Gdzie leży najmniejsze miasto w Polsce?
Opatowiec znajduje się w województwie świętokrzyskim, dokładniej w powiecie kazimierskim. Miasteczko ma bardzo długą i burzliwą historię: prawa miejskie uzyskało już w roku 1271. Za czasów Kazimierza Wielkiego odbywały się tutaj jarmarki oraz kwitł ożywiony handel – miejscowość liczyła wówczas ponad 1200 mieszkańców! Niestety, późniejsze lata przyniosły upadek miasta aż do pozbawienia jego praw miejskich przez władze carskie w roku 1869. Opatowiec został wyjątkowo ciężko potraktowany przez historię – w zadośćuczynieniu poniesionych szkód, postanowiono więc przywrócić wiosce godność miasta. Uroczyście doszło do tego z dniem 1 stycznia 2019 roku – to właśnie od tego czasu jest to najmniejsze miasto w Polsce. W klasyfikacji tej, Opatowiec zdeklasował Wiślicę, która również leży w województwie świętokrzyskim w odległości zaledwie 14 km!
Opatowiec – co zobaczyć?
Najmniejsze miasto w Polsce pochwalić się może układem urbanistycznym, który pamięta czasy średniowieczne. Najcenniejszym zabytkiem Opatowca jest podominikański kościół św. Jakuba Starszego Apostoła, którego mury pamiętają jeszcze XV wiek! Obecny wygląd świątyni jest natomiast efektem późniejszej, barokowej przebudowy. Ciekawostką będzie również prom na rzece Wisła, który łączy Opatowiec z Ujściem Jezuickim. Jest on szczególnie interesujący, ponieważ przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, w którym do najdłuższej rzeki w Polsce wpada Dunajec. W miejscowości warto zobaczyć również cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.
Najmniejsze miasto Opatowiec, a… największa wieś w Polsce!
Jako ciekawostkę warto dodać, że Opatowiec, mimo że jest miastem liczy sobie kilkunastokrotnie mniej mieszkańców niż największa wieś w Polsce. Mowa o miejscowości Kozy (województwo śląskie, powiat bielski), która zamieszkiwana jest przez 13 024 osoby.
Zobacz także:
Najbiedniejsze i najbogatsze kraje świata