czwartek, 15 kwiecień 2021 21:07

USA: Amerykanie nakładają sankcje na Rosję za cyberataki

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Sankcje na Rosję za cyberataki Sankcje na Rosję za cyberataki Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Stany Zjednoczone ogłosiły, że nakładają sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na, jak mówią, cyberataki i inne wrogie działania. Środki, które są wymierzone w dziesiątki rosyjskich podmiotów i urzędników, mają na celu powstrzymanie szkodliwej działalności zagranicznej Rosji- powiedział Biały Dom. W oświadczeniu stwierdzono, że rosyjski wywiad stał za zeszłorocznym ogromnym hackiem „SolarWinds” i oskarża Moskwę o ingerencję w wybory w 2020 roku.

 

Rosja zaprzecza wszystkim zarzutom

Sankcje ogłoszone w czwartek są szczegółowo opisane w zarządzeniu wykonawczym podpisanym przez prezydenta Joe Bidena. Pojawiają się w napiętym czasie dla stosunków między dwoma krajami. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone zaatakowały siedmiu rosyjskich urzędników i kilkanaście podmiotów rządowych z powodu zatrucia kremlowskiego krytyka Aleksieja Nawalnego. Rosja twierdzi, że nie była zaangażowana. We wtorek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Biden obiecał „stanowczo” bronić interesów narodowych USA, proponując jednocześnie spotkanie z prezydentem Putinem w celu znalezienia obszarów, w których oba kraje mogłyby współpracować.

Co mówi administracja Bidena?

Według czwartkowego oświadczenia Białego Domu, nowe sankcje pokazują, że Stany Zjednoczone nałożą koszty w sposób strategiczny i ekonomiczny na Rosję, jeśli będą kontynuować swoje "destabilizujące działania międzynarodowe. Potwierdza pogląd administracji, że rosyjski rząd stoi za cyberatakami i stara się podważyć przebieg wolnych i uczciwych demokratycznych wyborów w USA i krajach sojuszniczych. W szczególności obwinia rosyjski wywiad, SVR, za atak SolarWinds, który dał cyberprzestępcom dostęp do 18 000 rządowych i prywatnych sieci komputerowych. W grudniu ubiegłego roku sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że uważa, że ​​za atakiem SolarWinds stoi Rosja. Ostatnie sankcje dotyczą 32 podmiotów i urzędników oskarżonych o próbę wpływania na wybory prezydenckie w USA w 2020 r. I inne akty dezinformacji. Dziesięciu dyplomatów, w tym domniemani szpiedzy, jest wydalanych z USA. Nakaz zabrania również amerykańskim instytucjom finansowym kupowania od czerwca obligacji denominowanych w rublach.