środa, 29 czerwiec 2022 17:42

Gruzja: Co warto zobaczyć?

Katedra Bagrati - Kutaisi Gruzja Katedra Bagrati - Kutaisi Gruzja

Gruzja to niewielki kraj położony nad Morzem Czarnym, na południowych stokach Kaukazu. Malownicze krajobrazy, interesująca kultura, podzwrotnikowy, ciepły klimat oraz dobrej jakości ośrodki narciarskie przyciągają do tego państwa rokrocznie coraz większe grono turystów. Co warto zobaczyć będąc w Gruzji?

 

Tbilisi – perła wielu kultur

Tbilisi to stolica Gruzji oraz główne centrum biznesowe i kulturalne tego kraju zamieszkałe przez ¼ wszystkich obywateli. Zabudowa metropolii zdradza burzliwą historię gruzińskiego narodu, który przez wieki podlegał sąsiadującym potęgom – Turcji, Persji czy Rosji, aby w końcu uzyskać upragnioną niepodległość. W Tbilisi warto zwiedzić katedrę Sioni, jedną z najważniejszych świątyń Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, której historia sięga VI wieku n.e. Koniecznie trzeba również przejść się reprezentatywną Aleją Szoty Rustawelego, przy której znajduje się siedziba gruzińskiego Parlamentu, Muzeum Narodowe i wiele innych imponujących obiektów.

Park Narodowy w Gruzji - Tblisi

Tbilisi nocą

Czarnomorskie Batumi

Batumi jest trzecim co do wielkości miastem gruzińskim położonym nad Morzem Czarnym blisko granicy tureckiej. Jest obecnie najsłynniejszy ośrodek turystyczny w tym kraju słynący z rajskim szerokich plaż, wielu błogich rozrywek i rozwiniętej oferty uzdrowiskowej. Miasto zamieszkałe jest głównie przez muzułmańskich Gruzinów – Adżarów, o czym świadczy imponujący meczet z XIX wieku. W Batumi warto również odbyć spacer dawną eklektyczną dzielnicą willową oraz odwiedzić Ogród Botaniczny z bogatą kolekcją tutejszej roślinności zwrotnikowej. Będąc w Batumi nie można także zapomnieć o skosztowaniu win ze słynnych gruzińskich winnic.

Alphabet Tower Batumi Gruzja nocą

Rzeźby Ali Nino w Batumi

Wieżowiec nocą w Batumi Gruzja

Rajska Swanetia

Podczas podróży po Gruzji nie można zapomnieć o odwiedzeniu malowniczej Swanetti zamieszkiwanej przez Swanów – grupę etniczną spokrewnioną z Gruzinami, ale posługującą się odrębnym językiem. Region od początku swojej historii rozwijał się w izolacji od reszty świata ze względu na swoje górzyste, trudno dostępne położenie pośród najwyższych szczytów Kaukazu wnoszących się na wysokość 4500 – 5200 m.n.p.m. Dzisiaj warto przyjechać w tamte regiony podziwiać niesamowitą, dziewiczą przyrodę oraz kamienne domostwa malowniczo wpisujące się w górzysty krajobraz. U sporej części z nich zachowały się charakterystyczne wieże na 10-12 metrów, które przed wiekami służyły do obrony przed atakami sąsiadów.

Kutaisi – perła średniowiecznej architektury gruzińskiej

Bazar Kutaisi GruzjaKutaisi jest stolicą prowincji Imeretia i jednym z największych gruzińskich miast, a obecnie jednym z centrum pielgrzymkowych wiernych prawosławnych na terytorium tego kraju. Miasto słynie głównie z górującej nad miastem katedry Bagrata wybudowanej w XI wieku przez króla Bagrata III. Usytuowana na wzgórzu miała również przez wieki znaczenie strategiczne. W okolicy znajduje się jeszcze druga cenna świątynia, XII-wieczny monaster Gelati z grobem jego fundatora, Dawida IV Budowniczego, jednego z najznaczniejszych władców w historii Gruzji. Wzniesiony przez niego obiekt przez stulecia pełnił funkcje centrum kulturalnego, religijnego oraz naukowego regionu. Dzisiaj obie cenne świątynie figurują na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Starożytna Mccheta

Mccheta położona jest w okolicy Tbilisi, w górskiej dolinie pomiędzy pasmami Wielkiego i Małego Kaukazu. Zaliczana jest ona do najstarszych ośrodków miejskich w kraju – pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z III w. p.n.e. Pełniła ona wówczas funkcje stolicy Iberii, jednej z gruzińskich królestw i ważnego ośrodka handlowego na trasie między Morzem Czarnym a Kaspijskim. Do dzisiaj zachowały się pozostałości po starożytnym mieście z tamtego okresu. Najcenniejszym zabytkiem jest natomiast sobór katedralny Sweti Cchoweli, którego historia sięga XI wieku. Upamiętnia on rok 317, w którym król Miriam II przyjął tu chrzest włączając Gruzję do panteonu państw chrześcijańskich. Po dzień dzisiejszy miasto jest siedzibą władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego oraz miejscem spoczynku wielu gruzińskich władców.

