czwartek, 15 kwiecień 2021 17:55

Wystąpienie lidera Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni w sprawie wyroku TK o RPO

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wystąpienie lidera Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni - wyrok TK Wystąpienie lidera Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni - wyrok TK fot: facebook.com

Drodzy państwo spotykamy się dzisiaj z oczywistego powodu, z powodu tego, co stało się dzisiaj rano w Trybunale Konstytucyjnym. To dowód naprawdę wielkiej powściągliwości, kultury osobistej i klasy Adama Bodnara, że nazywał tę partyjną zbieraninę Wysokim Trybunałem, zgodnie z tym, co kazała mu robić pani Julia Przyłębska.

 

Znaleźliśmy się w sytuacji zupełnie bez precedensu. W sytuacji, w której organ tak naprawdę upartyjniony do szpiku kości i będący wprost emanacją woli politycznej partii rządzącej wziął się za przekrawanie kompetencji i praw konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej w sposób tak ewidentnie niezgodny z prawem i z polską konstytucją, że nawet jak na standardy Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy jest to wydarzenie, można powiedzieć bez precedensu, ale zanim o konsekwencjach prawnych tego, co się dzisiaj stało. Mam nadzieję, że państwo tak jak ja mają świadomość, że dzisiaj, tak naprawdę wydarzyła się jedna bardzo konkretna rzecz. Julia Przyłębska ogłosiła, że rząd Zjednoczonej Prawicy nie ma większości w tym Parlamencie i to jest ten komunikat, który powinien dotrzeć do nas, po tym, co się dzisiaj rano stało. Nie mają większości w Parlamencie, a więc nie są w stanie przeprowadzić swojego Rzecznika Praw Obywatelskich. W związku z powyższym będą nawet łamali po raz kolejny ustawy i Konstytucję, żeby doprowadzić do tego, żeby jakiegoś p.o. rzecznika albo jeszcze jakąś inną formę, którą sobie wynajdą do polskiego prawa wprowadzić. Dzisiaj został uznany za niekonstytucyjny organ, który funkcjonował z powodzeniem przez 30 lat. Na jego podstawie swoją funkcję po zakończeniu kadencji pełniło czterech Rzeczników Praw Obywatelskich w tym Prof. Andrzej Zoll, można powiedzieć dość długo po zakończeniu swojej kadencji.

Trybunał miotał się i plątał w zeznaniach. Bo raz twierdził, że ustawodawca nie ma kompetencji do tego, żeby zmieniać kadencje Rzecznika Praw Obywatelskich, a następnie nakładał na ustawodawcę obowiązek manipulowania przy tejże kadencji.To się trzeba pani Julio Przyłębska zdecydować. Czy idzie się w lewo, czy w prawo. Oczywiście, że nie chodziło tu o żadne polepszenie ochrony praw obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, bo i pan Ast i pan Mularczyk, pan Piotrowicz prokurator w todze sędziego Sądu Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej opowiadali bzdury. W ostatnim roku swojej kadencji do urzędu kierowanego przez Adama Bodnara spłynęło 20% więcej zapytań, skargi i petycji od obywateli niż w poprzednich latach. A w tych ostatnich miesiącach, w których sprawował funkcje po wygaśnięciu formalnym swojej kadencji zgodnie z konstytucją, ta liczba wzrastała. A więc jest jasne, że to orzeczenie ma tylko i wyłącznie wymiar polityczny. I tylko i wyłącznie w takich kategoriach powinno być traktowane. Nie ma w tym ani logiki konstytucyjnej, ani logiki ustrojowej, ani żadnej innej. PiS dzisiaj wziął się za rozwiązywanie pałką i siekierą problemu, który sam stworzył. Nie będąc też w stanie powołać rzecznika Praw Obywatelskich w Sejmie, przekonać do swoich racji innych ugrupowań parlamentarnych i doprowadzić do takiej sytuacji, w której Rzecznika Praw Obywatelskich legalnie wybranego już dzisiaj byśmy mieli. Nie udało się kijem, to próbują pałką.

A koniec całej tej historii jest oczywisty. To jest niepodważenie kompetencji i pozycji Rzecznika Praw Obywatelskich w tym systemie czy osobistej Adama Bodnara, bo ona wzrośnie, ale to jest tak naprawdę podważenie już dzisiaj chyba takie, że już bardziej nie można sensowności dalszego istnienia tego Trybunału Konstytucyjnego i po tym, co dzisiaj zobaczyliśmy, będziemy musieli wyraźnie zadać sobie pytanie, czy po takim skompromitowaniu ideału sądownictwa Konstytucyjnego, jaki wykonała dziś pani Przyłębska z kolegami, czy my w ogóle będziemy w stanie odbudować Sąd Konstytucyjny.Czy może będziemy musieli postawić przez jakiś czas na rozproszoną kontrolę konstytucyjności wykonywaną przez sądy powszechne.

