Strzelanina w Buffalo
Payton Gendron, obecnie 20-latek, przyznał się przed sądem stanowym w Nowym Jorku do zastrzelenia 10 osób w supermarkecie w Buffalo. Wszystkie ofiary były Afroamerykanami, co według Departamentu Sprawiedliwości stanowiło motywację rasową. Mimo że Gendron został już skazany na dożywocie przez sąd stanowy, prokuratura federalna wniosła przeciw niemu 27 zarzutów, w tym te związane z nienawiścią oraz posiadaniem broni. Ogłoszenie, że prokuratorzy federalni dążą do kary śmierci dla Gendrona, stanowi precedens pod rządami prezydenta Bidena, który publicznie opowiadał się za zniesieniem kary śmierci. Ten krok budzi dyskusje na temat konsekwencji politycznych i moralnych, zwłaszcza w kontekście pierwotnych postaw obecnego prezydenta.
Prezydent Biden sprzeciwia się karom śmierci
Prokuratorzy w swoim akcie oskarżenia podkreślają, że zabójstwa dokonane przez Gendrona były zamierzone, wymagały starannego planowania, były popełnione z premedytacją i motywowane nienawiścią rasową. Twierdzą także, że wybór supermarketu miał na celu "maksymalizację liczby czarnoskórych ofiar" oraz próbę nawoływania do przemocy. Warto zauważyć, że mimo postawy Bidena w kampanii z 2020 roku, kiedy to zabiegał o zniesienie kary śmierci, oraz moratorium ogłoszonego przez prokuratora generalnego USA, Merricka Garlinda, na wykonywanie kary śmierci w sprawach federalnych, decyzja prokuratorów w sprawie Gendrona rzuca cień na skuteczność tych działań.
Czekamy teraz na rozwój sytuacji i reakcję społeczeństwa oraz ekspertów prawnych na to kontrowersyjne żądanie kary śmierci w przypadku masakry w Buffalo.
Gunman in deadly Buffalo shooting at Tops supermarket to face death penalty in federal case https://t.co/InW3VxY83d
— CBS News (@CBSNews) January 13, 2024
Mass shooting at Buffalo supermarket now Justice Department's first death penalty case under Garland https://t.co/Mt5IbqbznO
— The Associated Press (@AP) January 13, 2024
Źródło: PAP, X, Trybuna Polska