Spis treści:
Wpływ regulacji na kotły gazowe
Nowe przepisy UE nie wymagają demontażu zainstalowanych kotłów gazowych. Regulacje dotyczą ograniczenia montażu nowych urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi na rzecz ekologicznych rozwiązań. Kotły gazowe, szczególnie kondensacyjne, wyróżniają się niską emisją pyłów i nadal będą stosowane jako główne źródło ciepła.
“ "Nikt w UE nie każe nam demontować kotłów gazowych po roku 2027, bo to właśnie kotły gazowe nie emitują pyłów typu PM, PM 2,5 i PM 10." ”- Janusz Starościk, SPIUG
Alternatywne paliwa dla kotłów
Eksperci podkreślają, że w przyszłości kotły gazowe będą mogły być zasilane paliwami odnawialnymi, takimi jak biometan, metan syntetyczny czy wodór. Pozwoli to na dalsze korzystanie z obecnych instalacji, nawet po wycofaniu paliw kopalnych w 2040 roku. Taka zmiana ma na celu wspieranie ekologicznej transformacji energetycznej bez konieczności masowej wymiany urządzeń grzewczych.
“ "Dzięki wielu negocjacjom w UE wpisane jest rozgraniczenie pomiędzy technologią ogrzewania a paliwem." ”- Janusz Starościk
Kotły po 2030 roku
Po 2030 roku kotły gazowe nadal będą instalowane, ale głównie w układach hybrydowych z odnawialnymi źródłami energii. W budynkach już istniejących możliwa będzie ich wymiana i naprawa bez większych ograniczeń, chyba że obiekt przejdzie głęboką termomodernizację. Dotychczasowe kotły będą mogły działać na biopaliwach, co pozwoli na dalsze ich użytkowanie.
Przedstawiciele branży grzewczej zapewniają, że zmiany będą wprowadzane stopniowo. Kotły gazowe pozostaną dostępne na rynku do 2040 roku, a do 2050 roku wszystkie budynki w UE mają osiągnąć zerową emisję CO2.
Źródło: Unia Europejska