Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
wtorek, 28 wrzesień 2021 17:29

Najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata

Najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata Najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata

Jaki jest najbogatszy kraj świata? Pierwszym skojarzeniem wielu osób są Stany Zjednoczone, jednak czy dobrze rozwinięta gospodarka świadczy o bogactwie? Okazuje się, że nie. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem bogactwa danego państwa jest wartość PKB na osobę. Dowiedzmy się zatem, które z krajów uznawane jest za najbogatsze, a które za najbiedniejsze.

Najbogatsze kraje świata

4. Na czwartym miejscu uplasowało się państwo znajdujące się w Europie. Mianowicie jest nim Norwegia. Dlaczego właśnie to państwo? Jest ono jednym z głównych eksporterów gazu ziemnego i ropy naftowej. Niegdyś sytuacja Norwegii nie była tak dobra. Dopiero odkrycie tych złóż spowodowało, że kraj zyskał znaczenie na arenie międzynarodowej, a jego obywatelom znacznie podniosła się stopa życiowa.

Najbogatsze kraje świata

Najbogatsze kraje na świecie


3. Na miejscu trzecim najbogatszych krajów świata znajduje się Irlandia. Mała Zielona Wyspa znana jest z produkcji różnych marek piwa. Obywatele tego kraju także uznawani są za największych smakoszy „złotego trunku”, co daje im też miejsce w czołówce państw o najwyższej ilości spożywanego alkoholu. Co ciekawe Irlandia rozwinęła się w ostatnich latach. Kiedy kolejne państwa Europy notowały spadek gospodarczy, to Irlandia pięła się w górę, czego inne kraje mogą tylko pozazdrościć.

Najbogatsze kraje na świecie pod względem PKB

Najbogatsze pod względem PKB kraje na świecie


2. Zasłużone drugie miejsce należy do Szwajcarii. To malutkie państwo może pochwalić się prawie najbogatszymi mieszkańcami świata. Szwajcaria, mimo iż jest także państwem jednych z najdroższych do życia, to daje szansę swoim obywatelom żyć w dostatku i spokoju. Przeciętny szwajcar zawsze posiada pokaźną kwotę oszczędności, dzięki czemu nie musi martwić się o nagłe wydatki oraz o swoją przyszłość.

Najbogatsze państwa świata

Ranking najbogatszych krajów na świecie

1. Na podium rankingu najbogatszych państw świata stanął Luksemburg. To najmniejsze państwo w Europie, ale zarazem najbogatsze. Bardzo wielu milionerów i znanych osób posiada tu swoje posiadłości. Inwestorzy traktują państwo jako raj podatkowy, toteż gospodarka szybko się rozwija. Luksemburg posiada największe PKB na mieszkańca, ale oferuje także bardzo niskie podatki. Luksemburg uznany jest również za jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie.

Najbiedniejsze kraje świata

4. Na czwarty miejscu rankingu najbiedniejszych pod względem PKB państw świata znajduje się Demokratyczna Republika Konga. PKB na obywatela wynosi 1146 dolarów. Sytuacji nie poprawia skala zaludnienia kraju. Zamieszkuje tu aż 89 milionów obywateli. Mimo iż DRK posiada bogate złoża kobaltu, miedzi, niobu, ropy naftowej i złota, to niestety bez pomocy krajów zachodnich nie jest w stanie podnieść się z ubóstwa i skorzystać z tych surowców. Fatalny stan służby zdrowia powoduje, że aż 66 niemowląt na 1000 urodzeń umiera. Podobnie dużo osób umiera z pragnienia i głodu, oraz chorób, które nieleczone doprowadzają do częstych zgonów obywateli.

Najbiedniejsze kraje świata



3. Malawi to afrykańskie państwo, które uplasowało się na trzecim miejscu w rankingu. Dochód na osobę wynosi 1106 dolarów. Państwo posiada znacznie mniejszą populację niż DRK - 19 milionów obywateli. Największym problemem tego kraju jest ciągle rosnąca korupcja ze strony władz. Rządzący nie tylko przywłaszczają sobie pieniądze, ale także nieudolnie zarządzają finansami. Powoduje to dewastację gospodarki.

