Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 29 czerwiec 2022 17:42

Gruzja: Co warto zobaczyć?

Katedra Bagrati - Kutaisi Gruzja Katedra Bagrati - Kutaisi Gruzja

Gruzja to niewielki kraj położony nad Morzem Czarnym, na południowych stokach Kaukazu. Malownicze krajobrazy, interesująca kultura, podzwrotnikowy, ciepły klimat oraz dobrej jakości ośrodki narciarskie przyciągają do tego państwa rokrocznie coraz większe grono turystów. Co warto zobaczyć będąc w Gruzji?

 

Tbilisi – perła wielu kultur

Tbilisi to stolica Gruzji oraz główne centrum biznesowe i kulturalne tego kraju zamieszkałe przez ¼ wszystkich obywateli. Zabudowa metropolii zdradza burzliwą historię gruzińskiego narodu, który przez wieki podlegał sąsiadującym potęgom – Turcji, Persji czy Rosji, aby w końcu uzyskać upragnioną niepodległość. W Tbilisi warto zwiedzić katedrę Sioni, jedną z najważniejszych świątyń Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, której historia sięga VI wieku n.e. Koniecznie trzeba również przejść się reprezentatywną Aleją Szoty Rustawelego, przy której znajduje się siedziba gruzińskiego Parlamentu, Muzeum Narodowe i wiele innych imponujących obiektów.

Park Narodowy w Gruzji - Tblisi

Tbilisi nocą

Czarnomorskie Batumi

Batumi jest trzecim co do wielkości miastem gruzińskim położonym nad Morzem Czarnym blisko granicy tureckiej. Jest obecnie najsłynniejszy ośrodek turystyczny w tym kraju słynący z rajskim szerokich plaż, wielu błogich rozrywek i rozwiniętej oferty uzdrowiskowej. Miasto zamieszkałe jest głównie przez muzułmańskich Gruzinów – Adżarów, o czym świadczy imponujący meczet z XIX wieku. W Batumi warto również odbyć spacer dawną eklektyczną dzielnicą willową oraz odwiedzić Ogród Botaniczny z bogatą kolekcją tutejszej roślinności zwrotnikowej. Będąc w Batumi nie można także zapomnieć o skosztowaniu win ze słynnych gruzińskich winnic.

Alphabet Tower Batumi Gruzja nocą

Rzeźby Ali Nino w Batumi

Wieżowiec nocą w Batumi Gruzja

Rajska Swanetia

Podczas podróży po Gruzji nie można zapomnieć o odwiedzeniu malowniczej Swanetti zamieszkiwanej przez Swanów – grupę etniczną spokrewnioną z Gruzinami, ale posługującą się odrębnym językiem. Region od początku swojej historii rozwijał się w izolacji od reszty świata ze względu na swoje górzyste, trudno dostępne położenie pośród najwyższych szczytów Kaukazu wnoszących się na wysokość 4500 – 5200 m.n.p.m. Dzisiaj warto przyjechać w tamte regiony podziwiać niesamowitą, dziewiczą przyrodę oraz kamienne domostwa malowniczo wpisujące się w górzysty krajobraz. U sporej części z nich zachowały się charakterystyczne wieże na 10-12 metrów, które przed wiekami służyły do obrony przed atakami sąsiadów.

Kutaisi – perła średniowiecznej architektury gruzińskiej

Bazar Kutaisi Gruzja Kutaisi jest stolicą prowincji Imeretia i jednym z największych gruzińskich miast, a obecnie jednym z centrum pielgrzymkowych wiernych prawosławnych na terytorium tego kraju. Miasto słynie głównie z górującej nad miastem katedry Bagrata wybudowanej w XI wieku przez króla Bagrata III. Usytuowana na wzgórzu miała również przez wieki znaczenie strategiczne. W okolicy znajduje się jeszcze druga cenna świątynia, XII-wieczny monaster Gelati z grobem jego fundatora, Dawida IV Budowniczego, jednego z najznaczniejszych władców w historii Gruzji. Wzniesiony przez niego obiekt przez stulecia pełnił funkcje centrum kulturalnego, religijnego oraz naukowego regionu. Dzisiaj obie cenne świątynie figurują na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Starożytna Mccheta

Mccheta położona jest w okolicy Tbilisi, w górskiej dolinie pomiędzy pasmami Wielkiego i Małego Kaukazu. Zaliczana jest ona do najstarszych ośrodków miejskich w kraju – pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z III w. p.n.e. Pełniła ona wówczas funkcje stolicy Iberii, jednej z gruzińskich królestw i ważnego ośrodka handlowego na trasie między Morzem Czarnym a Kaspijskim. Do dzisiaj zachowały się pozostałości po starożytnym mieście z tamtego okresu. Najcenniejszym zabytkiem jest natomiast sobór katedralny Sweti Cchoweli, którego historia sięga XI wieku. Upamiętnia on rok 317, w którym król Miriam II przyjął tu chrzest włączając Gruzję do panteonu państw chrześcijańskich. Po dzień dzisiejszy miasto jest siedzibą władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego oraz miejscem spoczynku wielu gruzińskich władców.

