Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
piątek, 09 wrzesień 2022 18:48

III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?

Nowa Zelandia - bezpieczny kraj Nowa Zelandia - bezpieczny kraj fot: pixabay

Świat z napięciem śledzi sytuację na Ukrainie, ale to tylko część problemów. Ryzyko wybuchu III Wojny Światowej nigdy nie było jeszcze tak wysokie. Mimo nadziei, że wszystko zdoła się uspokoić i powrócić do normalności, to warto mieć plan zapasowy. Poniżej znajduje się lista najbezpieczniejszych i najpiękniejszych zakątków świata, w których ze spokojem można przeczekać kryzys.

 

Światowa polityka pełna napięć. Gdzie się 

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę ludzie zaczęli coraz bardziej obawiać się eskalacji konfliktu, który mógłby przenieść się na kolejne kraje. Na domiar złego sytuacja nie dotyczy jedynie tych dwóch krajów.

W ostatnich dniach najgłośniej mówi się oczywiście o ataku Rosji na Ukrainę, a także krajach pośrednio wmieszanych w wojnę (Unia Europejska, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania). Mniej uwagi przykłada się do równie istotnej kwestii, jaką jest rosnące napięcie na kilku innych frontach, jak chociażby:
- Rosja i Japonia
- USA i Chiny
- USA i Korea Północna
- Izrael i Palestyna
- Iran i Irak

Biorąc pod uwagę fakt, że wiele z tych krajów dysponuje ogromną siłą nuklearną, a przepychanki słowne powoli przybierają coraz ostrzejszy charakter, nie może dziwić rosnący na świecie niepokój. Geograficzne położenie Polski również nie napawa optymizmem. W przypadku wybuchu III Wojny Światowej prawdopodobnie to właśnie ona prawdopodobnie byłaby centrum całego konfliktu.

Napięcie dodatkowo podsycają wróżbici, choć w ich słowa wierzy stosunkowo niewielka część społeczeństwa. Chętnie wypowiadają się na tematy polityczne i wieszczą wybuch wojny atomowej.

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto zastanowić się nad ewentualnymi drogami ewakuacji. Istnieje kilka krajów, które teoretycznie z III Wojny Światowej powinny wyjść niemal bez szwanku, a poniżej znajduje się ich lista.

Esmerald Isle

Jest to niewielka wyspa należąca do Irlandii. Ma niewielkie znaczenie strategiczne, a w dodatku od 1930 roku zachowuje całkowitą neutralność. Ryzyko wciągnięcia tej krainy w konflikt jest wyjątkowo małe. Mimo to na wyspie znaleźć można bunkier umożliwiający schronienie w razie ataku.

Esmerald Isle jest niemal bajeczną wyspą, która zachwyca widokami, zielenią i doskonałym klimatem. Mimo że na świecie panowałby chaos, to w tym miejscu można byłoby znaleźć chwilę wytchnienia i pozwolić sobie na odrobinę zapomnienia.

Nowa Zelandia

Piękne widoki i wyjątkowi ludzie to jedynie początek zalet tego lądu. Nowa Zelandia jest niemal w pełni samowystarczalna. Znaczna większość energii elektrycznej pochodzi ze źródeł wodnych, których jest tam pod dostatkiem. Posiada również niezwykle żyzne gleby pozwalające na zapewnienie wyżywienia dla wszystkich mieszkańców wyspy. Nawet w sytuacji wystąpienia ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Wisienką na torcie jest odległe położenie Nowej Zelandii. Konflikt nie powinien jej dosięgnąć ze względu na zwyczajną nieopłacalność ataku na tak odległe miejsca pozostające bez większego znaczenia strategicznego czy militarnego.

Islandia

Kraj, który prawdopodobnie jako pierwszy zdoła uwolnić się od konieczności używania paliw kopalnianych. Wszystko dzięki umiejętnemu wykorzystaniu gejzerów i aktywnych wulkanów, których jest tam pod dostatkiem. Zaletą Islandii jest również jej niezależność, neutralność, niewielkie rozmiary i położenie na dalekiej północy. Wszystko to sprawia, że ta urokliwa i pełna cudów wyspa jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie (uwzględniając nawet ryzyko wybuchu III Wojny Światowej z użyciem broni nuklearnej).