Najbiedniejsze kraje na świecie

Najbiedniejsze kraje świata


2. Na miejscu drugim najbiedniejszych krajów świata znajduje się kolejne afrykańskie państwo z PKB na osobę wynoszącym jedynie 987 dolarów. Republika Środkowoafrykańska (bo o niej mowa) posiada stosunkowo małą populację- zaledwie 4,8 milionów mieszkańców. Co ciekawe kraj ma dostęp do złóż diamentów. Niestety ciągłe niepokoje na tle politycznym, brak odpowiedniego transportu i środków na wydobycie, powoduje, że kraj nie korzysta z tych bogactw. Mimo stosunkowo małej populacji to aż 70% obywateli żyje tu w skrajnym ubóstwie.



1. Najbiedniejszym krajem świata okazuje się być Burundi. PKB na mieszkańca wynosi niecałe 800 dolarów. Państwo zamieszkiwane jest przez 12 milionów ludzi przy niewielkim obszarze. Oznacza to dość duże zaludnienie, co nie sprzyja poprawie gospodarczej kraju. Głównym źródłem utrzymania jest rolnictwo (90% obywateli). Dlaczego kraj jest tak ubogi? Zapewne duży wpływ miał na tę sytuację konflikt polityczno-etniczny. Krwawe walki między plemionami Hutu i Tutsi zakończyły się w 2005 roku, ale nadal kraj obciążony jest brakiem stabilności politycznej. Nieodpowiednie zarządzanie finansami i gospodarką przez władze także powoduje, że większość obywateli żyje tu w niebywałej nędzy.

  • Elektrownia atomowa: To przyszłość dla Polski?
    Elektrownia atomowa: To przyszłość dla Polski?

    Energetyka w Polsce nadal w 65% oparta jest na węglu. Surowcu, od którego niedawno zadeklarowaliśmy się odejść pod naciskiem coraz ostrzejszej polityki Unii Europejskiej. Nacisk ten spowodowany jest negatywnym wpływem węgla na środowisko naturalne i przyczynia się do zmian klimatu.

    Napisano środa, 15 marzec 2023 14:50
  • TSUE: Jest opinia rzecznika w sprawie frankowiczów!
    TSUE: Jest opinia rzecznika w sprawie frankowiczów!

    Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił bezprecedensowy wyrok odnośnie rozstrzygnięcia sprawy frankowiczów. TSUE uznało, że konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Informacje te zostały przekazane przez rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Michaela Collinsa. 

    Napisano czwartek, 16 luty 2023 14:36
  • Gaz ziemny: Czy warto inwestować?
    Gaz ziemny: Czy warto inwestować?

    Ponieważ zapotrzebowanie na paliwo stale rośnie, inwestorzy coraz bardziej koncentrują się na gazie ziemnym. Ropa i gaz są postrzegane jako pośrednie źródło energii między „brudnymi paliwami”, które pozostawiają ślad środowiskowy, a inteligentnym przeznaczeniem energii Ziemi ze względu na jej własne właściwości energetyczne i niezaprzeczalne korzyści środowiskowe w porównaniu z innymi paliwami kopalnymi.

    Napisano czwartek, 09 luty 2023 19:20
  • Inflacja: Przyczyny i skutki w Polsce
    Inflacja: Przyczyny i skutki w Polsce

    Istnieje wiele czynników, które mogą powodować inflację w Polsce. Najczęstsze czynniki to nierównowaga fiskalna, polityka banku centralnego oraz zmiany w podaży i popycie na dobra i usługi.

    Napisano czwartek, 09 luty 2023 19:14
  • Pieniądze: 400 zł więcej na rękę dla pracownika – jak to zrobić?
    Pieniądze: 400 zł więcej na rękę dla pracownika – jak to zrobić?

