piątek, 01 marzec 2024 14:01

Rosja: Pogrzeb Aleksieja Nawalnego w Moskwie

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego w Moskwie Pogrzeb Aleksieja Nawalnego w Moskwie fot. pixabay

W okolicach cerkwi w Moskwie, gdzie ma odbyć się nabożeństwo nad trumną Aleksieja Nawalnego, pojawiły się pojazdy policyjne, co sugeruje wzmożoną obecność sił bezpieczeństwa. W związku z zaplanowanym pogrzebem znanego przeciwnika władz na Kremlu, rosyjskie służby utrudniały organizację uroczystości, włączając w to legitymowanie osób wchodzących na teren cmentarza.

 

Nabożeństwo ku pamięci Aleksieja Nawalnego

Okolica cerkwi jest intensywnie pilnowana przez policję, a kolejne policyjne pojazdy ciągle przybywają, co budzi obawy o nadmierną kontrolę nad sytuacją. Opozycyjna telewizja Dożd poinformowała również o dużej liczbie funkcjonariuszy OMON-u, co sugeruje przygotowanie na ewentualne zamieszki lub incydenty podczas ceremonii pogrzebowej.

Problemy z internetem i bezpieczeństwem w Moskwie

Niekontrolowany dostęp do internetu mobilnego w pobliżu cerkwi wzbudza podejrzenia, szczególnie po instalacji anteny służącej do utrzymywania łączności przez struktury siłowe. Media spekulują, że podczas ceremonii pogrzebowej sygnał może zostać zagłuszony, co utrudniłoby komunikację w trakcie wydarzenia.

Rzeczniczka Nawalnego alarmuje

Rzeczniczka Nawalnego, Kira Jarmysz, przekazała informacje o próbach wynajęcia karawanu dla ciała opozycjonisty, które są blokowane przez nieznane osoby. Groźby przez telefon skierowane do firm zajmujących się tym sprawiają, że organizacja ceremonii pogrzebowej staje pod znakiem zapytania, podtrzymując atmosferę napięcia i niepewności przed planowanymi uroczystościami.

Napięcie rośnie w Moskwie przed planowanym pogrzebem Aleksieja Nawalnego, znanego rosyjskiego opozycjonisty. Wzmocniona obecność policji, problemy z internetem oraz groźby wobec firm zajmujących się organizacją ceremonii pogrzebowej budzą obawy o bezpieczeństwo i przebieg uroczystości.

Źródło: PAP, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

  W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

 • Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób

  Niezwykle intensywne topnienie śniegu spowodowało dramatyczne podniesienie się poziomu wody w rzece Ural, co doprowadziło do jednej z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu. W wyniku tego zjawiska, blisko 8 tysięcy mieszkańców obwodu orenburskiego w Rosji oraz ponad 96 tysięcy osób w sąsiednim Kazachstanie musiało opuścić swoje domy.

 • Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo

  W związku z rosnącymi trudnościami w zaopatrzeniu w paliwo, wynikającymi głównie z ukraińskich ataków na infrastrukturę naftową, Rosja zwróciła się z nietypowym zapytaniem do swojego sąsiada, Kazachstanu. Reuters podaje, że rosyjskie władze poprosiły o dostarczenie 100 tys. ton metrycznych paliwa, co ma być środkiem zapobiegawczym na wypadek pogłębiających się niedoborów benzyny w kraju.

  Czego się dowiesz:

  • Czy Rosja poprosiła Kazachstan o dostarczenie 100 tys. ton paliwa w odpowiedzi na niedobory spowodowane ukraińskimi atakami na rafinerie?
  • Jaki procent rosyjskiej produkcji paliwa został zmniejszony przez ukraińskie ataki?
  • Jak Rosja utrzymuje stabilność rynku paliw pomimo uszczerbków w infrastrukturze?
  • Jakie reakcje wywołała prośba Rosji o pomoc w Kazachstanie i czy doszło do jakiegoś porozumienia?
  • Jak kryzys energetyczny w Rosji wpływa na geopolitykę i regionalne układy?
 • Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film

  Ukraińska 25 Brygada powietrznodesantowa udostępniła nagranie, na którym rosyjski czołg przewożący na swoim pancerzu co najmniej 25 żołnierzy piechoty wpada na minę. Ten niecodzienny sposób transportu wojsk pokazuje nie tylko brawurę, ale i problemy logistyczne armii rosyjskiej.

 • Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie! Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie!

  W ostatnich tygodniach Rosja doświadcza serii ataków na swoje kluczowe obiekty naftowe. Według doniesień "Ukraińskiej Prawdy", precyzyjne uderzenia dronami w rafinerię w Kujbyszewie, obwód samarski, zagrażają bezpieczeństwu paliwowemu Rosji i wpływają na jego zdolności wojenne. Pomimo sprzeciwu USA Ukraina nadal niszczy rafinerie.

load more hold SHIFT key to load all load all