 

Unikalne Bordżomi

Bordżomi należy do najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych na Małym Kaukazie. Cechuje się łagodnym klimatem, a także wyjątkowo czystą wodą, która ma lecznice właściwości. Uzdrowisko cieszy się szczególnym poważaniem wśród osób cierpiących na dolegliwości układu pokarmowego. W pobliżu znajduje się natomiast całkowicie unikalna Wardzia – miasto wydrążone w skale pochodzące z II poł. XII wieku wyposażone w cerkiew oraz liczne cele dla mnichów. W czasie wojen Wardzia zamieniała się w trudną do zdobycia twierdzę mogącą stanowić schronienie nawet dla 50 tysięcy osób. Całość otoczona jest malowniczym parkiem narodowym Borjomi-Kharagauli.

 

Góry Kaukaz w Gruzji

Mapa Gruzji

Artykuły powiązane

 • Gruzja: Bójka w gruzińskim parlamencie Gruzja: Bójka w gruzińskim parlamencie

  W gruzińskim parlamencie doszło do rękoczynów, które wybuchły w trakcie debaty nad nową, kontrowersyjną ustawą "o przejrzystości wpływów zagranicznych". Ustawa, przedstawiona przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, wywołała emocje nie tylko wśród posłów, ale i w społeczeństwie.

 • Gruzja: Pożar w Narodowej Galerii Sztuki Abchazji Gruzja: Pożar w Narodowej Galerii Sztuki Abchazji

  W niedzielę nad ranem Narodową Galerię Sztuki Abchazji, będącą oficjalnie częścią Gruzji, ogarnął tragiczny pożar. Lokalne media państwowe podają, że straty sięgają co najmniej 4000 dzieł sztuki. To wydarzenie, które wstrząsnęło kulturalnym krajobrazem regionu, stało się ogromną stratą.

 • Osetia Południowa: Rosyjscy żołnierze zastrzelili obywatela Gruzji! Osetia Południowa: Rosyjscy żołnierze zastrzelili obywatela Gruzji!

  W poniedziałek doszło do tragicznego zdarzenia na granicy Gruzji z separatystycznym regionem Osetia Południowa, kontrolowanym przez Rosję od inwazji w 2008 roku. Obywatel Gruzji padł ofiarą strzelaniny, spowodowanej przez rosyjskich żołnierzy. Szczegóły incydentu nie są jeszcze jasne, jednak władze gruzińskie potwierdzają, że kolejny obywatel został bezprawnie zatrzymany. Prezydent Gruzji, Salome Zurabiszwili, nazwała to wydarzenie "rażącym atakiem na państwo gruzińskie" i apeluje o jednoznaczne potępienie działań Rosji przez społeczność międzynarodową.

 • Gruzja: Statek Astoria Grande odpłynął z portu Batumi Gruzja: Statek Astoria Grande odpłynął z portu Batumi

  Gruzini i turyści, którzy demonstrowali swój przeciw wobec rosyjskich turystów na statku Astoria Grande, odnieśli sukces. Rosjanie płynący luksusowym statkiem opuścili port w gruzińskim Batumi po serii krzyków i wezwań do opuszczenia kraju. Zostali też obrzuceni jajkami. Protest przeciwko rejsom z rosyjskimi turystami odbył się również w stolicy kraju, Tbilisi.

 • Gruzja: Ogromne protesty na ulicach stolicy i innych miast Gruzja: Ogromne protesty na ulicach stolicy i innych miast

  W Tbilisi, stolicy Gruzji, w nocy z wtorku na środę wybuchły protesty przeciwko ustawie o "agentach zagranicznych", którą przyjął parlament. Policja próbowała zakończyć protest, który rozpoczął się od wieczornej, wielotysięcznej demonstracji. 

