wtorek, 28 wrzesień 2021 17:29

Najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata Najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata

Jaki jest najbogatszy kraj świata? Pierwszym skojarzeniem wielu osób są Stany Zjednoczone, jednak czy dobrze rozwinięta gospodarka świadczy o bogactwie? Okazuje się, że nie. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem bogactwa danego państwa jest wartość PKB na osobę. Dowiedzmy się zatem, które z krajów uznawane jest za najbogatsze, a które za najbiedniejsze.

Najbogatsze kraje świata

4. Na czwartym miejscu uplasowało się państwo znajdujące się w Europie. Mianowicie jest nim Norwegia. Dlaczego właśnie to państwo? Jest ono jednym z głównych eksporterów gazu ziemnego i ropy naftowej. Niegdyś sytuacja Norwegii nie była tak dobra. Dopiero odkrycie tych złóż spowodowało, że kraj zyskał znaczenie na arenie międzynarodowej, a jego obywatelom znacznie podniosła się stopa życiowa.

Najbogatsze kraje świata

Najbogatsze kraje na świecie


3. Na miejscu trzecim najbogatszych krajów świata znajduje się Irlandia. Mała Zielona Wyspa znana jest z produkcji różnych marek piwa. Obywatele tego kraju także uznawani są za największych smakoszy „złotego trunku”, co daje im też miejsce w czołówce państw o najwyższej ilości spożywanego alkoholu. Co ciekawe Irlandia rozwinęła się w ostatnich latach. Kiedy kolejne państwa Europy notowały spadek gospodarczy, to Irlandia pięła się w górę, czego inne kraje mogą tylko pozazdrościć.

Najbogatsze kraje na świecie pod względem PKB

Najbogatsze pod względem PKB kraje na świecie


2. Zasłużone drugie miejsce należy do Szwajcarii. To malutkie państwo może pochwalić się prawie najbogatszymi mieszkańcami świata. Szwajcaria, mimo iż jest także państwem jednych z najdroższych do życia, to daje szansę swoim obywatelom żyć w dostatku i spokoju. Przeciętny szwajcar zawsze posiada pokaźną kwotę oszczędności, dzięki czemu nie musi martwić się o nagłe wydatki oraz o swoją przyszłość.

Najbogatsze państwa świata

Ranking najbogatszych krajów na świecie

1. Na podium rankingu najbogatszych państw świata stanął Luksemburg. To najmniejsze państwo w Europie, ale zarazem najbogatsze. Bardzo wielu milionerów i znanych osób posiada tu swoje posiadłości. Inwestorzy traktują państwo jako raj podatkowy, toteż gospodarka szybko się rozwija. Luksemburg posiada największe PKB na mieszkańca, ale oferuje także bardzo niskie podatki. Luksemburg uznany jest również za jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie.

Najbiedniejsze kraje świata

4. Na czwarty miejscu rankingu najbiedniejszych pod względem PKB państw świata znajduje się Demokratyczna Republika Konga. PKB na obywatela wynosi 1146 dolarów. Sytuacji nie poprawia skala zaludnienia kraju. Zamieszkuje tu aż 89 milionów obywateli. Mimo iż DRK posiada bogate złoża kobaltu, miedzi, niobu, ropy naftowej i złota, to niestety bez pomocy krajów zachodnich nie jest w stanie podnieść się z ubóstwa i skorzystać z tych surowców. Fatalny stan służby zdrowia powoduje, że aż 66 niemowląt na 1000 urodzeń umiera. Podobnie dużo osób umiera z pragnienia i głodu, oraz chorób, które nieleczone doprowadzają do częstych zgonów obywateli.

Najbiedniejsze kraje świata3. Malawi to afrykańskie państwo, które uplasowało się na trzecim miejscu w rankingu. Dochód na osobę wynosi 1106 dolarów. Państwo posiada znacznie mniejszą populację niż DRK - 19 milionów obywateli. Największym problemem tego kraju jest ciągle rosnąca korupcja ze strony władz. Rządzący nie tylko przywłaszczają sobie pieniądze, ale także nieudolnie zarządzają finansami. Powoduje to dewastację gospodarki.