    Jeżeli rząd naprawdę chce pomóc pracownikom, to każdorazową podwyżkę pensji minimalnej powinien powiązać z proporcjonalną podwyżką kwoty wolnej od podatku. Dopiero wtedy podwyżka będzie naprawdę odczuwalna, a rosnące koszty pracy nie będą zagrażały wypłacalności pracodawców. Na rządowej szczodrobliwości najwięcej zyskują dziś politycy.

    Napisano środa, 11 styczeń 2023 17:55
  • Bank Światowy: Jacek Kurski z nową posadą - kwota wynagrodzenia zwala z nóg!
    Bank Światowy: Jacek Kurski z nową posadą - kwota wynagrodzenia zwala z nóg!

    Były prezes TVP obejmie stanowisko polskiego przedstawiciela w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego. O stanowisku Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie (pełna nazwa), decyduje prezes NBP, czyli Adam Glapiński. Roczne wynagrodzenie to około 225 tysięcy dolarów, czyli nieco ponad milion złotych. Co ciekawe, Kurski może liczyć także na liczne korzyści z tej posady, takie jak benefity emerytalne. 

    Napisano środa, 07 grudzień 2022 17:27
  • Pieniądze: Inflacja w listopadzie w końcu się zatrzymała? Optymistyczne dane z GUSu
    Pieniądze: Inflacja w listopadzie w końcu się zatrzymała? Optymistyczne dane z GUSu

    Główny Urząd Statystyczny, jak co miesiąc, opublikował dane dotyczące inflacji w tym miesiącu. Ku zdziwieniu analityków i ekspertów, inflacja wyniosła w listopadzie 17,4%, co jest pierwszym od połowy czerwca 2021 spadkiem. Ściślej mówiąc inflacja spadła także w lutym 2022, jednakże był to moment wprowadzenia tarczy inflacyjnej. Choć spadek z 17,9% do 17,4% nie oznacza mniejszej drożyzny, to jest to jednak wyraźny sygnał, że trend ogromnego i szybkiego wzrostu cen, w końcu zaczyna się przełamywać.  

    Napisano środa, 30 listopad 2022 15:50
  • ZUS: Do 2027 roku zabraknie 300 mld na emerytury!
    ZUS: Do 2027 roku zabraknie 300 mld na emerytury!

    Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest coraz gorsza, ponieważ według najnowszych prognoz do 2027 roku będzie brakowało aż 300 miliardów złotych na wypłaty emerytur. Dane te pokazują wyraźnie, że polski system emerytalny zmierza w bardzo złym kierunku i jedynym sposobem na poprawę tego stanu rzeczy będzie albo podwyższanie podatków, albo ponowne przesunięcie wieku emerytalnego. To oczywiście tylko dopiero początek ZUSu. 

    Napisano wtorek, 29 listopad 2022 17:42
  • Rada Państw Morza Bałtyckiego i Szwecja: Informacja dla migrantów zarobkowych w regionie bałtyckim o ryzyku wyzysku
    Rada Państw Morza Bałtyckiego i Szwecja: Informacja dla migrantów zarobkowych w regionie bałtyckim o ryzyku wyzysku

    Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), organizacja międzynarodowa dialogu politycznego wspierająca praktyczną współpracę w regionie Morza Bałtyckiego i Szwedzki Urząd ds. Równości Płci rozpoczynają kampanię pod nazwą #BeforeYouGo, która jest wspólną inicjatywą informacyjną przeciwko wyzyskowi w miejscu pracy. Jej celem jest poinformowanie mieszkańców Ukrainy, Bułgarii, Polski i Rumunii o zagrożeniach i prawach, jakie mogą napotkać na szwedzkim rynku pracy.

    Napisano wtorek, 15 listopad 2022 11:10
  • Elon Musk: Miliarder przejął Twittera - pracownicy… śpią teraz w biurze! Zobacz zdjęcia!
    Elon Musk: Miliarder przejął Twittera - pracownicy… śpią teraz w biurze! Zobacz zdjęcia!