 • Lauterbrunnen: Szwajcarska wioska wprowadza opłatę turystyczną
  Lauterbrunnen: Szwajcarska wioska wprowadza opłatę turystyczną

  Szwajcaria, znana z pięknych krajobrazów i wysokiej jakości życia, zmaga się z rosnącą liczbą turystów, którzy przyczyniają się do przeludnienia i degradacji środowiska lokalnego. W szczególności wioska Lauterbrunnen, położona w Berneńskim Oberlandzie, zdecydowała się na drastyczne kroki w celu regulacji napływu turystów. Lokalne władze zapowiedziały wprowadzenie opłaty turystycznej, która ma zniechęcić jednodniowych gości, przyczyniających się do problemów komunikacyjnych i ekologicznych w regionie.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 17:37
 • Chiny, Yandang: Turyści utknęli na zatłoczonej Via ferracie - mrożące krew w żyłach nagranie
  Chiny, Yandang: Turyści utknęli na zatłoczonej Via ferracie - mrożące krew w żyłach nagranie

  Góra Yandang, położona około 400 km na południe od Szanghaju, choć nie tak wysoka jak wiele innych słynnych szczytów świata, zyskuje na popularności wśród miłośników górskich przygód. Jej malownicze krajobrazy oraz wyjątkowe trasy wspinaczkowe, takie jak via ferrata, przyciągają rzesze turystów. W ostatnim czasie jednak miejscowa atrakcja turystyczna stała się sceną niecodziennego zdarzenia, które wywołało szeroki odzew. Miniony weekend przyniósł prawdziwe oblężenie – tłumy turystów, skuszonych pięknem i wyzwaniem, które stawia przed nimi via ferrata, utknęły w korku na trasie wspinaczkowej, tworząc niebezpieczne warunki.

  Napisano wtorek, 07 maj 2024 17:12
 • Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie
  Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie

  Według opublikowanego w kwietniu 2024 roku Smart City Index, miasta inteligentne w Europie i Azji zdobywają coraz większe uznanie na świecie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie spadły w rankingu.

  Napisano poniedziałek, 22 kwiecień 2024 19:42
 • DiscoverEU: Oferta niepowtarzalnej podróży za darmo
  DiscoverEU: Oferta niepowtarzalnej podróży za darmo

  Marzysz o podróży po Europie, ale zawsze odstraszały Cię koszty? Teraz masz szansę spełnić swoje marzenie dzięki programowi DiscoverEU, który umożliwia młodym Europejczykom w wieku 18 i 19 lat darmową podróż koleją po kontynencie. Unijna inicjatywa rozda ponad 35 tysięcy biletów kolejowych, dając młodzieży szansę na odkrywanie różnorodności europejskich kultur, tradycji i krajobrazów.

  Napisano sobota, 20 kwiecień 2024 18:38
 • Amsterdam: Ograniczenie liczby hoteli, aby zmniejszyć liczbę turystów
  Amsterdam: Ograniczenie liczby hoteli, aby zmniejszyć liczbę turystów

  W obliczu rosnących wyzwań związanych z nadmierną turystyką, Amsterdam wprowadza śmiałe kroki regulacyjne. Władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu przepisów, które mają na celu ograniczenie liczby nowych hoteli, co bezpośrednio przekłada się na ilość turystów odwiedzających miasto. Jest to część większej strategii mającej na celu ochronę jakości życia mieszkańców i utrzymanie zrównoważonego rozwoju.

  Napisano piątek, 19 kwiecień 2024 18:58
 • Włochy: Resturacja Al Condominio serwuje akohol za darmo
  Włochy: Resturacja Al Condominio serwuje akohol za darmo

  W dzisiejszym świecie, gdzie technologia coraz bardziej wpływa na nasze życie, restauracja Al Condominio postanowiła zawrócić z tego nurtu, oferując klientom wyjątkowe doświadczenie gastronomiczne. Włoski lokal w mieście Weronie nie tylko serwuje wyśmienite dania, ale także stawia na promowanie bezpośredniej komunikacji międzyludzkiej, zachęcając gości do pozostawienia smartfonów na boku.

  Napisano wtorek, 16 kwiecień 2024 20:18
 • Antalya: Wypadek kolejki linowej
  Antalya: Wypadek kolejki linowej

  W piątek, 13 kwietnia, w Antalyi, popularnym ośrodku turystycznym na południu Turcji, doszło do dramatycznego wypadku kolejki linowej. Jeden z wagoników zderzył się z przewróconym słupem, powodując wypadnięcie pasażerów na skaliste podłoże. W wyniku tego tragicznego zdarzenia jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych.

  Napisano niedziela, 14 kwiecień 2024 20:52
 • Grecja: Bony hotelowe ewakuowanym z Rodos
  Grecja: Bony hotelowe ewakuowanym z Rodos

  W ubiegłym roku niemal 20 000 osób musiało opuścić swoje domy na greckiej wyspie Rodos z powodu szerzących się pożarów. Teraz rząd Grecji postanowił zaoferować turystom, którzy zostali ewakuowani z hoteli, specjalne bony na zniżki za noclegi w ramach programu "Rodos Week".

