Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 27 kwiecień 2022 16:48

Gaz: Polska, Litwa i Bułgaria odcięte od rosyjskiego surowca

Polska odcięta od rosyjskiego gazu Polska odcięta od rosyjskiego gazu

We wtorek wieczorem polskie media obiegła informacja o tym, że od środy 27 kwietnia Gazprom wstrzymuje dostarczanie gazu do Polski. Jest to oczywiście konsekwencją ultimatum postawionego przez Władimira Putina, wedle którego opłaty za rosyjski gaz mają być rozliczane w rublach. W środę rano przez gazociąg jamalski przestał lecieć do Polski gaz, jednakże wstrzymanie dostawy tego surowca dotyczy także Litwy i do Bułgarii.

 

Gaz popłynie tylko do tych którzy płacą w rublach

Ultimatum Władimira Putina związane jest oczywiście z Wojną na Ukrainie i ma być to sposób na zrównoważenie sankcji nałożonych przez Zachód na Federację Rosyjską. Trzeba przyznać, że plan ten jest niebywale sprytny, ponieważ rubel odrobił już straty, których doznał w pierwszych dniach trwania agresji na Ukrainę. Wymóg zapłaty za rosyjskie surowce w rublach, jest zatem obecnie warunkiem, aby móc kupować surowce węglowodorowe z Rosji.

Węgry płacą w rublach, czyli powolny rozpad jedności Unii Europejskiej

Polska i zdecydowana większość krajów Unii Europejskiej odmówiły płacenia w rublach, dlatego w pierwszej kolejności kurek z gazem został zakręcony Polsce, Litwie i Bułgarii. Według doniesień mediów, Węgry zgodziły się na ultimatum Putina i kupują gaz za rosyjską walutę. Co ciekawe, pojawiły się także doniesienia, jakoby Austria także zgodziła się na płatności w rublach, jednakże władze Austrii dementują te doniesienia. Warto podkreślić, że wyraźnie widoczna jest próba podzielenia jedności UE, ponieważ od początku konfliktu Europa przemawia wyjątkowo jednogłośnie. Surowce faktycznie mogą zakończyć tę jedność, ponieważ wiele państw wprost uzależnionych jest od taniego, rosyjskiego gazu.

Artykuły powiązane

 • Wojna: 22.02.2022 - Rosja wprowadza wojska do Donbasu - napięcie sięga zenitu! Wojna: 22.02.2022 - Rosja wprowadza wojska do Donbasu - napięcie sięga zenitu!

  Z dniem wczorajszym prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, że uznaje niepodległość dwóch republik, tj. Donieckiej i Ługańskiej i wysyła wojska w celu zapewnienia pokoju. Społeczność międzynarodowa jednogłośnie potępiła te działania i zapowiedziała sankcje. Do późnych godzin nocnych amerykańskie samoloty (Boeing C-17 Globemaster, herkulesy, odrzutowce i Black Hawki) patrolowały wschodnią granicę, głównie województwo podkarpackie. Czy Europa stoi na krawędzi wojny?

 • Wojna: Joe Biden sugeruje swoim obywatelom jak najszybsze opuszczenie terytorium Ukrainy Wojna: Joe Biden sugeruje swoim obywatelom jak najszybsze opuszczenie terytorium Ukrainy

  Joe Biden za pośrednictwem mediów sugeruje obywatelom Stanów Zjednoczonych, jak najszybsze opuszczenie terytorium Ukrainy. Prezydent USA podkreśla, że sytuacja z dnia na dzień jest coraz bardziej napięta, dlatego konflikt zbrojny jest bardzo wielce prawdopodobny. Czy faktycznie jesteśmy w przededniu III Wojny Światowej?

 • Wojna: Xi Jinping prosi Putina o nieatakowanie Ukrainy w trakcie igrzysk - Chiny zaprzeczają Wojna: Xi Jinping prosi Putina o nieatakowanie Ukrainy w trakcie igrzysk - Chiny zaprzeczają

  W poniedziałkowy poranek zachodnie media obiegła informacja o rzekomej rozmowie telefonicznej pomiędzy Xi Jinpingiem a Władimirem Putinem. Tematem rozmowy miała być prośba prezydenta Chin, aby Putin nie atakował Ukrainy w trakcie Igrzysk Olimpijskich. Władze Chin kategorycznie zaprzeczają, żeby taka rozmowa miała miejsce. Kto mówi zatem prawdę?

 • Genewa: Spotkanie Biden - Putin na żywo. Genewa: Spotkanie Biden - Putin na żywo.

  Rosyjsko- amerykańskie stosunki raczej nie można nazwać przyjaznymi. Te dwa mocarstwa, a właściwie ich przywódcy kierują swoimi krajami w nieco odmienny sposób. Nie mniej jednak nie oznacza to otwartej wrogości, a raczej potrzebę dialogu, na którą dziś przyszedł czas.

 • Włamanie na skrzynkę mailową Dworczyka i Facebook jego żony Agnieszki: Czy to Rosja? Włamanie na skrzynkę mailową Dworczyka i Facebook jego żony Agnieszki: Czy to Rosja?

  Wczoraj od rana w mediach krążyły spekulację, iż nastąpiło włamanie na prywatną skrzynkę mailową Ministra Dworczyka. Sam polityk nie komentował tego zdarzenia, jednak po jakimś czasie wydał oświadczenie: Tak było włamanie!