Kanada

Kraj, który nigdy nie brał udziału w działaniach militarnych i jest uznawany za jedno z najbardziej pokojowo nastawionych państw. Cechą charakterystyczną Kanady są jej duże rozmiary, wysoki poziom niezależności i bezpieczeństwa, zachwycające tereny oraz niemal abstrakcyjnie sympatyczni mieszkańcy. W Kanadzie mieszka wielu Polaków, którzy tworzą całe osiedla niemal na terenie całego kraju.

Dania

Dokładniej mówiąc: Grenlandia, czyli wyspa należąca do Danii. Jej surowy klimat i trudne warunki sprawiają, że nie leży w gestii zainteresowań żadnego z mocarstw. Chociaż potrafi oczarować swoimi widokami i pięknem, to jej największą zaletą jest bezpieczeństwo w sytuacji wybuchu konfliktu nuklearnego. Niestety w tym przypadku istnieje całkiem spory haczyk. Chociaż wojna nie dosięgnie Grenlandii, to przeżycie na wyspie może stanowić poważne wyzwanie ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Fidżi

Środek Oceanu Spokojnego i kompleks pięknych, tropikalnych wysp zamieszkałych przez sympatycznych i gościnnych ludzi. Wspaniałe plaże i błękit wody sięgającej aż po horyzont dają poczucie bezpieczeństwa i nie dzieje się tak bez powodu. Fidżi znajduje się w znacznej odległości od innych państw i również nie jest apetycznym kąskiem dla światowych mocarstw.

Szwajcaria

Chociaż to państwo również znalazło się na liście, to jego sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Mocarstwo zachowuje neutralność od ponad 200 lat. Z perspektywy polityki i strategii wojennej, Szwajcaria jest istotna. Nie mniej posiada schrony przeciwatomowe mogące pomieścić niemal całą populację państwa. 300 tysięcy schronów w całym kraju jest w stanie przyjąć 9 milionów ludzi. Jej drugą zaletą jest otoczenie gór utrudniających ewentualne ataki. Nie bez powodu to właśnie w Szwajcarii zamieszkały rodziny niektórych polityków zaangażowanych w aktualne konflikty.

 • Przysucha: Odkryj to miasto
  Przysucha: Odkryj to miasto

  Miasto z długą historią, ukryte w sercu Polski, tętniące życiem i kulturą, zachowujące swój niepowtarzalny klimat – tak w skrócie można by opisać Przysuchę, jedno z tych miejsc na mapie Polski, które warto odwiedzić i gdzie warto zostać na dłużej.

  Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 21:04
 • III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?
  III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?

  Świat z napięciem śledzi sytuację na Ukrainie, ale to tylko część problemów. Ryzyko wybuchu III Wojny Światowej nigdy nie było jeszcze tak wysokie. Mimo nadziei, że wszystko zdoła się uspokoić i powrócić do normalności, to warto mieć plan zapasowy. Poniżej znajduje się lista najbezpieczniejszych i najpiękniejszych zakątków świata, w których ze spokojem można przeczekać kryzys.

  Napisano piątek, 09 wrzesień 2022 18:48
 • Gruzja: Co warto zobaczyć?
  Gruzja: Co warto zobaczyć?

  Gruzja to niewielki kraj położony nad Morzem Czarnym, na południowych stokach Kaukazu. Malownicze krajobrazy, interesująca kultura, podzwrotnikowy, ciepły klimat oraz dobrej jakości ośrodki narciarskie przyciągają do tego państwa rokrocznie coraz większe grono turystów. Co warto zobaczyć będąc w Gruzji?

  Napisano środa, 29 czerwiec 2022 17:42
 • Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!
  Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!

  Władze Australii postanowiły otworzyć swoje granicę na gości zza granic kraju. Warto podkreślić, iż kraj ten charakteryzował się wyjątkowo mocnymi restrykcjami, dlatego otwarcie granic na zagranicznych podróżnych jest w Australii wielkim wydarzeniem. Decyzja władz pozwala na ponowne zjednoczenie się rodzin, które mają swoich członków poza Australią, a także pozwala na nowo rozkręcić turystykę.