 

Unikalne Bordżomi

Bordżomi należy do najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych na Małym Kaukazie. Cechuje się łagodnym klimatem, a także wyjątkowo czystą wodą, która ma lecznice właściwości. Uzdrowisko cieszy się szczególnym poważaniem wśród osób cierpiących na dolegliwości układu pokarmowego. W pobliżu znajduje się natomiast całkowicie unikalna Wardzia – miasto wydrążone w skale pochodzące z II poł. XII wieku wyposażone w cerkiew oraz liczne cele dla mnichów. W czasie wojen Wardzia zamieniała się w trudną do zdobycia twierdzę mogącą stanowić schronienie nawet dla 50 tysięcy osób. Całość otoczona jest malowniczym parkiem narodowym Borjomi-Kharagauli.

 

Góry Kaukaz w Gruzji

Mapa Gruzji

Artykuły powiązane

 • Gruzja: Pożar w Narodowej Galerii Sztuki Abchazji Gruzja: Pożar w Narodowej Galerii Sztuki Abchazji

  W niedzielę nad ranem Narodową Galerię Sztuki Abchazji, będącą oficjalnie częścią Gruzji, ogarnął tragiczny pożar. Lokalne media państwowe podają, że straty sięgają co najmniej 4000 dzieł sztuki. To wydarzenie, które wstrząsnęło kulturalnym krajobrazem regionu, stało się ogromną stratą.

 • Osetia Południowa: Rosyjscy żołnierze zastrzelili obywatela Gruzji! Osetia Południowa: Rosyjscy żołnierze zastrzelili obywatela Gruzji!

  W poniedziałek doszło do tragicznego zdarzenia na granicy Gruzji z separatystycznym regionem Osetia Południowa, kontrolowanym przez Rosję od inwazji w 2008 roku. Obywatel Gruzji padł ofiarą strzelaniny, spowodowanej przez rosyjskich żołnierzy. Szczegóły incydentu nie są jeszcze jasne, jednak władze gruzińskie potwierdzają, że kolejny obywatel został bezprawnie zatrzymany. Prezydent Gruzji, Salome Zurabiszwili, nazwała to wydarzenie "rażącym atakiem na państwo gruzińskie" i apeluje o jednoznaczne potępienie działań Rosji przez społeczność międzynarodową.

 • Gruzja: Statek Astoria Grande odpłynął z portu Batumi Gruzja: Statek Astoria Grande odpłynął z portu Batumi

  Gruzini i turyści, którzy demonstrowali swój przeciw wobec rosyjskich turystów na statku Astoria Grande, odnieśli sukces. Rosjanie płynący luksusowym statkiem opuścili port w gruzińskim Batumi po serii krzyków i wezwań do opuszczenia kraju. Zostali też obrzuceni jajkami. Protest przeciwko rejsom z rosyjskimi turystami odbył się również w stolicy kraju, Tbilisi.

 • Gruzja: Ogromne protesty na ulicach stolicy i innych miast Gruzja: Ogromne protesty na ulicach stolicy i innych miast

  W Tbilisi, stolicy Gruzji, w nocy z wtorku na środę wybuchły protesty przeciwko ustawie o "agentach zagranicznych", którą przyjął parlament. Policja próbowała zakończyć protest, który rozpoczął się od wieczornej, wielotysięcznej demonstracji. 

 • Przysucha: Odkryj to miasto
  Przysucha: Odkryj to miasto

  Miasto z długą historią, ukryte w sercu Polski, tętniące życiem i kulturą, zachowujące swój niepowtarzalny klimat – tak w skrócie można by opisać Przysuchę, jedno z tych miejsc na mapie Polski, które warto odwiedzić i gdzie warto zostać na dłużej.

  Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 21:04
 • III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?
  III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?

  Świat z napięciem śledzi sytuację na Ukrainie, ale to tylko część problemów. Ryzyko wybuchu III Wojny Światowej nigdy nie było jeszcze tak wysokie. Mimo nadziei, że wszystko zdoła się uspokoić i powrócić do normalności, to warto mieć plan zapasowy. Poniżej znajduje się lista najbezpieczniejszych i najpiękniejszych zakątków świata, w których ze spokojem można przeczekać kryzys.

  Napisano piątek, 09 wrzesień 2022 18:48
 • Gruzja: Co warto zobaczyć?
  Gruzja: Co warto zobaczyć?

  Gruzja to niewielki kraj położony nad Morzem Czarnym, na południowych stokach Kaukazu. Malownicze krajobrazy, interesująca kultura, podzwrotnikowy, ciepły klimat oraz dobrej jakości ośrodki narciarskie przyciągają do tego państwa rokrocznie coraz większe grono turystów. Co warto zobaczyć będąc w Gruzji?

