Światowa polityka pełna napięć. Gdzie się
Od momentu ataku Rosji na Ukrainę ludzie zaczęli coraz bardziej obawiać się eskalacji konfliktu, który mógłby przenieść się na kolejne kraje. Na domiar złego sytuacja nie dotyczy jedynie tych dwóch krajów.
W ostatnich dniach najgłośniej mówi się oczywiście o ataku Rosji na Ukrainę, a także krajach pośrednio wmieszanych w wojnę (Unia Europejska, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania). Mniej uwagi przykłada się do równie istotnej kwestii, jaką jest rosnące napięcie na kilku innych frontach, jak chociażby:
- Rosja i Japonia
- USA i Chiny
- USA i Korea Północna
- Izrael i Palestyna
- Iran i Irak
Biorąc pod uwagę fakt, że wiele z tych krajów dysponuje ogromną siłą nuklearną, a przepychanki słowne powoli przybierają coraz ostrzejszy charakter, nie może dziwić rosnący na świecie niepokój. Geograficzne położenie Polski również nie napawa optymizmem. W przypadku wybuchu III Wojny Światowej prawdopodobnie to właśnie ona prawdopodobnie byłaby centrum całego konfliktu.
Napięcie dodatkowo podsycają wróżbici, choć w ich słowa wierzy stosunkowo niewielka część społeczeństwa. Chętnie wypowiadają się na tematy polityczne i wieszczą wybuch wojny atomowej.
Biorąc to wszystko pod uwagę, warto zastanowić się nad ewentualnymi drogami ewakuacji. Istnieje kilka krajów, które teoretycznie z III Wojny Światowej powinny wyjść niemal bez szwanku, a poniżej znajduje się ich lista.
Esmerald Isle
Jest to niewielka wyspa należąca do Irlandii. Ma niewielkie znaczenie strategiczne, a w dodatku od 1930 roku zachowuje całkowitą neutralność. Ryzyko wciągnięcia tej krainy w konflikt jest wyjątkowo małe. Mimo to na wyspie znaleźć można bunkier umożliwiający schronienie w razie ataku.
Esmerald Isle jest niemal bajeczną wyspą, która zachwyca widokami, zielenią i doskonałym klimatem. Mimo że na świecie panowałby chaos, to w tym miejscu można byłoby znaleźć chwilę wytchnienia i pozwolić sobie na odrobinę zapomnienia.
Nowa Zelandia
Piękne widoki i wyjątkowi ludzie to jedynie początek zalet tego lądu. Nowa Zelandia jest niemal w pełni samowystarczalna. Znaczna większość energii elektrycznej pochodzi ze źródeł wodnych, których jest tam pod dostatkiem. Posiada również niezwykle żyzne gleby pozwalające na zapewnienie wyżywienia dla wszystkich mieszkańców wyspy. Nawet w sytuacji wystąpienia ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Wisienką na torcie jest odległe położenie Nowej Zelandii. Konflikt nie powinien jej dosięgnąć ze względu na zwyczajną nieopłacalność ataku na tak odległe miejsca pozostające bez większego znaczenia strategicznego czy militarnego.
Islandia
Kraj, który prawdopodobnie jako pierwszy zdoła uwolnić się od konieczności używania paliw kopalnianych. Wszystko dzięki umiejętnemu wykorzystaniu gejzerów i aktywnych wulkanów, których jest tam pod dostatkiem. Zaletą Islandii jest również jej niezależność, neutralność, niewielkie rozmiary i położenie na dalekiej północy. Wszystko to sprawia, że ta urokliwa i pełna cudów wyspa jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie (uwzględniając nawet ryzyko wybuchu III Wojny Światowej z użyciem broni nuklearnej).
Kanada
Kraj, który nigdy nie brał udziału w działaniach militarnych i jest uznawany za jedno z najbardziej pokojowo nastawionych państw. Cechą charakterystyczną Kanady są jej duże rozmiary, wysoki poziom niezależności i bezpieczeństwa, zachwycające tereny oraz niemal abstrakcyjnie sympatyczni mieszkańcy. W Kanadzie mieszka wielu Polaków, którzy tworzą całe osiedla niemal na terenie całego kraju.
Dania
Dokładniej mówiąc: Grenlandia, czyli wyspa należąca do Danii. Jej surowy klimat i trudne warunki sprawiają, że nie leży w gestii zainteresowań żadnego z mocarstw. Chociaż potrafi oczarować swoimi widokami i pięknem, to jej największą zaletą jest bezpieczeństwo w sytuacji wybuchu konfliktu nuklearnego. Niestety w tym przypadku istnieje całkiem spory haczyk. Chociaż wojna nie dosięgnie Grenlandii, to przeżycie na wyspie może stanowić poważne wyzwanie ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Fidżi
Środek Oceanu Spokojnego i kompleks pięknych, tropikalnych wysp zamieszkałych przez sympatycznych i gościnnych ludzi. Wspaniałe plaże i błękit wody sięgającej aż po horyzont dają poczucie bezpieczeństwa i nie dzieje się tak bez powodu. Fidżi znajduje się w znacznej odległości od innych państw i również nie jest apetycznym kąskiem dla światowych mocarstw.
Szwajcaria
Chociaż to państwo również znalazło się na liście, to jego sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Mocarstwo zachowuje neutralność od ponad 200 lat. Z perspektywy polityki i strategii wojennej, Szwajcaria jest istotna. Nie mniej posiada schrony przeciwatomowe mogące pomieścić niemal całą populację państwa. 300 tysięcy schronów w całym kraju jest w stanie przyjąć 9 milionów ludzi. Jej drugą zaletą jest otoczenie gór utrudniających ewentualne ataki. Nie bez powodu to właśnie w Szwajcarii zamieszkały rodziny niektórych polityków zaangażowanych w aktualne konflikty.