Adam Bodnar zasługuje na najwyższe słowa szacunku, za to jak spełniał swoją funkcję i zasługuje na najwyższe słowa szacunku, za to jak zachowywał się w tych ostatnich miesiącach.PiS wepchnął nas dzisiaj w kolejny galimatias prawny, z którego przez trzy miesiące będzie próbował wychodzić, sprawdzając, czy uda mu się „przygrillować” Gowina. Czy uda mu się kupić posłów od Kukiza albo w jakiś sposób przepchnąć swojego kandydata przez Sejm, albo przez Senat.

Chciałbym jeszcze na koniec raz bardzo wyraźnie powiedzieć, o czym dzisiaj usłyszeliśmy. Otóż, jeżeli „odkrycie towarzyskie” prezesa Kaczyńskiego ma z nim bieżący kontakt nie tylko w sytuacjach gastronomicznych, ale również na przykład telefoniczny,to przypuszczam, że dostała bardzo jasny sygnał: „Nie udało nam się przeciągnąć tylu posłów Gowina ilu chcieliśmy, nie udało nam się niestety kupić tylu posłów od Kukiza ilu chcieliśmy. Pani Julio, nie mamy dzisiaj większości w parlamencie, musimy szyć”.No i uszyli coś takiego. To ani nie przypomina orzeczenia Trybunału, ani nie zmieni jakkolwiek sytuacji prawnej w Polsce związanej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Będzie tylko przeciąganiem tego całego kryzysu przez kolejne miesiące. Jeżeli oczywiście to orzeczenie zostanie opublikowane.Jeszcze zapytajmy jakie gry w Zjednoczonej Prawicy teraz się będą toczyć nad terminem publikacji i kto kogo będzie brał na zakładnika. To jest oczywiste, że jeżeli jakaś ustawa o kadłubkowym, pełniącym obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich do Sejmu wpłynie to, każdy rozsądny człowiek i szanujący polską Konstytucję i prawo powinien w tej sprawie wystąpić przeciwko.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara

 • Polska 2050: Dzięki staraniom białoruskich opozycjonistów, mieszkańców Warszawy i Stowarzyszenia Szymona Hołowni rondo Wolnej Białorusi w Warszawie stało się faktem
  Polska 2050: Dzięki staraniom białoruskich opozycjonistów, mieszkańców Warszawy i Stowarzyszenia Szymona Hołowni rondo Wolnej Białorusi w Warszawie stało się faktem

  Dzięki staraniom białoruskich opozycjonistów, mieszkańców Warszawy i Stowarzyszenia Polska 2050 rondo Wolnej Białorusi w Warszawie stało się faktem. Na skrzyżowaniu Południowej Obwodnicy Warszawy (al. Legionów Piłsudskiego) i ul. Puławskiej Rada Warszawy nadała nazwę ronda Wolnej Białorusi. To efekt wniosku trzech organizacji: Centrum Białoruskiej Solidarności, Inicjatywy Wolna Białoruś oraz Stowarzyszenia Polska 2050. Inicjatywę poparło również ponad 200 mieszkańców Warszawy.

  Napisano piątek, 15 październik 2021 14:12
 • OFF: Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu? Sensacyjna wiadomość o prezesie PiS
  OFF: Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu? Sensacyjna wiadomość o prezesie PiS

  Jarosław Kaczyński pełni obecnie funkcję wicepremiera, jednakże w rzeczywistości jest jedną z najważniejszych osób w rządzie. To właśnie z tego powodu tak szokująca jest informacja o jego rezygnacji ze stanowiska. Kiedy Jarosław Kaczyński zrezygnuje z obecnej funkcji i co zamierza później?

  Napisano środa, 13 październik 2021 18:23
 • Korea Północna: Kim Dzong Un znów pręży muskuły - narastające napięcie we wschodniej Azji
  Korea Północna: Kim Dzong Un znów pręży muskuły - narastające napięcie we wschodniej Azji

  Korea Północna znana jest ze swojego propagandowego przekazu, który ukazuje ją w samych superlatywach. Państwa ościenne, takie jak Korea Południowa czy Japonia z uwagą przyglądają się demonstracjom siły. Do opinii publicznej przedostały się ostatnio ciekawe materiały wideo, dokumentujące siłę północnokoreańskiej armii. Do czego zdolni są żołnierze z Pyongyangu?