  Napisano poniedziałek, 21 luty 2022 19:44
 • Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?
  Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?

  Państwo na północy Europy, które kojarzy się z fiordami, urokliwymi, małymi miasteczkami i… skokami narciarskimi: Norwegia. Kiedy myślimy o tym właśnie kraju mamy dość proste wyobrażenie: Norwegia niegdyś to nieustraszeni Wikingowie, którzy w poszukiwaniu bogactw przemierzali Morze Północne, a potem zapuszczali się dalej, na południe. Norwegia dziś to ciekawa oferta turystyczna, bogaty kraj i dla wielu, wysokie ceny. A jak jest naprawdę?

  Napisano czwartek, 27 styczeń 2022 18:41
 • Poznaj najmniejsze miasto w Polsce
  Poznaj najmniejsze miasto w Polsce

  Większość z nas bez trudu jest w stanie wskazać największe polskie miasto – Warszawę. Ilu z nas jednak zna i potrafi zlokalizować najmniejsze miasto w Polsce? Spieszymy z pomocą! Jest to Opatowiec, w którym żyje zaledwie 336 mieszkańców.

  Napisano środa, 26 styczeń 2022 17:06
 • Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu
  Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu

  Podróż dookoła świata już w samym swoim założeniu jest czymś niezwykłym, jednakże jest to jeszcze bardziej interesujące, gdy ktoś tego dokona. Warto, jednakże podkreślić, że niektórzy spełniają takie marzenia już od wczesnych lat swojego życia i idealnym tego przykładem jest 19-letnia Sara Rutherford, która w ciągu 5 miesięcy odbyła lot dookoła świata. Jak wyglądała jej niesamowita podróż?

  Napisano czwartek, 20 styczeń 2022 19:10
 • Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao
  Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao

  Na tak ciekawej wyspie, jaką jest Madera, beztroskim wypoczynkiem można się cieszyć o każdej porze roku. Temperatury przez cały rok utrzymują się w granicach 25 stopni celcjusza. Biura podróży chętnie organizują wycieczki po tej wyspie, a lista miejsc, którym warto poświecić tu swój czas, jest długa. Ważne miejsce zajmuje na niej miasto Funchal, pełniące rolę wyspiarskiej stolicy.

  Napisano poniedziałek, 18 październik 2021 14:17
 • Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry
  Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry

  To piękne i niewątpliwie warte poznania miasto leży w województwie dolnośląskim i jest określane jako stolica Karkonoszy. Jelenia Góra stanowi znakomitą bazę wypadową dla wszystkich chętnych poznania tych właśnie gór. Z Jeleniej Góry dojedziemy także bardzo łatwo do wszystkich pozostałych miast i interesujących obiektów Dolnego Śląska toteż wiele osób decyduje się na przystanek w tym mieście.

  Napisano niedziela, 29 sierpień 2021 14:15
 • Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej
  Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej

  Gwatemala to hiszpańskojęzyczne państwo w Ameryce Łacińskiej, którego brzegi oblewane są przez dwa oceany: Atlantycki i Spokojny. Z racji położenia w strefie klimatów równikowych, przez cały rok odnotowuje się tam 30-stopniowe upały. Gwatemala cechuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu: nizinną północ porasta gęsty las równikowy, natomiast centrum kraju zajmują wysokie pasma górskie.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:54
 • Największe atrakcje i zabytki Opola
  Największe atrakcje i zabytki Opola

  Opole to jedno z największych miast południowej Polski, a także stolica Śląska Opolskiego. Często uważane za historyczną stolicę całego Śląska, do Polski należy od 1945 r i liczy obecnie blisko 120 tysięcy mieszkańców. Opole słynie przede wszystkim z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, organizowanego od 1963 roku. Pojawiali się tutaj najwięksi artyści i ulubieńcy publiczności.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:32
 • Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki
  Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki

  Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a cudowna okolica oraz imponująca kolekcja zabytków sprawiają, iż chętnych na spacer po jego terenie nie brakuje. Wiedeń to nie tylko stolica Austrii i tętniąca życiem metropolia. To ważny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i pięknych zabytków. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym mieście?

  Napisano środa, 04 listopad 2020 21:25