wtorek, 14 luty 2023 11:49

Mołdawia: Władze ostrzegają, że Rosja chce obalić rząd

Mołdawia obalenie rządu przez Rosję Mołdawia obalenie rządu przez Rosję Pixabay

W poniedziałkowym oświadczeniu prezydentka Mołdawii Maia Sandu poinformowała, że celem Rosjan jest "obalenie konstytucyjnego i prawowitego rządu w Kiszyniowie" i że zagrożenie jest realne. O planach Rosji pierwsi dowiedzieli się Ukraińcy, którzy poinformowali rząd Mołdawii.

 

Skąd władze Mołdawii wiedzą o zagrożeniu ze strony Rosjan?

“W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawiły się dyskusje dotyczące bezpieczeństwa naszego kraju. Wypowiedzi prezydenta Zełenskiego o planach Federacji Rosyjskiej w zakresie destabilizacji Republiki Mołdawii zostały potwierdzone przez nasze instytucje” - powiedziała w poniedziałek prezydentka Maia Sandu. Co więcej, Sandu zaznaczyła, że plany te nie są niczym nowym i że Mołdawia jest przygotowana na ewentualne ataki. Celem Rosjan ma być obalenie rządu i stworzenie nowego, który będzie w pełni zależny od Rosji i nie wejdzie do Unii Europejskiej.

 

W jaki sposób Rosja chce obalić rząd Mołdawii?

“Plan na najbliższy okres przewiduje działania z udziałem przeszkolonych dywersantów, przebranych w cywilne ubrania, którzy doprowadzą do aktów przemocy, napadną na niektóre budynki państwowe i wezmą zakładników. Zmiana władzy w Kiszyniowie byłaby wymuszona poprzez gwałtowne działania, zamaskowane protestami tzw. opozycji” - dodała prezydentka. Przedstawicielka rządu zastrzega, że w akcji mieliby wziąć udział nie tylko Rosjanie, ale też Białorusini, Serbowie i mieszkańcy Czarnogóry. Maia Sandu ostrzegła też swoich rodaków, że najpopularniejszą metodą ataku jest atak informacyjny. Przedstawiciele mołdawskiego rządu zastrzegli, że zrobią wszystko, by udaremnić ataki i że wszystkie służby w kraju pracują nad polepszeniem bezpieczeństwa. 

Źródło: Gazeta Wyborcza, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji

    Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o pozwoleniu Ukrainie na użycie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS może zmienić dynamikę konfliktu z Rosją. To kolejny krok w polityce dostarczania Ukrainie zaawansowanego uzbrojenia, który łagodzi wcześniejsze ograniczenia i pozwala na skuteczniejsze działania obronne. Jak podają źródła, ta decyzja jest odpowiedzią na rosnące wsparcie wojskowe Rosji przez Koreę Północną. Przedstawiamy szczegóły tego przełomowego kroku i jego konsekwencje.

  • Izrael: Naloty w Libanie i Gazie - dziś co najmniej 37 ofiar - filmy Izrael: Naloty w Libanie i Gazie - dziś co najmniej 37 ofiar - filmy

    Od ponad miesiąca izraelskie siły zbrojne prowadzą zmasowaną ofensywę w Libanie i Strefie Gazy, której konsekwencją jest dramatyczny wzrost ofiar cywilnych oraz pogłębienie kryzysu humanitarnego w tych regionach. Naloty i ataki lądowe doprowadziły do masowych przesiedleń, a obawy o głód i brak podstawowych zasobów w północnej Gazie narastają z każdym dniem.

  • Mołdawia: Maia Sandu wygrywa wybory prezydenckie! Mołdawia: Maia Sandu wygrywa wybory prezydenckie!

    Wybory prezydenckie w Mołdawii zakończyły się zwycięstwem prozachodniej kandydatki Mai Sandu, która pokonała wspieranego przez socjalistów rywala Alexandru Stoianoglo. Wynik głosowania podkreśla znaczenie wsparcia ze strony mołdawskiej diaspory oraz zapowiada zbliżające się wyzwania związane z przyszłymi wyborami parlamentarnymi.

  • Liban: Ponad 60 ofiar po ataku Izraela Liban: Ponad 60 ofiar po ataku Izraela

    Według libańskiego Ministerstwa Zdrowia, co najmniej 60 osób zginęło podczas izraelskich ataków na Dolinę Bekaa w regionie Baalbek. Izraelskie naloty objęły aż 16 obszarów, a wśród zabitych znalazło się dwoje dzieci. Pomimo trwających działań ratunkowych, liczba rannych wynosi już 58. Dolina Bekaa, będąca bastionem Hezbollahu, pozostaje głównym celem izraelskich operacji.

  • Palestyna: 43 tysiące zmarłych! Palestyna: 43 tysiące zmarłych!

    Trwająca od roku wojna w Strefie Gazy doprowadziła do olbrzymiej liczby ofiar. Ministerstwo Zdrowia Palestyny poinformowało, że liczba zabitych przekroczyła 43 000, z czego ponad połowę stanowią kobiety i dzieci. To dramatyczny koszt humanitarny konfliktu, który wciąż trwa. Ostatnie dane zostały przekazane w poniedziałek, po tym jak do szpitali w Strefie Gazy trafiło kolejnych 96 ciał w ciągu dwóch dni.

load more hold SHIFT key to load all load all