  Napisano środa, 13 październik 2021 14:32
 • Polska w Unii: Protesty w całej Polsce, czyli reakcja na wyrok TK. „Milcz głupi chłopie" - film
  Polska w Unii: Protesty w całej Polsce, czyli reakcja na wyrok TK. „Milcz głupi chłopie" - film

  Ostatnie dni, to istne trzęsienie ziemi na polskiej scenie politycznej. Wzburzenie społeczne zapoczątkował wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czwartku 7 października, o wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym. Niedzielne manifestacje zebrały dziesiątki tysięcy osób w wielu miastach Polski. W jaki sposób przebiegały te protesty?

  Napisano poniedziałek, 11 październik 2021 13:19
 • Trybunał Konstytucyjny: Jest wyrok w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym - czy Polsce grozi polexit?
  Trybunał Konstytucyjny: Jest wyrok w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym - czy Polsce grozi polexit?

  Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre zapisy w Traktacie Unii Europejskiej nie są zgodne z polską konstytucją. Czwartkowy wyrok do czerwoności rozgrzał opinię publiczną, zaś eksperci zaczęli wróżyć Polsce wyjście z szeregów krajów wspólnoty. Czy faktycznie grozi nam polexit?

  Napisano piątek, 08 październik 2021 15:30
 • Afera mailowa: "Ten stary dziad" - o kim to? Czy w obozie władzy nastąpią roszady?
  Afera mailowa: "Ten stary dziad" - o kim to? Czy w obozie władzy nastąpią roszady?

  Nie milkną echa po głośnej i jakże szokującej aferze mailowej. Treść wiadomości ze skrzynki Michała Dworczyka, czyli Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, może mocno zaburzyć dotychczasowy układ sił w Zjednoczonej Prawicy. Co mają zawierać wykradzione maile?

  Napisano czwartek, 07 październik 2021 20:23
 • NBP: Stopy procentowe w górę, czyli (nie)spodziewana decyzja RPP
  NBP: Stopy procentowe w górę, czyli (nie)spodziewana decyzja RPP

  Według zapowiedzi, jakikolwiek wzrost stóp procentowych miał nastąpić dopiero pod koniec roku. W środę 6 października Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła oświadczeniem, że podniesione zostają stopy procentowe. Co to oznacza?

  Napisano środa, 06 październik 2021 19:19
 • Afganistan: Czy ten kraj czeka w tym roku całkowity brak prądu?
  Afganistan: Czy ten kraj czeka w tym roku całkowity brak prądu?

  Przejęcie Afganistanu przez Talibów to temat, którym światowe media żyły przez ostatnie dwa miesiące, ze względu na spektakularną ewakuację wojsk amerykańskich. Co prawda Amerykanie zostawili w Afganistanie całą masę najlepszego sprzętu wojskowego, jednakże blackhawki nie rozwiążą problemów natury ekonomicznej, z którymi zaczęli mierzyć się teraz Talibowie. W ciągu najbliższych miesięcy Afganistanowi grożą duże przerwy w dostawie energii elektrycznej. Czym jest to spowodowane?

  Napisano wtorek, 05 październik 2021 16:52
 • Straż Graniczna: Atrapa bomby i próba przepłynięcia rzeki Bug na granicy z Białorusią
  Straż Graniczna: Atrapa bomby i próba przepłynięcia rzeki Bug na granicy z Białorusią

  Napięcie na granicy polsko-białoruskiej jest cały czas na bardzo wysokim poziomie. Kryzys imigracyjny pogłębia stresującą atmosferę, w czasie której wszyscy pogranicznicy muszą trzymać nerwy na wodzy. Do dość niepokojącego odkrycia doszło w poniedziałek, 4 października, ponieważ służby graniczne znalazły na granicy z Białorusią atrapę bomby.

  Napisano poniedziałek, 04 październik 2021 19:39
 • Kontrola Funduszu Sprawiedliwości: Raport NIK pogrąża Ziobrę. Jakie są zarzuty?
  Kontrola Funduszu Sprawiedliwości: Raport NIK pogrąża Ziobrę. Jakie są zarzuty?

  W czwartek 30 września Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała raport dotyczący kontroli Funduszu Sprawiedliwości. Okazuje się, że treść raportu w zdecydowanym stopniu pogrąża resort Zbigniewa Ziobry. Jednym z najpoważniejszych wykroczeń wypunktowanych przez kontrolerów jest naruszenie podstawowych zasad wydatkowania środków publicznych. Czy ten druzgocący raport zmieni oblicze polskiej sceny politycznej?

  Napisano piątek, 01 październik 2021 18:47
 • Niemcy: Znamy wyniki wyborów do Bundestagu 2021
  Niemcy: Znamy wyniki wyborów do Bundestagu 2021

  Wybory wzbudzały skrajne emocje w obywatelach Niemiec, oraz ogromne zaciekawienie na arenie międzynarodowej. Nic dziwnego... w końcu Niemcy są licząca się gospodarką. Dodatkowo mają znaczący wpływ na funkcjonowanie Unii Europejskiej, a tym samym na inne kraje UE.

