Czego się dowiesz?
1. Co wydarzyło się na górze Yandang podczas ostatniego weekendu?2
2. Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą zator na via ferracie?
3. Jakie błędy organizacyjne przyznali się zrobić opiekunowie via ferraty?
4. Jakie rozwiązania mogłyby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości?
5. Jakie znaczenie ma odpowiednia organizacja w turystyce górskiej?
? #Thrilling moments caught on video! On May 4, visitors at Yandang Mountain in Wenzhou, #Zhejiang, experienced unexpected delays while #rockclimbing. Stranded mid-cliff for an hour, climbers were suspended in a precarious position between a steep cliff ahead and a deep abyss… pic.twitter.com/SmTiwpqgOC
— Shanghai Daily (@shanghaidaily) May 5, 2024
Brak odpowiedniej organizacji
Organizatorzy via ferraty, firma Wenzhou Dingcheng Sports Development, stanęli przed trudnym zadaniem zarządzania niespodziewanie dużą liczbą turystów. Jak przyznali, nieoczekiwany wzrost zainteresowania trasą oraz brak internetowego systemu rezerwacji biletów przyczynił się do chaosu. Bilety były sprzedawane na miejscu każdemu chętnemu, co w połączeniu z majowym weekendem, kiedy to wielu Chińczyków korzysta z wolnego z okazji Dnia Pracy, stworzyło idealne warunki dla nadmiernego tłoku. Turystyka górska, choć atrakcyjna, wymaga odpowiedniego planowania i zarządzania, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort zwiedzających.
Potrzeba nowych rozwiązań
Incydent na górze Yandang uwypuklił potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań organizacyjnych w obszarach intensywnie odwiedzanych przez turystów. Możliwość rezerwacji online, kontyngenty wpuszczanych osób, a nawet czasowe ograniczenia mogłyby znacznie poprawić sytuację i uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości. Dodatkowo, promocja odpowiedzialnej turystyki i edukacja odwiedzających o zagrożeniach związanych z przeludnieniem na popularnych trasach mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości i zmniejszenia ryzyka.
Incydent na via ferracie góry Yandang, mimo że pełen dramatyzmu, stał się cenną lekcją dla zarządzających turystyką górską, pokazując, że piękno naturalne i turystyczne atrakcje, aby mogły być bezpiecznie i komfortowo dostępne, wymagają nie tylko dobrej infrastruktury, ale także przemyślanej organizacji.
Źródło: Rmf