Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
czwartek, 27 styczeń 2022 18:41

Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?

Norwegia - bogata i rozwinięta Norwegia - bogata i rozwinięta fot: pixabay

Państwo na północy Europy, które kojarzy się z fiordami, urokliwymi, małymi miasteczkami i… skokami narciarskimi: Norwegia. Kiedy myślimy o tym właśnie kraju mamy dość proste wyobrażenie: Norwegia niegdyś to nieustraszeni Wikingowie, którzy w poszukiwaniu bogactw przemierzali Morze Północne, a potem zapuszczali się dalej, na południe. Norwegia dziś to ciekawa oferta turystyczna, bogaty kraj i dla wielu, wysokie ceny. A jak jest naprawdę?

 

Historia Norwegii

Historia Norwegii jest o wiele dłuższa i ciekawsza, gdyż rozpoczyna się setki lat przed pojawieniem się pierwszego Wikinga. Ślady działalności człowieka na terenie tego kraju datowane są już na 9000-8000 lat p.n.e. Samo państwo Norwegia powstało jednak dopiero we wczesnym średniowieczu, tj. w IX w. n.e. Przez wieki Norwegia zawierała sojusze z innymi państwami skandynawskimi - raz będąc od nich zależną, kiedy indziej samodzielnie nadając ton pozostałym.
W czasie I wojny światowej Norwegia zachowała neutralność. Tę samą zasadą bezstronności chciano kierować się również podczas II wojny światowej - co, niestety, nie udało się i wiosną 1940 r. Norwegia przystąpiła do antyhitlerowskiej koalicji.

Geografia i kultura

Pewne przebłyski norweskiej historii obecne są także w Polsce - jedną z atrakcji turystycznych Karpacza jest świątynia Vang. Kościół ten wybudowany został w Norwegii właśnie na przełomie XII i XIII w. Do Polski przeniesiono go w 1842 r.
Poza historią, ciekawostką Norwegii jest także położenie geograficzne i ukształtowanie terenu. Mamy tu fiordy - głębokie, klimatyczne zatoki, którymi trudno nie zachwycić się odwiedzając kraj. Cała północ z kolei to tereny słabo zaludnione, pokryte śniegiem niemal cały rok - przyciągają one tych, którzy nie lubią podążać znanymi, utartymi turystycznymi szlakami, chcą odkrywać nieznane na własną rękę i spędzić czas sam na sam z surową przyrodą.
Niezależnie od tego jaki cel wyjazdu obierzemy: poznanie fascynującej historii, zwiedzanie miast i skansenów lub przemierzanie dzikich ostępów, możemy być pewni, że oferta, jaką znajdziemy w Norwegii dostarczy nam niezapomnianych wrażeń w każdej z tych dziedzin.

Źródła ropy w Norwegii

W latach 60. i 70. XX w. na Morzu Północnym odkryto bogate złoża gazu ziemnego i ropy naftowej - dzięki nim Norwegia stała się jednym z najbogatszych krajów świata. Norwegia niewątpliwie króluje w rankingu najbogatszych państw na świecie, jednak dlaczego tak się stało? Wpłynęło na to kilka czynników i oczywiście tym głównym jest ropa naftowa, jednak czy tylko?
Początki ropy naftowej w Norwegii sięgają czasów 1965, kiedy Holandia poszukiwała złóż przy brzegach swojej granicy. W 1966 roku na morzu Północnym znaleziono ropę i to właśnie latem 1966 roku rozpoczęły się pierwsze odwierty poszukiwawcze, aby w 1967 roku mogły odbyć się pierwsze wydobycia ropy naftowej. Nieprzerwanie od 70 lat ropa jest wydobywana. Co ciekawe ropa leży między Wielką Brytanią a Norwegią.
Gdy Norwegowie wydobywali ropę to zysków z niej nie wydawali tak jak na przykład Zjednoczone Emiraty Arabskie na luksus, ale oszczędzali, co w efekcie pozwoliło Norwegom rozpocząć Inwestycje.

Inwestycje norweskie

Kiedy Norwegowie mądrze oszczędzali większość środków głównie z ropy przyszedł czas, by jakoś nimi zagospodarować. Faktem jest, że wyżej wspomniane Emiraty Arabskie, a konkretnie Dubaj jest miastem niczym z filmów science fiction, ale to Norwegia posiada większy kapitał. Kapitał ten teraz mądrze pomnaża, pompuje w różne inwestycje, głównie dużych, potężnych firm. To właśnie Norwegowie posiadają udziały między innymi w Apple.
Aktualnie Norwegia jest krajem który ma bardzo znaczący głos w różnych projektach. Dysponują oni ogromną gotówką, dlatego ich zdanie bardzo ważne i szanowane w świecie.

Artykuły powiązane

 • Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne

  Do dość nietypowego ataku doszło 13 października w norweskim Kongsbergu. Sprawcą ataku był mężczyzna uzbrojony w łuk – zaczął on strzelać do przypadkowych ludzi. Zabił 7 osób, dlatego akcja obławy na tego groźnego przestępcę podniosła na nogi całe miasto. Kim jest napastnik i dlaczego zabijał?

 • Przysucha: Odkryj to miasto
  Przysucha: Odkryj to miasto

  Miasto z długą historią, ukryte w sercu Polski, tętniące życiem i kulturą, zachowujące swój niepowtarzalny klimat – tak w skrócie można by opisać Przysuchę, jedno z tych miejsc na mapie Polski, które warto odwiedzić i gdzie warto zostać na dłużej.

  Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 21:04
 • III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?
  III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?

