniedziałek, 04 wrzesień 2023 14:34
 • Jewgienij Prigożyn: Szef Grupy Wagnera nie żyje
  Jewgienij Prigożyn: Szef Grupy Wagnera nie żyje

  Jewgienij Prigożyn, postać znana na arenie międzynarodowej jako szef kontrowersyjnej Grupy Wagnera, zginął w tragicznym wypadku samolotowym. Jego odrzutowiec Embraer Legacy 600 o numerze RA-02796 rozbił się 23.08 wieczorem w rosyjskim obwodzie twerskim. Katastrofa ta nie tylko potwierdza śmierć jednej z najbardziej wpływowych postaci w rosyjskiej polityce zagranicznej, ale również otwiera pole do spekulacji i pytania o przyczyny tego tragicznego zdarzenia. Większość obserwatorów od razu za przyczynę wypadku podało zemstę Putina. Rosjanie twierdzą, że to Ukraińcy za tym stoją. W chwili obecnej wiele jest jeszcze niewiadomych i niezbędne jest dokładne zbadanie okoliczności wypadku, aby dać odpowiedź na pytanie, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy też świadome działanie przeciwników Prigożyna.

  Napisano czwartek, 24 sierpień 2023 10:41
 • Donald Trump: Były prezydent USA sam zgłosi się do aresztu?
  Donald Trump: Były prezydent USA sam zgłosi się do aresztu?

  Donald Trump ogłosił, że w czwartek zamierza zgłosić się do aresztu w stanie Georgia. Były prezydent USA aktualnie walczy z zarzutami o ingerencje w wybory prezydenckie w 2020 r. w Stanach Zjednoczonych. Trump twierdzi, że nie jest winny żadnego z 41 stawianych mu oskarżeń. To nie pierwsze zarzuty, jakie otrzymał.

  Napisano wtorek, 22 sierpień 2023 13:54
 • USA: Pascale Ferrier wysłała Trumpowi truciznę!
  USA: Pascale Ferrier wysłała Trumpowi truciznę!

  56 - letnia Pascale Ferrier decyzją sądu została skazana na 22 lata pozbawienia wolności. Kanadyjka wysłała listy, które zwierały w sobie truciznę - rycynę. Jednym z odbiorców tych listów miał być m.in. Donald Trump, były prezydent USA. Do incydentu doszło we wrześniu 2022 r., ale dopiero teraz sąd wydał orzeczenie w tej sprawie.

  Napisano piątek, 18 sierpień 2023 14:55
 • Wybory: Bogusław Wołoszański jedynką w Piotrkowie Trybunalskim z ramienia KO!
  Wybory: Bogusław Wołoszański jedynką w Piotrkowie Trybunalskim z ramienia KO!

  Bogusław Wołoszański, zasłużony dziennikarz i popularyzator historii, dołącza do walki politycznej jako kandydat Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach do Sejmu. Wybór Wołoszańskiego na "jedynkę" w okręgu obejmującym Piotrków Trybunalski stanowi wyraz zaufania i strategicznego planowania ze strony KO, która w tych wyborach zamierza postawić na rozpoznawalne i szanowane postacie publiczne. Oznajmienie tej decyzji przez Donalda Tuska podczas posiedzenia Rady Krajowej PO jest kolejnym krokiem w kierunku kształtowania zróżnicowanego i mocnego frontu przed wyborami parlamentarnymi. Wybór Wołoszańskiego, znanego ze swojego zaangażowania w promocję wiedzy historycznej, może także stanowić próbę zwrócenia uwagi wyborców na ważność historii i tradycji w kontekście współczesnej polityki.

  Napisano środa, 16 sierpień 2023 10:46
 • Wybory: Sensacja - Michał Kołodziejczak wystartuje z list KO! Jedynka w Koninie
  Wybory: Sensacja - Michał Kołodziejczak wystartuje z list KO! Jedynka w Koninie

  Michał Kołodziejczak, znany działacz i lider AGROunii, organizacji zrzeszającej rolników, ogłosił swój start w wyborach parlamentarnych z list Koalicji Obywatelskiej (KO). Wystartuje on z Konina. Decyzja ta, zatwierdzona przez Donalda Tuska, lidera Platformy Obywatelskiej, może zaskoczyć wielu obserwatorów sceny politycznej i dodać nowy wymiar nadchodzącej batalii wyborczej. Czy jest to jedynie taktyczny ruch, czy może początek nowej fazy w polskiej polityce?