  Napisano poniedziałek, 27 wrzesień 2021 14:08
 • Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych: Czy szkoły będą kształcić lekarzy?
  Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych: Czy szkoły będą kształcić lekarzy?

  Niedzielski podczas spotkania w Sanoku w Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych wypowiedział się na temat planów Ministerstwa Zdrowia. Czy kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych stanie się faktem?

  Napisano środa, 22 wrzesień 2021 13:39
 • Europejski Trybunał Praw Człowieka: Putin odpowiedzialny za śmierć Aleksandra Litwinienki
  Europejski Trybunał Praw Człowieka: Putin odpowiedzialny za śmierć Aleksandra Litwinienki

  Litwinienko urodził się w 1962 roku w Woroneżu. Nie był zwyczajnym opozycjonistą, czy buntownikiem politycznym. Wręcz przeciwnie. W swoim życiu aktywnie działał na rzecz Rosji. Jako podpułkownik KGB oraz FSB miała za zadanie wypełniać rozkazy władz mu nadrzędnych. Podczas swojej służby został uhonorowany tytułem weterana MUR-u.

  Napisano wtorek, 21 wrzesień 2021 15:19
 • TSUE: Polska słono zapłaci za kopalnię Turów
  TSUE: Polska słono zapłaci za kopalnię Turów

  Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja o konflikcie między Polską a Czechami. Sprawa dotyczyła polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Finał sprawa znalazła w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Decyzja TSUE jak się okazuje, będzie słono kosztować polaków.

  Napisano poniedziałek, 20 wrzesień 2021 12:47
 • Klaudia Jachira: Stefan Wyszyński antysemitą i faszystą?
  Klaudia Jachira: Stefan Wyszyński antysemitą i faszystą?

  W Świątyni Opatrzności Bożej odbyły się uroczystości, podczas których kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi. Niestety radość z wydarzenia została przyćmiona skandalem politycznym, którego sprawcą była posłanka Klaudia Jachira.

  Napisano czwartek, 16 wrzesień 2021 13:37
 • Sondaż United Surveys we wrześniu: Wzrasta poparcie dla PiSu i Konfederacji
  Sondaż United Surveys we wrześniu: Wzrasta poparcie dla PiSu i Konfederacji

  Ostatnio przeprowadzony sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazuje, że coraz większym zaufaniem cieszy się partia rządząca. PiS i Konfederacja rosną w siłę!

  Napisano wtorek, 14 wrzesień 2021 18:30
 • Afganistan: Prowincja Pandższir zdobyta przez Talibów!
  Afganistan: Prowincja Pandższir zdobyta przez Talibów!

  Jak podają amerykańskie media w niedzielę w nocy 5 września 2021 roku doszło do ataku Talibów na Prowincję Pandższir. Tysiące wojowników najechało 8 dzielnic Pandższiru. Jak wynika z relacji mediów i doniesień Talibów prowincja padła. To niewątpliwie bardzo smutna wiadomość, gdyż była to ostatnia ostoja sił skierowanym przeciwko nowym władzom Afganistanu.

  Napisano poniedziałek, 06 wrzesień 2021 16:23
 • Afganistan: Kim są Talibowie? Charakterystyka i historia Talibów
  Afganistan: Kim są Talibowie? Charakterystyka i historia Talibów

  Talibowie są coraz bliżej do wprowadzenia całkowitej władzy w Afganistanie, amerykańskie wojska się wycofują, a tysiące Afgańczyków szuka schronienia w innych krajach. Tylko kim dokładnie są Talibowie i jaka jest ich historia, w co wierzą i do czego dążą, odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

  Napisano niedziela, 05 wrzesień 2021 12:09
 • Jordania: Wojna domowa w królewskiej rodzinie Haszymidów
  Jordania: Wojna domowa w królewskiej rodzinie Haszymidów

  Czy dojdzie do autokracji? Richard Spencer i Jassara al-Tahata zrelacjonowali aresztowanie przyrodniego brata króla Jordanii. Został on zatrzymany w związku z podejrzeniem chęci dokonania zamachu stanu.

  Napisano piątek, 03 wrzesień 2021 17:37
 • Stan wyjątkowy w Polsce: Andrzej Duda podjął decyzję
  Stan wyjątkowy w Polsce: Andrzej Duda podjął decyzję

  Dzisiaj 2 września 2021 Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Jak czytamy na profilu społecznościowym Prezydenta, decyzja o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego związanym z obecną sytuacją mającą miejsce na granicy Polski i Białorusi.

  Napisano czwartek, 02 wrzesień 2021 15:58