piątek, 27 październik 2023 12:04

Ukraina, Puźniki: Odkryto masowy grób Polaków z czasu II wojny światowej!

Ukraina masowy grób Ukraina masowy grób fot. pixabay

W dawnej wiosce Puźniki, położonej w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie, polscy i ukraińscy eksperci podjęli się zadania, które po czterech miesiącach intensywnych poszukiwań, doprowadziło do odkrycia zbiorowego grobu, w którym spoczywają ofiary ukraińskich nacjonalistów z 1945 roku. Minister w KPRM, Michał Dworczyk, doniósł o tym doniosłym znalezisku, podkreślając, że był pierwszy tego typu przypadek od ponad dziewięciu lat na terenie Ukrainy.

 

Ciała Polaków we wsi Puźniki

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, specjaliści wystąpili do ukraińskich władz o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji, badań oraz godny pochówek. Poszukiwania były skomplikowane i wymagały zaangażowania archeologów, antropologów oraz specjalistów z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, reprezentantów Instytutu Pamięci Narodowej, ukraińskich archeologów oraz polskich wolontariuszy z Fundacji Wolność i Demokracja i Związku Harcerstwa Polskiego.

Ciała Polaków w masowych mogiłach

W 1921 roku większość mieszkańców wsi Puźniki stanowili Polacy, a przed wybuchem II wojny światowej zamieszkiwało tam ponad tysiąc osób. Los wsi nagle się zmienił w 1945 roku, kiedy to doszło do masakry mieszkańców oraz spalenia zabudowań. Po czterech latach sowieckie władze podjęły decyzję o całkowitej likwidacji wsi. W okresie niemieckiej okupacji, w pobliżu cmentarza wykopano rów przeznaczony do pochówków, jednak według relacji ówczesnych mieszkańców, nie był on wykorzystywany przez Niemców i służył jako miejsce spoczynku dla zmarłych mieszkańców wsi. W lipcu bieżącego roku premier Mateusz Morawiecki osobiście odwiedził to miejsce, wyrażając tym samym szacunek dla pamięci ofiar. Jego wizyta stanowiła wyraz zobowiązania do wyjaśnienia tragicznych wydarzeń związanych z zbrodnią wołyńską i stanowiła hołd dla tych, którzy utracili życie w tamtych niezwykle trudnych czasach.

Odnalezienie zbiorowego grobu w Puźnikach to ważny krok w procesie rozumienia i upamiętnienia tragicznych wydarzeń z przeszłości. Badania przeprowadzone przez polskich i ukraińskich specjalistów to nie tylko akt szacunku dla ofiar, ale również ważny krok w kierunku pojednania i wspólnego budowania przyszłości. To również apel do wszystkich, byśmy nie zapominali o losach tych, którzy stracili życie w tragiczny sposób.

Źródło: PAP, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Pompeje: Nowe odkrycia w Regionie 9 rzucają światło na starożytny świat Pompeje: Nowe odkrycia w Regionie 9 rzucają światło na starożytny świat

    Pompeje, miasto zatrzymane w czasie przez katastroficzny wybuch Wezuwiusza w 79 r. n.e., kontynuuje odkrywanie przed nami swoich sekretów. Dzięki najnowszym wykopaliskom archeologicznym, prowadzonym w tzw. „Regionie 9”, udało się ujawnić niezwykłe dzieła sztuki i artefakty, które rzucają nowe światło na codzienne życie, kulturę i tragedię dawnych mieszkańców.

  • Ostrołęka: Odnaleziono niewybuch, musieli interweniować saperzy Ostrołęka: Odnaleziono niewybuch, musieli interweniować saperzy

    Na Stadionie Miejskim w Ostrołęce w Mazowieckiem, w trakcie prac ziemnych, natrafiono na niewybuch z okresu II Wojny Światowej. Incydent ten wywołał ogromne zaniepokojenie wśród mieszkańców i wymagał natychmiastowej interwencji saperów oraz służb porządkowych.

  • Cesarstwo Rzymskie: Hełmy grzebieniowe Cesarstwo Rzymskie: Hełmy grzebieniowe

    Wśród wielu artefaktów z okresu starożytności, hełmy grzebieniowe Cesarstwa Rzymskiego wyróżniają się jako ikony militarnego rzemiosła i artyzmu. Pierwsze znaleziska tych hełmów datuje się na początek IV wieku n.e., a ich rozwój i zastosowanie odzwierciedlają zmieniającą się naturę rzymskiej wojny oraz wpływy kulturowe ówczesnego świata.

  • Warszawa: Zmarł powstaniec warszawski - Stanisław Kral-Leszczyński Warszawa: Zmarł powstaniec warszawski - Stanisław Kral-Leszczyński

    W poniedziałek wieczorem, w wieku 100 lat, opuścił nas Stanisław Kral-Leszczyński, bohater znany jako "Stach". Jego życiowa historia, naznaczona udziałem w powstaniu warszawskim, stanie się dziedzictwem, które pozostanie w pamięci pokoleń. W czasie największej próby dla Polski, Stanisław Kral-Leszczyński wstąpił do Pułku "Baszta" i stanął do walki na Mokotowie.

  • Trzęsienia ziemi w Europie środkowej Trzęsienia ziemi w Europie środkowej

    Trzęsienia ziemi - naturalne katastrofy, które od zawsze wzbudzały strach i zdumienie ludzkości. Pomimo że środkowa Europa nie jest pierwszym miejscem, które przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o sejsmicznych wstrząsach, ta część kontynentu ma swoją historię dotyczącą tego zjawiska. Ale jakie są jej źródła? Dlaczego tak się dzieje? Oto głębsze spojrzenie na trzęsienia ziemi w środkowej Europie.

load more hold SHIFT key to load all load all