  Napisano środa, 29 czerwiec 2022 17:42
 • Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!
  Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!

  Władze Australii postanowiły otworzyć swoje granicę na gości zza granic kraju. Warto podkreślić, iż kraj ten charakteryzował się wyjątkowo mocnymi restrykcjami, dlatego otwarcie granic na zagranicznych podróżnych jest w Australii wielkim wydarzeniem. Decyzja władz pozwala na ponowne zjednoczenie się rodzin, które mają swoich członków poza Australią, a także pozwala na nowo rozkręcić turystykę.

  Napisano poniedziałek, 21 luty 2022 19:44
 • Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?
  Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?

  Państwo na północy Europy, które kojarzy się z fiordami, urokliwymi, małymi miasteczkami i… skokami narciarskimi: Norwegia. Kiedy myślimy o tym właśnie kraju mamy dość proste wyobrażenie: Norwegia niegdyś to nieustraszeni Wikingowie, którzy w poszukiwaniu bogactw przemierzali Morze Północne, a potem zapuszczali się dalej, na południe. Norwegia dziś to ciekawa oferta turystyczna, bogaty kraj i dla wielu, wysokie ceny. A jak jest naprawdę?

  Napisano czwartek, 27 styczeń 2022 18:41
 • Poznaj najmniejsze miasto w Polsce
  Poznaj najmniejsze miasto w Polsce

  Większość z nas bez trudu jest w stanie wskazać największe polskie miasto – Warszawę. Ilu z nas jednak zna i potrafi zlokalizować najmniejsze miasto w Polsce? Spieszymy z pomocą! Jest to Opatowiec, w którym żyje zaledwie 336 mieszkańców.

  Napisano środa, 26 styczeń 2022 17:06
 • Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu
  Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu

  Podróż dookoła świata już w samym swoim założeniu jest czymś niezwykłym, jednakże jest to jeszcze bardziej interesujące, gdy ktoś tego dokona. Warto, jednakże podkreślić, że niektórzy spełniają takie marzenia już od wczesnych lat swojego życia i idealnym tego przykładem jest 19-letnia Sara Rutherford, która w ciągu 5 miesięcy odbyła lot dookoła świata. Jak wyglądała jej niesamowita podróż?

  Napisano czwartek, 20 styczeń 2022 19:10
 • Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao
  Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao

  Na tak ciekawej wyspie, jaką jest Madera, beztroskim wypoczynkiem można się cieszyć o każdej porze roku. Temperatury przez cały rok utrzymują się w granicach 25 stopni celcjusza. Biura podróży chętnie organizują wycieczki po tej wyspie, a lista miejsc, którym warto poświecić tu swój czas, jest długa. Ważne miejsce zajmuje na niej miasto Funchal, pełniące rolę wyspiarskiej stolicy.

  Napisano poniedziałek, 18 październik 2021 14:17
 • Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry
  Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry

  To piękne i niewątpliwie warte poznania miasto leży w województwie dolnośląskim i jest określane jako stolica Karkonoszy. Jelenia Góra stanowi znakomitą bazę wypadową dla wszystkich chętnych poznania tych właśnie gór. Z Jeleniej Góry dojedziemy także bardzo łatwo do wszystkich pozostałych miast i interesujących obiektów Dolnego Śląska toteż wiele osób decyduje się na przystanek w tym mieście.

  Napisano niedziela, 29 sierpień 2021 14:15
 • Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej
  Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej

  Gwatemala to hiszpańskojęzyczne państwo w Ameryce Łacińskiej, którego brzegi oblewane są przez dwa oceany: Atlantycki i Spokojny. Z racji położenia w strefie klimatów równikowych, przez cały rok odnotowuje się tam 30-stopniowe upały. Gwatemala cechuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu: nizinną północ porasta gęsty las równikowy, natomiast centrum kraju zajmują wysokie pasma górskie.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:54
 • Największe atrakcje i zabytki Opola
  Największe atrakcje i zabytki Opola

  Opole to jedno z największych miast południowej Polski, a także stolica Śląska Opolskiego. Często uważane za historyczną stolicę całego Śląska, do Polski należy od 1945 r i liczy obecnie blisko 120 tysięcy mieszkańców. Opole słynie przede wszystkim z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, organizowanego od 1963 roku. Pojawiali się tutaj najwięksi artyści i ulubieńcy publiczności.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:32
 • Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki
  Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki

  Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a cudowna okolica oraz imponująca kolekcja zabytków sprawiają, iż chętnych na spacer po jego terenie nie brakuje. Wiedeń to nie tylko stolica Austrii i tętniąca życiem metropolia. To ważny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i pięknych zabytków. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym mieście?

  Napisano środa, 04 listopad 2020 21:25