czwartek, 04 styczeń 2024 15:22

SpaceX: Firma należąca do Elona Muska pozwana przez agencję pracy

Napisał
Space X pozew Space X pozew fot. pixabay

Elon Musk, kontrowersyjny magnat technologiczny, ponownie staje w ogniu krytyki. Tym razem sprawa jest poważna, gdyż firma kosmiczna SpaceX, należąca do miliardera, została oskarżona o bezprawne zwolnienie ośmiu pracowników, którzy odważyli się krytykować właściciela firmy. Zarzuty te zostały wysunięte przez amerykańską agencję pracy, a cała sytuacja wydaje się być kolejnym rozdziałem kontrowersji w historii Elona Muska.

 

Firma SpaceX pozwana

Firma SpaceX, będąca jednym z flagowych projektów Elona Muska, znalazła się w centrum sporu dotyczącego rzekomych bezprawnych zwolnień pracowników. Amerykańska agencja pracy, reprezentująca oskarżonych, wniosła zarzuty wobec SpaceX, sugerując, że zwolnienia były konsekwencją publicznego wyrażania niezadowolenia przez pracowników.

Problemy firmy Elona Muska

W 2022 roku ośmiu pracowników SpaceX wysłało list otwarty do kierownictwa firmy, w którym szczegółowo opisali swoje obawy dotyczące warunków pracy i skrytykowali samego Elona Muska. W liście nazwano go "kłopotliwym  i roztargnionym", a zarzuty dotyczące tweetów z podtekstem seksualnym z 2020 roku także znalazły się w piśmie. Oskarżenia dotyczyły również niezgodności wypowiedzi Muska z polityką firmy dotyczącą różnorodności i praktykowania "niewłaściwego postępowania" w miejscu pracy.

Naruszenie praw pracowniczych

Regionalny urzędnik w Krajowej Radzie ds. Stosunków Pracy (NLRB) złożył skargę, oskarżając SpaceX o naruszenie praw pracowniczych wynikających z federalnego prawa pracy. Zarzuty obejmują także przesłuchiwania pracowników w związku z listem otwartym, dyskredytowanie zaangażowanych pracowników oraz grożenie zwolnieniem tym, którzy sprzeciwiali się obecnej kulturze w firmie. Będąca jedną z oskarżonych, była pracownica Deborah Lawrence, opisuje "toksyczną kulturę" w firmie Muska, w której tolerowane jest nękanie. Oskarżenia te rzucają cień na reputację SpaceX i postawę samego Elona Muska w roli pracodawcy.

Walka w sądzie

Sprawa ma trafić przed sędziego administracyjnego 5 marca. Jeśli nie dojdzie do ugody, wymiar sprawiedliwości będzie musiał rozstrzygnąć, czy zarzuty są uzasadnione. W przypadku korzystnego dla oskarżonych wyroku, firma może zostać zobowiązana do przywrócenia zwolnionych pracowników i wypłaty zaległych wynagrodzeń, co stawia SpaceX w trudnej sytuacji. Kontrowersyjna historia SpaceX i Elona Muska doczekała się swojego rozdziału w sądzie. Oskarżenia o bezprawne zwolnienia pracowników, którzy odważyli się krytykować firmę i Muska, stawiają firmę kosmiczną w trudnej sytuacji. 

Źródło: Polsat News, X, Trybuna Polska

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 styczeń 2024 16:02
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski
load more hold SHIFT key to load all load all