Tbilisi – perła wielu kultur
Tbilisi to stolica Gruzji oraz główne centrum biznesowe i kulturalne tego kraju zamieszkałe przez ¼ wszystkich obywateli. Zabudowa metropolii zdradza burzliwą historię gruzińskiego narodu, który przez wieki podlegał sąsiadującym potęgom – Turcji, Persji czy Rosji, aby w końcu uzyskać upragnioną niepodległość. W Tbilisi warto zwiedzić katedrę Sioni, jedną z najważniejszych świątyń Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, której historia sięga VI wieku n.e. Koniecznie trzeba również przejść się reprezentatywną Aleją Szoty Rustawelego, przy której znajduje się siedziba gruzińskiego Parlamentu, Muzeum Narodowe i wiele innych imponujących obiektów.
Czarnomorskie Batumi
Batumi jest trzecim co do wielkości miastem gruzińskim położonym nad Morzem Czarnym blisko granicy tureckiej. Jest obecnie najsłynniejszy ośrodek turystyczny w tym kraju słynący z rajskim szerokich plaż, wielu błogich rozrywek i rozwiniętej oferty uzdrowiskowej. Miasto zamieszkałe jest głównie przez muzułmańskich Gruzinów – Adżarów, o czym świadczy imponujący meczet z XIX wieku. W Batumi warto również odbyć spacer dawną eklektyczną dzielnicą willową oraz odwiedzić Ogród Botaniczny z bogatą kolekcją tutejszej roślinności zwrotnikowej. Będąc w Batumi nie można także zapomnieć o skosztowaniu win ze słynnych gruzińskich winnic.
Rajska Swanetia
Podczas podróży po Gruzji nie można zapomnieć o odwiedzeniu malowniczej Swanetti zamieszkiwanej przez Swanów – grupę etniczną spokrewnioną z Gruzinami, ale posługującą się odrębnym językiem. Region od początku swojej historii rozwijał się w izolacji od reszty świata ze względu na swoje górzyste, trudno dostępne położenie pośród najwyższych szczytów Kaukazu wnoszących się na wysokość 4500 – 5200 m.n.p.m. Dzisiaj warto przyjechać w tamte regiony podziwiać niesamowitą, dziewiczą przyrodę oraz kamienne domostwa malowniczo wpisujące się w górzysty krajobraz. U sporej części z nich zachowały się charakterystyczne wieże na 10-12 metrów, które przed wiekami służyły do obrony przed atakami sąsiadów.
Kutaisi – perła średniowiecznej architektury gruzińskiej
Kutaisi jest stolicą prowincji Imeretia i jednym z największych gruzińskich miast, a obecnie jednym z centrum pielgrzymkowych wiernych prawosławnych na terytorium tego kraju. Miasto słynie głównie z górującej nad miastem katedry Bagrata wybudowanej w XI wieku przez króla Bagrata III. Usytuowana na wzgórzu miała również przez wieki znaczenie strategiczne. W okolicy znajduje się jeszcze druga cenna świątynia, XII-wieczny monaster Gelati z grobem jego fundatora, Dawida IV Budowniczego, jednego z najznaczniejszych władców w historii Gruzji. Wzniesiony przez niego obiekt przez stulecia pełnił funkcje centrum kulturalnego, religijnego oraz naukowego regionu. Dzisiaj obie cenne świątynie figurują na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Starożytna Mccheta
Mccheta położona jest w okolicy Tbilisi, w górskiej dolinie pomiędzy pasmami Wielkiego i Małego Kaukazu. Zaliczana jest ona do najstarszych ośrodków miejskich w kraju – pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z III w. p.n.e. Pełniła ona wówczas funkcje stolicy Iberii, jednej z gruzińskich królestw i ważnego ośrodka handlowego na trasie między Morzem Czarnym a Kaspijskim. Do dzisiaj zachowały się pozostałości po starożytnym mieście z tamtego okresu. Najcenniejszym zabytkiem jest natomiast sobór katedralny Sweti Cchoweli, którego historia sięga XI wieku. Upamiętnia on rok 317, w którym król Miriam II przyjął tu chrzest włączając Gruzję do panteonu państw chrześcijańskich. Po dzień dzisiejszy miasto jest siedzibą władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego oraz miejscem spoczynku wielu gruzińskich władców.
Unikalne Bordżomi
Bordżomi należy do najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych na Małym Kaukazie. Cechuje się łagodnym klimatem, a także wyjątkowo czystą wodą, która ma lecznice właściwości. Uzdrowisko cieszy się szczególnym poważaniem wśród osób cierpiących na dolegliwości układu pokarmowego. W pobliżu znajduje się natomiast całkowicie unikalna Wardzia – miasto wydrążone w skale pochodzące z II poł. XII wieku wyposażone w cerkiew oraz liczne cele dla mnichów. W czasie wojen Wardzia zamieniała się w trudną do zdobycia twierdzę mogącą stanowić schronienie nawet dla 50 tysięcy osób. Całość otoczona jest malowniczym parkiem narodowym Borjomi-Kharagauli.
Mapa Gruzji