    Zakup Twittera przez miliardera Elona Muska, było jednym z większych wydarzeń w social mediach w tym roku. Co więcej, początkowo wydawało się, że kwota 44 mld dolarów nie zostanie wyłożona, gdyż Musk zgłaszał wiele zastrzeżeń, co do kondycji firmy. Finalnie do zakupu doszło, a pracownicy próbują się dziś odnaleźć w nowej rzeczywistości, kiedy to szefem stał się najbardziej ekscentryczny multimiliarder współczesnych czasów. Media społecznościowe obiegła fotografia jednej z managerek Twittera, która… śpi w biurze zawinięta w śpiwór. Czy tak będzie wyglądała przyszłość pracowników Twittera? 

    Napisano czwartek, 03 listopad 2022 17:09
  • Zygmunt Solorz: Akcje firmy biznesmena wystrzeliły jak z procy - giełda reaguje na elektrownię atomową
    Zygmunt Solorz: Akcje firmy biznesmena wystrzeliły jak z procy - giełda reaguje na elektrownię atomową

    W poniedziałek rano w Seulu doszło do historycznej dla Polskiej energetyki chwili. Polska Grupa Energetyczna (PGE) oraz ZE PAK (firma należąca do miliardera Zygmunta Solorza) podpisały list intencyjny dotyczący budowy polskiej elektrowni jądrowej z koreańskim KHNP. Co więcej, w tym samym momencie zostało także podpisane memorandum o współpracy pomiędzy dwoma przedstawicielami rządów.

    Napisano poniedziałek, 31 październik 2022 18:16
  • Inflacja X.2022: Kolejny rekord! Zamiast płaskowyżu, ostry lot w górę?
    Inflacja X.2022: Kolejny rekord! Zamiast płaskowyżu, ostry lot w górę?

    17,9% - tyle wynosiła inflacja w październiku 2022, według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Warto podkreślić, że jest to najwyższy odczyt od 26 lat, co stanowi absolutny rekord tego ćwierćwiecza. Wartość pieniądza spada z miesiąca na miesiąc, co bardzo boleśnie odbija się na gospodarce. Kiedy inflacja wyhamuje? Czy konieczne będą kolejne podwyżki stóp procentowych? 

    Napisano poniedziałek, 31 październik 2022 17:00
  • Inflacja: Rekord! Czy Glapiński znów podniesie stopy procentowe?
    Inflacja: Rekord! Czy Glapiński znów podniesie stopy procentowe?

    Wrzesień przynosi kolejny niechlubny rekord, ponieważ inflacja we wrześniu przekroczyła aż 17,2 procent! Ten fatalny odczyt rozbił w pył jakiekolwiek nadzieje na to, że tempo wzrostu cen hamuje i zacznie spadać. W optymistycznych przewidywaniach analityków, szczyt inflacyjny miał przypadać na lipiec, sierpień. Później miała następować stabilizacja. Niestety nic nie wskazuje na to, aby ceny miały zamiar spadać - wręcz przeciwnie!

    Napisano piątek, 30 wrzesień 2022 15:52
  • Frank: Stopy procentowe znowu w górę! Tym razem drastyczna podwyżka w Szwajcarii!
    Frank: Stopy procentowe znowu w górę! Tym razem drastyczna podwyżka w Szwajcarii!

    To nie są dobre czasy dla kredytobiorców. Przekonują się o tym zarówno Ci, którzy mają kredyt w złotówkach, jak i w obcych walutach. Przed pandemią przyzwyczailiśmy się, że w kiepskiej sytuacji są wszyscy, którzy zaciągnęli kredyt we franku szwajcarskim. Choć ostatnie lata były dość stabilne, po inflacji i dużych podwyżkach spowodowanych kryzysem w 2008 roku, tak teraz frank znów idzie w górę!

    Napisano czwartek, 22 wrzesień 2022 12:25
  • Inflacja sierpień 2022: Tak źle nie było od 25 lat!
    Inflacja sierpień 2022: Tak źle nie było od 25 lat!