Najbiedniejsze kraje na świecie

Najbiedniejsze kraje świata


2. Na miejscu drugim najbiedniejszych krajów świata znajduje się kolejne afrykańskie państwo z PKB na osobę wynoszącym jedynie 987 dolarów. Republika Środkowoafrykańska (bo o niej mowa) posiada stosunkowo małą populację- zaledwie 4,8 milionów mieszkańców. Co ciekawe kraj ma dostęp do złóż diamentów. Niestety ciągłe niepokoje na tle politycznym, brak odpowiedniego transportu i środków na wydobycie, powoduje, że kraj nie korzysta z tych bogactw. Mimo stosunkowo małej populacji to aż 70% obywateli żyje tu w skrajnym ubóstwie.1. Najbiedniejszym krajem świata okazuje się być Burundi. PKB na mieszkańca wynosi niecałe 800 dolarów. Państwo zamieszkiwane jest przez 12 milionów ludzi przy niewielkim obszarze. Oznacza to dość duże zaludnienie, co nie sprzyja poprawie gospodarczej kraju. Głównym źródłem utrzymania jest rolnictwo (90% obywateli). Dlaczego kraj jest tak ubogi? Zapewne duży wpływ miał na tę sytuację konflikt polityczno-etniczny. Krwawe walki między plemionami Hutu i Tutsi zakończyły się w 2005 roku, ale nadal kraj obciążony jest brakiem stabilności politycznej. Nieodpowiednie zarządzanie finansami i gospodarką przez władze także powoduje, że większość obywateli żyje tu w niebywałej nędzy.

 • Rada Polityki Pieniężnej: Stopy procentowe znów do góry - wyższe raty kredytów hipotecznych
  Rada Polityki Pieniężnej: Stopy procentowe znów do góry - wyższe raty kredytów hipotecznych

  Zapowiedziana na grudzień podwyżka stóp procentowych była wręcz pewna, ze względu na stale wzrastającą inflację. Rada Polityki Pieniężnej stara się walczyć z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych. Oznacza to także podwyżkę rat kredytów, szczególnie tych hipotecznych. Czy stopy procentowe nadal będą wzrastać?

  Napisano środa, 08 grudzień 2021 20:24
 • Praca: Deficyt w logistyce - brakuje nawet 200 tysięcy zawodowych kierowców
  Praca: Deficyt w logistyce - brakuje nawet 200 tysięcy zawodowych kierowców

  Branża logistyczna i magazynowa rozwijają się dziś w tak zawrotnym tempie, że rynek pracy nie nadąża za tymi zmianami. Według szacunków, w Polsce brakuje nawet około 200 tysięcy kierowców zawodowych, co w ciągu następnych kwartałów może być coraz mocniej odczuwalne. W jaki sposób pracodawcy próbują zachęcić do siebie tak mocno poszukiwanych dziś kierowców?

  Napisano środa, 08 grudzień 2021 14:18
 • Blackout: Coraz gorsza sytuacja systemu energetycznego w Polsce – czy grozi nam brak prądu?
  Blackout: Coraz gorsza sytuacja systemu energetycznego w Polsce – czy grozi nam brak prądu?

  W poniedziałek 6 grudnia okazało się, że z powodu braku wiatru i planowanych prac remontowych, w polskim systemie energetycznym brakuje mocy. Z pomocą przyszła Szwecja, która uruchomiła rezerwową elektrownie opalaną ropą naftową. Dlaczego Polska stanęła na skraju blackout, skoro jeszcze chwilę temu eksportowaliśmy energię elektryczną do państw ościennych?

  Napisano wtorek, 07 grudzień 2021 14:20
 • Kryptowaluty: Bitcoin City powstaje w Salwadorze - kusi brakiem podatków!
  Kryptowaluty: Bitcoin City powstaje w Salwadorze - kusi brakiem podatków!

  Kryptowaluty dość mocno zachwiały światowym rynkiem finansów, ponieważ są niezależne od rządów poszczególnych państw i banków światowych. Warto zaznaczyć, że niektóre kraje zaczynają akceptować Bitcoin jako pełnoprawny środek płatniczy. W procederze tym przoduje Salwador, w którym powstaje właśnie Bitcoin City. Czym wyróżniać będzie się nowoczesne miasto?

  Napisano wtorek, 23 listopad 2021 18:49
 • Turcja: Lira coraz tańsza - inflacja w Turcji to już prawie 20%!
  Turcja: Lira coraz tańsza - inflacja w Turcji to już prawie 20%!

  Turecka waluta sięgnęła najniższego poziomu w historii względem dolara. Sytuacja ta napędza w kraju inflację, która jest już obecnie na poziomie niemalże 20%. Warto podkreślić, że sytuacja ta zaogniana jest przez prezydenta Turcji, który stoi osobiście steruje bankiem centralnym. Dlaczego turecka lira jest tak tania?