  Świat z napięciem śledzi sytuację na Ukrainie, ale to tylko część problemów. Ryzyko wybuchu III Wojny Światowej nigdy nie było jeszcze tak wysokie. Mimo nadziei, że wszystko zdoła się uspokoić i powrócić do normalności, to warto mieć plan zapasowy. Poniżej znajduje się lista najbezpieczniejszych i najpiękniejszych zakątków świata, w których ze spokojem można przeczekać kryzys.

  Napisano piątek, 09 wrzesień 2022 18:48
 • Gruzja: Co warto zobaczyć?
  Gruzja: Co warto zobaczyć?

  Gruzja to niewielki kraj położony nad Morzem Czarnym, na południowych stokach Kaukazu. Malownicze krajobrazy, interesująca kultura, podzwrotnikowy, ciepły klimat oraz dobrej jakości ośrodki narciarskie przyciągają do tego państwa rokrocznie coraz większe grono turystów. Co warto zobaczyć będąc w Gruzji?

  Napisano środa, 29 czerwiec 2022 17:42
 • Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!
  Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!

  Władze Australii postanowiły otworzyć swoje granicę na gości zza granic kraju. Warto podkreślić, iż kraj ten charakteryzował się wyjątkowo mocnymi restrykcjami, dlatego otwarcie granic na zagranicznych podróżnych jest w Australii wielkim wydarzeniem. Decyzja władz pozwala na ponowne zjednoczenie się rodzin, które mają swoich członków poza Australią, a także pozwala na nowo rozkręcić turystykę.

  Napisano poniedziałek, 21 luty 2022 19:44
 • Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?
  Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?

  Państwo na północy Europy, które kojarzy się z fiordami, urokliwymi, małymi miasteczkami i… skokami narciarskimi: Norwegia. Kiedy myślimy o tym właśnie kraju mamy dość proste wyobrażenie: Norwegia niegdyś to nieustraszeni Wikingowie, którzy w poszukiwaniu bogactw przemierzali Morze Północne, a potem zapuszczali się dalej, na południe. Norwegia dziś to ciekawa oferta turystyczna, bogaty kraj i dla wielu, wysokie ceny. A jak jest naprawdę?

  Napisano czwartek, 27 styczeń 2022 18:41
 • Poznaj najmniejsze miasto w Polsce
  Poznaj najmniejsze miasto w Polsce

  Większość z nas bez trudu jest w stanie wskazać największe polskie miasto – Warszawę. Ilu z nas jednak zna i potrafi zlokalizować najmniejsze miasto w Polsce? Spieszymy z pomocą! Jest to Opatowiec, w którym żyje zaledwie 336 mieszkańców.

  Napisano środa, 26 styczeń 2022 17:06
 • Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu
  Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu

  Podróż dookoła świata już w samym swoim założeniu jest czymś niezwykłym, jednakże jest to jeszcze bardziej interesujące, gdy ktoś tego dokona. Warto, jednakże podkreślić, że niektórzy spełniają takie marzenia już od wczesnych lat swojego życia i idealnym tego przykładem jest 19-letnia Sara Rutherford, która w ciągu 5 miesięcy odbyła lot dookoła świata. Jak wyglądała jej niesamowita podróż?

  Napisano czwartek, 20 styczeń 2022 19:10
 • Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao
  Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao

  Na tak ciekawej wyspie, jaką jest Madera, beztroskim wypoczynkiem można się cieszyć o każdej porze roku. Temperatury przez cały rok utrzymują się w granicach 25 stopni celcjusza. Biura podróży chętnie organizują wycieczki po tej wyspie, a lista miejsc, którym warto poświecić tu swój czas, jest długa. Ważne miejsce zajmuje na niej miasto Funchal, pełniące rolę wyspiarskiej stolicy.

  Napisano poniedziałek, 18 październik 2021 14:17
 • Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry
  Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry

  To piękne i niewątpliwie warte poznania miasto leży w województwie dolnośląskim i jest określane jako stolica Karkonoszy. Jelenia Góra stanowi znakomitą bazę wypadową dla wszystkich chętnych poznania tych właśnie gór. Z Jeleniej Góry dojedziemy także bardzo łatwo do wszystkich pozostałych miast i interesujących obiektów Dolnego Śląska toteż wiele osób decyduje się na przystanek w tym mieście.

  Napisano niedziela, 29 sierpień 2021 14:15
 • Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej
  Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej

  Gwatemala to hiszpańskojęzyczne państwo w Ameryce Łacińskiej, którego brzegi oblewane są przez dwa oceany: Atlantycki i Spokojny. Z racji położenia w strefie klimatów równikowych, przez cały rok odnotowuje się tam 30-stopniowe upały. Gwatemala cechuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu: nizinną północ porasta gęsty las równikowy, natomiast centrum kraju zajmują wysokie pasma górskie.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:54
 • Największe atrakcje i zabytki Opola
  Największe atrakcje i zabytki Opola

  Opole to jedno z największych miast południowej Polski, a także stolica Śląska Opolskiego. Często uważane za historyczną stolicę całego Śląska, do Polski należy od 1945 r i liczy obecnie blisko 120 tysięcy mieszkańców. Opole słynie przede wszystkim z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, organizowanego od 1963 roku. Pojawiali się tutaj najwięksi artyści i ulubieńcy publiczności.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:32
 • Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki
  Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki

  Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a cudowna okolica oraz imponująca kolekcja zabytków sprawiają, iż chętnych na spacer po jego terenie nie brakuje. Wiedeń to nie tylko stolica Austrii i tętniąca życiem metropolia. To ważny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i pięknych zabytków. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym mieście?

  Napisano środa, 04 listopad 2020 21:25