    Stale rosnące ceny dobitnie pokazują Polakom, że inflacja nie zwalnia. Te subiektywne odczucia potwierdzone zostały dziś także przez Główny Urząd Statystyczny, który podał oficjalne dane dotyczące inflacji w sierpniu, która wyniosła 16,1%. Jest to znacznie gorszy wynik od przewidywań ekonomistów, którzy oscylowali swoje predykcje na 15,4%. Dlaczego ceny nadal szybują w górę?

    Napisano środa, 31 sierpień 2022 13:34
  • Kryzys: Dlaczego cukier jest tak pożądany? Czy podrożeje?
    Kryzys: Dlaczego cukier jest tak pożądany? Czy podrożeje?

    Kolejne sieci sklepów mają problem z dostępnością cukru i zaczynają reglamentować go na sztuki. Warto podkreślić, że problem ten zauważalny jest nie tylko w jednym województwie, ale w skali całego kraju. Z powodu braku cukru, jego cena rośnie też systematycznie. Czy jesienią czeka nas prawdziwy kryzys cukrowy i nie będzie on dostępny w sklepach? Z czego wynika dzisiejsza, problematyczna sytuacja?

    Napisano poniedziałek, 25 lipiec 2022 14:20
  • Pieniądze: Znaczące podwyżki dla pracowników ZUS - porozumienie kończące spór zbiorowy podpisane
    Pieniądze: Znaczące podwyżki dla pracowników ZUS - porozumienie kończące spór zbiorowy podpisane

    Według informacji podanych przez Rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Pawła Żebrowskiego, podpisane zostały porozumienia kończące spór zbiorowy. Pracownicy ZUS domagali się podwyżek wynagrodzeń. Warto dodać, że pracodawca zobowiązał się do realizacji postanowienia z wyrównaniem od 1 stycznia 2022. Pracownicy ZUS dostaną zatem nie tylko wyższe pensje, ale także i wyrównanie za 6 miesięcy roku 2022.

    Napisano wtorek, 12 lipiec 2022 12:36
  • Pieniądze: Inflacyjny rekord w czerwcu! Osiągnięty poziom z 1997 roku!
    Pieniądze: Inflacyjny rekord w czerwcu! Osiągnięty poziom z 1997 roku!

    Przewidywania ekspertów zostały zdecydowanie przebite. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że poziom inflacji w czerwcu wyniósł rekordowe 15,6%. Jest to najwyższy wynik od 25 lat. Warto dodać, że nie jest to jeszcze inflacyjny szczyt, który spodziewany jest na przełom 2022/2023.

    Napisano piątek, 01 lipiec 2022 18:13
  • Pieniądze: Podatkowa rewolucja CIT
    Pieniądze: Podatkowa rewolucja CIT

    Rząd ma za zadanie niwelować skutki pandemii covid-19 oraz wybuchu wojny na Ukrainie. Chociaż inwestuje sporo w rozwój społeczeństwa, rodzin i wojska, to nie mogło zabraknąć również nowości w ustawie dotyczącej minimalnego podatku dochodowego w zakresie ustawy o CIT. Zobacz co nowego dodała Rada Ministrów.

    Napisano czwartek, 23 czerwiec 2022 19:31
  • Wkusno i toczka: Pyszne i kropka - nowy rosyjski McDonald’s
    Wkusno i toczka: Pyszne i kropka - nowy rosyjski McDonald’s

    Zbrojna agresja Rosji na Ukrainę trwa już ponad 3 miesiące. W tym czasie zdecydowana większość zachodnich przedsiębiorstw i marek opuściła Rosję w ramach protestu. Warto, jednakże dodać, że władza na Kremlu nie zamierza się tym przejmować, dlatego coraz powszechniejsze zaczyna być zastępowanie zachodnich firm ich rosyjskimi plagiatami. Świetnym tego przykładem jest rosyjska wersja McDonald’s.

    Napisano poniedziałek, 13 czerwiec 2022 19:43