  Napisano środa, 16 sierpień 2023 10:22
 • Warszawa: Defilada Wojska Polskiego 15.08 - relacja na żywo
  Warszawa: Defilada Wojska Polskiego 15.08 - relacja na żywo

  We wtorek 15 sierpnia, na warszawskiej Wisłostradzie, ponad 2000 żołnierzy i setka statków powietrznych, wspieranych przez imponującą liczbę pojazdów wojskowych, tworzy defiladę pod hasłem "Silna Biało-czerwona". To wydarzenie jest nie tylko dumnym pokazem siły i zjednoczenia, ale także złożeniem hołdu tym, którzy służą na granicy i na całym świecie. Z defilady tej, organizowanej po raz pierwszy od 2019 roku, wyłonił się obraz współczesnego Wojska Polskiego - silnego i zdeterminowanego do ochrony suwerenności narodu.

  Napisano wtorek, 15 sierpień 2023 13:08
 • Referendum: Mariusz Błaszczak przedstawił 4 pytanie
  Referendum: Mariusz Błaszczak przedstawił 4 pytanie

  W poniedziałek14 sierpnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił treść ostatniego, czwartego pytania w nadchodzącym Referendum 2023 Dotyczy ono bezpieczeństwa Polski i budowy zapory na granicy z Białorusią i Rosją. Pytanie brzmi. Spot pojawił sie rano na Facebooku i narzucił temat całego dzisiejszego dnia.

  Napisano poniedziałek, 14 sierpień 2023 09:54
 • Referendum: Morawiecki przedstawił treść trzeciego pytania
  Referendum: Morawiecki przedstawił treść trzeciego pytania

  Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś 13.08 treść kolejnego, trzeciego pytania referendalnego inicjowanego przez PiS. Wcześniej pierwsze pytanie związane z wyprzedażą państwowych przedsiębiorstw ogłosił Jarosław Kaczyński. Później Beata Szydło w pytaniu odniosła się do wieku emerytalnego.

  Napisano niedziela, 13 sierpień 2023 10:50
 • Udany atak na Most Krymski 12.08! Kilka wybuchów!
  Udany atak na Most Krymski 12.08! Kilka wybuchów!

  Nieciekawy weekend przeżyli turyści, którzy zjechali się na Krym. Dziś 12.08 po godzinie 13 czasu polskiego, nad mostem Krymskim, łączącym Rosję z półwyspem, zaczęły unosić się kłęby dymu. Rosyjskie ministerstwo obrony oskarża Ukrainę o atak na most, wykorzystując pociski S-200, które zostały zmodyfikowane do wersji uderzeniowej.

  Napisano sobota, 12 sierpień 2023 14:31
 • Referendum: Beata Szydło ogłasza drugie pytanie
  Referendum: Beata Szydło ogłasza drugie pytanie

  Wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło, ogłosiła w sobotę (12.08) drugie pytanie referendalne: „Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?” To pytanie stanowi część serii pytań referendalnych, które Prawo i Sprawiedliwość zaczęło przedstawiać w piątek (11.08). Pierwsze pytanie, jak poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński, brzmiało: „Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?”.

  Napisano sobota, 12 sierpień 2023 13:59
 • Referendum: Oświadczenie Kaczyńskiego. Znamy pierwsze pytanie!
  Referendum: Oświadczenie Kaczyńskiego. Znamy pierwsze pytanie!

  W centrali partii Prawo i Sprawiedliwość przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie, prezes partii, Jarosław Kaczyński, podał do publicznej wiadomości treść pierwszego pytania planowanego referendum. Tematem tego pytania jest kontrowersyjna kwestia prywatyzacji majątku narodowego, która od 1990 roku wywołuje silne reakcje i emocje.

  Napisano piątek, 11 sierpień 2023 13:35
 • ECOWAS: Siły Zbrojne Afryki Zachodniej zainterweniują w Nigrze
  ECOWAS: Siły Zbrojne Afryki Zachodniej zainterweniują w Nigrze

  Decyzja o interwencji zbrojnej została podjęta i wojna na kontynencie afrykańskim zbliża się wielkimi krokami. Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) oznajmiła, że jej siły szybkiego reagowania zostaną wysłane do Nigru w celu przywrócenia tam demokracji. Ta odważna decyzja zapadła po szczycie, który odbył się w Nigerii.

  Napisano piątek, 11 sierpień 2023 10:54
 • Andrzej Duda: Zaprzysiężenie nowej Minister Zdrowia Katarzyny Sójki - video
  Andrzej Duda: Zaprzysiężenie nowej Minister Zdrowia Katarzyny Sójki - video

  10 sierpnia 2023 r. nastąpiła istotna zmiana w składzie Rady Ministrów. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, postępując zgodnie z wnioskiem Prezesa Rady Ministrów, powołał do urzędu Ministra Zdrowia Katarzynę Sójkę. Ta decyzja oznacza, że Adam Niedzielski został odwołany ze stanowiska.

  Napisano czwartek, 10 sierpień 2023 19:45