  Napisano czwartek, 11 kwiecień 2024 20:17
 • Heathrow: Zderzenie samolotów British Airways i Virgin Atlantic
  Heathrow: Zderzenie samolotów British Airways i Virgin Atlantic

  Na lotnisku Heathrow doszło do zderzenia dwóch samolotów linii British Airways i Virgin Atlantic, co spowodowało uszkodzenia obu maszyn. W incydencie brał udział samolot British Airways z 121 pasażerami na pokładzie oraz pusty Boeing 787-9 Virgin Atlantic. Mimo kolizji, lotnisko poinformowało, że nikt nie został ranny i nie spodziewa się opóźnień w ruchu lotniczym.

  Napisano sobota, 06 kwiecień 2024 21:34
 • Robotaxi Tesli: Rewolucja w podróżowaniu
  Robotaxi Tesli: Rewolucja w podróżowaniu

  Elon Musk ogłosił, że 8 sierpnia Tesla zaprezentuje światu swoje robotaxi, co może być przełomowym momentem nie tylko dla firmy, ale i całej branży samochodowej. Od lat Musk snuje wizje autonomicznych taksówek, które mogłyby zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o transporcie miejskim. Czy ta zapowiedź w końcu się ziści?

  Napisano sobota, 06 kwiecień 2024 20:57
 • Ciepło: Niewidzialny czynnik zmian klimatycznych
  Ciepło: Niewidzialny czynnik zmian klimatycznych

  W obliczu zmian klimatycznych ekstremalne upały stają się coraz większym zagrożeniem dla ludzkości, niosąc ze sobą śmiertelne konsekwencje i zmuszając nas do podjęcia natychmiastowych działań w celu zminimalizowania ich wpływu.

  Napisano środa, 27 marzec 2024 20:18
 • iPhone: Ukryta funkcja - podgląd lotu
  iPhone: Ukryta funkcja - podgląd lotu

  Podróże stały się nieodłączną częścią życia wielu osób. W ciągłym poszukiwaniu udogodnień, które uczynią nasze podróże jeszcze bardziej komfortowymi, często zapominamy, że rozwiązanie może leżeć dosłownie w zasięgu ręki. Odkrycie ukrytych funkcji naszych smartfonów może być kluczem do jeszcze łatwiejszego poruszania się po świecie. Jedną z takich funkcji, dostępną na iPhone'ach, jest łatwe śledzenie lotów, które zmieni sposób, w jaki podróżujemy.

  Napisano niedziela, 24 marzec 2024 21:02
 • Holandia - ograniczenie hałasu wokół lotniska Schiphol
  Holandia - ograniczenie hałasu wokół lotniska Schiphol

  Sąd w Holandii wydał wyrok, zobowiązując rząd do podjęcia dodatkowych działań mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia hałasem w okolicy lotniska Schiphol w Amsterdamie. Decyzja ta stanowi punkt zwrotny w długotrwałych staraniach o zmniejszenie uciążliwości akustycznej generowanej przez jedno z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Europie.

  Napisano niedziela, 24 marzec 2024 11:51
 • Singapur: Bezpaszportowe podróże na granicy z Malezją
  Singapur: Bezpaszportowe podróże na granicy z Malezją

  Singapur, znany z innowacji w dziedzinie technologii i bezpieczeństwa, ogłosił wprowadzenie systemu bezpaszportowych podróży dla osób przemieszczających się samochodem między Singapurem a Malezją. Ta nowatorska zmiana, która umożliwia użycie samogenerowanych kodów QR zamiast tradycyjnych paszportów, stanowi przełom w procesie przekraczania granicy, obiecując znaczące skrócenie czasu odprawy imigracyjnej.

  Napisano czwartek, 21 marzec 2024 20:12
 • Australia: Odkrycie chrząszcza Lucida Luminosa
  Australia: Odkrycie chrząszcza Lucida Luminosa

  W trakcie swojej regularnej ekspedycji badawczej w australijskich lasach, entomolog Kate Smith przypadkowo natknęła się na niezwykły okaz chrząszcza. To zdarzenie miało miejsce, gdy Smith badała mikroklimat lasów deszczowych, kiedy to nagle zobaczyła coś nietypowego na jednym z liści. Okazało się to być początkiem fascynującej podróży odkrywania nowego gatunku chrząszcza.

  Napisano czwartek, 21 marzec 2024 19:57