  Napisano czwartek, 18 listopad 2021 15:42
 • Chiny: Choinki będą dopiero na nowy rok - efekt kryzysu kontenerowego
  Chiny: Choinki będą dopiero na nowy rok - efekt kryzysu kontenerowego

  Wydawać mogłoby się, iż ciężki czas jest już za nami, zaś cała gospodarka ruszy w końcu z kopyta do przodu. Otóż intensywna stymulacja światowej gospodarki po pandemii koronawirusa i związanych z nim lockdownach sprawiła, że wiele łańcuchów dostaw nie wytrzymało. To właśnie z tego powodu tanie choinki z Chin będą w Europie dopiero… po nowym roku.

  Napisano poniedziałek, 15 listopad 2021 18:22
 • Metawersum: Była menedżerka Facebooka Francis Haugen ostrzega przed nowym projektem Zuckerberga
  Metawersum: Była menedżerka Facebooka Francis Haugen ostrzega przed nowym projektem Zuckerberga

  Facebook jest w ciągu ostatnich miesięcy stale w centrum zainteresowania. O portalu społecznościowym (który jest teraz social mediowym hegemonem) Zuckerberga mówi się głośno od czasu ponad 6 godzinnej awarii. Brak dostępu do Instagrama, Messengera i Whatsappa poprzedził głośny wywiad Francis Haugen. Dziś sygnalistka znów mówi o Zuckerbergu i przestrzega przed jego najnowszym projektem.

  Napisano piątek, 12 listopad 2021 15:30
 • Podwyżki: Rada Polityki Pieniężnej w centrum uwagi - o ile wzrosną stopy procentowe?
  Podwyżki: Rada Polityki Pieniężnej w centrum uwagi - o ile wzrosną stopy procentowe?

  Stale rosnącą inflacja jest już problemem na tyle dużym, że wyraźnie dostrzegają go rządzący. Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować się na kolejne podniesienie stop procentowych, aby zahamować stale rosnącą inflację. O ile wzrosną stopy procentowe i dlaczego władze zwlekają z ogłoszeniem decyzji?

  Napisano środa, 03 listopad 2021 17:23
 • Pieniądze: Inflacja przebiła kolejny pułap – oszczędności zaczynają topnieć
  Pieniądze: Inflacja przebiła kolejny pułap – oszczędności zaczynają topnieć

  Inflacja bije kolejne rekordy, co bardzo widoczne jest już po samych cenach produktów w sklepach. GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane, według których inflacja w październiku wyniosła rekordowe 6,9%. Kiedy skończy się pęd cen w sklepach? Co na to banki?

  Napisano poniedziałek, 01 listopad 2021 12:42
 • Ropa naftowa: 80 $ za baryłkę - czy cena paliwa dalej będzie szła w górę?
  Ropa naftowa: 80 $ za baryłkę - czy cena paliwa dalej będzie szła w górę?

  Na stacjach paliw ceny szybko idą w górę powodując trwogę wśród kierowców. Co więcej, nic nie wskazuje na to, żeby ceny paliwa miały zejść do poziomu 5 złotych. Powodem drożyzny na rynku paliwowym jest stale szybująca cena baryłki ropy na światowych giełdach. Czy możemy liczyć na tańsze paliwo?

  Napisano środa, 13 październik 2021 11:41
 • Amazon Prime: Już dostępny w Polsce, a cena szokuje!
  Amazon Prime: Już dostępny w Polsce, a cena szokuje!

  Amazon jest gigantycznym konsorcjum, które zagraża wielu dużym graczom na rynku. Od dziś, Amazon Prime dostępny jest także dla polskich użytkowników, zaś pakiet oferuje ogrom benefitów, za śmiesznie niską cenę. Ile zatem kosztuje Amazon Prime i dlaczego warto wykupić subskrypcję?

  Napisano wtorek, 12 październik 2021 19:33
 • Microsoft: Windows 11 już dostępny - czy warto aktualizować system?
  Microsoft: Windows 11 już dostępny - czy warto aktualizować system?

  System Windows jest najczęściej używanym systemem komputerowym, dlatego jego każda nowa odsłona budzi nie lada emocje. Nie inaczej jest także tym razem, ponieważ właśnie udostępniono najnowszą wersję systemu od Microsoft, czyli Windows 11. Czym różni się od najpopularniejszej dziś 10 i czy warto wykonać upgrade?

  Napisano środa, 06 październik 2021 16:00
 • Kryzys w UK: Paliwo na stacje w Wielkiej Brytanii zaczynają dostarczać żołnierze
  Kryzys w UK: Paliwo na stacje w Wielkiej Brytanii zaczynają dostarczać żołnierze

  Wielka Brytania zmaga się właśnie z największym kryzysem logistycznym od dekad. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele i nie da się ukryć, że Brexit tylko pogłębia problemy toczące Wyspy Brytyjskie. Braki kadrowe w firmach logistycznych zaczynają zagrażać stacjom paliwowym, ponieważ około 20% placówek zmaga się obecnie z poważnymi brakami paliwa. Czy Wielka Brytania wpadnie w jeszcze większy kryzys?

