czwartek, 11 kwiecień 2024 09:28

Projekt "MOREtime": 26 godzinna doba!

Projekt "MOREtime" Projekt "MOREtime" fot: pixabay

W północnym regionie Norwegii, Vadso, pojawiła się nietypowa inicjatywa mająca na celu przyciągnięcie nowych mieszkańców. Burmistrzyni Wenche Pedersen wystąpiła z projektem "MOREtime" do Komisji Europejskiej, prosząc o pomoc w wydłużeniu doby o dwie godziny.

Czego się dowiesz?

  • Co to jest projekt "MOREtime" i jakie ma cele?
  • Dlaczego Vadso w Norwegii proponuje wydłużenie doby o dwie godziny?
  • Jak Wenche Pedersen wyobraża sobie wprowadzenie zmiany czasu w Vadso?
  • Jakie aktywności mają być promowane dzięki dodatkowym godzinom według projektu "MOREtime"?
  • Jakie korzyści Wenche Pedersen widzi w wydłużeniu doby dla regionu Vadso?

Projekt "MOREtime" i jego cele

Projekt "MOREtime", czyli "Więcej czasu", zakłada apel do Unii Europejskiej o wpłynięcie na norweskie władze, by utworzyły strefę czasową z 26 godzinnymi dniami. Wenche Pedersen, burmistrzyni regionu Vadso, przyznaje, że szczegóły realizacji tego pomysłu nie zostały jeszcze ustalone. Proponowana zmiana ma przyciągnąć do regionu nowych mieszkańców, którzy dzięki dodatkowym godzinom zyskaliby więcej czasu na rodzinę, hobby oraz inne aktywności.

"Zegar zostanie przesunięty z godz. 12. na 13… i zobaczymy, jak to będzie" - Wenche Pedersen.

"Pod tym względem jesteśmy jednym z najbogatszych regionów w Europie, ponieważ (...) mamy więcej czasu" - Wenche Pedersen

Nadzieje i oczekiwania mieszkańców Vadso

Pedersen podkreśla, że zwiększenie liczby mieszkańców w Vadso jest "ważniejsze niż kiedykolwiek" w obliczu konfliktu Rosji z Ukrainą. Projekt "MOREtime" ma nie tylko zwiększyć zaludnienie, ale także promować wyjątkowy styl życia charakterystyczny dla północnej Norwegii, oferując ludziom więcej czasu na takie aktywności jak łowienie ryb, polowanie czy nauka nowych języków. Burmistrzyni ma nadzieję, że inicjatywa ta przyczyni się do rozpowszechnienia informacji o unikalności regionu, który - jak twierdzi - jest jednym z "najbogatszych regionów w Europie" pod względem dostępnego czasu.

"Poprzez nasz projekt 'MOREtime' chcemy świętować i promować ten wyjątkowy styl życia, oferując ludziom możliwość spędzania większej ilości czasu na aktywnościach takich jak łowienie ryb, polowanie, nauka nowych języków lub po prostu przebywanie z bliskimi" - Uzasadnienie prośby.

Choć Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, region Vadso stara się o wsparcie europejskie w realizacji projektu "MOREtime". Czy inicjatywa ta okaże się skuteczna w przyciąganiu nowych mieszkańców i promowaniu północnej Norwegii, pozostaje otwarte. Niemniej jednak, pomysł burmistrzyni Wenche Pedersen z pewnością przyciągnął uwagę i może stać się ciekawym eksperymentem społecznym.

Artykuły powiązane

  • Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie

    Według opublikowanego w kwietniu 2024 roku Smart City Index, miasta inteligentne w Europie i Azji zdobywają coraz większe uznanie na świecie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie spadły w rankingu.

  • Norwegia: Anders Breivik przegrał sprawę w sądzie o łamanie praw człowieka Norwegia: Anders Breivik przegrał sprawę w sądzie o łamanie praw człowieka

    Anders Breivik, skazany za zamachy w Oslo i na wyspie Utoya, podjął walkę prawno-ustrojową o warunki pobytu w norweskim więzieniu. Po dwunastu latach izolacji i braku interakcji z innymi skazańcami, zdecydował się skarżyć państwo norweskie za naruszenie jego praw człowieka.

  • Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu

    W trzech miejscowościach na północy Szwecji temperatura spadła poniżej minus 40 stopni Celsiusza, bijąc rekordy zimna. Miejscowość Nikkaluokta w Górach Skandynawskich odnotowała ekstremalne minus 40,5 stopnia, co stanowi najniższą temperaturę w tym sezonie. Zimowe chłody spowodowały także zawieszenie połączeń kolejowych między Kiruną a Luleą.

  • Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty? Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?

    Państwo na północy Europy, które kojarzy się z fiordami, urokliwymi, małymi miasteczkami i… skokami narciarskimi: Norwegia. Kiedy myślimy o tym właśnie kraju mamy dość proste wyobrażenie: Norwegia niegdyś to nieustraszeni Wikingowie, którzy w poszukiwaniu bogactw przemierzali Morze Północne, a potem zapuszczali się dalej, na południe. Norwegia dziś to ciekawa oferta turystyczna, bogaty kraj i dla wielu, wysokie ceny. A jak jest naprawdę?

  • Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne

    Do dość nietypowego ataku doszło 13 października w norweskim Kongsbergu. Sprawcą ataku był mężczyzna uzbrojony w łuk – zaczął on strzelać do przypadkowych ludzi. Zabił 7 osób, dlatego akcja obławy na tego groźnego przestępcę podniosła na nogi całe miasto. Kim jest napastnik i dlaczego zabijał?

load more hold SHIFT key to load all load all