  Napisano poniedziałek, 04 październik 2021 18:43
 • Pandora Papers: Największy wyciek informacji o najbogatszych od czasów WikiLeaks!
  Pandora Papers: Największy wyciek informacji o najbogatszych od czasów WikiLeaks!

  Mitologiczna puszka Pandory zawierała w sobie całe zło tego świata, jednakże projekt Pandora Papers miał na celu całkiem inne zadanie, czyli ujawnienie dokumentów i informacji na temat najbogatszych ludzi świata. Warto podkreślić, że w Pandora Papers brali udział dziennikarze ze 117 krajów świata, aby ujawnić nieuczciwe zagrania najbogatszych. Kto okazał się kreatywnym podatnikiem i czy polscy przedsiębiorcy także zostali prześwietleni?

  Napisano poniedziałek, 04 październik 2021 16:45
 • Kosmos: Kolonizacja Marsa Elona Muska to nie żart. Jakie ma plany?
  Kosmos: Kolonizacja Marsa Elona Muska to nie żart. Jakie ma plany?

  Majątek Elona Muska to 200 mld dolarów. Biznesmen chce sfinalizować swój kapitał aby rzeczywiście ziścić swoje marzenie o kolonizacji Marsa. Co planuje Elon Musk? Jak wykorzysta swój majątek?

  Napisano czwartek, 30 wrzesień 2021 20:11
 • Najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata
  Najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata

  Jaki jest najbogatszy kraj świata? Pierwszym skojarzeniem wielu osób są Stany Zjednoczone, jednak czy dobrze rozwinięta gospodarka świadczy o bogactwie? Okazuje się, że nie. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem bogactwa danego państwa jest wartość PKB na osobę. Dowiedzmy się zatem, które z krajów uznawane jest za najbogatsze, a które za najbiedniejsze.

  Napisano wtorek, 28 wrzesień 2021 17:29
 • Disney+: Kiedy zadebiutuje w Polsce?
  Disney+: Kiedy zadebiutuje w Polsce?

  Jest już znana data debiutu Disney+ na platformie VOD. Będzie to nieco później niż oczekiwano w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Fani seriali animowanych, pamiętający FoxKids i inne platformy dla dzieci, będą niedługo mieli Disney na wyciągnięcie ręki. Już w lato 2022 roku będzie w Polsce dostępny Disney plus. Można się spodziewać, że platforma VOD zyska wielu nowych widzów.

  Napisano piątek, 03 wrzesień 2021 17:49
 • Wirtualna rzeczywistość: Giełdowe spółki związane z gamingiem w technologii VR
  Wirtualna rzeczywistość: Giełdowe spółki związane z gamingiem w technologii VR

  VR, czyli technologia wirtualnej rzeczywistości, pojawia się w coraz większej liczbie obszarów naszego życia. Chodź, wchodzi powolutku i trochę bocznymi drzwiami. Na razie VR najaktywniejsza jest w gamingu, w którym aktywnie działają także polskie spółki. Póki co są one notowane zaledwie w drugiej lidze – New Connect, ale niewykluczony jest awans do giełdowej ekstraklasy – głównego parkietu GPW.

  Napisano piątek, 03 wrzesień 2021 17:11
 • GIS: UWAGA! Popularne lody wycofane ze sprzedaży
  GIS: UWAGA! Popularne lody wycofane ze sprzedaży

  Popularna firma produkująca lody - „Mars Polska” właśnie wycofała 12 rodzajów produktów, które wypuszcza na rynek. Powód? Obecność szkodliwego tlenku etylenu.

  Napisano wtorek, 03 sierpień 2021 19:51
 • Praca: Które zawody mogą liczyć na podwyżki pensji?
  Praca: Które zawody mogą liczyć na podwyżki pensji?

  Niektóre zawody są obecnie mało spotykane i wręcz nieznane. Okazuje się jednak, że z danych rynku pracy wynika, iż niektóre zawody wrócą do łask, a ich przedstawiciele mogą zostać sowicie wynagrodzeni. Przyjrzyjmy się zatem liście zawodów, które przeżywają rozkwit w niedługiej przyszłości. Jak podają media są to następujące zajęcia.

  Napisano czwartek, 20 maj 2021 19:57